Efterfrågan på AI-serverkretskort år 2026
AI-serverhårdvara är den enskilt största kraften som omformar PCB-industrin år 2026. Förändringen är inte stegvis – det är en stegvis förändring i PCB-innehållsvärde, materialkvalitet, lagerantal och leverantörskoncentration. Enligt Morgan Stanleys BOM-nedmontering av NVIDIAs kommande Vera Rubin VR200 NVL72-rack den 22 maj 2026 ökade PCB-innehållsvärdet per rack med 233 % generation för generation – från cirka 35 100 dollar på GB300 till cirka 116 700 dollar på VR200 . Samma rapport visar att MLCC-innehållsvärdet är upp 182 %, ABF-substratet upp 82 % och ASP för hela racket till cirka 7.8 miljoner dollar – nästan dubbelt så mycket som det nuvarande GB300-racket.
Den här guiden går igenom de tekniska och materialmässiga förändringarna inom Rubin-plattformen, leverantörsekosystemet som bygger den, och spridningseffekten på PCB-materialallokering för alla andra. Prissättningskontexten finns i analysen av PCB-prisökningar , den underliggande materialekonomin i guiden för PCB-råvarukostnader , utbudskoncentration i analysen av PCB-materialbrist och design- och upphandlingsåtgärder i guiden för att minska PCB-kostnader.
1. Huvudnummer: 35 100 dollar → 116 700 dollar per rack
Morgan Stanleys bottom-up BOM-nedmontering av NVIDIA Vera Rubin VR200 NVL72-racket – publicerad av analytikern Howard Kao den 22 maj 2026 – fastställde de viktigaste siffrorna för AI-server-kretskortsekonomin under 2026. Bland alla nedströmskomponenter uppvisade PCB-innehållsvärdet den största ökningen jämfört med föregående år:
| Komponent | GB300 Innehållsvärde | VR200 Innehållsvärde | Ändra |
|---|---|---|---|
| PCB-innehåll per rack | ~ $ 35,100 | ~ $ 116,700 | + 233% |
| MLCC (flerskiktade keramiska kondensatorer) | ~ $ 1,530 | ~ $ 4,320 | + 182% |
| ABF-substrat | - | - | + 82% |
| Minne (HBM + SOCAMM) | ~ $ 370,000 | ~ $ 2,000,000 | + 435% |
| GPU-kisel | ~ $ 2,520,000 | ~ $ 3,960,000 | + 57% |
| Strömförsörjning | - | - | + 32% |
| Vätskekylning | - | - | + 12% |
Översatt till kvadratmeter kostar flerskiktade kretskort för allmän elektronik år 2026 cirka 204 dollar per kvadratmeter enligt branschdata från Reuters, medan de avancerade AI-serverkorten når cirka 1 970 dollar per kvadratmeter – nära 10 gånger standardpriset . Skillnaden beror på materialet: antal lager, CCL-kvalitet, kopparfolieprofil, glasfiberkvalitet och ytfinish ligger alla i premiumklassen i sina respektive kategorier.
Varför ökar innehållet i AI-serverkretskort med 233 % från generation till generation?
Eftersom Rubin kombinerar två effekter. För det första blir de befintliga kretskortstyperna större och mer komplexa – Rubins datorkort uppgraderas från ett 22-lagers HDI-kretskort på GB300 till ett 26-lagerskort, med materialkvalitet som flyttas från M7 till M8. För det andra introducerar Rubin helt nya kretskortsmoduler som inte fanns på GB300, inklusive Midplane-kretskortet (18 enheter per rack för 1 500 dollar styck) och ConnectX-modulkretskortet (72 enheter per rack för 270 dollar styck). Dessa två nya typer bidrar ensamma med cirka 46 400 dollar i ökat kretskortsinnehåll per rack.
2. Varför en Rubin VR200 NVL72 kostar 7.8 miljoner dollar från ODM
Morgan Stanleys analys uppskattar det kompletta Rubin VR200 NVL72-racket till cirka 7.8 miljoner dollar från ODM , med ännu högre priser genom OEM-kanaler som Lenovo, Asustek, Giga-Byte och Dell. Detta är nästan dubbelt så mycket som det nuvarande GB300-racket på under 4 miljoner dollar. Ökningen är bred över hela BOM:
- Minne är den största enskilda drivkraften. Minnesandelen har flyttats från 5–10 % av GB200 NVL72 BOM till 25–30 % av VR200-bom:enDen absoluta minneskostnaden steg från cirka 370 000 dollar (300 GB) till cirka 2 miljoner dollar (200 VR) – en ökning med 435 % driven av både högre HBM-innehåll och den underliggande prissättningen på minnesmarknaden.
- GPU-kisel i dollarvärde steg med 57 % — från cirka 2.52 miljoner dollar till cirka 3.96 miljoner dollar per rack — men GPU-andel av den totala BOM föll från cirka 65 % till cirka 51 % eftersom minne och andra komponenter växte snabbare.
- PCB-innehållet ökade med 233 % från cirka 35 100 dollar till cirka 116 700 dollar per rack, tack vare högre lagerantal, premium CCL-kvaliteter och helt nya PCB-moduler (Midplane, ConnectX) som introducerats av Rubin.
- MLCC-innehållet ökade med 182 % från cirka 1 530 dollar till cirka 4 320 dollar per rack. Ett enda VR200-rack använder nu cirka 600 000 flerskiktade keramiska kondensatorer, mer än 30 % över GB300-antalet.
- ABF-substratvärdet ökade med 82 %, vilket återspeglar både den större substratyta som krävs för Rubin-GPU:er och samma T-glasdrivna kostnadstryck som berör CCL.
Vad detta innebär för köpare som inte använder AI: PCB-innehållet på 116 700 dollar i ett enda Rubin-rack är dramatiskt tätare per dollar än arbetsbelastningar utan AI. CCL-tillverkare (Kingboard, Shengyi, EMC, TUC, Doosan, MGC), kopparfolietillverkare (Mitsui Kinzoku, Furukawa, JX Nippon), glasfibervävstillverkare (Nittobo) och tillverkare av ytbehandlingskemi (Atotech, Uyemura) ser alla hyperskaliga AI-köpare lägga beställningar som prioriteras framför standard industriell eller konsumentefterfrågan på PCB. Spridningen genom allokering är en anledning till att alla andra branscher betalar mer år 2026 – vilket tas upp i avsnitt 7.
3. CCL-nivåstegen: M6 → M7 → M8 → M9 Q-glas → M10
Den tekniska orsaken till kostnadsökningen för AI-PCB är klättringen på CCL-kvalitetsstegen. Varje steg förändrar hartskemin, kopparfolieprofilen och glasfiberkvaliteten samtidigt, vilket multiplicerar materialkostnaden snarare än att öka den. Utvecklingen från H100 / GB200 till Rubin Ultra sträcker sig över fem M-kvaliteter under ungefär tre generationer.
| NVIDIA-plattformen | PCB-lager | CCL-betyg | Glasduk | Folieprofil |
|---|---|---|---|---|
| H100 (Tratt, 2022-2024) | ~ 22 | M6 / Megtron 6 | NE-glas | VLP |
| GB200 (Blackwell, 2024) | ~ 22 | M7 / Megtron 7-klass | NE-glas / T-glas | HVLP |
| GB300 (Blackwell Ultra, 2025) | 22-34 | M7 / Megtron 7 | T-glas | HVLP / HVLP4 |
| VR200 (Rubin-beräkning, 2026-2027) | 26 (datorkort); mittplan upp till 44 | M8 / Q-glas | T-glas / Q-glas | HVLP4 |
| Rubin LPX | ~ 52 | M9 Q-glas | Q-glas | HVLP4 / HVLP5 |
| Rubin Ultra (Kyber, 2027+) | ~78 XNUMX+ | M9+ Q-glas / M10 (under kvalificering) | Q-glas | HVLP5 |
Kostnadsmultiplikatorn uppför denna stege är dramatisk. Enligt branschdata körs M6 CCL ungefär 3–5 gånger standard FR-4; M7 körs 6–9 gånger; M8 körs 10–15 gånger; M9 Q-glass körs 15–20 gånger . Nästa generations M10-kvalitet som för närvarande är under kvalificering (Df <0.002) utökar stegen ytterligare. Den 13 mars 2026 bekräftade analytikern Ming-Chi Kuo att NVIDIA hade samarbetat med Wus Printed Circuit för att testa M10 CCL för 448G+ signalering, där testkorten använde nästa generations HVLP5-kopparfolie och Q-glassduk.
Vad är Q-glass och varför är det viktigt för AI->
Q-glas är glasfiberväv tillverkad av kvartsfiber med hög renhet (~99.99 % SiO₂). Den har en dielektricitetskonstant Dk på cirka 3.0 och en dissipationsfaktor Df på cirka 0.0007 – båda väsentligt lägre än NE-glas och T-glas. Vid datahastigheter på 224G och 448G är hela signalvägens förlustbudget så snäv att den kvarvarande förlusten från olikformighet i glasväven blir en styrande faktor. Q-glas minskar denna förlust genom att sänka den dielektriska bulkkonstanten för själva förstärkningen. De ledande leverantörerna av Q-glas är Shin-Etsu, Asahi Kasei, Glotech, Feilihua, Taishan Fiberglass och Hong Ho.
4. Uppblåsning av lagerantal: Från 22 till 26 till 44 till 78 lager
Utvecklingen av antalet PCB-lager för NVIDIA AI-beräkningskort har accelererat under de senaste tre generationerna:
- H100 datorkort: ~22 lager.
- GB300 datorkort: 22–34 lager beroende på konfiguration.
- Rubin VR200 datorkort: 26 skikten (enligt Morgan Stanley-nedmontering), uppgraderad från GB300:s 22-lagers HDI.
- Rubin VR200 mittplanskretskort: nå 44 skikten för det sammankopplingsplan med högst hastighet i racket.
- Rubin LPX: cirka 52 lager på M9 Q-glas.
- Rubin Ultra / Kyber: beräknad till ungefär 78+ lager.
Varje lager som läggs till ett kretskort ökar tillverkningskostnaden med ungefär 20–30 % eftersom varje lager lägger till en CCL-kärna, en prepreg, en lamineringscykel, borrning, plätering och registreringsrisk. Att fördubla från 22 till 44 lager mer än fördubblar kostnaden – det multiplicerar den på grund av det ökande antalet lamineringscykler, svårighetsgraden för hålens bildförhållande och uppbyggnaden av registreringstoleranser. När designen når 78 lager på Q-glass befinner sig varje steg i tillverkningsprocessen på gränsen för vad nuvarande utrustning stöder.
Varför behöver mittplanet så många lager-> Mittplans-PCB:t på Rubin VR200 sitter mellan beräkningskorten och ansluter alla 72 GPU:er i NVL72-racket till en enhetlig beräkningsstruktur. Den bär varje höghastighetssignal mellan varje par av beräkningskort, utan utrymme för omdrivningskretsar längs vägen. Antalet lager bestäms av antalet signalhastighetskanaler multiplicerat med den strikta impedans- och överhörningsdisciplin som krävs för att bibehålla signalintegriteten över hela bakplanets omfång. 44 lager på Q-glass är vad som krävs för att bibehålla kanalkvaliteten i full rackskala.
5. Midplane-kretskortet och ConnectX-modulen — Två nya kretskortstyper
Rubin introducerar två PCB-typer som inte fanns på GB300, och enligt Morgan Stanleys BOM-nedmontering bidrar de ensamma med cirka 46 400 dollar i nytt PCB-innehåll per rack :
- Mittplans-kretskort. 18 enheter per rack till ett enhetspris på cirka 1 500 dollar. Mellanplanet är det gigantiska sammankopplings-PCB som binder samman datorkorten till den enhetliga NVLink-strukturen över hela NVL72-racket. Antalet lager når 44 med Q-glass dielektrikum, vilket kräver HVLP4- eller HVLP5-kopparfolie för att bibehålla 224G-kanalens integritet under lång tid. Substrattillverkare av ABF och BT kan inte enkelt tillverka kort så här stora; detta är PCB-territorium.
- ConnectX-modulens kretskort. 72 enheter per rack till ett enhetspris på cirka 270 dollar. Varje ConnectX-8-modul sitter som ett dotterkort till ett datorkort och tillhandahåller nätverkskorten för racknätverket. ConnectX-kretskortet i sig är ett mindre HDI-kort byggt på M7- eller M8 CCL med HVLP-folie och noggrann impedanskontroll.
Var och en av dessa nya kretskortstyper kräver premium CCL-kvalitet, premium kopparfolieprofil och specialglasväv – alla kategorier som redan begränsas av avsnitt 7 nedan. Den kumulativa effekten är att NVIDIA Rubin väsentligt har ökat efterfrågan på samma knappa materialkvaliteter som kunder av 5G-basstationer, bilradar och avancerade nätverkskretskort också är beroende av.
Hur konkurrerar det nya mittplans-kretskortet om material med resten av branschen->
Den konkurrerar direkt. Mittplanet använder samma Q-glasduk från Nittobo, Shin-Etsu och Asahi Kasei som nästa generations 5G millimetervågs-PCB behöver. Samma HVLP4/HVLP5 kopparfolie från Mitsui Kinzoku som radar- och höghastighetsnätverkskort behöver. Samma M8/M9 CCL från Doosan, Panasonic, Resonac och Shengyi. NVIDIAs Rubin-allokering absorberar den allra senaste materialkapaciteten i varje lager.
6. Överväganden vid inköp och tillverkning av kretskort
AI-serverprogram ställer ovanligt höga krav på signalintegritet, strömförsörjning, lagerregistrering och processkontroll. Rätt produktionsväg beror på godkänd uppbyggnad, kanalförlustbudget, impedanstabell, viastruktur, kopparfördelning, BGA-delning och inspektionskrav.
- Bekräfta tillgängligheten av laminat med låg förlust och godkända ersättningsregler innan produktionssläpp.
- Granska mål för kontrollerad impedans, krav på ytjämnhet och kupongstrategi med tillverkningspaketet.
- Utvärdera sekventiell laminering, fyllda vior, bakborrning och registrering av högt lagerantal under DFM.
- Samordna tillverkning, komponentförsörjning och monteringskrav när kortet levereras som PCBA.
Highleap kan granska tillverkningspaketet för höghastighetstillverkning av kretskort före offert, inklusive uppbyggnad, impedansdata, ritningar och testförväntningar. Projekt med speciella processkrav kan utvärderas för både prototyp- och volymproduktion.
7. Hur AI-efterfrågan drar materialallokering från alla andra
Spridningen av AI-efterfrågan genom materialförsörjningskedjan är den enskilt viktigaste PCB-historien 2026 för icke-AI-köpare. Hyperskaliga AI-kunder – som bygger Rubin VR200-rack för OpenAI, Google, Microsoft, Amazon, Oracle, Meta, xAI och andra stora datacenteroperatörer – har i praktiken förreserverat mycket av den tillgängliga kapaciteten hos varje ledande materialproducent:
- Mitsui Kinzoku MicroTunn kopparfolie — 2026 ordrar överstiger installerad kapacitet hos den ledande tillverkaren av premium HVLP-folie.
- Nittobo T-glas och Q-glasduk — orderstockning under andra kvartalet för följande år på cirka 100 USD/kg.
- Panasonic Megtron 6/7, Doosan high-end CCL, MGC/Resonac CCL — övergått till allokeringsbaserat utbud.
- Topoint / Unionverktyg / Zhongwu mikroborrar — utnyttjandegrad över 90 %, utbudet kan inte möta efterfrågan.
- Atotech / Uyemura pläteringskemi — premium ENIG- och galvaniseringskapacitet allokerad till AI-serverprogram med hög marginal.
Vad detta innebär i praktiken är att även om en köpare som inte är AI är villig att betala motsvarande priser för 2024 för premium CCL- eller HVLP-folie, är materialet inte nödvändigtvis tillgängligt eftersom köpare av hyperskaliga AI har lagt beställningar som prioriteras. Uppgifter från Koreas tullmyndighet – CCL-importpriserna nådde 20 728 USD per ton i mars 2026, en ökning med 74.5 % jämfört med föregående år, första gången någonsin över 20 000 USD/ton – är en kvantitativ återspegling av denna ransonering av fördelningen.
Varför hyperscalerare betalar först: på en kvotmarknad går allokeringen till kunden med det längsta framåtblickande åtagandet och det högsta enhetsvärdet per ton. En hyperscalerare som beställer 100 000 Rubin-beräkningskort på M8 CCL ger en CCL-tillverkare allokeringsbar volym och prissättningskraft som en industriell kretskortsorder på 50 enheter inte kan matcha. CCL-tillverkaren accepterar hyperscalerarens framåtblickande order, allokerar kapacitet och den återstående produktionen är det som återstår tillgängligt för den allmänna kretskortsefterfrågan.
8. Vad icke-AI-köpare nu upplever
För industrier som inte köper AI-serverkretskort utan använder samma underliggande material har 2026-cykeln gett obehagliga effekter på ledtider, prissättning och materialtillgänglighet:
- OEM-tillverkare av telekom- och nätverksutrustning. 5G-basstationer, switchar och routrar är beroende av PPE-baserad CCL med medelhög förlust (Megtron 6-klass) – samma materialfamiljer som AI förbrukar. Många står inför 14–18 veckors ledtider och prisökningar på 20–40 % på samma kvalitet som de köpte 2024.
- Leverantörer av 5G-infrastruktur. Direkt exponering för PPE-harts från uppströms leveranshändelse. Vissa konstruktioner har tillfälligt omkonstruerats till tjockare eller högre kvalitetsuppbyggnader för att bibehålla kanalens prestanda med tillgängligt material.
- Fordonselektronik (särskilt 77 GHz radar). Speciallaminat av PTFE/kolväte (en specialklass av lågförlustlaminat/en specialklass av lågförlustlaminat) är också AI-allokerade för hyperscaler-högfrekvensprogram. Produktionen av fordonsradar är nu beroende av att man kvalificerar alternativa laminatkvaliteter eller accepterar längre ledtider.
- Industriell styrning, kraft- och konsumentelektronik. Standard FR-4 absorberar förskjuten efterfrågan från köpare av premiumkvalitet; ledtiderna har sträckt sig från 2–3 veckor till 6–8 veckor. Även köpare som är helt isolerade från exponering för AI-kvalitetsmaterial ser spridningseffekten.
- RF / rymdförsvar. Special-PTFE-material av lågförlustlaminattyp är mindre direkt exponerat, men ledtiderna har förlängts i takt med att special-lågförlustlaminat, Taconic och Arlon allokerar kapacitet till hyperscaler-program med högre marginaler.
Vad kan en icke-AI-OEM göra år 2026->
Det realistiska svaret kombinerar fyra steg: (1) kvalificera en andra CCL-kvalitet per bräda för att ge tillverkaren ett allokeringsalternativ; (2) utöka prognoserna till 12–26 veckor löpande så att tillverkaren kan säkra CCL-allokering mot er efterfrågan; (3) granska konstruktioner för överspecifikation — M7 specificerad där M6 passar, HVLP-folie specificerad där LP passar, ENIG specificerad där OSP passar; (4) använd hybriduppsättningar som släpper premium-CCL på icke-kritiska lager. Dessa behandlas i detalj i kostnadsreduceringsguiden.
9. Vanliga frågor om efterfrågan på AI-serverkretskort
Hur påverkar efterfrågan på AI-servrar kretskortstillverkning?
Efterfrågan på kort med högt lagerantal och kontrollerad impedans kan minska tillgängligheten för utvalda lågförlustlaminat, kopparfolie och processkapacitet. Effekten varierar beroende på godkänt material, komplexitet i uppbyggnaden, kvantitet och önskat leveransdatum.
Vilken information behövs för att ge en korrekt offert för ett AI-server-kretskort?
Tillhandahåll Gerber- eller ODB++-data, stackup, impedanstabell, tillverkningsritning, borrdata, färdig tjocklek, ytfinish, kvantitet, testkrav och monteringsfiler när PCBA krävs. Fullständiga data möjliggör en teknisk granskning innan material- och processbeslut fattas.
Kan komplexa höghastighetskort byggas i prototyp- och produktionskvantiteter?
Ja. Lämplig processväg bekräftas under teknisk granskning. Komplexa konstruktioner kan kräva materialbekräftelse, sekventiell laminering, kontrollerad impedans, via behandling, specialiserad inspektion eller en pilotprojektion före volymproduktion.
Hur kan ett designteam minska leveransrisken för ett avancerat kretskort?
Specificera kvalificerade materialalternativ där elbudgeten tillåter, frigör uppbyggnaden tidigt, definiera ersättningskontroller i tillverkningsritningen och involvera tillverkaren innan en högriskväg eller via-struktur slutförs.
När bör Highleap granska ett AI-serverkort?
Granskning är mest användbar innan konstruktionen släpps för offert, särskilt när kortet inkluderar höghastighetskanaler, tät BGA-flyktväg, speciallaminat, bakborrning, HDI-funktioner eller strikta spårbarhetskrav.
Rekommenderade inlägg
TMM PCB-tillverkning
Innehållsförteckning TMM PCB-tillverkningsområde för RF och...
RT duroid 6002 PCB Citat och Stackup
Den här sidan äger offert- och stackup-definitionsuppgiften...
Tillverkning av TMM6-filterkretskort
InnehållsförteckningVarför använder mikrovågsfilterdesigners...
Taconic RF 35 jämfört med RO4350B-kretskort
Innehållsförteckning RF-35 vs RO4350B Upphandling och...
Hur man får en offert för kretskort
Låt oss köra en DFM/DFA-analys åt dig och återkomma till dig med en rapport. Du kan ladda upp dina filer säkert via vår webbplats. Vi behöver följande information för att kunna ge dig en offert:
-
- Gerber, ODB++ eller .pcb, spec.
- Stycklista om du behöver montering
- Antal
- Vändningstid
För PCBA-tjänster, vänligen ange din BOM (Bill of Materials) och eventuella specifika monteringsanvisningar. Vi erbjuder även DFM/DFA-analys för att optimera dina konstruktioner för tillverkningsbarhet och montering, vilket säkerställer en smidig produktionsprocess.
