USB Hub aurreratuaren PCB fabrikazioa eta giltza eskurako muntaketa
1. irudia. USB Hub PCBa
USB hub guztiak —10 dolarreko bidaia-dongle batetik hasi eta 500 dolarreko 16 atakako rack unitate industrial bateraino— PCB bakar batean funtzionatzen du, eta bertan hub kontrolatzaile IC bat, ataka bakoitzeko potentzia-kommutazioa, ESD babesa eta inpedantzia kontrolatutako bideratze diferentziala integratzen dira. Aukeratzen duzun hub IC-ak, zehazten duzun pilaketak eta diseinatzen duzun potentzia-arkitekturak zehazten dute produktuak USB-IF ziurtagiria lehenengo laginaren bidez gainditzen duen edo ekoizpenean huts egiten duen. Gida honek pieza-zenbaki zehatzak, pilaketa-arauak, kostu-tarteak eta diseinu-murrizketak ematen dizkizu ondo egiteko.
Edukien aurkibidea
- Hub kontrolatzaile IC hautaketa: pieza-zenbaki nagusi guztiak alderatuta
- Energia-arkitektura: Bus bidezko elikadura vs. auto-elikadura vs. USB-C PD sarrera
- PCB pilaketa, inpedantzia kontrola eta bikote diferentzialen bideratzea
- ESD Babesa, EMC Betetzea eta Konektoreen Hautaketa
- Produktuaren konfigurazioak: 4 atakatik 16 atakara, kontsumitzailetik industriara
- USB Hub PCB fabrikazioa eta muntaketa
1. Hub kontrolatzailearen IC hautaketa: pieza-zenbaki nagusi guztiak alderatuta
Hub-aren zirkuitu integratuek USB abiadura, ataka kopurua, kargatzeko gaitasuna eta BOM kostu osoaren % 60 definitzen dituzte. IC okerra aukeratzeak produktuaren zehaztapen batera mugatzen zaitu, eta ezin da plaka berriro biratu gabe aldatu.
| Hub IC | USB abiadura | Portuak | Package | Portu bakoitzeko etengailua | BC1.2 | Best For |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Genesys GL850G | 2.0 (480 Mbps) | 4 | SSOP-28 | Kanpoko | Ez | Kontsumitzaileentzako aurrekontu-gunea, teklatuaren gunea |
| Genesys GL852G | 2.0 | 4 | QFN-32 | Kanpoko | Ez | Kargatzeko gune trinkoa, kargatzeko estazioa |
| Mikrotxip USB2422 | 2.0 | 2 | QFN-36 | Barne | Ez | Txertatutako ordenagailu eramangarriaren hub-a, atebidea |
| Mikrotxip USB2517 | 2.0 | 7 | QFN-64 | Kanpoko | Aukerako | 7 atakako mahaigaineko hub-a, KVM |
| Mikrotxip USB5744 | 3.1 1. belaunaldia (5 Gbps) | 4 | QFN-64 | Barne | Bai | USB 3.0 hub-a kargatzeko aukerarekin |
| VL817 bidez | 3.1 1. belaunaldia | 4 | QFN-76 | Kanpoko | Ez | USB 3.0 kaia, monitore-gunea |
| VL822 bidez | 3.2 1. belaunaldia | 4 | QFN-100 | Kanpoko | Ez | USB-C kargatzeko estazioa |
| TI TUSB8044 | 3.1 1. belaunaldia | 4 | BGA-144 | Kanpoko | Aukerako | Industria/profesional gunea |
| TI TUSB8044-Q1 | 3.1 1. belaunaldia | 4 | BGA-144 | Kanpoko | Aukerako | AEC-Q100 automobilgintzako gunea |
| Genesys GL3523 | 3.1 1. belaunaldia | 4 | QFN-88 | Kanpoko | Bai | USB-C hub-a PD pasabidearekin |
7 portu baino gehiago badituzu, bi hub IC kaskadan jarri behar dira — batek goranzko aldean bigarren bat elikatzen du. Horrela eraikitzen dira 10 portuko, 12 portuko eta 16 portuko USB hub guztiak. Bi VL817 kaskadan jarrita 8 portuko USB 3.0 hub bat sortzen da; bi USB2517 kaskadan jarrita 14 portuko USB 2.0 hub batean.
DisplayPort Alt Modua onartzen duten USB-C beheranzko atakak dituzten produktuetarako, konektatu hub IC-a CC pin negoziazioa eta alt-moduko erreien aldaketa kudeatzen duen USB-C kontrolatzaile batekin (TI TUSB544 retimer, VIA VL103). Txip bakarreko hub + CC irtenbideak sortzen ari dira, baina ataka kopuruari eta malgutasunari dagokionez mugatuak dira oraindik.
TUSB8044 bezalako BGA hub IC-ek BGA PCB muntaketa behar dute X izpien ikuskapenarekin — egiaztatu gaitasun hau BGA paketedun hub IC bat aukeratu aurretik.
2. Energia-arkitektura: Bus bidezko elikadura vs. auto-elikadura vs. USB-C PD sarrera
Energia-arkitektura da USB hub produktuen itzulketen iturri nagusia. 4 ataka agintzen dituen baina kanpoko disko gogor bat elikatu ezin duen bus bidezko elikadura-hub batek izar bateko balorazioa jasotzen du. Eskuratu energia-aurrekontua diseinua egin aurretik.
Bus bidez elikatua. Korronte guztia goiko ostalariarena: gehienez 500 mA (USB 2.0) edo gehienez 900 mA (USB 3.x). Hub-aren zirkuitu integratuaren kontsumoaren ondoren (~120 mA), 4 portuko hub baten ataka bakoitzak gutxi gorabehera 100-200 mA jasotzen ditu. Sagu, teklatu eta flash unitateetarako nahikoa. Ez nahikoa HDD eramangarrietarako, LEDak dituzten webcametarako edo beste edozein kargagailurako.
Auto-elikadura. Kanpoko egokitzailea (5 V / 2.5–5 A-ko upel-jacka, edo 12 V barneko buck bihurgailuarekin). Portu bakoitzak zehaztapen-korronte osoa ematen du: 500 mA (USB 2.0), 900 mA (USB 3.x) edo 1.5–2.4 A BC1.2 / Apple DCP / Qualcomm QC detekzioarekin. Portu bakoitzeko elikatze-etengailuaren zirkuitu integratua behar da: TI TPS2042 (bikoitza, 500 mA), TI TPS2052B (bikoitza, 800 mA), Diodes Inc AP2176 (bakarra, erregulagarria).
USB-C PD sarrera. Gero eta estandar gehiago bihurtzen ari da produktu premium-etarako. USB-C PD kontrolatzaile batek (TI TPS65987, Cypress CYPD3177) 9 V, 15 V edo 20 V negoziatzen ditu kargagailutik, eta ondoren, bihurgailu buck batek 5 V-ra jaisten du beheranzko VBUSerako. Horri esker, hub funtzioa eta PD kargatzeko aukera ematen du ordenagailu eramangarri batera — produktua kable bakarreko kargatze-estazio bihurtzen da.
VBUSerako kobrezko neurriak: 1 oz kobrearekin, utzi 30 mil trazaduraren zabalera ampere bakoitzeko (10 °C igoera). 7 portu dituen hub batek 900 mA-ko ataka bakoitzeko = 6.3 A guztira — 190 mil (4.8 mm) trazadura behar du edo, praktikoagoa dena, barneko geruza batean VBUS potentzia-plano dedikatu bat. 2.4 A × 7 atakako (16.8 A) kargatzeko hubetarako, 2 oz-ko barneko geruzak dituen kobrezko PCB astuna da irtenbide estandarra.
3. PCB pilaketa, inpedantzia kontrola eta bikote diferentzialen bideratzea
USB 2.0 bikote diferentzialek (D+/D−) % 90 Ω ± % 10 behar dute. USB 3.x SuperSpeed bikoteek (TX/RX) % 90 Ω ± % 5 behar dute. Inpedantzia helburu hauek, portu kopuruarekin batera, geruza kopuru minimoa zehazten dute:
| Produktu-mota | Geruzak | pilatu | Inpedantzia metodoa |
|---|---|---|---|
| USB 2.0, 4 atakakoa, bus bidez elikatua | 2 | Sinatu / Lurra | Mikrostrip FR-4an |
| USB 2.0, 4–7 ataka, autoelikadura duena | 4 | Sinatu / Lurra / Elikadura / Sinatu | Mikrostrip, PWR plano dedikatua |
| USB 3.0, 4 ataka | 4-6 | Sig / GND / Sig / PWR / GND / Sig | Barneko geruzetan banda-lerroa |
| USB-C kaia (hub + bideoa + PD) | 6-8 | HDI bide itsu/lurperatuekin | Banda-lerroa + HDI fanout-a |
| 16 portu dituen industria-gunea | 6-8 | Barneko kobrezko geruza astunak | Mikrostrip + VBUS plano zabalak |
Luzera parekatzea: ≤5 mil bikote barruko USB 3.x-erako, ≤50 mil USB 2.0-rako. Mantendu SuperSpeed bikoteak barneko geruzetan bi lur-planoen arteko (stripline) babes gisa. Bideratu USB 2.0 bikoteak kanpoko geruzetan — ez da hain kritikoa 480 Mbps-tan. Ez bideratu inoiz USB bikoteak lur-planoaren zatiketa baten bidez — itzulerako korrontearen etenak berehalako EMI akatsa eragiten du.
4 geruzako USB hub-etarako —bolumen handiko konfigurazioa—, gure 4 geruzako PCB fabrikazioak 4 mil-eko prepreg-ean 90 Ω-ko diferentzialerako optimizatutako pilaketa estandarrak erabiltzen ditu. HDI fanout-arekin 6-8 geruza behar dituzten USB-C kargatzeko estazioetarako, gure HDI PCB gaitasunak 0.1 mm-ko laserrez zulatutako zuloak onartzen ditu.
2. irudia. Hainbat errendimendu handiko USB hub PCB irtenbide, 2 eta 16 ataka baino gehiagoko ataka kopuru pertsonalizagarriarekin, industria eta kontsumo aplikazioetarako.
4. ESD babesa, EMC betetzea eta konektoreen hautaketa
Kanporantz begira dauden USB konektore guztiek ESD diodoak behar dituzte konektorearen pinetatik 1.5 mm-ko distantzian, salbuespenik gabe. Babesik gabeko lehen ESD gertaerak hub-aren zirkuitu integratua suntsitzen du.
USB 2.0 D+/D−: TVS array, kapazitatea ≤3 pF. TI TPD4S012, NXP IP4220CZ6, Nexperia PESD5V0U4BF.
USB 3.x TX/RX: Ultra-baxuko kondentsazioko TVS, ≤0.3 pF. TI TPD4S214, Diodes Inc DT1452-02. Kapazitantzia handiko ESD diodoek 5 Gbps-ko begi-diagramak degradatzen dituzte USB-IF betetze-mugen azpitik.
VBUS: 5.5 V-rako (edo PDrako altuagorako) baloratutako bi norabideko TVS. Bourns CDSOT23-SM712.
EMC betetzeari dagokionez (FCC B klaseko kontsumitzailea, CE EN 55032): USB bikote bakoitzeko modu arrunteko chokeek erradiazio-isuriak murrizten dituzte. Murata DLP21SN (USB 2.0), DLW32SH (USB 3.0). Jarri ESD diodoen ondoren, hub-aren IC-aren aurretik. USB 2.0 hub-en diseinu askok huts egiten dute FCCrekin CMCrik gabe — gehitu itzazu hasieratik, ziurtagiriaren ondorengo konponketa gisa baino.
Konektore motak aplikazioaren arabera: USB A mota estandarra da kontsumitzaileen hub-etan beheranzko ataketarako. USB C mota gero eta gehiago erabiltzen da goranzko konexiorako (ostalarirako) eta batzuetan beheranzko konexiorako (premium kaietan). USB B mota arraroa da, baina industria-ekipo batzuetan erabiltzen da. Goranzko mikroUSB zaharra da — saihestu diseinu berrietan. Konektatu/deskonektatu ziklo maiz egiten diren produktuetan konektorearen fidagarritasun mekanikoa lortzeko, kontuan hartu zulo bidezko muntaketa-fitxak SMT konektore hutsak baino. Ikusi gure PCB konektoreen gida hautaketa-xehetasunak lortzeko.
5. Produktuaren konfigurazioak: 4 atakatik 16 atakara, kontsumitzailetik industrialera
| Konfigurazioa | Hub IC | PCB | BOM (10 bolumena) | Txikizkako gama | Xede Merkatua |
|---|---|---|---|---|---|
| 4 atakako USB 2.0 bus bidez elikatzen da | GL850G | 2 geruzakoa, 50×30 mm | 1.50-2.50 $ | 8-15 $ | Kontsumitzailea, bidaiak |
| 4 atakako USB 2.0 autoelikadura | GL852G + TPS2042 | 4 geruzakoa, 55×35 mm | 2.50-4.00 $ | 15-25 $ | Mahaigaina, teklatuaren gunea |
| 7 atakako USB 2.0 autoelikadura | USB2517 + 4× TPS2042 | 4 geruzakoa, 80×50 mm | 4.50-6.50 $ | 20-40 $ | Mahaigaina, KVM luzatzailea |
| 4 atakako USB 3.0 | VL817 | 4 geruzakoa, 60×40 mm | 4.50-8.00 $ | 25-50 $ | Mahaigaineko profesionala |
| 4 atakako USB 3.0 + BC1.2 kargatzeko | USB5744 | 4 geruzakoa, 65×45 mm | 6.00-10.00 $ | 35-60 $ | Kargatzeko gunea |
| USB-C 7-in-1 kaia (hub+HDMI+ETH+PD) | VL822 + VL103 + RTL8153 | 6-8 geruzako HDI, 90×60 mm | 15-30 $ | 60-150 $ | Profesional mugikorra |
| 8 atakako USB 3.0 industriala | 2× VL817 kaskada | 6 geruzakoa, 150×80 mm | 18-35 $ | 150-350 $ | Fabrika automatizazioa, kioskoa |
| 16 atakako USB 3.0 industriala | 2× VL817-Q8 kaskada | 8 geruzako kobre astuna, 200×120 mm | 35-60 $ | 300-600 $ | Gailu-ustiategia, seinaleztapena, salmenta-puntua |
Tenperatura luzatuetarako (−40 °C-tik +85 °C-ra): erabili industria-mailako osagaiak eta Tg altuko PCB laminatua (Tg ≥ 170 °C). Automobilgintzarako: TI TUSB8044-Q1 da AEC-Q100 kalifikatutako USB 3.x hub IC nagusi bakarra.
Hub-a, bideoa eta kargatzea konbinatzen dituzten USB-C kargatzeko estazioetarako: PCBak 4-6 kontrolatzaile IC desberdin integratzen ditu (hub-a, USB-C CC, DisplayPort birtenporizadorea, Ethernet PHY, PD kontrolatzailea, audio kodeka). USB produktu kategoria konplexuena da hau: diseinuak abiadura handiko audio digitala, analogikoa eta korronte handiko potentzia atalak arretaz bereiztea eskatzen du PCBan.
3. irudia. USB Hub PCBa
6. USB Hub PCB fabrikazioa eta muntaketa
Hiru fabrikazio-eskakizun espezifikoak dira USB hub PCBentzat eta eskaera egin aurretik fabrikazio-bazkidearekin egiaztatu behar dira:
Inpedantzia egiaztapena. Ekoizpen-lote guztiek TDR kupoi-probak izan behar dituzte bikote diferentzialetan 90 Ω ±% 5 (USB 3.x) edo ±% 10 (USB 2.0) baieztatzeko. FR-4 konstante dielektrikoa ±% 5-10 aldatzen da material-loteen artean — kupoi-egiaztapenik gabe, inpedantzia-desbideratzea ez da detektatzen funtzionaltasun-proben akatsak pilatu arte. Highleapen inpedantzia-kontrolatutako PCB fabrikazioak TDR probak barne hartzen ditu inpedantzia kontrolatuko eskaera guztietan.
Teknologia mistoko muntaketa. USB hub plakek SMT osagaiak (hub IC, ESD diodoak, potentzia etengailuak, desakoplamendua) zulo zeharreko osagaiekin (USB A motako konektoreak, upel jackak) konbinatzen dituzte. Muntaketa sekuentzia: lehenik SMT birfluxua, ondoren uhin bidezko soldadura selektiboa zulo zeharrekoarentzat. Sekuentzia hau alderantzikatzeak soldadura akatsak sortzen ditu SMT aldean. Baimendutako banatzaile batek hornitutako osagaien hornikuntzarekin egindako giltza eskurako muntaketak merkatu griseko hornikuntza-kateei eragiten dien hub IC faltsuaren arriskua ezabatzen du.
Funtzio-proba. Muntatutako hub guztiak probatu behar dira: USB zenbaketa portu guztietan, datuen iragapena abiadura nominalean, portu bakoitzeko korronte-bidalketa eta gehiegizko korrontearen aurkako babesaren abiapuntua. Funtzio-probarik gabe bidalitako USB hub batek % 3-8ko akats ezkutuen tasa izango du muntaketan — soldadura hotzeko junturak, inpedantzia marjinala, osagai falta. Hauek eremuan arazteko kostua fabrikako proben kostuaren 10-20 aldiz handiagoa da.
Highleap Electronics-ek USB hub PCBak fabrikatzen ditu, 5 unitateko prototipoetatik hasi eta 100 unitate baino gehiagoko ekoizpeneraino. Bidali zure USB hub PCB diseinua aurrekontua jasotzeko — Gerber fitxategiak, BOM, bolumena eta ziurtagiriaren irismena barne.
Erlazionatua: Nola ebaluatu USB hub PCB fabrikatzaile bat · USB-C konektore PCB integrazioa · USB ataka zabaltzaile produktuak · USB bihurgailuaren diseinua · USB zabaltzaile sistemak
Gomendatzen Mezuak
OEM eta ODM elektronika fabrikaziorako PCB muntaketa hornitzailea
HIGHLEAP ELECTRONICS · OEM / ODM PCB Muntaketa HornitzaileaZure...
Al2O3 zeramikazko PCB fabrikatzailea zehaztasun zeramikozko zirkuituetarako
HIGHLEAP ELECTRONICS · Aluminio Oxidozko Zirkuitu Zeramiko...
Prototipo PCB Muntaketa Fabrikatzailea
Highleap Electronics PCB muntaketa prototipo bat da...
OEM produktuetarako ezaugarri bereziko zirkuitu-plakak
Highleap Elektronika / PCB + PCBA...
Nola lortu aurrekontua PCBetarako
Egin dezagun DFM/DFA analisi bat zuretzat eta txosten batekin erantzungo dizugu. Zure fitxategiak modu seguruan igo ditzakezu gure webgunearen bidez. Aurrekontua emateko, honako informazio hau behar dugu:
-
- Gerber, ODB++ edo .pcb, zehaztapenak.
- BOM zerrenda muntaia behar baduzu
- Kopurua
- Piztu ordua
PCB fabrikazioaz gain, zerbitzu elektroniko sorta zabala eskaintzen dugu, besteak beste, PCB diseinua, PCBA eta giltza eskurako irtenbideak. Prototipoak egiteko, diseinuaren egiaztapenerako, osagaien hornikuntzarako edo ekoizpen masiborako laguntza behar baduzu, zure proiektuaren arrakasta bermatzeko laguntza osoa eskaintzen dugu.
PCBA zerbitzuetarako, eman zure BOM (Materialen Zerrenda) eta muntaketa-argibide espezifikoak. DFM/DFA analisia ere eskaintzen dugu zure diseinuak fabrikazio eta muntaketa optimizatzeko, ekoizpen-prozesu leuna bermatuz.
