Płytka drukowana TMM do miniaturyzacji anten
Strona poświęcona miniaturyzacji anten jest celowo węższa niż strona poświęcona produkcji rodziny TMM. Koncentruje się ona na tym, jak konstrukcja dielektryczna i grubość końcowa wpływają na wymiary anteny, przy jednoczesnym zachowaniu geometrii zasilania, struktury uziemienia i tolerancji wykonania, związanych z opracowaną konstrukcją anteny.
Rysunek 1. Rogers TMM
Konstrukcje TMM mogą zmniejszyć wymiary niektórych elementów anteny, jeśli wybrany gatunek zapewnia wyższą stałą dielektryczną, ale gotowa antena nadal zależy od grubości dielektryka, geometrii miedzi, przejścia zasilania, struktury uziemienia i tolerancji wykonania. Zakres materiałów: nazwa produktu Rogers służy do identyfikacji laminatu określonego dla danej płytki PCB. Highleap Electronics zapewnia wykonanie i montaż płytek PCB, a laminat jest pozyskiwany i weryfikowany oddzielnie. Streszczenie: Ta strona koncentruje się na wykorzystaniu rodziny TMM w projektach miniaturyzacji anten, a wybór gatunku jest powiązany z wymaganym zakresem konstrukcji elektrycznej i produkcji. Należy korzystać z aktualnej dokumentacji dostawcy w odniesieniu do określonego gatunku, grubości i konstrukcji folii, a nie traktować wartości na poziomie rodziny jako substytutu opublikowanego stosu.
Spis treści
- Czym jest laminat Rogers TMM?
- Tabela właściwości serii TMM Rogersa (TMM3–TMM13i) — wartości referencyjne i zastosowanie projektowe
- TMM3 i TMM4: Niski współczynnik Dk dla filtrów, oscylatorów i podłoży kalibracyjnych
- TMM6 i TMM10: High-Dk dla anten GPS i macierzy stacji bazowych
- TMM10i i TMM13i: laminaty Rogers o najwyższym współczynniku Dk do miniaturowych anten
- Jak wytwarzać płytki PCB TMM: wiercenie, powlekanie i laminowanie
- Rogers TMM vs RO4000 vs RO3000: Przewodnik po wyborze materiałów
1. Wybór klasy TMM do miniaturyzacji anten
TMM to rodzina termoutwardzalnych laminatów mikrofalowych stosowanych w konstrukcjach mikropaskowych i paskowych. W przypadku anten, istotnym pytaniem produkcyjnym jest, jaki gatunek i grubość zapewniają wymaganą geometrię elektryczną, a jednocześnie są zgodne z planowanym procesem wiercenia, frezowania, laminowania i powlekania. Firma Rogers publikuje oddzielne wytyczne produkcyjne dla rodziny TMM, dlatego przed rozpoczęciem obróbki należy sprawdzić opracowaną konstrukcję z aktualną dokumentacją dostawcy. Proces produkcji PCB powinien być następnie dopasowany do tej konstrukcji. Po wybraniu gatunku, budowa anten na podłożach TMM łączy model redukcji rozmiaru z projektem graficznym, strukturami zasilającymi i kontrolą wymiarów.
W przypadku miniaturyzacji anten istotnymi zmiennymi są: współczynnik Dk specyficzny dla danego gatunku, grubość dielektryka, konstrukcja miedzi, zachowanie w temperaturze oraz zależność między rozmiarem elementu RF a tolerancją produkcyjną. Wartości te należy pobrać z aktualnej karty katalogowej dostawcy dla wybranego gatunku, a nie uogólniać dla wszystkich produktów TMM. Highleap analizuje zasilanie anten, odstępy między płaszczyznami odniesienia, szerokość linii i grubość płytki w odniesieniu do modelowanej konstrukcji. Wraz ze zmniejszaniem się wymiarów, dopasowanie panelu i kontrola trawienia stają się coraz ważniejsze, dlatego w pierwszym artykule należy zmierzyć cechy wpływające na odpowiedź anteny. Dokładne wartości właściwości materiałów należy sprawdzić w dokumentacji aktualnego dostawcy dla określonego gatunku i konstrukcji.
Ponieważ TMM jest materiałem termoutwardzalnym, nie mięknie pod wpływem ciepła. Połączenie drutowe można wykonać bez ryzyka uniesienia padu lub odkształcenia podłoża – co stanowi znaczącą zaletę w porównaniu z PTFE w przypadku hybrydowych mikrofalowych układów scalonych (MIC).
2. Tabela właściwości serii TMM Rogersa (TMM3–TMM13i) — wartości referencyjne i zastosowanie projektowe
Poniższe wartości stanowią dane referencyjne z opublikowanej literatury technicznej Rogers TMM; przed udostępnieniem należy zweryfikować aktualną wersję i metodę testowania. „Dk procesu” jest mierzone przy częstotliwości 10 GHz zgodnie z metodą 2.5.5.5 IPC-TM-650 (rezonator paskowy, oś Z). „Dk projektu” to wartość szerokopasmowa mierzona w zakresie 8–40 GHz metodą różnicowej długości fazy — użyj Dk projektu w symulacji elektromagnetycznej (HFSS, ADS, CST).
| Właściwość | TMM3 | TMM4 | TMM6 | TMM10 | TMM10i | TMM13i | Warunki / Metoda |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dk (proces) @ 10 GHz | 3.27 0.032 ± | 4.50 0.045 ± | 6.00 0.080 ± | 9.20 0.230 ± | 9.80 0.245 ± | 12.85 0.35 ± | Oś Z, IPC-TM-650 2.5.5.5 |
| Dk (projekt) 8–40 GHz | 3.45 | 4.70 | 6.30 | 9.80 | 9.90 | 12.20 | Różnicowa długość fazy |
| Df przy 10 GHz | 0.0020 | 0.0020 | 0.0023 | 0.0022 | 0.0020 | 0.0019 | Oś Z, IPC-TM-650 2.5.5.5 |
| TCDk (ppm/°K) | + 37 | + 15 | -11 | -38 | −43 * | -70 | -55 do +125°C |
| Współczynnik rozszerzalności cieplnej x,y (ppm/°K) | 15 | 16 | 18 | 21 | 19 | 19 | 0–140 °C, ASTM E831 |
| Współczynnik rozszerzalności cieplnej z (ppm/°K) | 23 | 21 | 26 | 20 | 20 | 20 | 0–140 °C, ASTM E831 |
| Przewodność cieplna (W/m·K) | 0.70 | 0.70 | 0.72 | 0.76 | 0.76 | Do | oś Z, 80 °C, ASTM C518 |
| Środek ciężkości | 1.78 | 2.07 | 2.37 | 2.77 | 2.77 | 3.00 | ASTM D792 |
| Łuska miedziana (funty/cale) | 5.7 | 5.7 | 5.7 | 5.0 | 5.0 | 4.0 | Po lutowaniu, 1 uncja miedzi ED |
| Temperatura topnienia (°C) | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 | TGA, ASTM D3850 |
| Kompatybilny z bezołowiowym | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Do |
* TCDk TMM10i jest szacowane zgodnie z kartą katalogową Rogers. Przewodność cieplna TMM13i nie została opublikowana. Absorpcja wody różni się w zależności od grubości podłoża — wartości dotyczące grubości można znaleźć w karcie katalogowej Rogers (ASTM D570). Standardowe grubości: 0.015″–0.500″ (15–500 mil). Standardowe rozmiary paneli: 18 × 12″ i 18 × 24″. Powłoka miedziana: ½ oz, 1 oz, 2 oz nanoszona elektrolitycznie; dostępna powłoka z ciężkiego metalu.
Kluczowe wzorce danych: Df utrzymuje się na niskim poziomie (0.0019–0.0023) we wszystkich wariantach, niezależnie od Dk — projektanci mogą wybrać wysokie Dk do miniaturyzacji bez znaczącej kary za straty. CTE xy i CTE z są zbliżone w każdym wariancie (w przeciwieństwie do FR4, gdzie z-CTE jest 3–5 razy wyższe niż xy), co stanowi podstawę niezawodności metalizowanych otworów przelotowych.
Proces Dk vs Projekt Dk: Te dwie wartości różnią się, ponieważ są mierzone różnymi metodami w różnych zakresach częstotliwości. Na przykład TMM4 ma proces Dk = 4.50, ale projekt Dk = 4.70. Proces Dk należy stosować tylko do kontroli jakości produkcji. Należy pamiętać, że projekt Dk TMM13i (12.20) jest niższy niż proces Dk (12.85) — zawsze należy sprawdzić, jakiej wartości oczekuje narzędzie symulacyjne.
3. TMM3 i TMM4: Niski współczynnik Dk dla filtrów, oscylatorów i podłoży kalibracyjnych
TMM3 (Dk = 3.27 proces / 3.45 konstrukcja). TMM3 jest najbardziej zbliżony do RO4350B pod względem stałej dielektrycznej. Jego TCDk na poziomie +37 ppm/°K oznacza, że stała dielektryczna nieznacznie rośnie wraz z temperaturą — jest to przewidywalny, dobrze scharakteryzowany dryft, który można skompensować w projekcie. W wojskowym zakresie temperatur od −55 do +125°C, całkowite przesunięcie Dk wynosi około 0.7%, co zapewnia stabilność częstotliwości środkowych filtra bez konieczności strojenia po produkcji. TMM3 jest stosowany w filtrach transponderów satelitarnych, podłożach oscylatorów sterowanych napięciem (VCO) oraz w urządzeniach testowych, gdzie Dk musi być znany z wysoką dokładnością i powtarzalny w różnych partiach produkcyjnych.
TMM4 (Dk = proces 4.50 / konstrukcja 4.70). TMM4 charakteryzuje się najmniejszą amplitudą TCDk w całej rodzinie TMM: +15 ppm/°K. W zakresie od −55 do +125 °C całkowity dryft Dk wynosi około 0.27% — jest to najbardziej stabilna temperaturowo opcja w ofercie Rogers. Jego projektowa wartość Dk wynosząca 4.70 jest zbliżona do FR4 (4.2–4.5), więc projekty prototypowane na FR4 można przejść na TMM4 bez zmiany wymiarów obwodów. TMM4 to standardowy wybór dla filtrów kombinowanych i międzycyfrowych w systemach komunikacyjnych i radiotelefonach wojskowych, gdzie dokładność częstotliwości musi być stabilna w zakresie od −55 do +125 °C.
4. TMM6 i TMM10: High-Dk dla anten GPS i macierzy stacji bazowych
Wyższy współczynnik Dk zmniejsza długość fali kierowanej, proporcjonalnie kurcząc struktury rezonansowe. Antena typu patch w TMM6 (Dk = 6.00) jest o około 35% mniejsza na wymiar niż ta sama antena w TMM3 (Dk = 3.27). W TMM10 (Dk = 9.20) redukcja rozmiaru sięga około 50%.
TMM6 (Dk = proces 6.00 / konstrukcja 6.30). TMM6 to najszerzej stosowany wariant TMM. Anteny krosowe GPS L1 (1.575 GHz) w TMM6 osiągają wymiary około 25 × 25 mm — wystarczająco kompaktowe dla modułów dachowych samochodów i odbiorników przenośnych. TCDk na poziomie −11 ppm/°K (jedyny ujemny i mały TCDk w tej rodzinie) może być dobrym kandydatem, gdy wymagana jest zarówno miniaturyzacja, jak i stabilność temperaturowa. TMM6 jest również standardowym materiałem do paneli anten sektorowych stacji bazowych, gdzie 35% redukcja rozmiaru na element pozwala na umieszczenie większej liczby radiatorów na stałej powierzchni panelu w układach Massive-MIMO 5G .
TMM10 (Dk = proces 9.20 / konstrukcja 9.80). TMM10 to kolejny krok w miniaturyzacji – 50% redukcja rozmiaru w porównaniu z TMM3. Zastosowania obejmują projekty anten z rezonatorem dielektrycznym (DRA) oraz kompaktowe macierze dla Wi-Fi i 5G. TMM10 i TMM10i mogą zastąpić podłoża ceramiczne z tlenku glinu, zachowując jednocześnie możliwość obróbki na standardowym sprzęcie PCB – Rogers wyraźnie zaznacza tę możliwość w karcie katalogowej TMM. Kompromis: współczynnik rozszerzalności cieplnej (CTE) xy wzrasta do 21 ppm/°K, a materiał staje się bardziej kruchy przy wyższym obciążeniu ceramicznym. Aby uzyskać większą miniaturyzację, konstrukcję TMM13i o wysokim Dk należy ocenić pod kątem dopuszczalnych przesunięć częstotliwości i tolerancji trawienia.
5. TMM10i i TMM13i: laminaty Rogers o najwyższym współczynniku Dk do miniaturyzowanych anten
Przyrostek „i” oznacza warianty izotropowego współczynnika rozszerzalności cieplnej (CTE). TMM10i (Dk = 9.80) i TMM13i (Dk = 12.85) mają ściśle dopasowany współczynnik rozszerzalności cieplnej (CTE) we wszystkich trzech osiach: oba wynoszą 19/19/20 ppm/°K (x/y/z) — to najbardziej spójna rozszerzalność cieplna spośród wszystkich laminatów Rogers.
TMM10i (Dk = 9.80 proces / 9.90 konstrukcja). TMM10i jest preferowany w porównaniu z TMM10 w programach o wysokiej niezawodności. Jego ciężar właściwy (2.77) jest identyczny jak w przypadku TMM10, ale bardziej izotropowy współczynnik rozszerzalności cieplnej (CTE) (19/20 w porównaniu z 21/20 w przypadku TMM10) zmniejsza naprężenia różnicowe między miedzią w rurach a otaczającym ją dielektrykiem podczas cykli termicznych. Zastosowania obejmują elementy anten z fazowanymi układami do radarów kosmicznych , filtry wnękowe z dielektrykiem do satelitów komunikacyjnych oraz sieci dzielników mocy, w których niezawodność PTH powyżej 1,000 cykli termicznych jest nie do negocjacji.
TMM13i (Dk = proces 12.85 / konstrukcja 12.20). TMM13i zapewnia najbardziej agresywną miniaturyzację w ofercie Rogers — elementy antenowe są o około 60% mniejsze na wymiar niż w TMM3. Jest to materiał niszowy dla ultrakompaktowych anten GNSS, zminiaturyzowanych ceramicznych matryc patch i oscylatorów rezonatora dielektrycznego (DRO). Kompromisy: najwyższa gęstość (3.00 g/cm³), TCDk na poziomie −70 ppm/°K (największy dryft temperaturowy w rodzinie TMM), niższa wytrzymałość na odrywanie miedzi (4.0 lb/in w porównaniu z 5.7 dla TMM3) oraz przewodność cieplna nieopublikowana przez Rogers. Gdy wymagana jest maksymalna wartość Dk z możliwością przetwarzania termoutwardzalnego, TMM13i jest jedyną opcją laminatu poza niestandardowymi podłożami ceramicznymi.
6. Jak wytwarzać płytki PCB TMM: wiercenie, powlekanie i laminowanie
Dzięki matrycy termoutwardzalnej TMM można przetwarzać na standardowym sprzęcie FR4 – co stanowi istotną przewagę nad PTFE. Ceramiczny wypełniacz wymaga specyficznych modyfikacji, a kruchość wzrasta wraz ze wzrostem Dk.
| Etap procesu | FR4 Linia bazowa | Regulacja TMM |
|---|---|---|
| Temperatura laminowania | 175-185 ° C | To samo — utwardzanie termoutwardzalne w standardowych temperaturach FR4 |
| Wiercenie — żywotność wiertła | Ponad 120 000 wyświetleń | TMM3/4/6: 500–700 trafień. TMM10/10i/13i: 300–500 trafień |
| Wiercenie — prędkość posuwu | Standardowe | Zniżka 20% dla wszystkich wariantów TMM |
| Desmear | Nadmanganian | Standardowy nadmanganian — nie wymaga trawienia plazmowego ani sodowego |
| Wytrzymałość na odrywanie miedzi | > 6 funty/cale | 5.0–5.7 funta/cal (TMM3–TMM10i); 4.0 funta/cal (TMM13i) |
| Kompilacje hybrydowe | N / A | Kompatybilny z prepregiem FR4 i innymi wariantami TMM |
| Depanelowanie | Trasowanie lub wynik V | Wynik V preferowany w przypadku wariantów o wysokim Dk — kruchy materiał depaneluje się czyszcząco |
| Klejenie drutu | Niepolecane | Wspierane — tworzywo termoutwardzalne nie mięknie pod wpływem ciepła wiązania |
W przypadku TMM10, TMM10i i TMM13i zaleca się wiercenie laserowe mikroprzelotek – kruchy materiał może powodować mikropęknięcia wokół małych otworów wywierconych mechanicznie. Minimalna szerokość ścieżki powinna wynosić 4 mil dla TMM3/TMM4/TMM6 i 5 mil dla TMM10/TMM10i/TMM13i. Do każdego panelu należy dołączyć kupony z wynikami testu impedancji.
Highleap produkuje płytki PCB TMM we wszystkich sześciu wariantach. TMM3, TMM6 i TMM10i są dostępne w standardowych grubościach (25 i 50 mil). TMM4, TMM10 i TMM13i są dostępne na zamówienie z terminem realizacji zamówienia wynoszącym 2–4 tygodnie. Obsługiwane są wielowarstwowe konstrukcje TMM do 8 warstw oraz hybrydowe układy warstw TMM/FR4. Pełny proces produkcji obejmujący wszystkie rodziny materiałów Rogers można znaleźć w przewodniku Rogers dotyczącym procesu produkcji płytek PCB.
7. Rogers TMM vs RO4000 vs RO3000: Przewodnik po wyborze materiałów
| Wymagania projektowe | Kandydat | Czemu |
|---|---|---|
| Najniższa strata (Df < 0.001) | RT / duroid 5880 | Baza PTFE daje Df = 0.0009; TMM Df ≈ 0.002 jest 2× wyższe |
| Kandydat na rozwiązanie kosztowo-wydajnościowe dla ogólnego pasma RF 1–30 GHz | RO4350B / RO4003C | Niższy koszt, podobny asortyment Dk, większy wybór |
| Kandydat na stabilność temperaturową Dk | TMM4 (TCDk = +15 ppm/°K) | Najniższa wartość TCDk w rodzinie Rogersów |
| Wysoki Dk dla miniaturyzacji (Dk > 6) | TMM6 / TMM10 / TMM10i / TMM13i | Jedyny producent z rodziny tworzyw termoutwardzalnych oferujący Dk do 12.85 |
| Wymiana podłoża ceramicznego z tlenku glinu | TMM10 / TMM10i | Podobny do tlenku glinu Dk, przetwarzalny jak standardowa płytka PCB |
| Izotropowy współczynnik rozszerzalności cieplnej (CTE) dla niezawodności przelotowej | TMM10i / TMM13i | xyz CTE dopasowane najbliżej miedzi |
| Łatwa hybryda z FR4 | RO4000 lub TMM3/TMM4 | Oba materiały termoutwardzalne, ten sam cykl prasowania co FR4 |
| Fala milimetrowa > 40 GHz | RO3003 / RT/duroid | Straty PTFE niższe niż w przypadku TMM przy częstotliwościach mmWave |
Najbardziej oczywistym przypadkiem zastosowania TMM jest sytuacja, gdy projekt wymaga Dk powyżej 6.0 w połączeniu ze standardową możliwością obróbki PCB — żadna inna seria Rogers nie oferuje tego w formacie termoutwardzalnym. Drugim ważnym przypadkiem zastosowania jest stabilność fazowa w temperaturze: TCDk TMM4 na poziomie +15 ppm/°K to najniższa wartość w ofercie Rogers, co czyni go standardem dla wąskopasmowych filtrów komunikacji satelitarnej i precyzyjnych sieci zasilania radarowego, gdzie stabilność częstotliwości w zakresie od −55 do +125°C ma kluczowe znaczenie.
TMM nie jest właściwym wyborem, gdy wymagane są absolutnie minimalne tłumienie wtrąceniowe (należy użyć RT/duroid 5880), gdy głównie działa się powyżej 40 GHz (PTFE przewyższa TMM w zakresie mmWave) lub gdy głównym czynnikiem decydującym o kosztach jest ogólny sygnał RF poniżej 10 GHz (RO4350B jest tańszy i szerzej dostępny).
Poproś Highleap o wycenę płytki PCB TMM → Prześlij pliki Gerber i wymagania dotyczące stackowania. Konsultacje inżynierskie dotyczące kompromisów między TMM a RO4000 i RO3000 są wliczone w cenę. Aby uzyskać wycenę miniaturowej anteny, podaj pasmo częstotliwości, geometrię anteny, stackowanie, obrys płytki, wymagania dotyczące miedzi i testów RF. Pozwoli to producentowi ocenić, czy wymagany rozmiar elementów jest zgodny z proponowaną konstrukcją.
Polecamy Wiadomości
Wycena i zestawienie PCB RT duroid 6002
Ta strona zawiera zadanie wyceny i definicji stosu...
Produkcja płytek PCB filtrów TMM6
Spis treściDlaczego projektanci filtrów mikrofalowych używają...
Taconic RF 35 vs RO4350B PCB
Spis treściRF-35 vs RO4350B Zaopatrzenie i...
Produkcja płytek PCB filtrów TMM4
Produkcja płytek PCB filtrów TMM4 jest kontrolowana przez...
Jak uzyskać wycenę płytek PCB
Przeprowadzimy dla Ciebie analizę DFM/DFA i prześlemy raport. Możesz bezpiecznie przesłać pliki za pośrednictwem naszej strony internetowej. Aby przygotować wycenę, potrzebujemy następujących informacji:
-
- Gerber, ODB++ lub .pcb, specyfikacja.
- Lista BOM, jeśli wymagany jest montaż
- Ilość
- Czas na zmianę
W przypadku usług PCBA prosimy o dostarczenie BOM (listy materiałów) i wszelkich szczegółowych instrukcji montażu. Oferujemy również analizę DFM/DFA w celu optymalizacji projektów pod kątem możliwości produkcji i montażu, zapewniając płynny proces produkcji.
