Blind och begravd via PCB-offertguide för HDI-kort
Vår teknik för blinda och nedgravda kretskort (Blind and Buried Via PCB) erbjuder avancerad tillverkning av högskiktade och snabba kretskort, perfekta för industrier som telekommunikation, flyg- och rymdteknik och högpresterande datorteknik. Förstå de viktigaste faktorerna som påverkar kostnad och ledtid i vår detaljerade guide. Få en transparent och korrekt offert skräddarsydd efter ditt projekts unika krav och accelerera din utvecklingsprocess med exakta och tillförlitliga resultat.
Innehållsförteckning
- Att förstå blinda och begravda via teknologi: Varför offertkomplexiteten ökar
- Vilken information behöver du tillhandahålla för en korrekt offert för blind nedgrävd PCB?
- Offertkomponenter: En uppdelning av kostnadsstrukturen
- HDI-stackupkonfigurationer och deras inverkan på prissättning
- Ledtidsöverväganden vid offerter för blindnedgrävning via PCB
- Hur man utvärderar och jämför flera blinda nedgrävda via PCB-offerter
- Få din blind begravd via PCB-offert från Highleap Electronics
En offert för blind- och nedgrävda via-kort kräver betydligt mer tekniska detaljer än en standardoffert för hålmonterade kort eftersom tillverkningsprocessen involverar flera sekventiella lamineringscykler, precisionsborrning med laser eller mekanisk borrning i olika steg och komplexa krav på lagerregistrering. Till skillnad från konventionella kretskort där en enda offertparameteruppsättning räcker, kräver blind- och nedgrävda via-kort stackup-specifik information, inklusive vilka lager varje via-typ ansluts, borrningsmetod för varje via-kategori, minsta färdiga hålstorlekar, begränsningar av bildförhållande och om förskjutna eller staplade via-konfigurationer används. Att förstå vad som driver kostnaden – och vilken information tillverkaren behöver för att ge en korrekt offert – säkerställer att du får en prissättning som återspeglar faktiska tillverkningskrav snarare än konservativa uppskattningar med stora oförutsedda marginaler.
Få din offert för nedgrävd blind via PCB nu
1. Att förstå blinda och begravda via teknologi: Varför offertkomplexiteten ökar
1.1 Den grundläggande skillnaden som påverkar citat
I ett konventionellt kretskort med endast genomgående hål borrar tillverkaren hela kretsuppsättningen efter slutlig laminering i en enda borroperation. Kostnadsmodellen är enkel: kretskortsarea × lagerantal × kopparvikt + borrkostnad (hål × diameterfaktor) + plätering + ytfinish. Offertnoggrannheten är hög eftersom processvariablerna är väl begränsade.
Blind- och nedgrävda via-brädor förändrar denna modell fundamentalt. En nedgrävd via som förbinder lagren 3-6 i en 8-lagers skiva måste borras i underkompositen L3-L6 innan underkompositen lamineras till de yttre lagerparen. En blindvia från L1 till L4 måste borras efter att de yttre lagren har laminerats men kan inte penetrera bortom L4. Detta skapar en sekventiell byggprocess:
- Steg 1: Tillverka innerlagerkärnor med nedgrävda vias
- Steg 2: Laminera kärnor med prepreg för att bygga delaggregat
- Steg 3: Borra blinda vias i delenheter (laser eller mekanisk)
- Steg 4: Plattblindvias
- Steg 5: Laminera delaggregat till yttre lager
- Steg 6: Borra genomgående hål (om några) genom hela stapeln
- Steg 7: Verifiering av impedanskontroll och elektrisk testning
Varje steg introducerar processspecifika kostnader, utbyten och ledtider. Tillverkaren kan inte ge en korrekt offert utan att känna till det exakta via-sammankopplingsschemat eftersom varje begravt via-lagerpar kräver en separat borrnings- och pläteringscykel, och varje blind via-konfiguration avgör om laserborrning (dyr, snabb, liten diameter) eller mekanisk borrning (lägre kostnad, större diameter, djupbegränsningar) är genomförbar.
1.2 HDI-klassificering och citatkonsekvenser
IPC-2226-standarden definierar HDI-komplexitetsnivåer:
| HDI-typ | Via-struktur | Typisk offert Premium vs. Standard PCB | Primära kostnadsdrivare |
|---|---|---|---|
| Typ I (1+N+1) | Enkelblind via från yttre lager till första inre lager på en eller båda sidor | 1.5–2.5× | En ytterligare lamineringscykel; laserborrningsinstallation |
| Typ II (2+N+2) | Två lager blindvias på varje sida (L1-L2, L1-L3) | 2.0–3.5× | Två lamineringscykler; sekventiell borrning; staplad via plätering pålitlighet |
| typ III | Nedgrävda vias i kärnan + blinda vias från yttre lager | 2.5–4.5× | Nedgrävd via borrning/plätering i kärnor; precision i uppriktningen; flera lamineringssteg |
| Typ IV | Flera nedgrävda via-lager + komplexa blinda via-strukturer | 3.5–6.0× | Flera nedgrävda via-steg; utmaningar med höga bildförhållande; avkastningsrisk |
| Typ V/VI | Staplade och förskjutna mikrovias; sammankoppling i valfritt lager | 4.0–8.0× | Avancerad laserborrning; fyllda vias; flera sekventiella byggen; röntgeninspektion |
När du begär en offert måste du ange HDI-typen eller tillhandahålla en komplett tabell över via-sammankopplingar. En vag förfrågan om "8-lagers HDI med blinda vias" kan beskriva ett typ I-kort (måttlig kostnad) eller ett typ VI-kort (4 gånger högre kostnad). Tillverkaren kan inte ge en korrekt offert utan denna klassificering.
1.3 Varför generisk prissättning "per kvadrattum" inte fungerar för blinda nedgrävda via-brädor
Standardofferter för PCB-kort använder ofta förenklade formler: baspris per kvadrattum × multiplikator för antal lager × kvantitetsrabattfaktor. Denna metod misslyckas för blinda/nedgrävda via-kort eftersom:
- Via-antal dominerar kostnaden: En 50×50 mm bräda med 200 laserborrade blindvias kostar mer än en 100×100 mm bräda med 50 blindvias, trots att den har 1/4 så stor yta.
- Lamineringscykler skalas icke-linjärt: Att gå från 2 lamineringscykler (typ I) till 4 cykler (typ III) fördubblar inte kostnaden – det ökar kostnaden med 2.5–3 gånger på grund av ökad utbyte och processtid.
- Borrmetod bestämmer kostnadsstrukturen: Laserborrning har hög uppställningskostnad men låg marginalkostnad per hål; mekanisk borrning har låg uppställningskostnad men högre kostnad per hål på grund av verktygsslitage och cykeltid.
En meningsfull offert för nedgrävd blindväg via kretskort måste vara jobbspecifik, beräknad utifrån faktisk staplingsgeometri och via sammankopplingskrav.
2. Vilken information behöver du tillhandahålla för en korrekt offert för blind nedgrävd kretskort?
2.1 Viktiga tekniska data
Minsta nödvändiga information för offertens noggrannhet:
- Komplett stapling: Antal lager, kopparvikter per lager, dielektrisk tjocklek mellan lagren, materialtyp (standard FR4, hög Tg, halogenfri, eller kontrollerat Dk-material)
- Via sammankopplingstabell: För varje via-typ (genomgående hål, blind L1-L3, blind L8-L6, nedgrävd L3-L5, etc.), ange antal, färdigt hålstorlek och dynstorlek.
- Föredragen borrmetod: Laser, mekanisk eller "tillverkarens val baserat på kostnadsoptimering"
- Via-fyllningskrav: Inga, hartsproppade, kopparfyllda eller kapslade
- Gränser för bildförhållande: Maximalt förhållande mellan djup och diameter som du kan acceptera (påverkar tillverkningsbarhet och utbyte)
- Minsta spår/mellanrum: Särskilt viktigt på yttre lager där blinda via-dynor måste passa mellan spåren
- Ytfinish: ENIG, immersionssilver, OSP eller hårt guld (påverkar persiennen via dynans tillförlitlighet)
- Antal: Prototyp (5–10), pilot (50–100), produktion (500+), och om ni förväntar er återkommande beställningar
- Kvalitetsklass: IPC Klass 2 eller Klass 3 (Klass 3 kräver 100 % röntgeninspektion av blinda vias, vilket ökar kostnaden avsevärt)
2.2 Information som påverkar kostnaden avsevärt men ofta utelämnas
- Staplade kontra förskjutna vias: Staplade blindvias (där via på L1-L2 är direkt ovanför via på L3-L4) kräver viafyllning och planering mellan lamineringsstegen, vilket lägger till 0.50–2.00 USD per via. Sicksackvisa vias (förskjutna med ≥0.3 mm) undviker denna kostnad.
- Krav för Via-in-pad: Om vias måste landa inuti BGA- eller QFN-plattor kräver de kopparfyllning och planarisering – vilket ger 0.20–0.80 USD per via beroende på diameter
- Bakborrning på genomgående hål: Ofta specificerat för att ta bort via-stubbar på höghastighetssignaler. Varje bakborrat hål lägger till 0.005–0.015 USD till offerten.
- Brädtjocklek: Om den totala korttjockleken anges som ett krav (t.ex. 1.0 mm ±0.1 mm) begränsar detta det dielektriska valet och kan tvinga fram tunnare kärnor, vilket påverkar kostnad och tillverkningsbarhet.
- Impedanskontroll: Kontrollerad impedans på inre lager anslutna med nedgrävda vias kräver modellering av vias kapacitiva belastning - vissa tillverkare tar betalt för detta ingenjörsarbete.
2.3 Valfri information som möjliggör kostnadsoptimering i offerten
Om du tillhandahåller följande kan tillverkaren erbjuda billigare alternativ:
- Designflexibilitet: ”Kan acceptera ±10 % variation i färdig skivtjocklek” eller ”Via-diametern kan vara 0.15–0.25 mm, konstruktörens preferens var 0.20 mm men inte kritisk” ger tillverkaren utrymme att optimera materialutnyttjandet
- Volymprognos: ”Prototyp nu, 500/månad under tredje kvartalet” låter tillverkaren föreslå amorteringsstrategier för NRE eller verktygsinvesteringar som minskar kostnaden per enhet vid volym
- Flexibilitet i ledtider: ”Prototyp behövs inom 7 dagar, men produktionsorder kan ha en ledtid på 15 dagar” låter tillverkaren batcha dina produktionsorder med andra jobb, vilket minskar installationskostnaderna.
- Testkrav: Om du har egen kapacitet för elektriska tester kan du välja att endast utföra visuell inspektion på kretskortsfabriken, vilket minskar antalet testposter.

3. Offertkomponenter: En uppdelning av kostnadsstrukturen
3.1 Postfördelning av en typisk offert för blind nedgrävd via PCB
| Kostnadskomponent | Typisk % av totalt (typ I HDI) | Typisk % av totalt (typ III HDI) | Vad som driver denna kostnad |
|---|---|---|---|
| Basmaterial | 20-30% | 15-25% | Kopparbelagd laminat, prepreg, materialkvalitet |
| Bearbetning av det inre lagret | 10-15% | 12-18% | Avbildning, etsning, AOI för varje inre lager |
| Lamineringscykler | 8-12% | 15-22% | Pressningstid, justering, flera lamineringssteg |
| Borrning (laser + mekanisk) | 15-25% | 20-30% | Laserborrningsuppställning, pulsräkning, mekanisk borrning, registreringsnoggrannhet |
| Plätering (koppar, ytbehandling) | 10-15% | 8-12% | Elektrolytisk + elektrolytisk koppar, ENIG/ImAg, kontroll av pläteringstjocklek |
| Bearbetning av det yttre lagret | 8-12% | 6-10% | Avbildning av yttre lager, etsning, lödmask, förklaring |
| Testning och inspektion | 5-8% | 8-12% | Röntgen (blind via inspektion), elektriskt test, impedanskuponger, slutinspektion |
| NRE (teknik, verktyg) | 10-18% | 8-15% | Stackup-design, fotoverktyg, borrprogram, testfixturer (amorteras över kvantitet) |
| Fördelning av avkastningsförlust | 5-10% | 8-15% | Skrot på grund av registreringsfel, blinda via-öppningar, delaminering |
Den viktigaste insikten: i typ I HDI representerar borrning och laminering tillsammans 23–37 % av kostnaden. I typ III representerar de 35–52 %. Det är därför som viaräkning och lamineringskomplexitet dominerar kostnadsuppskattningen.
3.2 Dolda kostnader som förekommer i offerter men inte alltid förklaras
- Registreringstoleransadderare: Blind-/genomgravade brädor kräver tätare lager-för-lager-registrering (±0.075 mm vs. ±0.15 mm för standardbrädor). Tillverkare uppnår detta med röntgenborrregistreringssystem, vilket lägger till en avgift per panel på 2–8 dollar beroende på antal lager.
- Mikrosektionsanalys: För förstahandsgodkännanden eller klass 3-kort kan tillverkaren utföra destruktiv tvärsnittstagning av blindvias för att verifiera tunnpläteringens kvalitet. Detta kostar 50–150 dollar per prov och ingår ibland i NRE, ibland som en separat post.
- Impedansmodellering: Nedgrävda vias skapar diskontinuiteter i kontrollerade impedansspår. Tillverkare med avancerade DFM-funktioner modellerar vias kapacitiva belastning och justerar spårbredden före och efter via för att bibehålla impedansen. Detta ingenjörsarbete kostar 100–500 dollar beroende på komplexitet.
- Tidspremie för lamineringspress: Flerstegslaminering binder upp presskapaciteten. Under perioder med hög belastning kan tillverkare ta ut en "kapacitetspremie" på 5–15 % för skivor som kräver mer än två lamineringscykler.
3.3 Volymprissättning och offertgiltighetsperiod
Blind begravda offerter via PCB är vanligtvis giltiga i 30–60 dagar på grund av materialprisvolatilitet och presskapacitetsallokering. Volymprisavbrott inträffar vanligtvis vid:
- 5–10 stycken (prototyp): NRE fullastad, ingen materialvolymrabatt
- 25–50 stycken: NRE delvis amorterad, panelutnyttjandegraden förbättras
- 100–300 stycken: NRE försumbar per enhet, fullt panelutnyttjande, prissättning av materialvolymer träder i kraft
- 1 000+ stycken: Processoptimering (batchning av flera paneler per lamineringscykel), dedikerade verktyg, lägsta kostnad per enhet
För återkommande beställningar erbjuder tillverkare ofta "generella inköpsorder"-priser där NRE betalas en gång och alla efterföljande beställningar inom 12 månader får produktionspriser utan omprissättning.
4. HDI-uppbyggnadskonfigurationer och deras inverkan på prissättning
4.1 Kostnadsskillnad mellan symmetrisk och asymmetrisk uppbyggnad
En symmetrisk stapling (samma lagerstruktur överst och underst) är enklare att tillverka eftersom:
- Lamineringsspänningen är balanserad (minskar risken för skevhet)
- Borrprogram kan använda spegelsymmetri (minskar uppställningstiden)
- Båda sidor kan dela samma persienner via borruppsättning
En asymmetrisk stapling (t.ex. blindvia endast på ovansidan, inga blindvia på undersidan) sparar kostnaden för laserborrning på undersidan men introducerar risk för skevhet, vilket kräver ytterligare lamineringstid och potentiellt tjockare koppar på den sida utan via för att balansera spänningen. Kostnadsskillnaden är vanligtvis 5–10 % högre för asymmetriska staplingar på 4-lagers- eller 6-lagerskort, försumbar på 10+ lagerskort där den inneboende staplingskomplexiteten dominerar.
4.2 Strategier för sekventiell uppbyggnad och implikationer för offerter
Tre vanliga byggstrategier för komplexa HDI-kort:
| Bygg strategi | Process flöde | Kostnadspåverkan jämfört med typ I HDI | När den används |
|---|---|---|---|
| Kärna + blindvias (typ I/II) | Börja med standard flerskiktskärna, laminera uppbyggnadslager på båda sidor, laserborra blindvias | +50% till +150% | De flesta smartphones, surfplattor och konsumentelektronik |
| Kärnlös uppbyggnad (ELIC) | Bygg hela stapeln sekventiellt från mitten och utåt med endast tunn kopparfolie och harts | +200% till +400% | Ultratunna kort (<0.4 mm), finpitch-BGA:er, kapselsubstrat |
| Blandad nedgrävd + blind (typ III) | Tillverka kärnor med nedgrävda vias, laminera kärnor tillsammans, lägg till uppbyggnadslager med blinda vias | +150% till +300% | HDI med högt lagerantal (10–20 lager), höghastighetsberäkning, telekom |
När du begär en offert, specificera byggstrategin om din design kräver en specifik metod. Om du har flexibilitet, ange "tillverkarens val för lägsta kostnad" – vissa designer som verkar kräva typ III kan omkonstrueras till typ II med intelligent lagertilldelning, vilket minskar kostnaden med 30–50 %.
4.3 Viafyllning och planarisering: Kostnadsmultiplikatorn för staplade mikrovias
Ofyllda blindvias har en luftkavitet som begränsar tillförlitligheten och förhindrar stapling. Alternativ för viafyllning:
- Hartsplugg: Fyll via med epoxiharts. Kostnad: 0.05–0.15 USD per via. Tillräcklig för de flesta tillämpningar. Möjliggör en staplingsnivå (via ovanpå via).
- Kopparfyllning (via plätering): Elektropläterar koppar för att helt fylla via. Kostnad: 0.20–0.60 USD per via. Krävs för via-in-pad under BGA. Möjliggör stapling i flera nivåer. Kräver planarisering (ytterligare 0.10–0.20 USD per via).
- Fyllning med ledande pasta: Screentryck av ledande pasta i via. Kostnad: 0.08–0.25 USD per via. Används i billig konsumentelektronik. Mindre tillförlitlig än kopparfyllning.
Om din design har 500 blindvias och kräver kopparfyllning + planering, lägger det till 150–400 dollar till kortkostnaden. Vid små beställningar kan detta dominera kostnadsuppskattningen.
5. Ledtidsöverväganden vid offerter för blindnedgrävning via PCB
5.1 Standardledtid kontra expressalternativ
| HDI-typ | Standard ledtid | Snabb ledtid | Expressavgift |
|---|---|---|---|
| Typ I (1+N+1) | 10–15 dagar | 5–7 dagar | +30% till +60% |
| Typ II (2+N+2) | 15–20 dagar | 8–10 dagar | +40% till +80% |
| typ III | 18–25 dagar | 10–12 dagar | +50% till +100% |
| Typ IV+ | 20–30 dagar | 12–15 dagar | +60% till +120% |
Minste ledtiden för blinda/nergravade via-kort bestäms av lamineringscykeltiden (varje laminering kräver 1–2 dagar inklusive presstid och nedkylning) och laserborrningskapaciteten. Till skillnad från vanliga kretskort där ledtiden ibland kan minskas med 50 % med premiumpriser, har HDI-ledtider en hård fysisk gräns under vilken ingen expressavgift kan komprimera schemat.
5.2 Ledtidsfaktorer utanför tillverkarens kontroll
- Materialtillgänglighet: Specialiserade material med hög Tg eller låg Dk kan ha 2–4 veckors ledtider från laminatleverantören. Om din design kräver Panasonic Megtron 7 eller Isola Astra MT77, bekräfta materiallagret innan du antar standardledtiden.
- Laserborrningskapacitet: Laserborrning är en flaskhals i de flesta HDI-fabriker. Under högsäsong (september–november för konsumentelektronik) kan köer för laserborrning förlänga den angivna ledtiden med 3–5 dagar.
- Kö för röntgeninspektion: Klass 3-kort som kräver 100 % röntgeninspektion av blinda vias kan drabbas av förseningar i inspektionsköerna under rusningstid.
- Frakt: Internationell frakt för prototyper kan ta 3–7 dagar. Expressflygfrakt kostar 50–200 dollar beroende på kortets dimensioner och vikt.
När du begär en offert, be tillverkaren att specificera vilka komponenter med leveranstid som är fasta och vilka som är beroende av material- eller utrustningstillgänglighet.
5.3 Designbeslut som förkortar ledtiden
- Använd lagerförda material: FR4 TG170 finns i lager. Megtron 6 kan kräva specialbeställning. Bekräfta materialets lagerstatus.
- Undvik viafyllning: Ofyllda blinda vias eliminerar ett processteg (2–3 dagar). Om din design tål ofyllda vias, specificera detta.
- Acceptera klass 2 för prototyper: Klass 2-inspektion är visuell + elektrisk testning. Klass 3 lägger till mikrosektionsanalys och 100 % röntgen, vilket ger 2–4 dagar extra.
- Mekanisk borrning för större blindvias: Om din blindvias diameter är ≥0.20 mm och djupet är ≤0.80 mm, är mekanisk borrning snabbare än laserborrning (ingen uppställningstid) och kan minska ledtiden med 1–2 dagar.

6. Hur man utvärderar och jämför flera blinda nedgrävda via PCB-offerter
6.1 Utöver enhetspris: Total ägandekostnad
Tre citat för samma persienn begravd via bräda:
- Leverantör A: 45 USD/bräda, 12 dagars ledtid, Klass 2, endast visuell inspektion
- Leverantör B: 52 USD/kartong, 15 dagars ledtid, klass 3, 100 % röntgeninspektion, mikrosnittsrapport ingår
- Leverantör C: 38 USD/kartong, 10 dagars ledtid, klass 2, ingen röntgeninspektion, "bästa möjliga" avkastning
Det lägsta enhetspriset (Leverantör C) kan ha den högsta totalkostnaden om utbytet är dåligt. Om 15 % av korten misslyckas med eltestet i din monteringsanläggning blir din effektiva kostnad 38 ÷ 0.85 = 44.70 USD/kort plus kostnaden för att beställa om ersättningsdelar och försening i schemat.
Leverantör B:s högre enhetspris inkluderar verifiering som motiverar kostnaden för produktionsorder. Leverantör A representerar en lämplig medelväg för prototyper där en viss avkastningsförlust är acceptabel.
6.2 Checklista för offertjämförelse
| Faktor | Vad ska man kontrollera | Varför det gäller |
|---|---|---|
| Radposttransparens | Offereras separat brytmaterial, borrning, laminering, NRE och testning? | Låter dig identifiera vilka kostnadsdrivare du kan påverka genom designförändringar |
| NRE-hantering | Är NRE en separat engångskostnad eller amorteras den till enhetspriset? | Amorterad NRE ökar prototypkostnaden per enhet; separat NRE ger korrekt produktionskostnad |
| Volymprissättning | Inkluderar offerten priser vid 10, 50, 100, 500 stycken? | Visar om leverantören är prototypfokuserad eller produktionsklar |
| Testning ingår | Vilka tester är standard (elektriska, impedans-, röntgentester)? Vad är valfritt/extra? | Testkostnaderna kan variera med 2–5 gånger mellan leverantörer |
| Toleransspecifikationer | Vilken registreringstolerans, impedanstolerans och tjocklekstolerans anges? | Snävare toleranser = högre kostnad. Bekräfta att offerten matchar dina faktiska krav. |
| Avkastningsgaranti | Åtar sig leverantören att leverera full kvantitet eller "bästa möjliga"? | Vissa lågprisofferter förutsätter en avkastningsförlust på 10–20 %; du betalar för 110 brädor för att få 100 bra. |
| Designstöd | Ingår DFM-granskning? Stackup-optimering? Impedansmodellering? | Tekniskt stöd kan spara 10–30 % genom designoptimering |
| Ledtid i verkligheten | Är den angivna ledtiden fast eller "uppskattad"? Vad är leveranshistoriken för punktlighet? | Aggressiva ledtider kan vara marknadsföring snarare än realistisk kapacitet |
6.3 Varningssignaler vid blind begravning via PCB-citat
- Offert lämnad utan begäran via sammankopplingstabell: Indikerar att leverantören gissar på komplexitet snarare än att beräkna utifrån faktiska krav
- Inget omnämnande av röntgeninspektion: Blind via-kvalitet kan inte verifieras visuellt. Avsaknad av röntgeninspektion i offerten tyder på svag kvalitetskontroll.
- Styckpris som inte minskar signifikant från 10 till 100 stycken: Indikerar att NRE betalas upprepade gånger snarare än amorteras
- Kortare ledtid än branschstandard för HDI-typen: Kan tyda på att leverantören underskattar processens komplexitet
- Offerten är endast giltig i 15–30 dagar: Kan tyda på instabila materialpriser eller kapacitetsbegränsningar
Begär din detaljerade offert för nedgrävda blinda PCB-produkter
7. Få din blind begravd via PCB-offert från Highleap Electronics
Highleap Electronics specialiserar sig på komplex HDI-tillverkning och tillhandahåller transparenta, specificerade offerter utformade för tekniska beslut:
7.1 Offertförfrågningsprocess
- Ladda upp Gerber + stackup-dokumentation: Highleaps automatiserade DFM-verktyg extraherar lagerantal, viatyper och sammankopplingar
- Automatiserad via klassificering: Systemet kategoriserar genomgående hål, blinda L1-Ln, nedgrävda Lx-Ly och flaggar eventuella tillverkningsproblem
- Optimering av borrningsmetod: För varje viatyp rekommenderar systemet laser kontra mekanisk baserat på diameter, djup och kostnad
- Prissättning för flera kvantiteter: Offerter tillhandahållna vid 10, 25, 50, 100, 250, 500 stycken som visar NRE-amortering och volymrabatter.
- Alternativa staplingsförslag: Om din typ III-design kan omkonstrueras till typ II med lageromfördelning, tillhandahåller Highleaps ingenjörsteam kostnadsjämförelse.
7.2 Vad ingår i en offert för nedgrävd Highleap-blind?
- Uppdelning av radposter: Material, bearbetning av innerlager, lamineringscykler, laserborrning, mekanisk borrning, plätering, testning, NRE — varje offert anges separat
- Viaspecifika kostnader: Kostnad per persienner via diameterintervall, kostnad per nedgrävd via per lagerspann, via fyllnadskostnad om tillämpligt
- Testomfattning: Standard (elektrisk + impedanskupong) vs. förbättrad (lägg till röntgen) vs. klass 3 (lägg till mikrosektion), med priser för varje nivå
- Transparens i ledtider: Processtidslinje som visar dagar allokerade till inre lager, lamineringscykler, borrning, plätering och testning
- Avkastningsantaganden: Highleap-offerter förutsätter >98 % avkastning och förbinder sig till leverans av full kvantitet. Om avkastningsproblem uppstår tillhandahålls ersättningsdelar utan extra kostnad.
- Rekommendationer för designoptimering: Om panelutnyttjandet kan förbättras genom en ändring av skivdimensionen på 1–2 mm, eller om placeringen möjliggör förskjuten konfiguration istället för stapling (besparing via fyllnadskostnad), markeras dessa med kvantifierade kostnadsbesparingar.
7.3 Snabb offerthantering för blinda nedgrävda viabrädor
- Standard offerthantering: Inom 24 timmar för typ I/II HDI med standardmaterial
- Komplext HDI-citat: Inom 48 timmar för typ III/IV som kräver teknisk analys
- Offerter tillgängliga samma dag: För brådskande prototypförfrågningar med standard stackup-konfiguration
7.4 Offertgiltighet och prislås
- Citatgiltighet: 60 dagar för standardmaterial, 90 dagar om kunden tillhandahåller material i lager
- Program för generell inköpsorder: För återkommande produktion erbjuder Highleap 12 månaders prislås på material och bearbetning (NRE betalas en gång, gäller alla beställningar)
- Volymrabatter: Om kunden förbinder sig till 1 000+ brädor under 12 månader tillämpas ytterligare 8–15 % rabatt på produktionspriset.
Highleaps offertprocess är utformad för att ge den tekniska transparens och vägledning om kostnadsoptimering som upphandlingsteam behöver för att fatta välgrundade beslut om komplexa HDI-kort.
Rekommenderade inlägg
Analys av jonisk kontaminering av PCB
Analys av joniska kontamineringar på kretskort hjälper OEM-tillverkare att avgöra...
I-Tera MT40 PCB-tillverkningsprocess och verifiering
Highleap Electronics tillhandahåller Isola I-Tera MT40 PCB...
Checklista för kvalificering av I-Tera MT40 PCB-leverantör
Highleap Electronics tillverkar kretskort...
PCB-montering med gratis stycklistaanalystjänst
Behöver du en gratis stycklista-analys innan du bestämmer dig för PCB...
Hur man får en offert för PCB
Låt oss köra DFM/DFA-analys åt dig och återkomma med en rapport.
Du kan ladda upp dina filer säkert via vår webbplats.
Vi behöver följande information för att kunna ge dig en offert:
-
- Gerber, ODB++ eller .pcb, spec.
- Stycklista om du behöver montering
- Antal
- Vändningstid
Förutom PCB-tillverkning erbjuder vi ett omfattande utbud av elektroniska tjänster, inklusive PCB-design, PCBA (Printed Circuit Board Assembly) och nyckelfärdiga lösningar. Oavsett om du behöver hjälp med prototyper, designverifiering, komponentförsörjning eller massproduktion, tillhandahåller vi komplett support för att säkerställa ditt projekts framgång. För PCBA-tjänster, vänligen tillhandahåll din BOM (Bill of Materials) och eventuella specifika monteringsinstruktioner. Vi erbjuder även DFM/DFA-analys för att optimera dina konstruktioner för tillverkning och montering, vilket säkerställer en smidig produktionsprocess.
