ITEQ IT-180A: Przewodnik techniczny dotyczący laminatów PCB o wysokiej temperaturze zeszklenia
ITEQ IT-180A to wielofunkcyjny laminat epoksydowy o wysokiej temperaturze zeszklenia (Tg) , utwardzany fenolem, opracowany do wymagających termicznie zastosowań PCB. Dzięki temperaturze zeszklenia 175°C (DSC), niskiemu współczynnikowi rozszerzalności cieplnej (CTE) w osi Z, sprawdzonej odporności na CAF oraz możliwości montażu bezołowiowego, IT-180A stanowi niezawodne podłoże dla płytek o dużej liczbie warstw, układów BGA, grubych projektów miedzianych oraz sekwencyjnych procesów laminowania w zastosowaniach motoryzacyjnych, telekomunikacyjnych i serwerowych.
Specyfikacja techniczna ITEQ IT-180A
Poniższa tabela podsumowuje kluczowe parametry z oficjalnej karty katalogowej ITEQ IT-180A . Wartości te są niezbędne do projektowania stosu, analizy integralności sygnału i kwalifikacji niezawodności.
| Parametr | Wartość: | Metoda badania |
|---|---|---|
| Temperatura zeszklenia (Tg) | 175°C (temperatura pokojowa) | IPC-TM-650 2.4.25 |
| Temperatura rozkładu (Td) | 345°C (5% utraty masy) | TGA / IPC-TM-650 2.4.24.6 |
| Stała dielektryczna (Dk) przy 1MHz | 4.4 typowe | IPC-TM-650 2.5.5.9 |
| Stała dielektryczna (Dk) przy 10 GHz | 4.1 typowe | Komora rezonatora / IPC-TM-650 2.5.5.13 |
| Współczynnik rozproszenia (Df) przy 1MHz | 0.014 typowe | IPC-TM-650 2.5.5.9 |
| Współczynnik rozproszenia (Df) przy 10 GHz | 0.016 typowe | IPC2.5.5.13 |
| Współczynnik rozszerzalności cieplnej (CTE) w osi Z (α1, poniżej Tg) | 45 ppm/°C | TMA / IPC-TM-650 2.4.24 |
| Współczynnik rozszerzalności cieplnej (CTE) w osi Z (α2, powyżej Tg) | 210 ppm/°C | TMA / IPC-TM-650 2.4.24 |
| Rozszerzenie osi Z (50–260°C) | 2.7% | IPC-TM-650 2.4.24 |
| T260 (Czas do rozwarstwienia) | > 60 minut | IPC-TM-650 2.4.24.1 |
| T288 (Czas do rozwarstwienia) | > 30 minut | IPC-TM-650 2.4.24.1 |
| Odporność na CAF | Przechodzić | IPC-TM-650 2.6.25 |
| Łatwopalność | V-0 | UL 94 |
| Specyfikacja IPC | IPC-4101C/126 | Do |
Dlaczego warto wybrać ITEQ IT-180A do projektowania płytek PCB
Docelowe aplikacje
IT-180A nadaje się do projektów wymagających wytrzymałości termicznej i stabilności wymiarowej: wielowarstwowych płytek PCB (ponad 8 warstw), struktur BGA i HDI o drobnym rozstawie, grubych płytek miedzianych (ponad 3 g), sterowników samochodowych (dostosowanych do komory silnika), płyt backplane’ów telekomunikacyjnych oraz systemów serwerowo-pamięciowych w centrach danych. Blokada promieniowania UV zapewnia również kompatybilność z optycznymi systemami pozycjonowania i AOI.
Wartość wydajności termicznej
Temperatura Tg 175°C i niski współczynnik rozszerzalności cieplnej Z-CTE redukują naprężenia międzywarstwowe podczas bezołowiowego lutowania rozpływowego (maksymalnie 260°C) i cykli przeróbek. Dzięki T260 przekraczającemu 60 minut, IT-180A wytrzymuje wielokrotne wahania temperatury bez rozwarstwienia – co jest kluczowe w przypadku sekwencyjnych laminacji, w których warstwy wewnętrzne są wielokrotnie narażone na działanie ciepła.
Niezawodność elektryczna
Współczynnik Dk wynoszący ~4.1 przy 10 GHz i współczynnik Df wynoszący ~0.016 pozycjonują IT-180A jako materiał zdolny do pracy w średnich częstotliwościach. Chociaż nie jest on przeznaczony do front-endów RF w paśmie milimetrowym, przewyższa standardowy FR-4 w zastosowaniach do kilku GHz, dzięki czemu nadaje się do cyfrowych układów średniej prędkości, układów wspomagających radary samochodowe oraz uniwersalnych połączeń o dużej prędkości.
Integralność otworów przelotowych i przelotek
Niska rozszerzalność cieplna w osi Z minimalizuje pękanie lufy i podnoszenie się klocka w metalizowanych otworach przelotowych. Odporność na CAF dodatkowo chroni przed migracją elektrochemiczną w gęstych polach przelotowych, wydłużając żywotność w wilgotnych środowiskach lub w środowiskach o zmiennych temperaturach.
Płytka drukowana ITEQ IT-180A
Zagadnienia projektowe dla ITEQ IT-180A
Laminowanie i wstępne pieczenie
Po obróbce tlenkiem (czarnym lub brązowym), wypalaj warstwy wewnętrzne w temperaturze 120°C przez co najmniej 40 minut, aby usunąć wchłoniętą wilgoć. Pozostała woda powoduje rozwarstwienie pod wpływem pary wodnej podczas prasowania. Przechowuj prepregi w kontrolowanym środowisku (<20°C, <50% wilgotności względnej) i odczekaj 12 godzin przed laminowaniem.
Wiercenie i usuwanie szwów
Wiertło IT-180A wierci czysto standardowymi wiertłami z węglików spiekanych. W przypadku warstw o dużej grubości i dużej zawartości miedzi należy zmniejszyć wysokość warstwy (1 panel dla ≥8 warstw) i skonsultować się z dostawcą wiertła w sprawie optymalizacji posuwu/prędkości. Parametry desmear różnią się od standardowych FR-4 — typowe ustawienia mogą podcinać żywicę. Należy skonsultować się z dostawcą odczynników chemicznych w celu dostosowania cykli nadmanganianowych lub rozważyć podwójne przejścia desmear.
Zgodność z lutowaniem bezołowiowym
Materiał przechodzi proces bezołowiowego spawania rozpływowego w temperaturze 260°C zgodnie z wymaganiami IPC J-STD-020. T260 >60 min i T288 >20 min potwierdzają odporność na agresywne profile termiczne. Udokumentuj temperaturę szczytową, czas powyżej likwidusu i szybkość narastania temperatury w celu przeprowadzenia kwalifikacji procesu.
Trasowanie sygnałów o wysokiej częstotliwości
Wartości Dk/Df IT-180A umożliwiają routing pasma podstawowego w średnim zakresie prędkości cyfrowych i radarów samochodowych. W przypadku ścisłych front-endów RF/mikrofalowych (powyżej 10 GHz z ograniczonym budżetem na straty wtrąceniowe), należy rozważyć zastosowanie specjalistycznych laminatów o niskiej stratności, takich jak laminaty niskostratne lub seria Isola Astra. Hybrydowe układy warstw – IT-180A dla warstw zasilania/uziemienia i materiał o niskiej stratności dla warstw sygnałowych – pozwalają zrównoważyć koszty i wydajność.
Wytyczne dotyczące produkcji i procesu
Rekomendacje Stackup
W przypadku projektów 6-8-warstwowych należy stosować rdzenie o grubości 0.1–0.2 mm z prepregami 106/1080/2116, w zależności od docelowej impedancji i grubości. Należy zachować symetryczną konstrukcję, aby zapobiec wyginaniu i skręcaniu. ITEQ udostępnia dane dotyczące przepływu prepregów i czasu żelowania; zapoznaj się z nimi, aby zoptymalizować cykl prasowania.
Laminowanie próżniowe
Przed nagrzewaniem należy odgazować stosy próżniowo przez 30 minut, aby usunąć uwięzione powietrze. Zalecane ciśnienie prasy: 350–400 psi (hydrauliczne) lub 300–400 psi (próżniowo-hydrauliczne). Szybkość nagrzewania od 80°C do 140°C: 1.3–3.0°C/min. Utrzymywać w temperaturze 180°C przez co najmniej 60 minut, aby zapewnić pełne utwardzenie. Chłodzić z prędkością ≤3°C/min, aby zminimalizować naprężenia szczątkowe.
Zgodność wykończenia powierzchni
IT-180A jest kompatybilny z powłokami ENIG, HASL (bezołowiowymi), OSP oraz powłokami cynowo-srebrnymi nakładanymi metodą zanurzeniową. W przypadku powłok ENIG należy sprawdzić zawartość fosforu i grubość powłoki, aby uniknąć problemów z korozją niklową. Cykle HASL bezołowiowe (w tyglu lutowniczym o temperaturze 265°C) mieszczą się w zakresie wytrzymałości termicznej materiału.
Lista kontrolna testów niezawodności
Poproś swojego dostawcę laminatu o następujące testy lub przeprowadź je we własnym zakresie: TMA w celu potwierdzenia Tg, cykle termiczne (od –40 do +125°C, ponad 500 cykli), szok termiczny (ciecz-ciecz), test w mgle solnej (zgodnie z IPC-TM-650 2.6.14 dla branży motoryzacyjnej) oraz test CAF (85°C/85% RH z odchyleniem). Udokumentuj wyniki dla pakietów kwalifikacyjnych klienta.
ITEQ IT-180A w porównaniu z konkurencyjnymi materiałami o wysokiej temperaturze zeszklenia
Poniższa tabela porównuje IT-180A z Isola 370HR — szeroko stosowaną alternatywą w kategorii FR-4 o wysokiej temperaturze zeszklenia.
| Właściwość | ITEQ IT-180A | Izola 370HR |
|---|---|---|
| Tg (DSC) | ≥175 ° C | ~ 180 ° C |
| Td (5% utrata masy) | > 340 ° C | ~ 340 ° C |
| Z-CTE (50–260°C) | 2.7% | ~% 2.7 |
| Dk @1MHz | 4.4 | ~ 4.6 |
| Df @1MHz | 0.014 | ~ 0.015 |
| Odporność na CAF | Przechodzić | Przechodzić |
| Dostępność (Azja) | Wysoki, krótszy czas realizacji | Umiarkowany, czas realizacji importu |
| Względny koszt | Konkurencyjny | Premium |
Oba materiały spełniają rygorystyczne wymagania termiczne i CAF. IT-180A oferuje ekonomiczne rozwiązanie z dużą dostępnością regionalną w produkcji w Azji. 370HR może być preferowany tam, gdzie priorytetem są istniejące kwalifikacje lub amerykańskie łańcuchy dostaw. W przypadku zastosowań RF o ekstremalnie niskich stratach, żaden z nich nie zastępuje dedykowanych podłoży PTFE lub węglowodorowo-ceramicznych.
Wniosek
ITEQ IT-180A oferuje zrównoważone połączenie wysokiej temperatury Tg, niskiej rozszerzalności cieplnej w osi Z, odporności na CAF i kompatybilności z materiałami bezołowiowymi – co czyni go praktycznym wyborem do wielowarstwowych, niezawodnych zastosowań PCB. Wypełnia lukę między standardowym FR-4 a wysokiej jakości podłożami o niskiej stratności, oferując inżynierom opłacalną drogę do uzyskania odporności termicznej bez utraty możliwości produkcyjnych.
Najczęściej zadawane pytania
1. Jaka jest wartość Tg dla ITEQ IT-180A?
Temperatura zeszklenia (Tg) wynosi ≥175°C, mierzona metodą DSC zgodnie z IPC-TM-650 2.4.25.
2. Czy IT-180A może przejść proces bezołowiowego lutowania rozpływowego w temperaturze 260°C?
Tak. Karta katalogowa potwierdza, że T260 >60 minut, a T288 >20 minut, co świadczy o solidnej tolerancji montażu bez ołowiu.
3. Do jakich zastosowań najlepiej nadaje się IT-180A?
Projekty wielowarstwowych układów BGA, grube płytki miedziane, samochodowe sterowniki ECU, płyty montażowe w urządzeniach telekomunikacyjnych oraz systemy serwerowe/pamięciowe wymagające wysokiej niezawodności termicznej i odporności na CAF.
4. Czy IT-180A nadaje się do projektów RF o wysokiej częstotliwości?
IT-180A obsługuje aplikacje o średniej częstotliwości (do kilku GHz) z akceptowalnymi stratami. W przypadku fal milimetrowych lub rygorystycznych wymagań front-endu RF zalecane są specjalistyczne materiały o niskiej stratności.
5. Czy IT-180A obsługuje laminowanie sekwencyjne?
Tak. Jego stabilność termiczna i niski współczynnik rozszerzalności cieplnej Z sprawiają, że doskonale nadaje się do laminowanie sekwencyjne procesy w złożonych strukturach HDI i nagromadzonych.
Polecamy Wiadomości
Analiza zanieczyszczeń jonowych PCB
Analiza zanieczyszczeń jonowych PCB pomaga producentom OEM określić...
Proces produkcji i weryfikacji płytek PCB I-Tera MT40
Highleap Electronics dostarcza płytkę drukowaną Isola I-Tera MT40...
Lista kontrolna kwalifikacji dostawców płytek PCB I-Tera MT40
Highleap Electronics produkuje płytki drukowane...
Montaż PCB z bezpłatną usługą analizy BOM
Potrzebujesz bezpłatnej usługi analizy BOM przed podjęciem decyzji o PCB?
Jak uzyskać wycenę płytek PCB
Przeprowadzimy analizę DFM/DFA dla Ciebie i wrócimy do Ciebie z raportem. Możesz bezpiecznie przesłać swoje pliki za pośrednictwem naszej witryny. Wymagamy następujących informacji, aby przedstawić Ci wycenę:
-
- Gerber, ODB++ lub .pcb, specyfikacja.
- Lista BOM, jeśli wymagany jest montaż
- Ilość
- Czas na zmianę
Oprócz produkcji PCB oferujemy kompleksowy zakres usług elektronicznych, w tym projektowanie PCB, PCBA i rozwiązania pod klucz. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pomocy w prototypowaniu, weryfikacji projektu, pozyskiwaniu komponentów czy masowej produkcji, zapewniamy kompleksowe wsparcie, aby zagwarantować sukces Twojego projektu.
W przypadku usług PCBA prosimy o dostarczenie BOM (listy materiałów) i wszelkich szczegółowych instrukcji montażu. Oferujemy również analizę DFM/DFA w celu optymalizacji projektów pod kątem możliwości produkcji i montażu, zapewniając płynny proces produkcji.
