Ghid de cotații pentru PCB-uri îngropate și orbe pentru plăci HDI

Ofertă orbă și îngropată prin PCB

Tehnologia noastră PCB cu circuite integrate, îngropate și cu circuite integrate, oferă o producție avansată pentru plăci de înaltă viteză și cu straturi înalte, ideale pentru industrii precum telecomunicațiile, industria aerospațială și calculul de înaltă performanță. Înțelegeți factorii cheie care influențează costul și timpul de livrare în ghidul nostru detaliat. Obțineți o ofertă transparentă și precisă, adaptată cerințelor unice ale proiectului dvs. și accelerați procesul de dezvoltare cu rezultate precise și fiabile.

Cuprins

  1. Înțelegerea orbilor și îngropaților prin tehnologie: De ce crește complexitatea citatelor
  2. Ce informații trebuie să furnizați pentru o ofertă precisă pentru o instalație îngropată cu PCB?
  3. Componentele ofertei: Defalcarea structurii costurilor
  4. Configurațiile HDI Stackup și impactul acestora asupra prețurilor
  5. Considerații privind timpul de livrare în cazul cotațiilor PCB îngropate orb
  6. Cum să evaluezi și să compari mai multe oferte pentru PCB-uri îngropate prin intermediul plăcilor de circuite imprimate (PCB)
  7. Îngroparea jaluzelelor prin intermediul unei oferte de PCB de la Highleap Electronics

O ofertă pentru PCB cu prindere îngropată și neîngropată necesită mult mai multe detalii tehnice decât o ofertă standard pentru plăci cu orificii traversante, deoarece procesul de fabricație implică mai multe cicluri de laminare secvențiale, găurire cu laser sau mecanică de precizie în diferite etape și cerințe complexe de înregistrare a straturilor. Spre deosebire de PCB-urile convenționale, unde este suficient un singur set de parametri de ofertă, plăcile cu prindere îngropată și neîngropată necesită informații specifice suprapunerii, inclusiv straturile la care se conectează fiecare tip de prindere, metoda de găurire pentru fiecare categorie de prindere, dimensiunile minime ale găurilor finite, limitările raportului de aspect și dacă se utilizează configurații de prindere decalate sau suprapuse. Înțelegerea factorilor care determină costul - și a informațiilor de care are nevoie producătorul pentru a oferi o ofertă precisă - vă asigură că primiți un preț care reflectă cerințele reale de fabricație, mai degrabă decât estimări conservatoare cu marje mari de rezervă.

Obțineți acum o ofertă pentru jaluzea îngropată prin intermediul PCB-ului

1. Înțelegerea orbilor și îngropaților prin tehnologie: De ce crește complexitatea citatelor

1.1 Diferența fundamentală care afectează cotația

Într-un PCB convențional cu doar fire de acces străpunse, producătorul găurește întreaga suprafață după laminarea finală într-o singură operațiune de găurire. Modelul de cost este simplu: suprafața plăcii × numărul de straturi × greutatea cuprului + costul găuririi (găuri × factorul diametru) + placare + finisajul suprafeței. Precizia ofertei este ridicată deoarece variabilele de proces sunt bine constrânse.

Plăcile cu via îngropată și oarbă schimbă fundamental acest model. O via îngropată care conectează straturile 3-6 dintr-o placă cu 8 straturi trebuie găurită în subcompozitul L3-L6 înainte ca acel subcompozit să fie laminat la perechile de straturi exterioare. O via îngropată de la L1 la L4 trebuie găurită după ce straturile exterioare sunt laminate, dar nu poate pătrunde dincolo de L4. Aceasta creează un proces de construcție secvențial:

  • Etapa 1: Fabricați miezuri de strat interior cu viauri îngropate
  • Etapa 2: Laminați miezurile cu prepreg pentru a construi subansambluri
  • Etapa 3: Găurirea de viauri oarbe în subansambluri (laser sau mecanice)
  • Etapa 4: Placă de viae oarbe
  • Etapa 5: Laminați subansambluri la straturile exterioare
  • Etapa 6: Perforați găuri străpunse (dacă există) prin întreaga stivuire
  • Etapa 7: Verificarea controlului impedanței și testarea electrică

Fiecare etapă introduce costuri, randamente și timp de livrare specifice procesului. Producătorul nu poate oferi o ofertă precisă fără a cunoaște schema exactă de interconectare a viaelor, deoarece fiecare pereche de straturi de via îngropată necesită un ciclu separat de găurire și placare, iar fiecare configurație de via oarbă determină dacă este fezabilă găurirea cu laser (scumpă, rapidă, diametru mic) sau găurirea mecanică (cost mai mic, diametru mai mare, limitări de adâncime).

1.2 Clasificarea IDU și implicațiile citatei

Standardul IPC-2226 definește nivelurile de complexitate HDI:

Tip HDI Structura prin intermediul Ofertă tipică Premium vs. PCB standard Factori de cost primari
Tipul I (1+N+1) O simplă trecere orbă de la stratul exterior la primul strat interior pe una sau ambele părți 1.5–2.5× Un ciclu suplimentar de laminare; configurarea găuririi cu laser
Tipul II (2+N+2) Două straturi de fire oarbe pe fiecare parte (L1-L2, L1-L3) 2.0–3.5× Două cicluri de laminare; găurire secvențială; suprapunere prin fiabilitate prin placare
Tip III Viae îngropate în miez + viae oarbe din straturile exterioare 2.5–4.5× Îngropat prin găurire/placare în miezuri; precizie de aliniere; etape multiple de laminare
Tip IV Mai multe straturi de via îngropate + structuri complexe de via oarbe 3.5–6.0× Mai multe etape de trecere îngropate; probleme cu raportul de aspect ridicat; risc de cedare
Tipul V/VI Microvii stivuite și decalate; interconectare pe orice strat 4.0–8.0× Găurire avansată cu laser; canale de acces umplute; construcții secvențiale multiple; inspecție cu raze X

Când solicitați o ofertă, trebuie să specificați tipul HDI sau să furnizați un tabel complet de interconectare a fire de conexiune. O solicitare vagă pentru „HDI cu 8 straturi și fire de conexiune oarbe” ar putea descrie o placă de tip I (cost moderat) sau o placă de tip VI (cost de 4 ori mai mare). Producătorul nu poate oferi o ofertă precisă fără această clasificare.

1.3 De ce prețul generic „pe inch pătrat” nu funcționează pentru plăcile de montaj îngropate și oarbe

Ofertele standard pentru PCB folosesc adesea formule simplificate: preț de bază pe inch pătrat × multiplicator pentru numărul de straturi × factor de reducere a cantității. Această abordare eșuează pentru plăcile cu prindere îngropată/încastrată deoarece:

  • Numărul de tranzitorii domină costul: O placă de 50×50 mm cu 200 de viae oarbe găurite cu laser costă mai mult decât o placă de 100×100 mm cu 50 de viae oarbe, în ciuda faptului că are 1/4 din suprafață
  • Ciclurile de laminare se scalează neliniar: Trecerea de la 2 cicluri de laminare (Tipul I) la 4 cicluri (Tipul III) nu dublează costul - ci îl crește cu 2.5-3 ori din cauza multiplicării randamentului și a timpului de procesare.
  • Metoda de foraj determină structura costurilor: Găurirea cu laser are un cost de configurare ridicat, dar un cost marginal per gaură scăzut; găurirea mecanică are un cost de configurare scăzut, dar un cost per gaură mai mare din cauza uzurii sculelor și a timpului de ciclu

O ofertă semnificativă pentru îngroparea obiectelor întunecate, conform PCB-ului, trebuie să fie specifică lucrării, calculată pe baza geometriei reale a stivei și prin cerințele de interconectare.


2. Ce informații trebuie să furnizați pentru o ofertă precisă pentru un PCB îngropat și oarbă?

2.1 Date tehnice esențiale

Informații minime necesare pentru acuratețea ofertei:

  • Stivuire completă: Numărul de straturi, greutățile cuprului per strat, grosimea dielectricului dintre straturi, tipul de material (FR4 standard, Tg ridicat, fără halogen, sau material Dk controlat)
  • Prin intermediul tabelului de interconectare: Pentru fiecare tip de cale de acces (găuri străpunse, oarbă L1-L3, oarbă L8-L6, îngropată L3-L5 etc.), specificați cantitatea, dimensiunea găurii finite și dimensiunea pad-ului.
  • Preferință pentru metoda de găurire: Laser, mecanic sau „alegerea producătorului bazată pe optimizarea costurilor”
  • Cerințe de completare prin intermediul: Niciunul, cu obturator de rășină, umplut cu cupru sau acoperit
  • Limite ale raportului de aspect: Raportul maxim adâncime-diametru pe care îl puteți accepta (afectează fabricabilitatea și randamentul)
  • Urmă/spațiu minim: Deosebit de critic pentru straturile exterioare unde plăcuțele de via oarbe trebuie să se potrivească între șine
  • finisaj de suprafață: ENIG, argint de imersie, OSP sau aur dur (afectează jaluzelele prin fiabilitatea plăcuțelor)
  • Cantitate: Prototip (5–10), pilot (50–100), producție (500+) și dacă anticipați comenzi repetate
  • Clasa de calitate: IPC Clasa 2 sau Clasa 3 (Clasa 3 necesită inspecție cu raze X 100% a viaelor oarbe, adăugând costuri semnificative)

2.2 Informații care afectează semnificativ costul, dar sunt adesea omise

  • Stații de cale stivuite vs. staționare: Vialele oarbe suprapuse (unde via de pe L1-L2 se aliniază direct deasupra via de pe L3-L4) necesită umplerea și planarizarea via între etapele de laminare, adăugând 0.50-2.00 USD per via. Vialele decalate (decalate cu ≥0.3 mm) evită acest cost.
  • Cerințe pentru Via-in-pad: Dacă via trebuie să aterizeze în interiorul pad-urilor BGA sau QFN, acestea necesită umplere cu cupru și planarizare - adăugând 0.20–0.80 USD per via, în funcție de diametru.
  • Găurire prin găuri străpunse: Adesea specificat pentru îndepărtarea mufelor de cale de acces la semnalele de mare viteză. Fiecare gaură perforată adaugă 0.005 USD - 0.015 USD la preț.
  • Grosimea plăcii: Dacă grosimea totală a plăcii este specificată ca o cerință (de exemplu, 1.0 mm ± 0.1 mm), acest lucru constrânge selecția dielectricului și poate forța utilizarea unor miezuri mai subțiri, afectând costul și fabricabilitatea.
  • Controlul impedanței: Impedanța controlată pe straturile interioare conectate prin via îngropate necesită modelarea încărcării capacitive a via - unii producători percep taxe pentru această lucrare de inginerie

2.3 Informații opționale care permit optimizarea costurilor în ofertă

Dacă furnizați următoarele, producătorul poate oferi alternative mai ieftine:

  • Flexibilitatea designului: „Poate accepta o variație de ±10% a grosimii plăcii finite” sau „Diametrul traversei poate fi de 0.15–0.25 mm, preferința proiectantului a fost de 0.20 mm, dar nu este critică” oferă producătorului libertatea de a optimiza utilizarea materialului.
  • Prognoza volumului: „Prototip acum, 500/lună în trimestrul 3” permite producătorului să sugereze strategii de amortizare a NRE sau investiții în scule care reduc costul pe unitate la volum.
  • Flexibilitate în termenele de livrare: „Prototipul este necesar în 7 zile, dar comenzile de producție pot avea un timp de livrare de 15 zile” permite producătorului să combine comenzile de producție cu alte lucrări, reducând costurile de configurare.
  • Cerințe de testare: Dacă aveți capacitate internă de testare electrică, puteți opta pentru inspecția vizuală doar la sediul producătorului de PCB-uri, reducând costul testării.

3. Componentele ofertei: Defalcarea structurii costurilor

3.1 Defalcarea pe articole a unei oferte tipice pentru un jaluzele îngropate prin intermediul unui PCB

Componenta costului % tipic din total (HDI de tip I) % tipic din total (HDI de tip III) Ce determină acest cost
Material de baza 20-30% 15-25% Laminat placat cu cupru, prepreg, calitate materială
Prelucrarea stratului interior 10-15% 12-18% Imagistică, gravare, AOI pentru fiecare strat interior
Cicluri de laminare 8-12% 15-22% Timp de presare, aliniere, etape multiple de laminare
Găurire (laser + mecanică) 15-25% 20-30% Configurarea găuririi cu laser, numărarea impulsurilor, găurirea mecanică, precizia înregistrării
Placare (cupru, finisaj de suprafață) 10-15% 8-12% Cupru electrolitic + fără electrozi, ENIG/ImAg, controlul grosimii de placare
Prelucrarea stratului exterior 8-12% 6-10% Imagistica stratului exterior, gravare, mască de lipire, legendă
Testare și inspecție 5-8% 8-12% Radiografie (inspecție orbă), test electric, cupoane de impedanță, inspecție finală
NRE (inginerie, scule) 10-18% 8-15% Proiectare stivuire, scule foto, programe de găurire, dispozitive de testare (amortizate în funcție de cantitate)
Alocarea pierderilor de randament 5-10% 8-15% Reziduuri cauzate de erori de înregistrare, deschideri de via oarbă, delaminare

Observația cheie: în cazul HDI de tip I, găurirea și laminarea reprezintă împreună 23-37% din cost. În cazul tipului III, acestea reprezintă 35-52%. Acesta este motivul pentru care numărul de căi de acces și complexitatea laminării domină estimarea costurilor.

3.2 Costuri ascunse care apar în citate, dar nu sunt întotdeauna explicate

  • Sumatorul de toleranță la înregistrare: Plăcile îngropate/îngropate necesită o înregistrare mai precisă strat cu strat (±0.075 mm față de ±0.15 mm pentru plăcile standard). Producătorii realizează acest lucru cu sisteme de înregistrare cu burghiu cu raze X, care adaugă o taxă per panou de 2-8 dolari, în funcție de numărul de straturi.
  • Analiza micro-secțiunilor: Pentru plăcile de primă clasă sau cele din clasa 3, producătorul poate efectua secționare transversală distructivă a viajelor oarbe pentru a verifica calitatea plăcilor metalice. Aceasta costă între 50 și 150 de dolari per probă și este uneori inclusă în NRE, alteori ca un element separat.
  • Modelarea impedanței: Vialele îngropate creează discontinuități în traseele cu impedanță controlată. Producătorii cu capabilități avansate DFM modelează încărcarea capacitivă a vialei și ajustează lățimea traseului înainte și după trecere pentru a menține impedanța. Această lucrare de inginerie costă între 100 și 500 de dolari, în funcție de complexitate.
  • Prima durată de laminare a presei: Laminarea în mai multe etape consumă multă energie a presei. În perioadele de vârf, producătorii pot percepe o „primă de capacitate” de 5-15% pentru plăcile care necesită mai mult de două cicluri de laminare.

3.3 Prețuri pe volum și perioadă de valabilitate a ofertei

Ofertele pentru îngroparea întunecată prin intermediul PCB-urilor sunt de obicei valabile timp de 30-60 de zile din cauza volatilității prețului materialelor și a alocării capacității presei. De obicei, se aplică reduceri de preț pentru volum la:

  • 5–10 bucăți (prototip): NRE complet încărcat, fără reducere de volum material
  • 25–50 de bucăți: NRE parțial amortizat, utilizarea panourilor se îmbunătățește
  • 100–300 de bucăți: NRE neglijabil per unitate, utilizare completă a panoului, se aplică prețul volumului de material
  • Peste 500 de piese: Optimizarea procesului (loturi ale mai multor panouri per ciclu de laminare), scule dedicate, cel mai mic cost per unitate

Pentru comenzile recurente, producătorii oferă adesea prețuri „de comandă generală”, în care NRE este plătit o singură dată, iar toate comenzile ulterioare în termen de 12 luni primesc prețuri de producție fără a fi necesară o nouă cotație.


4. Configurații HDI Stackup și impactul acestora asupra prețurilor

4.1 Diferența de cost între stivuirea simetrică și cea asimetrică

O suprapunere simetrică (aceeași structură de straturi sus și jos) este mai ușor de fabricat deoarece:

  • Tensiunea de laminare este echilibrată (reduce riscul de deformare)
  • Programele de găurire pot utiliza simetria oglinzii (reduce timpul de configurare)
  • Ambele părți pot partaja aceeași jaluzea prin intermediul configurației de găurire

O suprapunere asimetrică (de exemplu, via-uri oarbe doar pe partea superioară, fără via-uri oarbe pe partea inferioară) economisește costul găuririi cu laser pe partea inferioară, dar introduce riscul de deformare, necesitând un timp suplimentar de presare a laminării și, eventual, un cupru mai gros pe partea fără via-uri pentru a echilibra tensiunea. Diferența de cost este de obicei cu 5-10% mai mare pentru suprapunerile asimetrice pe plăci cu 4 sau 6 straturi, neglijabilă pe plăci cu 10+ straturi, unde complexitatea inerentă a suprapunerii domină.

4.2 Strategii de construire secvențială și implicații ale cotației

Trei strategii comune de construcție pentru plăci HDI complexe:

Construiește o strategie Procesul de flux Impactul costurilor vs. HDI de tip I Când este folosit
Fibră + fire de contact oarbe (Tip I/II) Începeți cu un miez multistrat standard, straturi de laminat pe ambele părți, viae oarbe cu găurire cu laser +50% până la +150% Majoritatea smartphone-urilor, tabletelor și electronicelor de larg consum
Construcție fără miez (ELIC) Construiți întreaga stivă secvențial, de la centru spre exterior, folosind doar folie subțire de cupru și rășină. +200% până la +400% Plăci ultra-subțiri (<0.4 mm), BGA cu pas fin, substraturi pentru pachete
Mixt îngropat + oarbă (Tip III) Fabricați miezuri cu viauri îngropate, laminați miezurile împreună, adăugați straturi de acumulare cu viauri oarbe +150% până la +300% HDI cu număr mare de straturi (10–20 de straturi), calcul de mare viteză, telecomunicații

Când solicitați o ofertă de preț, specificați strategia de construcție dacă designul dumneavoastră necesită o abordare specifică. Dacă aveți flexibilitate, specificați „alegerea producătorului pentru cel mai mic cost” - unele designuri care par să necesite Tipul III pot fi reproiectate ca Tipul II cu atribuire inteligentă a straturilor, reducând costurile cu 30-50%.

4.3 Umplerea și Planarizarea Via: Multiplicatorul de cost pentru Microvias suprapuse

Vialele oarbe neumplute au o cavitate de aer care limitează fiabilitatea și previne stivuirea. Opțiuni de umplere a vialelor:

  • Dop de rășină: Umpleți via cu rășină epoxidică. Cost: 0.05–0.15 USD per via. Potrivit pentru majoritatea aplicațiilor. Permite un nivel de stivuire (via peste via).
  • Umplutură de cupru (prin placare): Electrolizați cupru pentru a umple complet via. Cost: 0.20–0.60 USD per via. Necesar pentru via-in-pad sub BGA. Permite stivuirea pe mai multe niveluri. Necesită planarizare (suplimentar 0.10–0.20 USD per via).
  • Umplutură cu pastă conductivă: Pastă conductivă serigrafică în fibră de contact. Cost: 0.08–0.25 USD per fibră de contact. Folosită în electronice de larg consum ieftine. Mai puțin fiabilă decât umplutura de cupru.

Dacă designul dumneavoastră are 500 de fire de acces oarbe și necesită umplere cu cupru + planarizare, acest lucru adaugă între 150 și 400 de dolari la costul plăcii. În cazul comenzilor de volum mic, acest lucru poate domina estimarea costului.


5. Considerații privind timpul de livrare în cazul ofertelor pentru PCB-uri îngropate în orb

5.1 Timpul de livrare standard vs. opțiunile accelerate

Tip HDI Timp de livrare standard Timp de livrare accelerat Taxă de expediere
Tipul I (1+N+1) 10-15 zile 5-7 zile +30% până la +60%
Tipul II (2+N+2) 15-20 zile 8-10 zile +40% până la +80%
Tip III 18-25 zile 10-12 zile +50% până la +100%
Tipul IV+ 20-30 zile 12-15 zile +60% până la +120%

Timpul minim de livrare pentru plăcile de tip „via” îngropate/oarbe este stabilit de durata ciclului de laminare (fiecare laminare necesită 1-2 zile, inclusiv timpul de presare și răcire) și de capacitatea de găurire cu laser. Spre deosebire de PCB-urile standard, unde timpul de livrare poate fi uneori redus cu 50% prin prețuri premium, termenele de livrare HDI au o limită fizică fixă ​​sub care nicio taxă de expediere nu poate comprima programul.

5.2 Factori privind timpul de livrare care nu pot fi controlați de producător

  • Disponibilitatea materialului: Materialele specializate cu Tg ridicat sau Dk scăzut pot avea termene de livrare de 2-4 săptămâni de la furnizorul de laminate. Dacă designul dumneavoastră necesită Panasonic Megtron 7 sau Isola Astra MT77, confirmați stocul de material înainte de a presupune termenul standard de livrare.
  • Capacitate de găurire cu laser: Găurirea cu laser este un blocaj în majoritatea fabricilor HDI. În timpul sezonului de vârf (septembrie-noiembrie pentru electronicele de larg consum), cozile de așteptare pentru găurirea cu laser pot adăuga 3-5 zile la timpul de livrare cotat.
  • Coadă de așteptare pentru inspecția cu raze X: Plăcile din clasa 3 care necesită inspecție cu raze X 100% a viaelor oarbe se pot confrunta cu întârzieri la coada de inspecție în perioadele de vârf.
  • Transport: Livrarea internațională pentru prototipuri poate dura între 3 și 7 zile. Transportul aerian accelerat costă între 50 și 200 USD, în funcție de dimensiunile și greutatea plăcii.

Când solicitați o ofertă de preț, rugați producătorul să specifice care componente cu timp de livrare sunt ferme și care sunt supuse disponibilității materialelor sau echipamentelor.

5.3 Decizii de proiectare care scurtează timpul de execuție

  • Folosiți materialele din stoc: FR4 TG170 este în stoc. Megtron 6 poate necesita o comandă specială. Confirmați starea stocului de material.
  • Evitați umplerea prin intermediul: Stațiile de circulație oarbe neumplute elimină o etapă a procesului (2-3 zile). Dacă designul dumneavoastră poate tolera stații de circulație neumplute, specificați acest lucru.
  • Acceptați Clasa 2 pentru prototipuri: Inspecția clasa 2 este un test vizual + electric. Clasa 3 adaugă analiza micro-secțiunilor și radiografie 100%, adăugând 2-4 zile.
  • Găurire mecanică pentru canale oarbe mai mari: Dacă diametrul trunchiului orb este ≥0.20 mm și adâncimea este ≤0.80 mm, găurirea mecanică este mai rapidă decât cea cu laser (fără timp de configurare) și poate reduce timpul de livrare cu 1-2 zile.

6. Cum să evaluați și să comparați mai multe oferte pentru PCB-uri îngropate în orb

6.1 Dincolo de prețul unitar: Costul total de proprietate

Trei citate pentru același orb îngropat prin intermediul unei scânduri:

  • Furnizor A: 45 USD/placă, termen de livrare 12 zile, Clasa 2, doar inspecție vizuală
  • Furnizor B: 52 USD/placă, timp de livrare 15 zile, Clasa 3, inspecție cu raze X 100%, raport de micro-secțiune inclus
  • Furnizor C: 38 USD/placă, timp de livrare 10 zile, Clasa 2, fără inspecție cu raze X, randament „cu cea mai bună efort”

Cel mai mic preț unitar (Furnizorul C) poate avea cel mai mare cost total dacă randamentul este slab. Dacă 15% dintre plăci nu trec testul electric la fabrica dvs. de asamblare, costul efectiv este de 38 USD ÷ 0.85 = 44.70 USD/placă, plus costul comenzii de înlocuiri și întârzierea programării.

Prețul unitar mai mare al furnizorului B include verificarea care justifică costul comenzilor de producție. Furnizorul A reprezintă o soluție de mijloc potrivită pentru prototipuri unde o anumită pierdere de randament este acceptabilă.

6.2 Listă de verificare pentru compararea ofertelor

Factor Ce să verific De ce este important
Transparență la nivelul elementelor de linie Ofertele de preț includ separat materialul, găurirea, laminarea, NRE și testarea? Vă permite să identificați factorii de cost pe care îi puteți influența prin modificări de design
Manipularea NRE Este NRE o cheltuială unică separată sau amortizată în preț unitar? NRE amortizat crește costul unitar al prototipului; NRE separat oferă un cost de producție precis
Prețuri de volum Oferta include prețurile pentru 10, 50, 100, 500 de bucăți? Arată dacă furnizorul este axat pe prototipuri sau capabil de producție
Testarea inclusă Ce teste sunt standard (electrice, de impedanță, cu raze X)? Ce sunt opționale/suplimentare? Costurile de testare pot varia de 2-5 ori între furnizori
Specificații de toleranță Ce toleranță de înregistrare, toleranță de impedanță, toleranță de grosime sunt cotate? Toleranțe mai stricte = cost mai mare. Confirmați că oferta corespunde cerințelor dumneavoastră reale.
Garanție de randament Furnizorul se angajează să livreze cantitatea integrală sau să depună „tot efortul”? Unele oferte ieftine presupun o pierdere de randament de 10-20%; plătești pentru 110 scânduri ca să obții 100 bune.
Suport pentru proiectare Este inclusă revizuirea DFM? Optimizarea Stackup? Modelarea impedanței? Asistența tehnică poate economisi 10-30% prin optimizarea designului
Realitatea timpului de livrare Timpul de livrare cotat este ferm sau „estimat”? Care este istoricul livrărilor la timp? Timpii de livrare agresivi pot fi mai degrabă o consecință a marketingului decât a capacității realiste

6.3 Semnale de alarmă în cotațiile PCB îngropate orbește

  • Ofertă furnizată fără solicitare prin tabelul de interconectare: Indică faptul că furnizorul estimează complexitatea în loc să calculeze pe baza cerințelor reale
  • Nicio mențiune despre inspecția cu raze X: Calitatea verificării orbe a calității nu poate fi verificată vizual. Absența inspecției cu raze X în cotație sugerează un control slab al calității.
  • Preț unitar care nu scade semnificativ de la 10 la 100 de bucăți: Indică faptul că NRE este plătit în mod repetat, în loc să fie amortizat
  • Timp de livrare mai scurt decât standardul industrial pentru tipul HDI: Poate indica faptul că furnizorul subestimează complexitatea procesului
  • Ofertă valabilă doar 15–30 de zile: Poate indica prețuri instabile ale materialelor sau constrângeri de capacitate

Solicitați o ofertă detaliată pentru jaluzele îngropate prin PCB

7. Îngroparea jaluzelelor prin intermediul unei oferte de plăci PCB de la Highleap Electronics

Highleap Electronics este specializată în fabricarea HDI complexă și oferă oferte transparente și detaliate, concepute pentru luarea deciziilor inginerești:

7.1 Procesul de solicitare a ofertei

  • Încărcați documentația Gerber + stackup: Instrumentul DFM automat al Highleap extrage numărul de straturi, tipurile de via și interconexiunile
  • Automatizat prin clasificare: Sistemul clasifică gaura străpunsă, L1-Ln înfundată, Lx-Ly îngropată și semnalează orice probleme de fabricație
  • Optimizarea metodei de găurire: Pentru fiecare tip de via, sistemul recomandă utilizarea laserului față de cea mecanică în funcție de diametru, adâncime și cost.
  • Prețuri pentru cantități multiple: Cotații furnizate la 10, 25, 50, 100, 250, 500 de bucăți care arată amortizarea NRE și reducerile de volum
  • Sugestii alternative de stivuire: Dacă designul dumneavoastră de tip III poate fi reproiectat ca tip II cu reatribuire de straturi, echipa de ingineri Highleap oferă o comparație a costurilor.

7.2 Ce este inclus într-o ofertă pentru o platformă Highleap Blind Buried Via

  • Defalcare pe articole: Material, prelucrarea stratului interior, cicluri de laminare, găurire cu laser, găurire mecanică, placare, testare, NRE — fiecare cotat separat
  • Costuri specifice via: Cost per cale de acces orb în funcție de intervalul de diametre, cost per cale de acces îngropată în funcție de deschiderea stratului, costul de umplere a căii de acces, dacă este cazul
  • Domeniul de testare: Standard (electric + cupon de impedanță) vs. îmbunătățit (adăugați radiografie) vs. Clasa 3 (adăugați micro-secțiune), cu prețuri pentru fiecare nivel
  • Transparență privind timpul de livrare: Cronologia procesului care arată zilele alocate straturilor interioare, ciclurilor de laminare, găuririi, galvanizării și testării
  • Ipoteze privind randamentul: Ofertele Highleap presupun un randament >98% și se angajează la livrarea întregii cantități. Dacă apar probleme de randament, înlocuirile sunt furnizate fără costuri suplimentare.
  • Recomandări de optimizare a designului: Dacă utilizarea panourilor poate fi îmbunătățită printr-o modificare a dimensiunii plăcii de 1-2 mm sau dacă amplasarea prin intermediul panourilor permite o configurație eșalonată în loc de suprapunere (economisind prin costul de umplere), acestea sunt semnalate cu economiile de costuri cuantificate.

7.3 Timp de procesare rapidă a ofertelor pentru plăci de cale ferată îngropate și oarbe

  • Timp standard de livrare a ofertei: În termen de 24 de ore pentru HDI de tip I/II cu materiale standard
  • Citat despre IDH complex: În termen de 48 de ore pentru tipurile III/IV care necesită analiză inginerească
  • Oferte disponibile în aceeași zi: Pentru solicitări urgente de prototipuri cu configurație standard de tip stackup

7.4 Valabilitatea ofertei și blocarea prețului

  • Valabilitatea cotației: 60 de zile pentru materiale standard, 90 de zile dacă clientul furnizează consignație de materiale în stoc
  • Programul general de comandă: Pentru producția recurentă, Highleap oferă blocaje de preț pe 12 luni pentru materiale și procesare (NRE plătit o singură dată, se aplică tuturor comenzilor)
  • Reduceri pentru angajamente de volum: Dacă clientul se angajează să livreze peste 1,000 de plăci pe o perioadă de 12 luni, se aplică o reducere suplimentară de 8-15% la prețul de producție.

Procesul de cotații Highleap este conceput pentru a oferi transparența tehnică și îndrumarea pentru optimizarea costurilor de care echipele de achiziții au nevoie pentru a lua decizii informate cu privire la plăcile HDI complexe.

    Fotografie cu Helen Chong, consultant în soluții PCB și manager de dezvoltare a afacerilor internaționale la Highleap Electronics

    Despre autor

    Helen Chong – Consultant în soluții PCB și manager de dezvoltare a afacerilor internaționale la Highleap Electronics


    Helen sprijină echipele internaționale de inginerie cu soluții complete de fabricație și asamblare PCB, ajutând proiectele să treacă de la prototipuri rapide la producție de masă stabilă. Experiența sa acoperă plăci de înaltă frecvență și RF, stackup-uri complexe multistrat, tehnologii PCB rigid-flex și flexibile în diverse industrii.


    Prin traducerea cerințelor tehnice în planuri practice de fabricație, ea ajută clienții să îmbunătățească fabricabilitatea, să reducă riscurile și să optimizeze costurile și timpul de livrare - menținând în același timp o calitate constantă la scară largă.

    obține-o-ofertă-instantanee

    Posturi recomandate

    Cum să obțineți o ofertă pentru PCB-uri

    Permiteți-ne să executăm o analiză DFM/DFA pentru dvs. și să vă contactăm cu un raport.

    Puteți încărca fișierele în siguranță prin intermediul site-ului nostru web.

    Avem nevoie de următoarele informații pentru a vă oferi o ofertă de preț:

      • Specificații Gerber, ODB++ sau .pcb.
      • Lista BOM dacă aveți nevoie de asamblare
      • Cantitate
      • Timp de întoarcere

    Pe lângă fabricarea de PCB-uri, oferim o gamă completă de servicii electronice, inclusiv proiectare PCB, PCBA (asamblare de plăci cu circuite imprimate) și soluții la cheie. Indiferent dacă aveți nevoie de ajutor cu prototiparea, verificarea designului, aprovizionarea cu componente sau producția de masă, vă oferim asistență completă pentru a asigura succesul proiectului dumneavoastră. Pentru servicii PCBA, vă rugăm să furnizați lista de materiale (BOM) și orice instrucțiuni specifice de asamblare. De asemenea, oferim analize DFM/DFA pentru a optimiza designul dumneavoastră în ceea ce privește fabricabilitatea și asamblarea, asigurând un proces de producție fără probleme.






      Notă rapidă: Echipa noastră vă va trimite un e-mail la scurt timp după trimitere. Pentru a vă asigura că primiți răspunsul nostru, vă recomandăm verificarea folderului de SPAM/JUNK dacă nu vedeți mesajul nostru în căsuța dvs. poștală.