Blind Via PCB-pris per kort och HDI-kostnadsanalys

mobil PCBA

Blindvia-kretskort prissätts annorlunda än vanliga hålmonterade kort eftersom processkomplexitet – inte material – är den primära kostnadsdrivaren. Tre variabler står för 50–65 % av den totala enhetskostnaden: borrmetod (laser vs. mekanisk), antal lamineringscykler (som avgör HDI-typen) och viafyllningsspecifikation (ofylld vs. hartsplugg vs. kopparfylld). Ett typ III HDI-kort med kopparfyllda staplade mikrovias på ett 100×100 mm fotavtryck kostar rutinmässigt 5–6 gånger mer än ett standard 6-lagerskort av identisk storlek, inte för att materialet är 5 gånger dyrare, utan för att det kräver fyra till sex sekventiella lamineringscykler, dedikerade laserborrprogram och röntgeninspektion i varje steg. Omvänt lägger en typ I HDI-design med mekaniskt borrade 0.20 mm ofyllda blindvias på de yttre lagren endast till 30–40 % till kostnaden för en standardekvivalent. Kostnadsintervallet mellan dessa två utfall är inte en leverantörsprissättningsvariabel – det är en teknisk variabel och den är helt kontrollerbar i designstadiet.

Få transparent persienner via PCB-prissättning


1. Vad avgör priset för blinda via PCB: Kostnadsstrukturfördelningen

På ett vanligt hålmonterat kretskort drivs kostnaden främst av kortarea, lagerantal och material. På ett blind via HDI-kort överstiger processkomplexiteten materialet som den primära kostnadsdrivaren. Kostnadsstrukturen fördelar sig enligt följande.

Borrning (25–40 % av den totala kostnaden). Laserborrning kostar 80–250 dollar per panel oavsett antal vias, plus 0.008–0.025 dollar per via. Mekanisk borrning kostar 15–50 dollar per panel med kostnader per hål på 0.002–0.008 dollar. För kort med hög mikroviadensitet kan enbart borrning representera 35 % eller mer av enhetskostnaden.

Lamineringscykler (15–25 % av den totala kostnaden). Varje ytterligare lamineringscykel ökar presstid, registreringssteg, materialkostnad och avkastningsrisk. Typ I HDI kräver två lamineringscykler. Typ III HDI med nedgrävda vior kräver fyra till sex. Varje ytterligare cykel mångdubblar risken för registreringsfel och delaminering – vilket är anledningen till att typ III-kort kostar 5–6 gånger ett standardkretskort av identisk storlek.

Röntgeninspektion och elektrisk testning (8–15 % av den totala kostnaden). Blindkontroll via integritet kan inte verifieras visuellt eller med standard AOI. Röntgeninspektion lägger till 3–12 USD per panel vid samplingsfrekvenser, eller 8–15 USD per panel för 100 % inspektion. Elektriskt test med flygande sond lägger till 3–8 USD per panel. För lågvolyms- eller klass 3-produktion är testkostnaden per kort betydande.

Material, avbildning, plätering och yttre bearbetning (återstående 35–45 %). Dessa kostnadselement beter sig på liknande sätt som standardprissättning för kretskort. Basmaterial representerar vanligtvis 15–25 % av den totala kostnaden – en mindre andel än för standardkort – vilket bekräftar att processkomplexitet, inte material, är den styrande variabeln för blind via-prissättning.

1.1 HDI-typklassificering och prismultiplar

Följande jämförelse använder ett kontrollerat exempel: 100×100 mm skiva, 6 lager, 1.6 mm tjocklek, ENIG-ytfinish, 100-stycks kvantitet, standard FR4. Prismultiplar styrs nästan uteslutande av lamineringscykler och borrkostnad. För en detaljerad uppdelning av varje HDI-staplingstyp och dess tillverkningskonsekvenser, se HDI-staplingsguiden.

HDI-konfiguration Via-struktur Lamineringscykler Pris per bräda (100 st) Pris flera
Standard 6-lagers genomgående hål Alla vias penetrerar full stackup 1 $ 12- $ 18 1.0 ×
Typ I HDI (1+4+1) Blind L1–L2, L6–L5; genomgående hål L1–L6 2 $ 28- $ 42 2.3–2.8×
Typ II HDI (1+2+2+1) Blind L1–L2, L1–L3, L6–L5, L6–L4; inga genomgående hål 3 $ 48- $ 72 4.0–5.0×
Typ III HDI med nedgrävda vior Nedgrävda L3–L4, blinda L1–L2, L6–L5, genomgående hål 4-6 $ 65- $ 95 5.4–6.5×

1.2 Referenskostnad per via

Specifikation av viafyllning har en större kostnadspåverkan än viadiameter eller borrmetod. En kopparfylld och planariserad via kostar 10–30 gånger mer per via än samma via som lämnas ofylld. Fyllning bör endast specificeras där det strukturellt krävs – via-in-pad-placeringar under BGA- och QFN-pads, och staplade mikrovia-strukturer där nästa uppbyggnadslager borras direkt ovanpå.

Via Typ Diameter Fyllningsspecifikation Kostnad per via
Laserborrad mikrovia 0.10 mm ofylld $ 0.015- $ 0.035
Laserborrad mikrovia 0.15 mm ofylld $ 0.012- $ 0.025
Mekanisk persienn via 0.20 mm ofylld $ 0.008- $ 0.018
Mekanisk persienn via 0.30 mm ofylld $ 0.005- $ 0.012
Alla blinda via Vilken som helst Fyllning med hartsplugg Lägg till 0.05 0.15–XNUMX XNUMX dollar
Alla blinda via Vilken som helst Kopparfyllning + planarisering Lägg till 0.20 0.60–XNUMX XNUMX dollar

Ett typiskt HDI-kort för en smartphone med 800 laserborrade 0.10 mm mikrovias, som lämnas ofyllt, kostar 12–28 dollar i viaborrning före laminering, material eller annan bearbetning. Att lägga till kopparfyllning och planarisering till samma 800 vias lägger till 160–480 dollar per kort – vilket ofta överstiger den grundläggande tillverkningskostnaden.


2. Laserborrning kontra mekanisk borrning: Kostnadsstruktur och urvalslogik

Valet mellan laser- och mekanisk borrning avgörs först av viadiametern. För färdiga diametrar under 0.20 mm är mekanisk borrning inte tillförlitligt möjlig och laserborrning är den enda gångbara metoden. För diametrar på eller över 0.20 mm med bildförhållanden på eller under 5:1 är mekanisk borrning tillgänglig och betydligt billigare. Att förstå var varje metod gäller är avgörande för att utvärdera om en offert är korrekt specificerad.

2.1 Kostnadsstruktur för laserborrning

CO₂- och UV- laserborrning är standardmetoden för mikrovior ≤0.15 mm i diameter. Kostnaden har två komponenter som beter sig olika vid olika volymer.

Installationskostnad: 80–250 dollar per panel , oavsett antal vias. Vid lågt antal vias dominerar installationskostnaden – en panel med 50 vias kostar 1.60–5.00 dollar per via. En panel med 2 000 vias kostar endast 0.04–0.13 dollar per via enbart från installationen.

Kostnad per via: 0.008–0.025 USD per via , beroende på laminattyp, kopparfoliens vikt, viadiameter och antalet laserpulser som krävs för att penetrera varje lager. Hårdare laminat, såsom material med hög Tg och keramikfyllning, kräver fler pulser och kostar mer per via.

Kostnad för kapacitetsbegränsning. Laserborrning är tidsbegränsad, inte begränsad till hålantal. En panel med 2 000 vias kan kräva 30–60 minuter dedikerad lasertid. Under produktionstoppar leder kapacitetsflaskhalsar till 15–30 % extrakostnader när ledtiden komprimeras.

2.2 Kostnadsstruktur för mekanisk borrning

Mekanisk djupkontrollerad borrning gäller för blindvias med en färdig diameter på ≥0.20 mm och sidförhållanden på ≤5:1. På en standard 1.6 mm platta begränsar detta mekaniska blindvias till cirka 0.8 mm djup – de når från L1 till L4 eller L5 i en sexlagersuppsättning, men inte djupare.

Installationskostnad: 15–50 dollar per panel , betydligt lägre än laser eftersom standard CNC-programmering används utan optisk kalibrering.

Kostnad per via: 0.002–0.008 USD per via. Mekanisk borrning är 2–4 gånger billigare per via än laserborrning för motsvarande diametrar inom det berättigade intervallet.

Verktygsslitage. Borrkronor behöver bytas ut efter 2 000–8 000 träffar beroende på laminatets hårdhet. För hårda material med högt antal borrhål ökar verktygsavskrivningarna mätbara kostnader per borrhål, vilket tillverkarna tar med i prissättningen.

2.3 Hybridborrning: Tillämpa båda metoderna på en och samma konstruktion

De flesta HDI-konstruktioner innehåller finfördelade signalvias som kräver laserborrning, tillsammans med större effekt- och termiska vias som inte gör det. Att specificera mekanisk borrning för varje lämplig via – diameter ≥0.20 mm, bildförhållande ≤5:1 – och endast laserborrning där det behövs minskar kostnaden utan någon designändring.

Arbetsexempel: Ett 8-lagers typ II HDI-kort har 400 signalvias med 0.15 mm diameter (laser krävs) och 150 effektvias med 0.30 mm diameter (mekaniskt lämpliga).

Kostnad för ren laser: 550 × 0.020 USD = 11.00 USD/kort.
Hybridkostnad: (400 × 0.020 USD) + (150 × 0.006 USD) = 8.90 USD/bräda.
Besparing: 2.10 USD/bräda (19 %). Vid 500 brädor: 1 050 USD sparat.

2.4 När laserborrning är icke-förhandlingsbart

Kostnadspremien för laserborrning är oundviklig under fyra omständigheter:

  • Viadiameter under 0.20 mm. Mekaniska borrar kan inte tillförlitligt producera en konsekvent hålgeometri eller kopparplätering under denna tröskel.
  • Via-in-pad på BGA-kablar med fin pitch. BGA-kablar med 0.40 mm stigning kräver 0.15 mm vias som landar inuti en 0.25 mm pad. Kravet på positionsnoggrannhet (±0.025 mm eller bättre) kan endast uppnås med laserborrning på referensregistrerade paneler.
  • Staplade mikroviastrukturer. Laserborrade mikrovias har ett bildförhållande på 1:1 (djup är lika med diameter), vilket möjliggör grunda lager-till-lager-övergångar som kan staplas över uppbyggnadslager. Mekanisk borrning kan inte uppnå den geometri som krävs för tillförlitliga staplade konfigurationer.
  • Via densiteter över 500 per kvadrattum. Vid dessa densiteter orsakar mekanisk borrning panelböjning och kumulativ registreringsdrift som gör positionsnoggrannheten oacceptabel.

HDI-kretskorts tvärsnittsvy som visar blinda via- och nedgrävda via-strukturer


3. Hur priset styrs via antal, geometri och fyllningsspecifikation

3.1 Via densitet och tillverkarprissättningsnivåer

Via densitet påverkar prissättningen på två sätt: direkt genom borrningstid och indirekt genom de inspektions- och registreringskrav som det utlöser. De flesta tillverkare tillämpar densitetsbaserade prisjusteringar över tröskelnivåerna.

Via Densitet Mätområde Typisk prisjustering Processutlösare
Låg <50 vias per 100 cm² Baslinje Standardborrning och inspektion
Medium 50–200 per 100 cm² +5% till +15% Registrering i fiducialbaserad panel krävs
Hög 200–500 per 100 cm² +15% till +35% Röntgenborrregistrering; snävare lamineringstoleranser
Ultra hög >500 per 100 cm² +35% till +60% Avancerade lasersystem; 100 % röntgeninspektion krävs

3.2 Staplade kontra stegvisa mikrovias: Beslutet om fyllnadskostnad

Valet mellan staplade och förskjutna mikrovior är ett av de mest kostnadseffektiva besluten inom HDI-viadesign . Staplade mikrovior borras genom flera på varandra följande uppbyggnadslager vid samma XY-position. De möjliggör högsta frästäthet men kräver att varje via fylls och planas innan nästa uppbyggnadslager kan lamineras och borras. Kostnadspåverkan är betydande: hartsfyllning mellan lamineringsstegen lägger till 0.05–0.15 dollar per via; planarisering lägger till 1.50–5.00 dollar per panel; och kassationsgraden vid första borrningen ökar med 3–8 % på grund av fel i fyllningskvaliteten som först kan upptäckas efter den andra borroperationen.

Förskjutna mikrovias – förskjutna med minst 0.25 mm mellan lagren – eliminerar fyllningskravet helt. Förskjutna lager kräver något mer fräsningsyta för de förskjutna dynfångningszonerna men undviker helt fyllningskostnader, planariseringskostnader och den tillhörande kassationsrisken. För konstruktioner som också använder nedgrävda vias i inre lager introducerar varje lagerpar med nedgrävda vias en ytterligare kärnborrnings- och pläteringscykel, vilket lägger till ytterligare lamineringskostnader som förvärras av komplexiteten hos blindvia.

Utarbetat exempel: Ett bräde med 200 staplade vias över tre uppbyggnadslager.
Staplad med fyllning: 200 × 0.10 kr = 20 kr/bräde ytterligare.
Förskjutet utan fyllning: 0 kr ytterligare.
Vid 100 kort: 2 000 dollar sparade utan förändring av elektrisk prestanda, endast av routingsgeometrin.

3.3 Panelanvändning och viadistribution

Laserborrning utförs på hela panelen, inte på enskilda kort. Ett kort med alla blinda vior koncentrerade i ett BGA-hörn tvingar lasern att bearbeta det området med hög intensitet medan resten av panelen används sparsamt – vilket minskar effektiviteten utan att minska tid eller kostnad. Att fördela vior mer jämnt över kortarean, där routing tillåter, kan förbättra panelborrningseffektiviteten med 10–20 %. För paneler med flera kort balanserar rotation av alternerande kort 180° viatätheten över panelen och uppnår en jämförbar effektivitetsvinst.


4. Volymprissättning, NRE-amortering och ekonomi för upprepade ordrar

4.1 Hur volym minskar enhetspriset

Priskurvan per enhet för blinda HDI-skivor är brant vid låga kvantiteter och planar ut avsevärt över 500 stycken. Den brantaste minskningen – 60–70 % – sker mellan 5 och 100 stycken, nästan uteslutande driven av amortering av NRE och förbättrad panelutnyttjandegrad. Från 100 till 2 000 stycken kommer ytterligare minskningar på 30–40 % från prissättning av materialvolymer och optimerad pressbelastning. Utöver 2 000 stycken sjunker den marginella minskningen till 5–15 %.

Antal Enhetspris — Typ I HDI Enhetspris — Typ II HDI Primär kostnadsdrivare vid denna volym
5 st (prototyp) $ 60- $ 90 $ 110- $ 160 Full NRE laddad; minsta panelladdning
25 st $ 38- $ 55 $ 72- $ 105 NRE börjar amortera över fler sektorer
100 st $ 28- $ 42 $ 52- $ 75 Full panelutnyttjande; NRE under 12 USD/kort
500 st $ 22- $ 32 $ 42- $ 58 Prissättning av materialvolym; NRE under 2.30 USD/bräda
2,000 st $ 18- $ 25 $ 35- $ 48 Storskalig upphandling; dedikerade verktyg; avkastningsförbättring

4.2 NRE-kostnad och dess inverkan per kort

Engångskostnader för blinda via HDI-kort inkluderar stackup-teknik och impedansmodellering (150–500 USD), generering av laserborrprogram (100–300 USD), fotoverktyg för alla lager (80–200 USD) och tillverkning av testfixturer (50–150 USD). Total NRE uppgår vanligtvis till 380–1 150 USD beroende på kortets komplexitet. När man begär en offert för blind via PCB är det viktigt att specificera exakt HDI-typ och via-sammankopplingsschema – utan denna information kan tillverkare inte fördela NRE- eller borrkostnader korrekt, och vaga förfrågningar resulterar ofta i offerter med stora buffertar för oförutsedda kostnader.

NRE-bidraget per kretskort förklarar varför prototypprissättningen verkar oproportionerligt hög. Vid 5 stycken lägger NRE till 76–230 dollar per kretskort. Vid 100 stycken lägger det till 3.80–11.50 dollar per kretskort. Vid 500 stycken lägger det till 0.76–2.30 dollar per kretskort. Material- och bearbetningskostnaderna är i huvudsak identiska vid prototyp- och produktionskvantiteter – prismultipliken på 3–4 gånger mellan en serie på 5 stycken och en serie på 500 stycken förklaras nästan helt av NRE-allokering, inte av någon skillnad i tillverkningskostnad per enhet.

4.3 Prissättning för återkommande order och verktygsinnehållning

När NRE har betalats för den första beställningen eliminerar upprepade beställningar inom tillverkarens verktygsreservationstid – vanligtvis 12–24 månader – NRE-avgifterna helt. Detta skapar en betydande och ofta underutnyttjad prisfördel vid efterföljande småskalig produktion.

Exempel: Första beställningen på 100 brädor: 38 USD/bräda (totalt 3 800 USD, inklusive återanvända verktyg). Upprepad beställning på 100 brädor sex månader senare: 26 USD/bräda (totalt 2 600 USD, återanvända verktyg). Det är en minskning av enhetskostnaden med 32 % jämfört med den upprepade beställningen – samma bräda, samma tillverkare, inga processförändringar. För produkter med återkommande produktionsscheman, bekräfta alltid verktygshållningsperioden i förväg och om prissättning för upprepade beställningar tillämpas automatiskt.

HDI-via-design som visar staplade och förskjutna mikrovia-konfigurationer


5. Kostnadsreduktion i designfasen: Sju tekniker som inte komprometterar prestandan

Den mest effektiva kostnadsminskningen för blinda kretskort sker i CAD, inte i förhandlingar. Var och en av följande designbeslut minskar tillverkningskostnaderna samtidigt som de bibehåller elektrisk och mekanisk prestanda.

5.1 Öka viadiametern till den mekaniska borrtröskeln där det är möjligt

Om en design specificerar 0.15 mm blindvias genomgående, men endast vias under BGA-plattar med fin stigning (0.40 mm stigning eller tätare) faktiskt kräver den diametern, öka alla andra vias till 0.20 mm. Vid 0.20 mm blir mekanisk borrning tillgänglig och minskar kostnaden per via med 50–65 % för dessa vias. Att konvertera 200 vias från laser till mekanisk sparar 2.40 dollar/kort. Vid 500 kort blir det 1 200 dollar.

5.2 Ta bort fyllningsspecifikationer från vias som inte kräver dem

Via-fyllning är endast nödvändig på via-in-pad-platser och i staplade mikrovia-strukturer. Alla andra blindvias kan lämnas ofyllda utan att det påverkar signalintegritet, strömförsörjning eller tillförlitlighet. Granska dina tillverkningsanteckningar: om vias är specificerade som fyllda men varken är in-pad eller staplade, ta bort fyllningskravet. Att eliminera fyllning på 200 icke-kritiska vias för 0.10 USD/via sparar 20 USD/kort, eller 10 000 USD vid 500 kort.

5.3 Konvertera staplade mikrovias till förskjutna där layouten tillåter

Staplade mikrovias kräver fyllning och planarisering mellan lamineringsstegen. Sicksackplacerade mikrovias — förskjutning ≥0.25 mm — uppnår samma lager-till-lager-sammankoppling utan fyllning. Granska stapeln för staplade via-strukturer som inte begränsas av utrymningsvägstäthet. Att konvertera dem till sicksackplacerade eliminerar kostnaden per via plus planariseringspanelkostnader utan förändring av signalvägen.

5.4 Utvärdera om typ I HDI kan ersätta typ II

Steget från typ I HDI till typ II lägger till en lamineringscykel och ökar vanligtvis enhetspriset med 60–80 %. Om anslutningar som för närvarande dirigeras via L1–L3-vias kan omtilldelas till L1–L2-vias med justerade signallagertilldelningar, kan designen vara tillverkningsbar som typ I. En minskning av enhetskostnaden på 30–50 % kan uppnås genom denna enda ändring, särskilt värdefullt vid volymer under 500 enheter.

5.5 Minska antalet lager genom HDI via strategi

Blindvias återskapar routingkanaler som genomgående hål förbrukar över alla lager. Ett kort som initialt utformats som ett standard 8-lagers-PCB kan vara uppnåeligt som 6-lagers typ I HDI med motsvarande routingkapacitet. Basmaterial- och lamineringskostnaden för ett 6-lagerskort är 25–35 % lägre än för ett 8-lagerskort. Om HDI-konverteringen också tillåter ett mindre kortfotavtryck, ökar materialbesparingen ytterligare, och nettokostnaden för HDI-metoden kan vara lägre än baslinjen för genomgående hål trots att via-komplexiteten ökar.

5.6 Använd asymmetriska toleranser för att minska inspektionskraven

Att specificera den färdiga viadiametern till 0.20 mm ±0.02 mm kräver lika stor kontroll i båda riktningarna. Att specificera 0.20 mm +0.03/−0.02 mm innebär samma minimistorlek för tillförlitlighet men tillåter större tolerans vid överborrning, vilket minskar processkontrollens stränghet och tillhörande kostnader. På liknande sätt minskar kraven på röntgenuppriktning och borrningskostnader med 5–12 % genom att lätta på lager-till-lager-registreringen från ±0.075 mm till ±0.10 mm – där ditt minsta avstånd mellan via och spår på 0.15 mm ger tillräcklig marginal – röntgenuppriktningskraven och borrningskostnaden.

5.7 Prototyp med en förenklad viastruktur innan man börjar med produktionsverktyg

För prototyp-kretskortskörningar på 5–25 stycken, bygg en förenklad version av måldesignen för att validera funktionaliteten innan man binder samman den fullständiga via-strukturen. Prototyp med endast L1–L2 blindvias även om produktionen kräver L1–L3; dra L1–L3-anslutningar genom L2 som en funktionell approximation. Prototyp med förskjutna vias om produktionen använder staplade. Använd mekanisk borrning för alla vias ≥0.20 mm för att eliminera laserinstallationskostnader. Dessa förenklingar minskar prototypkostnaden med 30–50 % samtidigt som de ger den funktionella validering som behövs för att binda produktionsverktyg till den fullständiga designen.


6. Dolda kostnader som blåser upp blint via PCB-offerter

6.1 Fördelning av avkastningsförlust

Blind via HDI-kort har lägre förstapassageutbyte än vanliga kretskort. De tre primära fellägena är blind via-öppningar (ofullständig kopparplätering i cylindern, som förekommer vid 2–5 % av viorna vid första produktionsomgångarna och under 1 % när processkapaciteten är etablerad), registreringsfel (blind via borrad delvis utanför plattan på grund av lagerfeljustering, som påverkar 1–3 % av korten under initial installation) och delaminering vid gränssnitten mellan uppbyggnadslager (under 1 % på de flesta konstruktioner men ökar med lamineringscykler och korttjocklek).

Tillverkare prissätter avkastningsförlust i offerter genom att tillverka 3–8 % fler kort än beställt, där överskottet täcker förväntat kassation. Detta ökar den effektiva enhetskostnaden med 3–8 % på nya konstruktioner. Vid återbeställningar där processkapaciteten (Cpk) är fastställd sjunker avkastningsfördelningen under 2 %. Fråga om avkastningsförlusten är vägd in i offerterna för den första artikeln och om prissättningen justeras på återbeställningar allt eftersom tillverkarens process mognar för just din design.

6.2 Testkostnader per inspektionsnivå

Testmetod Kostnad per panel Tillämplig när
Visuell inspektion $ 0.50- $ 1.50 Alla beställningar (standard)
Elektriskt test av flygande sond $ 3.00- $ 8.00 Standard för produktionsorder
Röntgeninspektion (5 brädor per parti) $ 2.00- $ 5.00 IPC Klass 2 blind via verifiering
Röntgeninspektion (100 % av skivorna) $ 8.00- $ 15.00 IPC klass 3, medicin, flyg- och rymdteknik
Mikrosektionsanalys (destruktiv) 50–150 dollar per prov Första artikel- och processkvalificering
TDR-impedanskupongtestning $ 5.00- $ 12.00 När kontrollerad impedans är specificerad

På en prototyppanel med 10 kort lägger Klass 3-testning – 100 % röntgen, elektrisk testning och impedanskupong – till 16–35 dollar per panel, eller 1.60–3.50 dollar per kort. Vid 100 kort fördelade på 10 paneler når den totala testkostnaden 160–350 dollar. När du jämför offerter, kontrollera att testomfattningen är identiskt specificerad för alla leverantörer. Ett lägre enhetspris som utelämnar röntgeninspektion på en Klass 2-design är inte en jämförbar offert.

6.3 Påskynda premier

Standardledtiden för typ I HDI är 10–15 arbetsdagar; typ II kräver 15–20 dagar. Expressleveranser gäller enligt följande: 7 dagars leveranstid lägger till 25–40 %; 5 dagars leveranstid lägger till 40–60 %; 3 dagars extra snabb leverans för typ I lägger endast till 80–120 %. Typ II och typ III kräver flera lamineringscykler och kan inte uppnås på 3 dagar på de flesta anläggningar.

På en basorder på 3 000 dollar lägger en 5-dagars expedit till 1 200–1 800 dollar. Att bekräfta produktionsscheman 4–6 veckor i förväg eliminerar denna kostnad helt för återkommande produktion.

6.4 Tillägg för speciallaminat

Standard FR4 är prissatt till en vanlig källa och utgör baslinjen. Speciallaminat är mer fördelaktiga än standard FR4: FR4 med hög Tg (Tg ≥170 °C) bidrar med 15–30 %; halogenfri FR4 bidrar med 20–40 %; laminat med medelhög förlust, såsom Megtron 6, bidrar med 200–400 %; RF-laminat med låg förlust, såsom en specialserie med låg förlust, bidrar med 400–1 000 %.

För HDI-kort där RF- eller höghastighetssignalprestanda kräver material med låga förluster endast på de yttre signallagren, minskar en hybriduppbyggnad – speciallaminat med låga förluster eller Megtron 6 på L1 och L6, standard FR4 på de inre lagren – materialkostnaderna med 40–60 % jämfört med en premiumkonstruktion med fulllaminat, samtidigt som den elektriska prestandan bibehålls på de lager som bär kritiska signaler.

Få din PCB-offert nu

7. Blind Via PCB och avancerad kretskortstillverkning på Highleap Electronics

Highleap Electronics tillverkar blinda via HDI-kort från typ I till typ III, inklusive staplade mikrovia-strukturer, kombinationer av nedgrävda via-kort och hybridstackningar med speciallaminat med låg förlust eller yttre Megtron-lager på FR4-innerkärnor. Kapaciteten sträcker sig bortom blinda via-kort till hela utbudet av avancerade kretskortstyper – flerskiktade standardkort, rigid-flex, högfrekvent RF, tung koppar och metallkärna – vilket gör det möjligt för ingenjörsteam att konsolidera alla korttyper inom en enda leveranskedja.

All blindvia-tillverkning offereras med fullständig transparens från rad till rad: borrmetod och uppställning, lamineringscykler, viafyllningsspecifikation, testnivå och NRE specificeras separat. Varje offert inkluderar en kostnadsfri DFM-granskning som täcker viadiameterns behörighet för mekanisk kontra laserborrning, behovet av fyllningsspecifikation, möjligheter till konvertering från staplade till staggerade delar, analys av HDI-typreduktion och bedömning av panelutnyttjande – vanligtvis identifierande av 10–30 % kostnadsminskningar utan designomskärning. Verktyg behålls i 24 månader, med återbeställningar inom det fönstret prissatta utan NRE.

För projekt som kräver montering på kortnivå efter tillverkning, finns SMT-kretskortsmontering tillgänglig internt med sömlös överföring från den obehandlade kortlinjen – vilket eliminerar den logistiska risken med att flytta känsliga HDI-kort mellan separata tillverknings- och monteringsleverantörer.

få-omedelbar-offert

Rekommenderade inlägg

Hur man får en offert för PCB

Låt oss köra DFM/DFA-analys åt dig och återkomma med en rapport.

Du kan ladda upp dina filer säkert via vår webbplats.

Vi behöver följande information för att kunna ge dig en offert:

    • Gerber, ODB++ eller .pcb, spec.
    • Stycklista om du behöver montering
    • Antal
    • Vändningstid
Förutom PCB-tillverkning erbjuder vi ett omfattande utbud av elektroniska tjänster, inklusive PCB-design, PCBA (Printed Circuit Board Assembly) och nyckelfärdiga lösningar. Oavsett om du behöver hjälp med prototyper, designverifiering, komponentförsörjning eller massproduktion, tillhandahåller vi komplett support för att säkerställa ditt projekts framgång. För PCBA-tjänster, vänligen tillhandahåll din BOM (Bill of Materials) och eventuella specifika monteringsinstruktioner. Vi erbjuder även DFM/DFA-analys för att optimera dina konstruktioner för tillverkning och montering, vilket säkerställer en smidig produktionsprocess.






    Snabbanmärkning: Vårt team skickar ett e-postmeddelande till dig kort efter att du skickat in ditt svar. För att säkerställa att du får vårt svar rekommenderar vi att du gör det. kontrollerar din skräppostmapp om du inte ser vårt meddelande i din inkorg.