Tillverkningstjänster för GPU-serverkretskort i Kina
Figur 1. Tillverkning av GPU-serverkretskort
Highleap Electronics är en fabrik för tillverkning och montering av kretskort med beprövad kapacitet inom tillverkning av kretskort för GPU-servrar. Vi bygger baskort med 8 och 4 GPU:er, NVLink-switchkort, NVSwitch-bärare, optiska värdkort, PCIe Gen5-risers och de stödjande ström- och hanteringskretskorten som ingår i AI-hårdvaruplattformar – tillsammans med vår bredare kretskorts- och EMS-portfölj.
Innehållsförteckning
- Vad OEM-tillverkare letar efter vid tillverkning av GPU-serverkretskort
- Matris för tillverkningskapacitet för GPU-serverkretskort
- Korttyper som täcks av vår GPU-server-kretskortstillverkningslinje
- Material- och uppbyggnadsstrategi för tillverkning av GPU-serverkretskort
- Kvalitetsflöde, S-parametertest och AVL för tillverkning av GPU-serverkretskort
- Engagerande Highleap för ditt GPU-server-kretskortstillverkningsprogram
1. Vad OEM-tillverkare letar efter vid tillverkning av GPU-serverkretskort
GPU-serverprogram befinner sig i skärningspunkten mellan tre krävande områden: mycket högdensitetsbaserad kortlayout, ultrahögfrekvent signalering och snabbt produktcykeltryck. En kompetent partner för tillverkning av GPU-serverkretskort måste uppfylla alla tre samtidigt, mot förväntningar på minskade anskaffningskostnader som inte sänks bara för att tekniken är ny.
Tekniska krav för tillverkning av GPU-serverkretskort
- Stackup-partnerskap inom ingenjörskonst: Socklar med många lager (24–32 lager) kräver noggrant val av dielektrisk tjocklek, prepreg-matchning över materialövergångar och balans mellan hartsinnehållet för att kontrollera skevhet – våra funktioner tillverkning av flerskiktade kretskort linjen är uppbyggd kring.
- Impedansmodellering och verifiering: 85Ω differential till ±5 % på PCIe Gen5 och NVLink-routing; modellerad i designfasen, verifierad på TDR-kuponger i varje produktionsomgång.
- Bakborrningskapacitet: Via stubbar vid 28 GHz kostar Nyquist 1–4 dB per stubb; bakborrning till ≤8 mil reststub med ±5 mil tolerans är inte förhandlingsbart för tillverkning av 112G PAM4 GPU-server-PCB.
- Reducering av skevhet i glasväv: Finglasmodeller (1080, 2113) på signallager; differentiell parrotation; spridglasalternativ när sådana finns tillgängliga – standarddisciplin på vår tillverkningslinje för GPU-server-kretskort.
- Materialsamlaminering: Hybriduppsättningar med material med extremt låg förlust på signallager och standard FR4 med hög Tg på effektlager — en enda tryckcykel för att hantera kostnader samtidigt som signalintegriteten bibehålls.
- Karakterisering av S-parameter på kupongnivå: Insättningsförlust, returförlust, överhörning upp till 40 GHz på testkuponger som medföljer varje panel.
Upphandlingskrav för tillverkning av GPU-serverkretskort
- Kapacitet för AI-volymramper: GPU-plattformsvolymer kan öka från prototyp till 10 000+ enheter per kvartal på 6 månader; kapacitetsreservation mot rullande prognos är avgörande.
- Hyperscaler-anpassade kvalitetssystem: AVL-kvalificering hos hyperscaling ODM:er och Tier-1 GPU-servrar OEM:er kräver dokumenterad processkontroll, ändringshantering och revisionsstöd under hela GPU-serverns kretskortstillverkningslivscykel.
- Disciplin för ändring av revision: AI-hårdvaruplattformar itererar aggressivt; ECN-responsen är inom dagar, inte veckor.
- Kostnadstransparens: Materialkostnad (laminat med ultralåg förlust körs 5–10× FR4), verktyg, NRE och enhetspris syns alla tydligt i förslag på tillverkning av GPU-server-kretskort.
- Förutsägbarhet av ledtider: Avsedda ledtider som håller sig under volymrampen; leverantörssidans kapacitet buffrar mot efterfrågetoppar.
- Geografisk och politisk risksäkring: Kvalificering från två källor, kapacitet på alternativa platser, transparent kartläggning av leveranskedjan.
2. Matris för tillverkningskapacitet för GPU-serverkretskort
Produktionslinjenummer som vår GPU-server-kretskortstillverkningslinje bekräftar skriftligen under AVL-kvalificering – bevisat över flera generationer av GPU-serverplattformar.
| Parameter | Specifikationer för tillverkning av GPU-serverkretskort |
|---|---|
| Lagerantal | Produktion av 8 till 32 lager; 36 på utvalda program |
| Minsta spår/mellanrum | 0.060 / 0.060 mm produktion; 0.050 / 0.050 mm prototyp |
| Minimum mekanisk borrning | 0.15 mm produktion; 0.10 mm prototyp |
| Lasermikrovia | 0.075 mm minst; 0.10 mm med 0.20 mm avläsningsplatta som standard |
| Kontrollerad impedans | ±10 % standard; ±5 % på kritiska Gen5/NVLink-par — se impedanskontrollkretskort |
| Bakborrningsreststub | ≤8 mil med ±5 mil tolerans på Gen5 och 112G PAM4 |
| Maximal brädstorlek | 600 × 500 mm — täcker HGX 8-GPU baseboard-yta |
| Kopparvikt | 0.5 oz till 4 oz innerstorlek; 0.5 oz till 3 oz ytterstorlek |
| Imaging | LDI med 25 µm upplösning över linjen |
| Eltest | 100 % flygande prob eller fixtur; TDR-kupong per panel; S-parameter upp till 40 GHz på begäran |
| Kvalitetscertifieringar | ISO 9001:2015, IATF 16949, UL-godkännande; AS9100D-anpassat flöde tillgängligt |
| IPC-acceptansklass | IPC-A-600 klass 2-standard; klass 3 på begäran |
| Prototypvändning | 10–14 arbetsdagar för 24–28 lagers golvlister; 14–18 för 32 lagers |
3. Korttyper som täcks av vår tillverkningslinje för GPU-serverkretskort
En GPU-serverplattform är sällan ett enda kretskort. Vår tillverkningslinje för GPU-serverkretskort täcker hela kortportföljen inuti en modern AI-server, samordnat under ett tillverkningsavtal med enhetlig ändringskontroll och kvalitetsrapportering.
8-GPU-baskort — kärnan i tillverkning av GPU-serverkretskort
- HGX-klass 8-GPU baskort: cirka 460 × 350 mm kortyta; konstruktion med 24–32 lager; över 1 000 höghastighetsdifferentialpar per kort. Den mest krävande kategorin vi bygger.
- OAM-klass 8-GPU baskort: OCP Universal Baseboard (UBB) referensdesign som stöder AMD Instinct, Intel Gaudi och anpassade hyperscaler-acceleratorer i 8-modulers konfiguration.
- MGX modulära serverbaskort: NVIDIA MGX-klass modulära servermoderkort med byggstenar; konstruktion med 18–24 lager.
- 4-GPU-baskort: Mindre moderkort för AI-servrar — vanligtvis 380 × 280 mm, konstruktion med 20–24 lager; luftkylda snarare än vätskekylda.
NVLink-switch- och bryggkort
- NVSwitch-bärkort: 24–30-lagersbärare som är värdar för NVSwitch ASIC:er; några av de tätaste höghastighetsroutningssystemen inom tillverkning av GPU-servrars kretskort.
- NVLink-bryggkort: Små högfrekvenskort (typiskt 60 × 30 mm) byggda helt på Tachyon 100G — liten kortyta motiverar premiummaterial rakt igenom.
- NVLink-switchsystemkort: 28–32-lagers linjekort för domäner med uppskalning i flera rack.
Nätverks- och värdgränssnittskort
- 800G optiska modulvärdkort: OSFP och QSFP-DD med 8×112G PAM4-gränssnitt på värdsidan.
- 1.6T optiska värdkort (framväxande): nästa generations OSFP-XD med 16×112G eller 8×224G PAM4.
- NIC- och DPU-bärare: ConnectX-7/8 NIC-bärare, BlueField-3 DPU-moderkort med 400G/800G-gränssnitt — täcks av våra höghastighetstillverkning av kretskort linje.
Värd-CPU-moderkort och riserkort
- Moderkort med dubbla socklar och värd-CPU: Xeon Scalable- eller EPYC-moderkort som ansluter till 8-GPU-baskortet via PCIe Gen5; konstruktion med 18–22 lager.
- PCIe Gen5-risers: korta riserkort som är kritiska för signalintegritet; bakborrning och Tachyon 100G-materialstandard.
- Kabeldragna riserlösningar: kontakt-till-kabel-startkort för distribuerad PCIe-topologi.
Kraft-, BMC- och infrastrukturkort
- 48V strömförsörjningshylla-kretskort: bakplan i tung koppar för DC-distribution på racknivå.
- VRM dotterkort: strömförsörjning vid lastpunkten nära GPU-sockeln.
- BMC:s styrelser: ASPEED AST2600-baserade serviceprocessormoderkort.
- Kallplattbärkort: Mekaniska precisions-kretskort för tillverkning av vätskekylda GPU-servrars kretskort.
Figur 2. GPU-serverns kretskort
4. Material- och uppbyggnadsstrategi för tillverkning av GPU-serverkretskort
Materialvalet styr både kostnaden och prestandataket för alla typer av GPU-server-kretskort. Vår linje levererar alla material som listas nedan för aktiv produktionskvalificering – inte bara för prototyppaneler.
| Ansökan | Signalhastighet | Rekommenderat material | Kostnad jämfört med FR4 |
|---|---|---|---|
| GPU-baskortssignallager — nuvarande generation | 112G PAM4 NVLink | Tachyon 100G / Megtron 7 | 5–8× |
| GPU-baskortssignallager – nästa generation | 224G PAM4 | Tachyon-100GX / Megtron 8 | 8–12× |
| GPU-baskorts kraftlager | DC + 100 kHz-omkoppling | Isola 370HR eller motsvarande | 1.2 × |
| NVLink-bryggkort | 100G PAM4 | Tachyon 100G genomgående | 5 × |
| NVSwitch-bärkort | 112G PAM4 | Tachyon 100G / Megtron 7 | 5–8× |
| PCIe Gen5-routing (kort) | 32 GT/s NRZ | I-Tera MT40 / 370HR | 1.2–2× |
| PCIe Gen5-routing (lång) | 32 GT/s NRZ | I-Tera MT40 / Tachyon 100G | 2–5× |
| 800G optiskt värdkort | 8×112G PAM4 | Tachyon 100G | 5 × |
| Strömhanteringsdotter | DC + 100 kHz | 370HR eller IS410 — se vår FR4 PCB tillverkning | 1.0–1.2× |
| BMC / ledningsgrupp | under 1 Gbps | IS410 eller 370HR | 1.0–1.2× |
Hybrid stackup-filosofi inom tillverkning av GPU-server-kretskort
Ekonomin för tillverkning av GPU-serverkretskort gynnar starkt hybriduppsättningar: material med extremt låga förluster endast på lager som bär signalerna med högst hastighet, FR4 med hög Tg på lager med effekt, jord och långsammare signaler. Ett 32-lagers GPU-baskort kan använda Tachyon 100G på 8 signallager och 370HR på de återstående 24 – vanligtvis kostar materialskärning 50–60 % jämfört med enbart Tachyon-konstruktion, samtidigt som höghastighetsprestanda bibehålls där det är viktigt.
Samlamineringskompatibilitet
Tachyon 100G och 370HR samlamineras i en enda presscykel under standard FR4-förhållanden. Detsamma gäller för Megtron 7 + Megtron 4 och I-Tera MT40 + 370HR-kombinationerna. Prepreg-matchning vid materialövergångar kräver uppmärksamhet – vi samordnar med Isola och Panasonics tekniska support för kritiska GPU-server-PCB-tillverkningsbyggen för att verifiera prepreg-kompatibilitet innan verktygen släpps.
5. Kvalitetsflöde, S-parametertest och AVL för tillverkning av GPU-serverkretskort
GPU-serverplattformar levereras till hyperskalningsmiljöer där en enda PCB-defekt kan förstöra en AI-träningskörning värd tusentals GPU-timmar. Kvalitetskostnaden för alla fältproblem är storleksordningar högre än kostnaden för att upptäcka det vid tillverkning av GPU-server-PCB. Vårt kvalitetsflöde är strukturerat i enlighet därmed.
Processkontroll av kritiska parametrar
- Dielektrisk tjocklek: ±5 % tolerans på signalbärande lager; verifierad genom tvärsnittsprovtagning efter laminering på varje panel.
- Spårbredd: ±10 µm via direkt laseravbildning; etskompensation inställd per material.
- Impedans: ±5 % på kritiska differentialpar; TDR-kupongverifiering per panel.
- Bakborrningsdjup: ±5 mil från målet; verifierad med tvärsnitt på första artikeln och vid överenskommen samplingsfrekvens.
- Tjocklek på pläterat genomgående hål: Minst 25 µm i via-cylinder; XRF på yttre koppar plus kuponmikrosektion.
- Lager-för-lager-registrering: Röntgenverifiering med måltolerans ±3 mil på tillverkningsbyggen av GPU-server-PCB med högt lagerantal.
S-parametertest per leverans
- Insättningsförlust: mätt på testkuponger till 40 GHz; jämfört med modellerade mål.
- Retur förlust: verifierar kopplingens start och via övergångskvalitet.
- Differentiell överhörning: NEXT och FEXT på representativa kupongstrukturer.
- Fasfördröjning: Verifiering av tidsdomäns- eller frekvensdomänsskevhet på längdmatchade par.
- Simulering av ögondiagram: Kundtillhandahållna IBIS-AMI-modeller kan köras mot uppmätta kanal-S-parametrar på begäran.
Dokumentation per leverans av GPU-serverns kretskortstillverkning
- Överensstämmelseintyg per panel med spårbarhet av materialparti och processförlopp
- Materialcertifieringar (laminat, prepreg, kopparfolie)
- Elektrisk testrapport — 100 % flygande sond eller fixtur
- Impedanstestrapport med TDR-diagram per panel
- S-parametertestrapport på kuponger (på begäran)
- Mikrosektionsrapport om första artikeln och enligt överenskommen samplingsfrekvens
- AOI-inspektionsloggar
- Visuell inspektion enligt IPC-A-600 klass 2 eller 3
- Tvärsnittsverifiering av bakborrningsdjup (provtagning per panel)
- RoHS, REACH, deklarationer om konfliktmineraler
- Processpårbarhetslogg som länkar färdig seriell till intern arbetsorder, materialparti, operatör
Figur 3. GPU-serverns kretskort
6. Använda Highleap för ditt GPU-server-kretskortstillverkningsprogram
- Tidig plattformsdesign: Stackup-konsultation, materialrekommendation, impedansmodellering — vanligtvis utförd 6–9 månader före första prototypen.
- Prototypbyggen: 5–25 stycken med leveranstid på 10–14 arbetsdagar för golvlister med 24–28 lager; längre för 32-lagers- och HDI-byggen.
- Kvalifikationsprover: 50–500 styck för miljökvalificering, systemnivåtestning, kundgodkännande av AVL; fullständig dokumentation i PPAP-stil tillgänglig.
- Pilotproduktion: första volymen körs med kundhanterad kapacitetsallokering; vanligtvis 1 000–5 000 enheter; kvalitetsdataflöden AVL-godkännande.
- Volymproduktion: schemalagda månatliga eller veckovisa leveranser mot rullande prognos; kapacitet reserverad mot kundåtagande.
Highleap Electronics är en fullservicefabrik för tillverkning och montering av kretskort. Den kapacitet vi erbjuder för tillverkning av GPU-serverkretskort som beskrivs här är ett av flera specialiserade program vi driver. Vi är ISO 9001- och IATF 16949-certifierade, med ett AS9100D-anpassat processflöde tillgängligt för program som kräver stöd för förhöjt kvalitetssystem. Vår tillverkningslinje för GPU-serverkretskort är utrustad med laserdirektavbildning med 25 µm upplösning, kontrollerad djupborrning med en tolerans på ±5 mil, 100 % impedanstesttäckning, S-parametertest upp till 40 GHz, verifiering av röntgenregistrering och mikrosektionskapacitet för verifiering av första artikeln och under processen.
Skicka in Gerber-filer, borrdata, stackup-specifikationer, kanalprestandamål och målkvantiteter via vår online-offertportal för ett svar inom 24 timmar. För komplexa tillverkningsprogram för GPU-server-kretskort – lanseringar av nya GPU-plattformar, skalbara fabric-värdkort, hyperskaleringsspecifika kvalificeringsflöden – kan vårt programteam engagera sig direkt. För relaterad kapacitetsinformation, se våra sidor om tillverkning av GPU-server-kretskort och AI-server-kretskortslösningar.
Rekommenderade inlägg
TMM PCB-tillverkning
Innehållsförteckning TMM PCB-tillverkningsområde för RF och...
RT duroid 6002 PCB Citat och Stackup
Den här sidan äger offert- och stackup-definitionsuppgiften...
Tillverkning av TMM6-filterkretskort
InnehållsförteckningVarför använder mikrovågsfilterdesigners...
Taconic RF 35 jämfört med RO4350B-kretskort
Innehållsförteckning RF-35 vs RO4350B Upphandling och...
Hur man får en offert för kretskort
Låt oss köra en DFM/DFA-analys åt dig och återkomma till dig med en rapport. Du kan ladda upp dina filer säkert via vår webbplats. Vi behöver följande information för att kunna ge dig en offert:
-
- Gerber, ODB++ eller .pcb, spec.
- Stycklista om du behöver montering
- Antal
- Vändningstid
För PCBA-tjänster, vänligen ange din BOM (Bill of Materials) och eventuella specifika monteringsanvisningar. Vi erbjuder även DFM/DFA-analys för att optimera dina konstruktioner för tillverkningsbarhet och montering, vilket säkerställer en smidig produktionsprocess.
