TU-768 PCB-material: Specifikationer, prestanda och praktisk designguide

TU-768 FR-4 Hög Tg-kretskort

Figur 1. TU-768 FR-4 hög Tg-kretskort

TU-768 PCB-material är ett modifierat FR-4-laminat med hög Tg-halt, konstruerat för flerskiktskort som kräver överlägsen termisk stabilitet och blyfri monteringskompatibilitet. Denna guide innehåller viktiga specifikationer, prestandaanalyser, designöverväganden och urvalskriterier för att hjälpa ingenjörer att fatta välgrundade materialbeslut effektivt.

TU-768 Tekniska specifikationer i korthet

Att förstå kärnparametrarna för TU-768 PCB-materialet är grundläggande för att bedöma dess lämplighet för din applikation. Tabellen nedan sammanfattar de viktigaste databladsvärdena som påverkar design- och tillverkningsbeslut.

Parameter TU-768 Typiskt värde Testtillstånd
Tg (DMA) 190 ° C E-2/105
Tg (DSC) 180 ° C -
Td (Nedbrytning) 350 ° C TGA, E-2/105
CTE (X/Y-axel) 11–15 ppm/°C E-2/105
CTE (Z-axel) 2.7% -
Dk (εr) vid 1 GHz 4.4 E-2/105
Dk vid 10 GHz 4.3 -
Df (tanδ) vid 1 GHz 0.019 E-2/105
Df vid 10 GHz 0.023 -
T288 (tid till delaminering) >15 minuter -
Termisk stress (288°C) >60 sek Lödflott
Skalstyrka (1 ml RTF Cu) 7–9 lb/tum -
Brännbarhet UL 94 V-0 E-24/125
Vatten absorption 0.18% E-1/105 + D-24/23

Dessa specifikationer positionerar TU-768 PCB-material som ett robust val för applikationer som kräver termisk motståndskraft utan den extra kostnad som specialiserade laminat med låga förluster medför.

Nyckelprestandaanalys av TU-768

Elektrisk prestanda

TU-768 uppvisar en dielektricitetskonstant (Dk) på 4.3–4.4 över 1–10 GHz, med en förlusttangent (Df) från 0.019 till 0.023. Dessa värden stöder impedansstyrda konstruktioner upp till cirka 2–3 GHz med acceptabel signalintegritet. För frekvenser som överstiger 5 GHz eller digitala höghastighetsapplikationer som kräver en Df under 0.010, överväg speciella material med låg förlust, såsom speciallaminat med låg förlust eller Megtron-serien.

Ingenjörens anmärkning: För vanliga RF-frontmoduler som arbetar under 2 GHz erbjuder TU-768 en kostnadseffektiv balans mellan elektrisk prestanda och tillverkningskompatibilitet.

Termisk och mekanisk prestanda

Med en Tg på 190°C (DMA) och en Td på 350°C hanterar TU-768 PCB-material flera blyfria återflödescykler utan strukturell nedbrytning. Z-axelns CTE på 2.7 % minimerar via-cylinderspänning under termiska avvikelser, vilket gör det lämpligt för konstruktioner med många lager och nedgrävda vias eller BGA-komponenter som kräver tillförlitliga sammankopplingar.

Ingenjörens anmärkning: För enheter med finstigning BGA:er (≤0.5 mm stigning) minskar den låga Z-CTE:n risken för cylindersprickbildning under termiska cykler från -40 °C till +125 °C driftområden.

Processbarhet och tillförlitlighet

TU-768 uppvisar stark kompatibilitet med standardprocesser för kretskortstillverkning, inklusive mekanisk borrning, laserviaformning och elektrolös kopparplätering. Materialets UV-blockerande egenskaper och AOI-fluorescens förbättrar inspektionsnoggrannheten vid högvolymproduktion. En skalningshållfasthet på 7–9 lb/in säkerställer robust kopparvidhäftning genom HASL-, ENIG- och OSP-ytbehandlingar.

Ingenjörens anmärkning: När du specificerar ENIG, kontrollera att laminatets termiska budget tillåter den ytterligare återflödescykel som vanligtvis krävs för förgyllningsprocesser.

TU-768 PCB-material

Figur 2. TU-768 kretskortsmaterial

TU-768 applikationer och användningsfall

TU-768 PCB-material används för tillämpningar där termisk tillförlitlighet överväger behovet av ultralåg dielektrisk förlust.

Typiska tillämpningssektorer

Industriella styrsystem drar nytta av TU-768:s termiska stabilitet i miljöer med förhöjda omgivningstemperaturer eller frekventa termiska cykler. Fordonselektronik, särskilt karosserikontrollmoduler och infotainmentsystem, utnyttjar materialets CAF-motstånd och fuktstabilitet. Server- och arbetsstationsmoderkort använder TU-768 för flerskiktskonstruktioner som överstiger 8 lager där konsekventa Dk-värden stöder kontrollerad impedansrouting.

Exempel på praktiskt fall

En tillverkare av telekomutrustning drabbades av intermittenta anslutningsfel i ett 12-lagers basstationsstyrkort som använde standard mid-Tg FR-4. Analys efter fel visade sig genom sprickbildning i cylindern efter 200+ termiska cykler. Övergången till TU-768 PCB-material minskade expansionsspänningen i Z-axeln, vilket eliminerade fältfel samtidigt som befintliga designregler och tillverkningsarbetsflöde bibehölls. Materialbytet ökade råmaterialkostnaderna med cirka 8–12 % men undvek dyr kortomdesign.

Bästa praxis för design och tillverkning

Riktlinjer för impedanskontroll

För enkelsidiga 50Ω-spår använder en typisk stapling en spårbredd på 4.5 mil över 4 mil prepreg med 1 oz koppar. Ange en Dk-tolerans på ±0.05 för kritiska impedanslager. Begär impedanskuponger från din tillverkare för att validera faktiska Dk-värden före produktionssläpp. Ta hänsyn till Dk-variationen mellan kärna och prepreg vid beräkning av differentiellt paravstånd i staplingar med blandade material.

Rekommendationer för termisk profil

TU-768 stöder standardiserade blyfria reflow-profiler med topptemperaturer upp till 260 °C. För kort med en tjocklek på över 2.0 mm, förläng förvärmningszonen till 120–180 sekunder för att säkerställa en jämn kärntemperatur. Undvik ramphastigheter som överstiger 3 °C/sekund för att förhindra delaminering vid lagergränssnitten. För våglödningsapplikationer, bekräfta att exponeringstiden på undersidan vid 260 °C inte överstiger 10 sekunder för att bibehålla via-integriteten.

Via- och hålbearbetning

Mekanisk borrning fungerar tillförlitligt med TU-768 ner till 0.2 mm (8 mil) färdiga hålstorlekar. För HDI-applikationer med mikrovias uppnår laserborrning rena viaväggar med minimal hartsfläckning. Specificera avsmältningsbehandling för att säkerställa tillförlitlig elektrolös kopparvidhäftning i hål med högt aspektförhållande (>10:1). För nedgrävda viakonstruktioner, verifiera lamineringstryck och varaktighet med din tillverkare för att förhindra hartsbrist vid gränssnitten mellan de inre lagren.

Ytbehandlingskompatibilitet

ENIG ger överlägsen lödbarhet och hållbarhet för finhöjda komponenter men ökar termisk stress under nedsänkningsprocessen för guld. HASL erbjuder kostnadsfördelar för standardhöjdsmonteringar men skapar ojämna plattytor som är olämpliga för BGA:er med 0.4 mm stigning. OSP levererar platta plattor till lägre kostnad men kräver striktare processkontroll under montering. För kort med blandad teknik som kombinerar BGA:er och hålmonterade kontakter erbjuder ENIG vanligtvis den bästa kompromissen mellan monteringsutbyte och långsiktig tillförlitlighet.

Rekommendationer för tillförlitlighetstestning

Validera TU-768 kretskortsaggregat genom IPC-TM-650 termisk chocktestning (-55 °C till +125 °C, minst 100 cykler). Utför 85 °C/85 % RH-testning i 168 timmar för att verifiera CAF-resistans. Utför tvärsnittsanalys på offerkuponger för att bekräfta via fyllnadskvalitet och kopparpläteringens tjockleksfördelning. Begär IPC klass 3-acceptanskriterier för verksamhetskritiska applikationer för att säkerställa konsekvent kvalitet över produktionspartier.

TU-768 Jämförelse med alternativa material

Att välja rätt laminat kräver förståelse för hur TU-768 står sig jämfört med vanliga alternativ.

Parameter TU-768 Standard FR-4 Hög-Tg FR-4 (IT-180A) Låg förlust (Megtron 4)
Tg (DMA) 190 ° C 130-140 ° C 175 ° C 200 ° C
Dk vid 1 GHz 4.4 4.5 4.4 3.8
Df vid 1 GHz 0.019 0.025 0.018 0.005
Td 350 ° C 300 ° C 340 ° C 390 ° C
Z-CTE 2.7% 3.5% 2.8% 2.4%
Relativ kostnad Medium Låg Medium Hög
Bästa användningsfallet Blyfri montering, flerskiktad Hemelektronik Hög tillförlitlighet industriell Höghastighetsdigital, RF

Fördelar med TU-768: Ger hög Tg- prestanda till en rimlig kostnad, med bättre termisk uthållighet än standard FR-4 och jämförbar Dk-stabilitet med premiumalternativ. Materialet representerar en optimal balans för tillämpningar som kräver blyfri kompatibilitet utan kostnaden för specialiserade höghastighetslaminat.

Begränsningar: För applikationer över 5 GHz eller som kräver Df under 0.010 är material med låg förlust fortfarande det bättre tekniska valet trots högre kostnad.

Upphandling och kvalitetsverifiering

Inkommande kvalitetssäkring

Begär ett intyg om överensstämmelse (CoC) med spårbarhet för varje materialleverans. Verifiera UL-certifieringsstatus och bekräfta dokumentation om RoHS/REACH-efterlevnad. För kritiska tillämpningar, begär testrapporter från tredje part som validerar Tg-, Td- och dielektriska egenskaper mot databladsspecifikationer.

Exempel på utvärderingsprotokoll

Innan produktionsåtagande, erhåll materialprover för impedansprovning på representativa uppställningsenheter. Utför termisk cyklisk utvärdering på monterade testfordon för att verifiera tillförlitlighet. Utför röntgeninspektion av BGA-lödfogar för att bedöma porösa nivåer med den specifika fluss- och pastakombination som planeras för produktion.

Jag rekommenderar att begära dokumentation om fabriksrevisioner eller videor om produktionskapacitet från leverantörer, särskilt vid första samarbeten. Detta verifieringssteg hjälper till att identifiera potentiella kvalitetsrisker innan man bestämmer sig för volymproduktion.

Slutsats och urvalsvägledning

TU-768 PCB-material intar en praktisk position i laminatspektrumet och levererar hög Tg-termisk prestanda med acceptabla elektriska egenskaper för mellanfrekvensapplikationer. Dess kombination av blyfri monteringskompatibilitet, låg Z-axelexpansion och robust kopparvidhäftning gör det väl lämpat för flerskiktsapplikationer inom industri, fordon och server.

Jag anser att TU-768 representerar rätt val när ditt projekt kräver pålitlig prestanda för termisk cykling och blyfri reflow-kompatibilitet utan kostnadspremien för specialiserade lågförlustmaterial. Om din design huvudsakligen arbetar över 5 GHz eller kräver ultralåg insättningsförlust, rekommenderar jag att du utvärderar Megtron eller specialiserade lågförlustlaminatalternativ trots deras högre materialkostnader.

För projekt som balanserar prestandakrav mot budgetbegränsningar levererar TU-768 konsekvent förutsägbara resultat över standardiserade kretskortstillverkningsprocesser.

Vanliga frågor om partihandel med mat och dryck

Är TU-768 PCB-material lämpligt för högfrekventa applikationer?
TU-768 stöder applikationer upp till 2–3 GHz med acceptabel prestanda. För frekvenser över 5 GHz eller konstruktioner som kräver en Df under 0.010, överväg dedikerade laminat med låg förlust.

Vad är den maximala återflödestemperaturen för TU-768?
TU-768 klarar topptemperaturer vid återsmältning upp till 260 °C med blyfria standardprofiler. För tjocka skivor (>2.0 mm), förläng förvärmningstiden för att säkerställa jämn uppvärmning.

Kan TU-768 stödja impedanskontroll för mikrostrip- och stripline-ledningar?
Ja. Med stabila Dk-värden på 4.3–4.4 över frekvensen stöder TU-768 både mikrostrip- och stripline-konfigurationer. Specificera en Dk-tolerans på ±0.05 för kritiska impedanslager.

Hur kostar TU-768 jämfört med standard FR-4?
TU-768 kostar vanligtvis 15–25 % mer än standard FR-4, beroende på tjocklek och ordervolym. Denna premie är motiverad för tillämpningar som kräver blyfri kompatibilitet eller förbättrad termisk tillförlitlighet.

Har TU-768 RoHS- och UL-certifieringar?
Ja. TU-768 uppfyller RoHS-kraven och har UL 94 V-0-certifiering för brandfarlighet. Begär specifik certifieringsdokumentation från din leverantör för att få information om regelefterlevnad.

Vilka kopparvikter finns tillgängliga med TU-768-laminat?
TU-768 finns tillgänglig med standard kopparvikter från 0.5 oz till 2 oz. Tyngre koppar (3 oz+) kan kräva specialbeställning med förlängda leveranstider.

Hur kan jag få tag på TU-768-prover eller kompletta datablad?
Kontakta Highleap Electronics direkt för materialprover, detaljerade datablad och teknisk support. Vi tillhandahåller kostnadsfria rekommendationer för uppställning baserade på dina specifika applikationskrav.

Är TU-768 lämplig för fordonsapplikationer?
Ja. TU-768:s höga Tg, låga fuktabsorption och CAF-motstånd gör den lämplig för fordonselektronik som arbetar i krävande temperatur- och fuktighetsmiljöer.

Highleap PCB- och PCBA-lösningar - begär offert

Rekommenderade inlägg

Hur man får en offert för kretskort

Låt oss köra en DFM/DFA-analys åt dig och återkomma till dig med en rapport. Du kan ladda upp dina filer säkert via vår webbplats. Vi behöver följande information för att kunna ge dig en offert:

    • Gerber, ODB++ eller .pcb, spec.
    • Stycklista om du behöver montering
    • Antal
    • Vändningstid

Förutom kretskortstillverkning erbjuder vi ett omfattande utbud av elektroniska tjänster, inklusive kretskortsdesign, PCBA och nyckelfärdiga lösningar. Oavsett om du behöver hjälp med prototypframtagning, designverifiering, komponentförsörjning eller massproduktion, erbjuder vi heltäckande support för att säkerställa ditt projekts framgång.

För PCBA-tjänster, vänligen ange din BOM (Bill of Materials) och eventuella specifika monteringsanvisningar. Vi erbjuder även DFM/DFA-analys för att optimera dina konstruktioner för tillverkningsbarhet och montering, vilket säkerställer en smidig produktionsprocess.

    Berätta om ditt PCB-projekt

    Inga designfiler än? Inga problem. Dela med dig av din kunskap så återkommer vi om mer information behövs.



    Ladda upp filer (Tillval)

    PCB-filer, BOM, PDF/STEP, TXT, bilder, ZIP/RAR/7Z · Max 50 MB totalt