Poptávka po deskách plošných spojů pro servery s umělou inteligencí v roce 2026

Poptávka po desce plošných spojů AI serveru - 1

Hardware serverů s umělou inteligencí je největší silou, která v roce 2026 mění tvar odvětví desek plošných spojů. Změna není postupná – jedná se o krokový posun v hodnotě obsahu desek plošných spojů, jakosti materiálu, počtu vrstev a koncentraci dodavatelů. Podle zprávy Morgan Stanley z 22. května 2026 o demontáži kusovníku připravovaného racku Vera Rubin VR200 NVL72 od společnosti NVIDIA se hodnota obsahu desek plošných spojů na jeden rack zvýšila o 233 % oproti předchozí generaci – z přibližně 35 100 USD u GB300 na přibližně 116 700 USD u VR200 . Stejná zpráva ukazuje, že hodnota obsahu MLCC vzrostla o 182 %, hodnota substrátu ABF o 82 % a ASP celého racku dosáhla přibližně 7.8 milionu USD – což je téměř dvojnásobek oproti současnému racku GB300.

Tato příručka se zabývá technickými a materiálovými změnami v rámci platformy Rubin, ekosystémem dodavatelů, který ji vytváří, a vlivem šíření na alokaci materiálu pro desky plošných spojů pro všechny ostatní. Cenový kontext je definován v analýze nárůstu cen desky plošných spojů , základní materiálová ekonomika v příručce o nákladech na suroviny pro desky plošných spojů , koncentrace dodávek v analýze nedostatku materiálu pro desky plošných spojů a reakcemi v oblasti návrhu a zadávání veřejných zakázek v příručce ke snižování nákladů na desky plošných spojů.


1. Hlavní číslo: 35 100 USD → 116 700 USD za stojan

Zveřejněná analýza kusovníku racku NVIDIA Vera Rubin VR200 NVL72 společností Morgan Stanley – kterou 22. května 2026 zveřejnil analytik Howard Kao – stanovila hlavní čísla pro ekonomiku desek plošných spojů serverů s umělou inteligencí v roce 2026. Mezi všemi navazujícími komponenty zaznamenala hodnota obsahu desek plošných spojů největší meziroční nárůst:

Složka Hodnota obsahu GB300 Hodnota obsahu VR200 Přeměna
Obsah PCB na stojan ~ $ 35,100 ~ $ 116,700 + 233%
MLCC (vícevrstvé keramické kondenzátory) ~ $ 1,530 ~ $ 4,320 + 182%
Substrát ABF - - + 82%
Paměť (HBM + SOCAMM) ~ $ 370,000 ~ $ 2,000,000 + 435%
Křemík GPU ~ $ 2,520,000 ~ $ 3,960,000 + 57%
napájení - - + 32%
Tekuté chlazení - - + 12%

Převedeno na metr čtvereční se vícevrstvé desky plošných spojů pro běžnou elektroniku v roce 2026 prodávají přibližně za 204 dolarů za metr čtvereční podle údajů o demontáži v průmyslu od agentury Reuters, zatímco špičkové desky pro servery s umělou inteligencí dosáhnou přibližně 1 970 dolarů za metr čtvereční – což je téměř 10násobek standardní sazby . Rozdíl je dán materiálem: počet vrstev, třída CCL, profil měděné fólie, třída skelné tkaniny a povrchová úprava – to vše se ve svých příslušných kategoriích nachází na prémiové úrovni.

Proč se obsah desek plošných spojů v serverech s umělou inteligencí zvyšuje o 233 % generace za generací->

Rubin totiž kombinuje dva efekty. Zaprvé, stávající typy desek plošných spojů se zvětšují a zvětšují – výpočetní deska Rubin se upgraduje z 22vrstvé desky plošných spojů HDI na GB300 na 26vrstvou desku, přičemž třída materiálu se přesouvá z M7 na M8. Zadruhé, Rubin představuje zcela nové moduly desek plošných spojů, které na GB300 neexistovaly, včetně desky plošných spojů Midplane (18 jednotek na rack za 1 500 dolarů za kus) a desky plošných spojů modulu ConnectX (72 jednotek na rack za 270 dolarů za kus). Tyto dva nové typy samy o sobě přispívají k přidané hodnotě obsahu desek plošných spojů přibližně 46 400 dolarů na rack.


2. Proč Rubin VR200 NVL72 stojí od výrobce 7.8 milionu dolarů

Analýza společnosti Morgan Stanley odhaduje cenu celého racku Rubin VR200 NVL72 od ODM na přibližně 7.8 milionu dolarů , přičemž ceny u OEM kanálů, jako jsou Lenovo, Asustek, Giga-Byte a Dell, jsou ještě vyšší. To je téměř dvojnásobek oproti současnému racku GB300, který stojí méně než 4 miliony dolarů. Nárůst se projeví v celé rozpisce produktů:

  • Paměť je největším samostatným ovladačem. Sdílení paměti se přesunulo z 5 na 10 % kusovníku GB200 NVL72 na 25–30 % kusovníku VR200Absolutní náklady na paměť vzrostly z přibližně 370 000 USD (GB300) na přibližně 2 miliony USD (VR200) ​​– což představuje nárůst o 435 %, který byl způsoben jak vyšším obsahem HBM, tak i změnou cen na trhu s podkladovými paměťmi.
  • Hodnota křemíkových grafických karet v dolarech vzrostla o 57 % — z přibližně 2.52 milionu dolarů na přibližně 3.96 milionu dolarů za rack — ale podíl GPU na celkovém kusovníku klesl z přibližně 65 % na přibližně 51 %, protože paměť a další komponenty rostly rychleji.
  • Obsah PCB vzrostl o 233 % z přibližně 35 100 USD na přibližně 116 700 USD za rack, a to díky vyššímu počtu vrstev, prémiovým třídám CCL a zcela novým modulům desek plošných spojů (Midplane, ConnectX) představeným společností Rubin.
  • Obsah MLCC vzrostl o 182 % z přibližně 1 530 USD na přibližně 4 320 USD za stojan. Jeden stojan VR200 nyní spotřebovává přibližně 600 000 vícevrstvých keramických kondenzátorů, což je o více než 30 % více než počet GB300.
  • Hodnota substrátu ABF vzrostla o 82 %, což odráží jak větší plochu substrátu potřebnou pro grafické procesory Rubin, tak stejný tlak na náklady vyvolaný T-sklem, který se dotýká CCL.

Co to znamená pro kupující bez umělé inteligence: obsah desek plošných spojů v jednom stojanu Rubin v hodnotě 116 700 dolarů má na dolar dramaticky vyšší hustotu než u úloh bez umělé inteligence. Výrobci krystalických měděných fólií (Kingboard, Shengyi, EMC, TUC, Doosan, MGC), výrobci měděných fólií (Mitsui Kinzoku, Furukawa, JX Nippon), výrobci skleněných tkanin (Nittobo) a výrobci chemikálií pro povrchové úpravy (Atotech, Uyemura) vidí hyperscale kupující s umělou inteligencí, kteří zadávají objednávky, jež mají přednost před standardní průmyslovou nebo spotřebitelskou poptávkou po deskách plošných spojů. Šíření prostřednictvím alokace je jedním z důvodů, proč všechna ostatní odvětví v roce 2026 platí více – o čemž pojednává 7. část.


3. Žebříček stupňů CCL: M6 → M7 → M8 → M9 Q-Glass → M10

Technickým důvodem růstu cen desek plošných spojů s umělou inteligencí je posun v žebříčku jakosti CCL. Každý krok současně mění chemii pryskyřice, profil měděné fólie a jakost skelné tkaniny, čímž se náklady na materiál spíše znásobují, než zvyšují. Vývoj od H100 / GB200 po Rubin Ultra zahrnuje pět jakostí M v přibližně třech generacích.

Platforma NVIDIA Vrstvy PCB Stupeň CCL Skleněná tkanina Profil fólie
H100 (Hopper, 2022–2024) ~ 22 M6 / Megtron 6 NE-sklo VLP
GB200 (Blackwell, 2024) ~ 22 Třída M7 / Megtron 7 NE-sklo / T-sklo HVLP
GB300 (Blackwell Ultra, 2025) 22-34 M7 / Megtron 7 T-sklo HVLP / HVLP4
VR200 (Rubin computes, 2026-2027) 26 (výpočetní deska); střední rovina až 44 M8 / Q-sklo T-sklo / Q-sklo HVLP4
Rubin LPX ~ 52 M9 Q-sklo Q-sklo HVLP4 / HVLP5
Rubin Ultra (Kyber, 2027+) ~78+ M9+ Q-glass / M10 (v kvalifikaci) Q-sklo HVLP5

Nákladový multiplikátor v tomto žebříčku je dramatický. Podle dat z oboru: M6 CCL je zhruba 3-5× lepší než standardní FR-4; M7 je 6-9× lepší; M8 je 10-15× lepší; M9 Q-glass je 15-20× lepší . Třída M10 nové generace, která je v současné době v kvalifikaci (Df <0.002), tento žebříček dále rozšiřuje. Dne 13. března 2026 analytik Ming-Chi Kuo potvrdil, že NVIDIA se spojila se společností Wus Printed Circuit , aby otestovala M10 CCL pro signalizaci 448G+, přičemž testovací desky používaly měděnou fólii HVLP5 nové generace a tkaninu Q-glass.

Co je Q-glass a proč je důležitý pro AI->

Q-glass je tkanina ze skelných vláken vyrobená z vysoce čistých křemenných vláken (~99.99 % SiO₂). Má dielektrickou konstantu Dk přibližně 3.0 a disipační činitel Df přibližně 0.0007 – obojí je podstatně nižší než u NE-glass a T-glass. Při datových rychlostech 224G a 448G je ztrátový rozpočet celé signálové cesty tak omezený, že zbytková ztráta z nerovnoměrnosti tkaniny se stává rozhodujícím faktorem. Q-glass snižuje tuto ztrátu snížením objemové dielektrické konstanty samotné výztuže. Mezi přední dodavatele Q-glass patří Shin-Etsu, Asahi Kasei, Glotech, Feilihua, Taishan Fiberglass a Hong Ho.


4. Nafukování počtu vrstev: Z 22 na 26 na 44 na 78 vrstev

Vývoj v počtu vrstev desek plošných spojů (PCB) pro výpočetní desky NVIDIA s umělou inteligencí se v posledních třech generacích zrychlil:

  • Výpočetní deska H100: ~22 vrstev.
  • Výpočetní deska GB300: 22–34 vrstev v závislosti na konfiguraci.
  • Výpočetní deska Rubin VR200: Vrstvy 26 (podle demontáže Morgan Stanley), modernizovaný z 22vrstvého HDI GB300.
  • Deska plošných spojů střední desky Rubin VR200: dosáhnout Vrstvy 44 pro propojovací rovinu s nejvyšší rychlostí v racku.
  • Rubín LPX: přibližně 52 vrstev na M9 Q-skle.
  • Rubín Ultra / Kyber: předpokládá se přibližně 78+ vrstev.

Každá vrstva přidaná na desku plošných spojů zhruba zvyšuje výrobní náklady o 20–30 %, protože každá vrstva přidává jádro CCL, prepreg, laminační cyklus, vrtání, pokovování a riziko registrace. Zdvojnásobení z 22 na 44 vrstev více než zdvojnásobuje náklady – znásobuje je kvůli počtu cyklů laminace, obtížnosti poměru stran otvorů a nárůstu tolerancí registrace. V době, kdy návrh dosáhne 78 vrstev na Q-skle, je každý krok výrobního procesu na hranici toho, co současné vybavení podporuje.

Proč potřebuje midplane tolik vrstev-> Midplane PCB na Rubin VR200 je umístěna mezi výpočetními deskami a propojuje všech 72 GPU v racku NVL72 do jednotné výpočetní struktury. Přenáší každý vysokorychlostní signál mezi každou dvojicí výpočetních desek, bez prostoru pro čipy pro přebuzení. Počet vrstev je určen počtem kanálů s rychlostí signálu vynásobeným přísnou impedancí a disciplínou přeslechů, které jsou nutné pro zachování integrity signálu v celém rozsahu backplane. 44 vrstev na Q-glass je nezbytné pro zachování kvality kanálů v plném rozsahu racku.


Poptávka po deskách plošných spojů serverů s umělou inteligencí

5. Deska plošných spojů Midplane a modul ConnectX – dva nové typy desek plošných spojů

Rubin představuje dva typy desek plošných spojů, které nebyly na GB300, a podle analýzy kusovníku společnosti Morgan Stanley jen ony přispívají k hodnotě nového obsahu desek plošných spojů přibližně 46 400 USD na stojan :

  • Deska plošných spojů střední roviny. 18 jednotek na rack za jednotkovou cenu přibližně 1 500 USD. Střední deska je obrovská propojovací deska plošných spojů, která spojuje výpočetní desky do jednotné struktury NVLink v celém racku NVL72. Počet vrstev dosahuje 44 s dielektrikem Q-glass, což vyžaduje měděnou fólii HVLP4 nebo HVLP5 pro udržení integrity kanálu 224G po dlouhou dobu. Výrobci substrátů ABF a BT nemohou snadno vyrobit desky takto velké; tohle je doména plošných spojů.
  • Deska plošných spojů modulu ConnectX. 72 jednotek na rack za jednotkovou cenu přibližně 270 USD. Každý modul ConnectX-8 slouží jako dceřiná karta k výpočetní desce a poskytuje síťové karty pro síť na úrovni racku. Samotná deska plošných spojů ConnectX je menší deska HDI postavená na CCL M7 nebo M8 s fólií HVLP a přesnou regulací impedance.

Každý z těchto nových typů desek plošných spojů vyžaduje prémiovou třídu CCL, prémiový profil měděné fólie a speciální skelnou tkaninu – všechny kategorie jsou již omezeny níže uvedenou částí 7. Kumulativním efektem je, že společnost NVIDIA Rubin podstatně zvýšila poptávku po stejných vzácných materiálech, na kterých jsou závislí i zákazníci s deskami plošných spojů pro základnové stanice 5G, automobilové radary a špičkové síťové komponenty.

Jak nová deska plošných spojů pro střední rovinu konkuruje zbytku odvětví v oblasti materiálů ->

Přímo konkuruje. Středová deska používá stejnou tkaninu Q-glass dodávanou společnostmi Nittobo, Shin-Etsu a Asahi Kasei, kterou potřebují desky plošných spojů s milimetrovými vlnami 5G nové generace. Stejnou měděnou fólii HVLP4/HVLP5 od Mitsui Kinzoku, kterou potřebují radarové a vysokorychlostní síťové desky. Stejnou CCL fólii M8/M9 od společností Doosan, Panasonic, Resonac a Shengyi. Alokace Rubin od NVIDIA absorbuje špičkovou materiálovou kapacitu v každé vrstvě.


6. Aspekty získávání a výroby desek plošných spojů

Serverové programy s umělou inteligencí kladou neobvykle vysoké nároky na integritu signálu, napájení, registraci vrstev a řízení procesů. Správná výrobní trasa závisí na schváleném stackupu, rozpočtu ztrát kanálů, tabulce impedance, struktuře propojení, rozložení měděných vodičů, rozteči BGA a požadavcích na kontrolu.

  • Před uvedením do výroby ověřte dostupnost nízkoztrátového laminátu a schválená pravidla pro náhradu.
  • Projděte si cílové hodnoty řízené impedance, požadavky na drsnost a strategii pro tvorbu kupónů s pomocí výrobního balíčku.
  • Posuďte sekvenční laminaci, vyplněné otvory, zpětné vrtání a registraci s vysokým počtem vrstev během DFM.
  • Koordinovat výrobu, získávání součástek a požadavky na montáž, pokud je deska dodávána jako deska plošných spojů (PCBA).

Společnost Highleap může před cenovou nabídkou zkontrolovat výrobní balíček pro vysokorychlostní výrobu desek plošných spojů , včetně uspořádání vrstev, impedančních dat, výkresů a očekávaných testů. Projekty se speciálními procesními požadavky lze vyhodnotit jak pro prototypovou, tak pro sériovou výrobu.

7. Jak poptávka po umělé inteligenci odčerpává materiální alokaci od všech ostatních

Šíření poptávky po umělé inteligenci prostřednictvím dodavatelského řetězce materiálů je pro kupující bez umělé inteligence nejdůležitějším příběhem roku 2026 v oblasti desek plošných spojů. Zákazníci s hyperškálovanou umělou inteligencí – kteří staví rozvaděče Rubin VR200 pro OpenAI, Google, Microsoft, Amazon, Oracle, Meta, xAI a další velké provozovatele datových center – si v podstatě předem rezervovali velkou část dostupné kapacity u každého předního výrobce materiálů:

  • Mitsui Kinzoku MicroThin měděná fólie — Objednávky v roce 2026 překročily instalovanou kapacitu u předního výrobce prémiové HVLP fólie.
  • Tkanina Nittobo T-glass a Q-glass — objednávky nahromaděné do druhého čtvrtletí následujícího roku za přibližně 100 USD/kg.
  • Panasonic Megtron 6/7, špičkové CCL od Doosanu, CCL od MGC/Resonac — přešlo na dodávky založené na alokaci.
  • Mikrovrtačky Topoint / Union Tool / Zhongwu — využití nad 90 %, nabídka nestačí k uspokojení poptávky.
  • Atotech / Uyemura pokovovací chemie — prémiová kapacita ENIG a galvanického pokovování přidělená programům serverů s vysokou marží od umělé inteligence.

V praxi to znamená, že i když je kupující bez umělé inteligence ochoten zaplatit za prémiovou CCL nebo HVLP fólii ceny ekvivalentní cenám z roku 2024, materiál nemusí být nutně k dispozici, protože hypermaketoví kupující s umělou inteligencí zadali předběžné objednávky, které mají přednost. Data Korejské celní služby – dovozní ceny CCL dosáhly v březnu 2026 20 728 USD za tunu, což představuje meziroční nárůst o 74.5 %, a poprvé v historii překročily hranici 20 000 USD/tunu – jsou jedním z kvantitativních odrazů tohoto alokačního rozdělení.

Proč hyperscalery platí první: na trhu s kvótami je alokace udělována zákazníkovi s nejdelším závazkem k dodání a nejvyšší jednotkovou hodnotou za tunu. Hyperscalery, kteří si objednají 100 000 výpočetních desek Rubin na M8 CCL, poskytují výrobci CCL alokovatelný objem a cenovou sílu, které se objednávka 50 kusů průmyslových desek plošných spojů nemůže rovnat. Výrobce CCL přijme hyperscalery dodání, alokuje kapacitu a zbývající produkce je to, co zůstane k dispozici pro všeobecnou poptávku po deskách plošných spojů.


8. Co nyní zažívají kupující bez umělé inteligence

Pro odvětví, která nekupují desky plošných spojů pro servery umělé inteligence, ale používají stejné základní materiály, měl cyklus 2026 nepříjemné dopady na dodací lhůty, ceny a dostupnost materiálů:

  • Výrobci OEM telekomunikačních a síťových zařízení. Základnové stanice, přepínače a routery 5G jsou závislé na středněztrátovém CCL (třída Megtron 6) na bázi OOP – stejných materiálových řad, které spotřebovává umělá inteligence. Mnohé z nich čelí dodacím lhůtám 14–18 týdnů a 20–40% nárůstu cen stejného druhu, který si zakoupily v roce 2024.
  • Poskytovatelé 5G infrastruktury. Přímá expozice OOP-pryskyřici v důsledku události s dodávkou materiálu proti proudu. Některé konstrukce byly dočasně přepracovány na silnější nebo kvalitnější vrstvy, aby se zachoval výkon kanálu s dostupným materiálem.
  • Automobilová elektronika (zejména radar 77 GHz). Speciální PTFE/uhlovodíkové lamináty (speciální nízkoztrátový laminát/speciální třída nízkoztrátových laminátů) jsou také přidělovány umělou inteligencí pro hyperskalerové vysokofrekvenční programy. Výroba automobilových radarů nyní závisí na kvalifikaci alternativních jakostí laminátů nebo na akceptaci delších dodacích lhůt.
  • Průmyslové řízení, výkonová a spotřební elektronika. Standardní FR-4 absorbuje poptávku kupujících prémiové třídy, dodací lhůty se prodloužily z 2–3 týdnů na 6–8 týdnů. Efekt šíření pozorují i ​​kupující, kteří jsou plně izolováni od vystavení materiálům AI.
  • RF / letecká obrana. Speciální nízkoztrátový laminátový materiál PTFE je méně přímo exponovaný, ale dodací lhůty se prodloužily, protože společnosti Taconic a Arlon alokují kapacitu do programů hyperscalerů s vyšší marží.

Co může výrobce originálního vybavení bez umělé inteligence dělat v roce 2026->

Realistická odpověď kombinuje čtyři kroky: (1) kvalifikovat druhý stupeň CCL na desku, aby měl výrobce alternativní možnost alokace; (2) rozšířit prognózy na 12–26 týdnů, aby si výrobce mohl zajistit alokaci CCL podle vaší poptávky; (3) provést audit návrhů z hlediska nadměrné specifikace – specifikace M7 tam, kde se hodí M6, specifikace HVLP fólie tam, kde se hodí LP, specifikace ENIG tam, kde se hodí OSP; (4) použít hybridní vrstvy, které uvolňují prémiový CCL na nekritických vrstvách. Tyto kroky jsou podrobně popsány v průvodci snižováním nákladů.


9. Nejčastější dotazy k poptávce po deskách plošných spojů AI serverů

Jak poptávka po serverech s umělou inteligencí ovlivňuje výrobu desek plošných spojů?

Poptávka po deskách s vysokým počtem vrstev a řízenou impedancí může omezit dostupnost vybraných nízkoztrátových laminátů, měděných fólií a procesní kapacity. Dopad se liší v závislosti na schváleném materiálu, složitosti stohování, množství a požadovaném termínu dodání.

Jaké informace jsou potřeba k přesné cenové nabídce ceny desky plošných spojů pro AI server?

Pokud je vyžadována deska plošných spojů (PCBA), poskytněte data Gerber nebo ODB++, tabulku impedancí, výrobní výkres, data vrtání, konečnou tloušťku, povrchovou úpravu, množství, požadavky na testování a montážní soubory. Kompletní data umožňují technické posouzení před rozhodnutími o materiálech a procesech.

Mohou být složité vysokorychlostní desky vyráběny v prototypovém a sériovém množství?

Ano. Vhodný postup procesu je potvrzen během technické kontroly. Složité konstrukce mohou vyžadovat potvrzení materiálu, postupnou laminaci, řízenou impedanci, ošetření via, specializovanou kontrolu nebo pilotní výrobu před zahájením sériové výroby.

Jak může konstrukční tým snížit riziko dodávek pro pokročilou desku plošných spojů?

Pokud to rozpočet na elektrické rozpočty dovolí, specifikujte vhodné materiálové možnosti, včas uvolněte soustavu, definujte kontrolní mechanismy náhrady ve výrobním výkresu a zapojte výrobce před dokončením vysoce rizikového trasování nebo propojovací struktury.

Kdy by měl Highleap zrecenzovat základní desku s umělou inteligencí?

Kontrola je nejužitečnější před vydáním návrhu k cenové nabídce, zejména pokud deska obsahuje vysokorychlostní kanály, husté únikové trasy BGA, speciální lamináty, zadní vrtání, prvky HDI nebo přísné požadavky na sledovatelnost.

získat okamžitou cenovou nabídku

doporučené příspěvky

Jak získat cenovou nabídku na desky plošných spojů

Provedeme pro vás analýzu DFM/DFA a ozveme se vám se zprávou. Své soubory můžete bezpečně nahrát prostřednictvím našich webových stránek. Pro vypracování cenové nabídky potřebujeme následující informace:

    • Gerber, ODB++ nebo .pcb, spec.
    • Seznam kusovníků, pokud požadujete montáž
    • Množství
    • Čas otáčení
Kromě výroby desek plošných spojů nabízíme komplexní škálu elektronických služeb, včetně návrhu desek plošných spojů, výroby desek plošných spojů a komplexních řešení. Ať už potřebujete pomoc s prototypováním, ověřováním návrhu, zajištěním zdrojů součástek nebo hromadnou výrobou, poskytujeme komplexní podporu, abychom zajistili úspěch vašeho projektu.

Pro služby PCBA prosím poskytněte kusovník (BOM) a případné konkrétní montážní pokyny. Nabízíme také analýzy DFM/DFA pro optimalizaci vašich návrhů z hlediska vyrobitelnosti a montáže a zajištění plynulého výrobního procesu.






    Rychlá poznámka: Náš tým vám krátce po odeslání zašle e-mail. Abyste měli jistotu, že obdržíte naši odpověď, laskavě doporučujeme kontrola složky s nevyžádanou poštou/spamem pokud nevidíte naši zprávu ve své schránce.