Reguli de proiectare și fabricație PCB HF
Cuprins
- De ce simularea și fabricația diferă pe plăcile de înaltă frecvență
- Proiectarea liniilor de transmisie: Lucrul în limitele de fabricație
- Proiectarea via pentru tranziții de semnal HF: Stuburi, Anti-Paduri și Garduri de Grounding
- Designul managementului termic este constrâns de proprietățile substratului HF
- Marginea plăcii, panelizarea și singularizarea: Impactul RF al designului mecanic
- Strategia măștii de lipire RF-Area: cupru gol, mască selectivă sau acoperire completă
- Cum susține Highleap coordonarea dintre proiectarea și fabricarea PCB-urilor HF
Fiecare discrepanță dintre modelul de simulare și placa fabricată are consecințe RF. La 2 GHz, consecințele sunt de obicei în interiorul zgomotului. La 24 GHz, o eroare de lățime a traseului de 0.02 mm modifică impedanța cu 2Ω, o folie de cupru cu rugozitate standard adaugă 0.3 dB/inch de pierdere a conductorului pe care simularea nu a prezis-o, iar masca de lipire care acoperă accidental o linie de transmisie introduce un efect de încărcare dielectrică care modifică frecvența de rezonanță a antenei. Proiectarea și fabricarea cu succes a PCB-urilor HF necesită ca proiectantul să înțeleagă ce poate și ce nu poate controla fabrica - și să ia decizii de proiectare care să se adapteze realităților de fabricație, în loc să le combată. Acest articol cartografiază punctele specifice în care deciziile de proiectare pentru PCB-urile de înaltă frecvență se intersectează cu constrângerile de fabricație, oferind îndrumări practice pentru inginerii RF care lucrează pentru succesul de la prima trecere.

1) De ce simularea și fabricația diferă pe plăcile de înaltă frecvență
1.1 Cele cinci surse de divergență
Fiecare simulator EM presupune o geometrie ideală, cu excepția cazului în care este configurat altfel în mod explicit. Placa reală introduce cinci abateri sistematice:
| Sursa de divergență | Ipoteza simulării | Fabricarea Realității | Impact tipic la 10 GHz |
|---|---|---|---|
| Secțiune transversală a urmei | Dreptunghiular | Trapezoidal (gravare subtăiere) | Deplasare impedanță 1–3Ω |
| Constantă dielectrică | Fișă tehnică nominală Dk | Variație de la lot la lot ±0.05 | Deplasare impedanță 1–2Ω |
| Rugozitatea suprafeței cuprului | Conductor neted | Rz = 1.5–8.0 µm în funcție de tipul foliei | Pierdere excesivă a conductorului de 0.1–0.5 dB/inch |
| Grosimea dielectrică | Grosimea nominală a miezului + prepreg | Variație de ±0.025 mm (dependentă de curgerea rășinii) | Deplasare impedanță 1–2Ω |
| Efect de țesut de sticlă | Dielectric omogen | Variația periodică a Dk (fibră vs. rășină) | Ripple periodic de impedanță de ±0.5 Ω (doar pentru substraturi țesute) |
Aceste cinci surse sunt compuse. În cel mai rău caz, ele pot deplasa impedanța cu 5–8 Ω față de ținta de simulare — depășind cu ușurință o toleranță de ±5% pe o linie de 50 Ω. Soluția nu constă în toleranțe de fabricație mai stricte (care cresc costurile și reduc randamentul), ci în modele de simulare mai bine calibrate care încorporează date reale de fabricație de la producător.
1.2 Soluția practică: Folosește datele producătorului în simulare
Solicitați producătorului înainte de a începe proiectarea:
- Dk măsurat din loturi de producție recente pe materialul dumneavoastră (nu este tipic pentru fișa tehnică)
- Factorul de gravare pentru greutatea cuprului pe materialul dumneavoastră
- Folie de cupru Rz pentru tipul de folie pe care îl vor folosi
- Grosimea dielectrică obținută (măsurată, nu nominală) pentru miezul și preimpregnatul dumneavoastră
Introduceți aceste valori în instrumentul dumneavoastră de rezolvare a problemelor de câmp (Polar SI, Ansys HFSS, Simbeor). Recomandarea privind lățimea traseului rezultată va produce o impedanță mult mai apropiată de ținta de pe primul prototip.

2) Proiectarea liniei de transmisie: Lucrul în limitele de fabricație
2.1 Dimensiuni minime ale caracteristicilor în funcție de proces
| Parametru | Gravare subtractivă standard (1 g) | Gravare cu linii fine (0.5 oz) | Proces semi-aditiv (SAP) |
|---|---|---|---|
| Lățime minimă a urmei | 0.100 mm (4 mil) | 0.075 mm (3 mil) | 0.030 mm (1.2 mil) |
| Min. spaţiu | 0.100 mm (4 mil) | 0.075 mm (3 mil) | 0.030 mm (1.2 mil) |
| Toleranță lățime urme | ± 0.020 mm | ± 0.015 mm | ± 0.008 mm |
| Factor de gravare (tipic) | 2.5-3.5 | 3.0-4.0 | N/A (aditiv) |
Majoritatea fabricării PCB-urilor HF utilizează gravare subtractivă standard sau cu linii fine. Proiectați lățimile traseelor cu o marjă suficientă peste minim - o microstrip de 50Ω la o lățime de 0.15 mm pe 1 oz de cupru este realizabilă, dar nu lasă o marjă de proces. Un design la o lățime de 0.20 mm pe 0.5 oz de cupru oferă o marjă mai mare și un control mai bun al factorului de gravare.
2.2 Considerații privind proiectarea perechilor diferențiale
Perechile diferențiale sunt dublu sensibile la variația gravării, deoarece atât lățimea urmei, cât și spațierea întrepătrunderii întrepătrunderii se modifică simultan. Subgravarea îngustează fiecare urmă în timp ce lărgește spațiul dintrepătrunderi - un efect de amplificare a impedanței diferențiale. Pentru o pereche diferențială de 100 Ω:
- subgravare de 0.01 mm pe parte → urmele se îngustează cu 0.02 mm în total, spațiul se lărgește cu 0.02 mm → impedanța diferențială crește cu aproximativ 3–5 Ω
- Contramăsură de proiectare: specificați un spațiu puțin mai mic decât ținta simulării pentru a compensa lărgirea coroziunii. Datele producătorului privind factorul de coroziunea permit o precompensare precisă.
2.3 Evitarea variației Dk a țesăturii de sticlă (doar pentru substraturi țesute)
Pe substraturile cu armătură din sticlă țesută (FR4, Megtron 6, unele clase Isola), Dk variază periodic între regiunile bogate în sticlă și cele bogate în rășină. Dacă o urmă îngustă se aliniază cu pasul țesăturii de sticlă, impedanța fluctuează de-a lungul lungimii urmei. Strategii de atenuare:
- Rotiți placa cu 5–10° față de direcția de țesătură a sticlei panoului (la cererea producătorului)
- Se utilizează prepreg din sticlă unită (de exemplu, Megtron 6 cu tratament de ungere cu sticlă NE) care omogenizează Dk-ul
- Pe substraturile nețesute (PTFE laminat special cu pierderi reduse, materiale umplute cu ceramică), acest efect nu există - un avantaj al alegerii laminatului special cu pierderi reduse față de alternativele din sticlă țesută.

3) Proiectarea via pentru tranzițiile semnalului HF: Stub-uri, Anti-Pad-uri și Gardă de Ground Fencing
3.1 Cerințe privind rezonanța țevii de trecere și găurirea inversă
O conexiune prin gaură de trecere pe o placă multistrat creează un stub - segmentul cilindric neutilizat sub (sau deasupra) stratului de semnal țintă. Stub-ul acționează ca o linie de transmisie scurtcircuitată care rezonează la o frecvență determinată de lungimea sa:
- f_rezonanță ≈ c / (4 × lungimea ciotului × √Dk_efectiv)
- Exemplu: ciot de 1.2 mm într-un laminat hidrocarbură-ceramică cu pierderi reduse (Dk ≈ 3.5) → rezonanță la ~33 GHz
Dacă frecvența de funcționare se apropie de rezonanța stubului, pierderea de retur se degradează semnificativ (crestătură >10 dB). Regula generală: dacă lungimea stubului > λ/10 la frecvența de funcționare, se recomandă perforarea din nou.
| Frecvența de operare | λ/10 în Dk = 3.5 (mm) | Lungime maximă acceptabilă a muchiei | Este nevoie de un burghiu pentru spate pe o placă de 1.6 mm? |
|---|---|---|---|
| 5 GHz | 3.2 | 3.2 mm | Nu (ciot < λ/10) |
| 10 GHz | 1.6 | 1.6 mm | Marginal — depinde de locația via în stackup |
| 24 GHz | 0.67 | 0.67 mm | Da — orice conexiune cu mufă > 0.67 mm |
| 77 GHz | 0.21 | 0.21 mm | Da — chiar și după găurirea din spate, trebuie simulat ciocnitul rezidual (±0.1 mm) |
Implicații de proiectare: luați în considerare toleranța de adâncime a găurii inverse stabilită de producător (de obicei ±0.1 mm) în simulare. Ciocanul rezidual de 0.1–0.15 mm după găurirea inversă are încă impact RF peste 40 GHz.
3.2 Dimensionarea anti-pad-urilor
Anti-pad-urile (găurile de spațiu în planurile de referință din jurul pad-urilor de via) afectează impedanța la tranziția via. Anti-pad-urile mai mari cresc reducerea capacității de discontinuitate, dar nu trebuie să încalce spațiul dintre burghiu și cupru. Proiectați anti-pad-urile pe baza toleranței de înregistrare a burghiului de către producător (de obicei ±0.05 mm) plus o marjă de spațiu minimă (0.10 mm), nu pe baza valorilor implicite generice DFM.
3.3 Împărțire prin garduri pentru suprimarea modurilor de funcționare
Vialele de semnal din structurile stripline sau CPW necesită viale de împământare înconjurătoare pentru a suprima modurile cu plăci paralele. Spațierea maximă a vialelor de împământare nu trebuie să depășească λ/10 la cea mai mare frecvență de funcționare. La 28 GHz în material Dk = 3.5, aceasta înseamnă o spațiere a vialelor de împământare ≤ 0.57 mm. Colaborați cu producătorul pentru a confirma că această spațiere este realizabilă, având în vedere precizia de înregistrare a găurii și distanța minimă dintre viale.

4) Designul managementului termic este constrâns de proprietățile substratului HF
4.1 Conductivitatea termică a materialelor HF
Substraturile HF au o conductivitate termică semnificativ mai mică decât metalele sau chiar substraturile ceramice:
- un laminat hidrocarburo-ceramic cu pierderi reduse: 0.62 W/m·K
- un laminat cu pierderi reduse pe bază de PTFE: 0.20 W/m·K
- FR4: 0.30 W/m·K
- Aluminiu (pentru comparație): 205 W/m·K
Pentru amplificatoarele RF de mare putere (GaN PA, GaAs MMIC), substratul reprezintă un blocaj termic. Rețelele de fire termice de sub dispozitiv asigură calea principală de conducție prin substrat către un plan intern de cupru sau o pad inferioară expusă.
4.2 Constrângeri termice de via pe PTFE
Proiectarea viaelor termice pe substraturile PTFE este mai constrânsă decât pe FR4:
- Limită raport de aspect: Placarea prin stratul de PTFE este fiabilă până la un raport de aspect (adâncime:diametru) de aproximativ 8:1 cu desmearing cu plasmă. O placă de 1.6 mm necesită un diametru minim de 0.2 mm pentru stratul de etanșare.
- Pas de la o cale la alta: Rețelele termice de fire de contact utilizează de obicei pasuri de 0.6–1.0 mm. Sub pasuri de 0.5 mm, eroarea de înregistrare a burghiului riscă scurtcircuitarea între fire de contact.
- Umplut vs. neumplut: Vialele umplute cu cupru oferă o performanță termică mai bună decât vialele placate, dar adaugă costuri. Verificați cu producătorul dacă viale umplute cu cupru sunt disponibile pe substratul dvs. HF.
4.3 Echilibrarea cuprului pentru controlul deformării
Distribuția asimetrică a cuprului provoacă deformarea plăcii în timpul laminării și reflow-ului. Plăcile HF sunt deosebit de predispuse la deformare deoarece laminatele speciale cu pierderi reduse și straturile FR4 au valori CTE diferite - placa trebuie să se îndoaie diferit pe fiecare parte. Contramăsuri de proiectare:
- Potriviți suprafața de cupru de pe straturile superioare și inferioare cu o înălțime de 15%
- Adăugați furtul de cupru (umplutură fictivă de cupru) pe straturile cu o suprafață mai mică de cupru
- Asigurați-vă că straturile interioare sunt construite simetric (același material și aceeași greutate a cuprului deasupra și dedesubtul liniei centrale)
Producătorul poate verifica soldul cuprului și poate recomanda modele specifice de furt în timpul revizuirii DFM.

5) Marginea plăcii, panelizarea și singularizarea: Impactul RF al designului mecanic
5.1 Distanța dintre urmă și margine pe PTFE
Substraturile umplute cu PTFE și ceramică sunt mai fragile decât FR4. În timpul singularizării plăcii (rutare sau ciobire în V), ciobirea marginii se propagă mai departe în placă. Dacă o urmă critică din punct de vedere al impedanței trece în apropierea marginii plăcii, ciobirea poate deteriora urma sau poate altera limita dielectrică, deplasând impedanța.
Recomandări privind distanța minimă de la urmă la margine:
- FR4: 0.25 mm (standard)
- un laminat hidrocarburo-ceramic cu pierderi reduse / un laminat hidrocarburo-ceramic cu pierderi reduse: 0.50 mm
- un laminat cu pierderi reduse pe bază de PTFE / PTFE pur: 0.75 mm
5.2 Scor V vs. Rutare prin tab-uri
Zintificarea în V creează o canelură de-a lungul marginii plăcii, care permite separarea prin clic după asamblare. Frezarea cu fișe utilizează fante frezate cu fișe detașabile. Pentru plăcile HF:
- Scor V este potrivit atunci când marginea plăcii nu prezintă urme RF și substratul nu este PTFE pur (zgârieturile în V pe PTFE pot cauza delaminare).
- Rutare filă este preferat atunci când marginile plăcii poartă elemente de antenă sau linii de transmisie sau când substratul este pe bază de PTFE. Amplasarea clapetelor trebuie să evite zonele sensibile la RF.
5.3 Panelizare și uniformitate a impedanței
Plăcile de la marginile panourilor experimentează rate de gravare și presiuni de laminare ușor diferite față de plăcile de la centrul panoului. Pentru plăcile HF cu toleranțe strânse, producătorul ar trebui să plaseze cupoane de impedanță atât la margine, cât și la centru pentru a verifica uniformitatea pe întregul panou. Optimizarea amplasării panoului ar trebui să ia în considerare uniformitatea impedanței - nu doar numărul maxim de plăci per panou.
6) Strategia măștii de lipire RF-Area: cupru gol, mască selectivă sau acoperire completă
6.1 Trei opțiuni și compromisurile lor RF
| Strategia | Impactul RF | Impactul asamblării | Aplicație recomandată |
|---|---|---|---|
| Fără mască de lipire (întreaga placă goală) | Fără sarcină dielectrică; cele mai mici pierderi | Risc de punte de lipire; fără baraje de lipire | Plăci RF simple cu puține componente |
| Mască de lipire selectivă (mască doar pe pad-uri/zone non-RF) | Traseele RF neafectate; plăcuțele protejate | Control bun al lipirii în zonele componentelor | Majoritatea plăcilor HF cu secțiuni mixte RF + digitale |
| Acoperire completă a măștii de lipire | Deplasare impedanță + creștere pierdere peste 6 GHz | Asamblare standard; fără risc de punte de lipire | Modele sub 6 GHz unde impactul măștii este tolerabil |
Pentru majoritatea modelelor HF peste 6 GHz, masca de lipire selectivă este abordarea standard. Definiți zonele de excludere a măștii de lipire în fișierele Gerber care acoperă toate liniile de transmisie RF, elementele de antenă și pad-urile RF cu o distanță de cel puțin 0.1 mm în jurul marginilor traseului.
7) Cum susține Highleap coordonarea dintre proiectarea și fabricarea PCB-urilor HF
Highleap Electronics asigură coordonarea dintre proiectare și fabricație descrisă în acest articol:
- Date de proces pentru simulare: Date privind Dk/Df măsurate, factorii de gravare, rugozitatea cuprului (Rz) și grosimea dielectricului furnizate echipelor de proiectare pentru o modelare precisă a impedanței și pierderilor
- Capacitate de găurire inversă: Toleranță de adâncime de ±0.1 mm, validată prin secțiune transversală pe fiecare lot de producție
- DFM specific HF: Evaluarea stuburilor prin intermediul circuitelor de tip „via”, optimizarea anti-pad-urilor, verificarea densității prin intermediul conexiunii la masă, revizuirea zonei de excludere a măștii de lipire și finisaj de suprafață recomandare pentru performanța RF
- Co-design Stackup: Dezvoltare colaborativă de tip stackup folosind un rezolvitor de câmp cu intrări validate pentru producție, disponibilă înainte de începerea layout-ului
- Prototipare integrată: Prototipuri rapide cu raportare completă a impedanței și pierderilor de inserție pentru validarea corelației dintre simulare și fabricație
- Coordonarea adunării: La fata locului Asamblare SMT cu profiluri de reflow specifice substratului HF, eliminând manipularea inter-facilități a urmelor RF expuse
Posturi recomandate
Producător de PCB-uri TG150 pentru fabricație și asamblare
Highleap Electronics produce plăci PCB TG150 pentru...
Selectarea și fabricarea materialelor PCB TG140
Cuprins Materiale și selecție PCB TG140...
Cum să selectați materialele PCB Tg180 pentru plăci personalizate
Alegerea unui PCB Tg180 implică mai mult decât selectarea unui...
Fabricație și asamblare PCB Tg170 pentru electronică industrială
Un PCB Tg170 poate fi specificat pentru electronică industrială,...
Cum să obțineți o ofertă pentru PCB-uri
Permiteți-ne să executăm o analiză DFM/DFA pentru dvs. și să vă contactăm cu un raport.
Puteți încărca fișierele în siguranță prin intermediul site-ului nostru web.
Avem nevoie de următoarele informații pentru a vă oferi o ofertă de preț:
-
- Specificații Gerber, ODB++ sau .pcb.
- Lista BOM dacă aveți nevoie de asamblare
- Cantitate
- Timp de întoarcere
