PCB TMM pentru miniaturizarea antenei
Pagina despre miniaturizarea antenei este intenționat mai restrânsă decât pagina despre fabricarea familiei TMM. Aceasta se concentrează pe modul în care construcția dielectricului și grosimea finită modifică dimensiunile antenei, menținând în același timp geometria alimentării, structura solului și toleranța de fabricație legate de designul antenei lansate.
Figura 1. Rogers TMM
Construcțiile TMM pot reduce unele dimensiuni ale antenei atunci când gradul selectat oferă o constantă dielectrică mai mare, dar antena finită depinde în continuare de grosimea dielectricului, geometria cuprului, tranziția de alimentare, structura solului și toleranța de fabricație. Domeniul de aplicare al materialului: numele produsului Rogers este utilizat pentru a identifica laminatul specificat pentru construcția PCB. Highleap Electronics asigură fabricarea și asamblarea PCB-urilor, în timp ce laminatul este obținut și verificat separat. Rezumat executiv: Această pagină se concentrează pe utilizarea familiei TMM în proiecte de miniaturizare a antenelor, selecția gradului fiind legată de construcția electrică necesară și de fereastra de fabricație. Documentația actuală a furnizorului ar trebui utilizată pentru gradul, grosimea și construcția foliei specificate, mai degrabă decât să se trateze valorile la nivel de familie ca un substitut pentru o stivuire lansată.
Cuprins
- Ce este materialul laminat Rogers TMM
- Tabelul de proprietăți al seriei Rogers TMM (TMM3–TMM13i) — Valori de referință și utilizare în proiectare
- TMM3 și TMM4: Low-Dk pentru filtre, oscilatoare și substraturi de calibrare
- TMM6 și TMM10: High-Dk pentru antene GPS și rețele de stații de bază
- TMM10i și TMM13i: Laminate Rogers cu cel mai înalt Dk pentru antene miniaturizate
- Cum se fabrică PCB-uri TMM: Găurire, Placare și Laminare
- Rogers TMM vs RO4000 vs RO3000: Ghid de selecție a materialelor
1. Selecția clasei TMM pentru miniaturizarea antenei
TMM este o familie de laminate termorezistente pentru microunde utilizate în construcții microstrip și stripline. Pentru lucrările de antene, întrebarea utilă de fabricație este ce grad și grosime oferă geometria electrică necesară, rămânând în același timp compatibile cu ruta de găurire, rutare, laminare și placare intenționată. Rogers publică îndrumări separate de fabricație pentru familia TMM, astfel încât construcția lansată ar trebui verificată în raport cu documentația actuală a furnizorului înainte de prelucrare. Procesul de fabricație a PCB-ului ar trebui apoi corelat cu acea construcție. Odată ce un grad este selectat, construirea antenelor pe substraturi TMM conectează modelul de reducere a dimensiunii la grafică, structuri de alimentare și inspecție dimensională.
Pentru miniaturizarea antenei, variabilele relevante sunt Dk specific gradului, grosimea dielectricului, construcția cuprului, comportamentul la temperatură și relația dintre dimensiunea caracteristicii RF și toleranța de fabricație. Aceste valori ar trebui preluate din fișa tehnică actuală a furnizorului pentru gradul selectat, mai degrabă decât să fie generalizate pentru toate produsele TMM. Highleap analizează alimentările antenei, spațierea planului de referință, lățimea liniei și grosimea plăcii în raport cu construcția modelată. Pe măsură ce dimensiunile se micșorează, înregistrarea panoului și controlul coroziunii devin mai importante, așa că primul articol ar trebui să măsoare caracteristicile care determină răspunsul antenei. Valorile exacte ale proprietăților materialelor ar trebui verificate în raport cu documentația actuală a furnizorului pentru gradul și construcția specificate.
Deoarece TMM este termorezistent, nu se înmoaie la încălzire. Lipirea firelor poate fi efectuată fără riscul de ridicare a plăcuței sau de deformare a substratului - un avantaj semnificativ față de PTFE pentru circuitele integrate hibride cu microunde (MIC).
2. Tabelul de proprietăți al seriei Rogers TMM (TMM3–TMM13i) — Valori de referință și utilizare în proiectare
Valorile de mai jos sunt date de referință din literatura tehnică publicată despre Rogers TMM; verificați revizia curentă și metoda de testare înainte de lansare. „Process Dk” este măsurat la 10 GHz conform metodei IPC-TM-650 2.5.5.5 (rezonator stripline, axa z). „Design Dk” este valoarea în bandă largă măsurată la 8–40 GHz prin metoda lungimii de fază diferențiale - utilizați Design Dk în simularea EM (HFSS, ADS, CST).
| Proprietatea | TMM3 | TMM4 | TMM6 | TMM10 | TMM10i | TMM13i | Condiții / Metodă |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dk (proces) la 10 GHz | 3.27 0.032 ± | 4.50 0.045 ± | 6.00 0.080 ± | 9.20 0.230 ± | 9.80 0.245 ± | 12.85 0.35 ± | axa z, IPC-TM-650 2.5.5.5 |
| Dk (proiect) 8–40 GHz | 3.45 | 4.70 | 6.30 | 9.80 | 9.90 | 12.20 | Lungimea diferențială a fazei |
| Df la 10 GHz | 0.0020 | 0.0020 | 0.0023 | 0.0022 | 0.0020 | 0.0019 | axa z, IPC-TM-650 2.5.5.5 |
| TCDk (ppm/°K) | +37 | +15 | -11 | -38 | -43 * | -70 | -55 până la +125 °C |
| CTE x,y (ppm/°K) | 15 | 16 | 18 | 21 | 19 | 19 | 0–140 °C, ASTM E831 |
| CTE z (ppm/°K) | 23 | 21 | 26 | 20 | 20 | 20 | 0–140 °C, ASTM E831 |
| Conductivitate termică (W/m·K) | 0.70 | 0.70 | 0.72 | 0.76 | 0.76 | - | axa z, 80 °C, ASTM C518 |
| Gravitație specifică | 1.78 | 2.07 | 2.37 | 2.77 | 2.77 | 3.00 | ASTM D792 |
| Coajă de cupru (lb/in) | 5.7 | 5.7 | 5.7 | 5.0 | 5.0 | 4.0 | După lipire, 1 g de cupru ED |
| Td (°C) | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 | TGA, ASTM D3850 |
| Compatibil fără plumb | Da | Da | Da | Da | Da | Da | - |
* Valoarea TCDk pentru TMM10i este estimată conform fișei tehnice Rogers. Conductivitatea termică pentru TMM13i nu a fost publicată. Absorbția apei variază în funcție de grosimea substratului — consultați fișa tehnică Rogers pentru valori specifice grosimii (ASTM D570). Grosimi standard: 0.015″–0.500″ (15–500 mil). Dimensiuni standard ale panourilor: 18 × 12″ și 18 × 24″. Placare cu cupru: ½ oz, 1 oz, 2 oz depuse electrolizat; este disponibilă placare cu metale grele.
Modele cheie de date: Df rămâne scăzut (0.0019–0.0023) în toate variantele, indiferent de Dk — proiectanții pot selecta un Dk ridicat pentru miniaturizare fără o penalizare semnificativă prin pierderi. CTE xy și CTE z sunt apropiate în fiecare variantă (spre deosebire de FR4, unde CTE z este de 3-5 ori mai mare decât xy), ceea ce reprezintă fundamentul pentru găuri străpunse placate fiabile.
Dk de proces vs. Dk de proiectare: Cele două valori diferă deoarece sunt măsurate prin metode diferite la intervale de frecvență diferite. De exemplu, TMM4 are Dk de proces = 4.50, dar Dk de proiectare = 4.70. Folosiți Dk de proces doar pentru controlul calității fabricației. Rețineți că Dk de proiectare (12.20) al TMM13i este mai mic decât Dk-ul său de proces (12.85) - verificați întotdeauna ce valoare așteaptă instrumentul dvs. de simulare.
3. TMM3 și TMM4: Dk scăzut pentru filtre, oscilatoare și substraturi de calibrare
TMM3 (Dk = 3.27 proces / 3.45 proiectare). TMM3 este cel mai apropiat de RO4350B în ceea ce privește constanta dielectrică. TCDk-ul său de +37 ppm/°K înseamnă că constanta dielectrică crește ușor odată cu temperatura - o deviație previzibilă, bine caracterizată, care poate fi compensată în proiectare. În intervalul de temperatură militară de la -55 la +125 °C, deplasarea totală a Dk este de aproximativ 0.7%, menținând frecvențele centrale ale filtrului stabile fără reglare post-fabricație. TMM3 este utilizat în filtre de transponder pentru sateliți, substraturi de oscilatoare controlate în tensiune (VCO) și dispozitive de testare unde Dk trebuie să fie cunoscut cu o precizie ridicată și repetabil în toate loturile de producție.
TMM4 (Dk = 4.50 proces / 4.70 proiectare). TMM4 are cea mai mică magnitudine TCDk din întreaga familie TMM: +15 ppm/°K. Peste −55 până la +125 °C, abaterea totală a Dk este de aproximativ 0.27% - opțiunea cea mai stabilă la temperatură din portofoliul Rogers. Dk-ul său de proiectare de 4.70 este apropiat de FR4 (4.2–4.5), astfel încât proiectele prototipate pe FR4 pot trece la TMM4 fără a modifica dimensiunile circuitului. TMM4 este alegerea standard pentru filtrele combline și interdigitale în sistemele de comunicații și radiourile militare, unde precizia frecvenței trebuie să se mențină stabilă între −55 și +125 °C.
4. TMM6 și TMM10: High-Dk pentru antene GPS și rețele de stații de bază
O valoare Dk mai mare reduce lungimea de undă ghidată, micșorând proporțional structurile rezonante. O antenă patch pe TMM6 (Dk = 6.00) este cu aproximativ 35% mai mică pe dimensiune decât aceeași antenă pe TMM3 (Dk = 3.27). Pe TMM10 (Dk = 9.20), reducerea dimensiunii ajunge la aproximativ 50%.
TMM6 (Dk = proces 6.00 / design 6.30). TMM6 este varianta TMM cea mai utilizată. Antenele patch GPS L1 (1.575 GHz) de pe TMM6 ating o amprentă de aproximativ 25 × 25 mm - suficient de compactă pentru modulele de acoperiș auto și receptoarele portabile. TCDk de -11 ppm/°K (singurul TCDk negativ și mic din familie) poate fi un candidat puternic atunci când sunt necesare atât miniaturizare, cât și stabilitate la temperatură. TMM6 este, de asemenea, materialul standard pentru panourile de antene sectoriale ale stațiilor de bază celulare, unde reducerea dimensiunii cu 35% per element permite mai multe radiatoare într-o zonă fixă a panoului pentru rețelele 5G masiv-MIMO.
TMM10 (Dk = 9.20 proces / 9.80 design). TMM10 duce miniaturizarea și mai departe — o reducere a dimensiunii cu 50% față de TMM3. Aplicațiile includ designuri de antene cu rezonator dielectric (DRA) și rețele compacte pentru Wi-Fi și 5G. TMM10 și TMM10i pot înlocui substraturile ceramice de alumină, rămânând în același timp procesabile pe echipamente PCB standard — Rogers menționează în mod specific această capacitate în fișa tehnică TMM. Compromis: CTE xy crește la 21 ppm/°K, iar materialul devine mai fragil la încărcări ceramice mai mari. Pentru o miniaturizare mai puternică, construcția TMM13i cu Dk ridicat ar trebui evaluată în raport cu toleranțele permise de deplasare a frecvenței și de gravare.
5. TMM10i și TMM13i: Laminate Rogers cu cel mai înalt Dk pentru antene miniaturizate
Sufixul „i” desemnează variantele izotrope cu dilatare termică termică (CTE). TMM10i (Dk = 9.80) și TMM13i (Dk = 12.85) au o dilatare termică termică foarte apropiată pe toate cele trei axe: ambele măsoară 19/19/20 ppm/°K (x/y/z) - cea mai constantă dilatare termică dintre toate laminatele Rogers.
TMM10i (Dk = 9.80 proces / 9.90 proiectare). TMM10i este preferat față de TMM10 pentru programele cu fiabilitate ridicată. Greutatea sa specifică (2.77) este identică cu TMM10, dar CTE-ul mai izotrop (19/20 față de 21/20 al TMM10) reduce tensiunea diferențială dintre cupru prin cilindri și dielectricul înconjurător în timpul ciclului termic. Aplicațiile includ elemente de antenă cu rețea fazată pentru radare aerospațiale , filtre cu cavitate încărcate cu dielectric pentru sateliți de comunicații și rețele de divizoare de putere unde fiabilitatea PTH pe parcursul a peste 1,000 de cicluri termice este non-negociabilă.
TMM13i (Dk = 12.85 proces / 12.20 design). TMM13i oferă cea mai agresivă miniaturizare din portofoliul Rogers - elementele de antenă sunt cu aproximativ 60% mai mici pe dimensiune decât pe TMM3. Este un material de nișă pentru antene GNSS ultracompacte, rețele de patch-uri ceramice miniaturizate și oscilatoare rezonatoare dielectrice (DRO). Compromisuri: cea mai mare densitate (3.00 g/cm³), TCDk de −70 ppm/°K (cea mai mare deviație de temperatură din familia TMM), rezistență mai mică la exfolierea cuprului (4.0 lb/in față de 5.7 pentru TMM3) și conductivitate termică nepublicată de Rogers. Atunci când este necesar un Dk maxim cu procesabilitate termosetabilă, TMM13i este singura opțiune de laminat, cu excepția substraturilor ceramice personalizate.
6. Cum se fabrică PCB-uri TMM: Găurire, Placare și Laminare
Matricea termorezistentă a TMM permite procesarea pe echipamente FR4 standard — un avantaj major față de PTFE. Materialul de umplutură ceramic introduce ajustări specifice, iar fragilitatea crește odată cu Dk.
| Pasul procesului | Nivel de referință al FR4 | Ajustare TMM |
|---|---|---|
| Temperatura de laminare | 175-185 ° C | La fel — întărire termorezistentă la temperaturi standard FR4 |
| Găurire — durata de viață a burghiului | Peste 1,000 de accesări | TMM3/4/6: 500–700 de accesări. TMM10/10i/13i: 300–500 de accesări |
| Găurire — viteză de avans | Standard | Reducere cu 20% pentru toate variantele TMM |
| Defrânjează | Permanganat | Permanganat standard — nu este necesară gravarea cu plasmă sau sodiu |
| Rezistența la decojire a cuprului | > 6 lb/in | 5.0–5.7 lb/in (TMM3–TMM10i); 4.0 lb/in (TMM13i) |
| Construcții hibride | - | Compatibil cu prepreg-ul FR4 și alte variante de TMM |
| Depanare | Rutare sau scor V | Scorul V este preferat pentru variantele cu Dk ridicat — agent de curățare pentru depanaje din materiale fragile |
| Lipirea firelor | Nu se recomandă | Suportat — termorezistentul nu se înmoaie sub căldura de lipire |
Pentru TMM10, TMM10i și TMM13i, se recomandă găurirea cu laser pentru microviauri — materialul fragil poate produce microfisuri în jurul găurilor mici forate mecanic. Lățimea minimă a traseului de proiectare este de 4 mil pentru TMM3/TMM4/TMM6 și 5 mil pentru TMM10/TMM10i/TMM13i. Includeți cupoane de testare a impedanței pe fiecare panou.
Highleap produce PCB-uri TMM în toate cele șase variante. TMM3, TMM6 și TMM10i sunt stocate în grosimi standard (25 și 50 mil). TMM4, TMM10 și TMM13i sunt disponibile la comandă cu un timp de livrare a materialului de 2-4 săptămâni. Sunt acceptate construcții TMM multistrat de până la 8 straturi și suprapuneri hibride TMM/FR4. Pentru procesul complet de fabricație care acoperă toate familiile de materiale Rogers, consultați ghidul procesului de fabricație a PCB-urilor Rogers.
7. Rogers TMM vs RO4000 vs RO3000: Ghid de selecție a materialelor
| Cerință de proiectare | Candidat | De ce |
|---|---|---|
| Cea mai mică pierdere (Df < 0.001) | RT / duroid 5880 | Baza PTFE dă Df = 0.0009; TMM Df ≈ 0.002 este de 2 ori mai mare |
| Candidat cost/performanță pentru RF general 1–30 GHz | RO4350B / RO4003C | Cost mai mic, gamă Dk similară, stoc mai larg |
| Candidat Dk la stabilitatea temperaturii | TMM4 (TCDk = +15 ppm/°K) | Cea mai mică magnitudine TCDk din orice familie Rogers |
| Dk ridicat pentru miniaturizare (Dk > 6) | TMM6 / TMM10 / TMM10i / TMM13i | Singura familie de termosetate care oferă Dk până la 12.85 |
| Înlocuirea substratului ceramic de alumină | TMM10 / TMM10i | Dk similar cu alumina, procesabil ca PCB standard |
| CTE izotrop pentru fiabilitatea via | TMM10i / TMM13i | CTE xyz cel mai apropiat de cupru |
| Hibrid ușor cu FR4 | RO4000 sau TMM3/TMM4 | Ambele termorezistente, același ciclu de presare ca FR4 |
| Undă milimetrică > 40 GHz | RO3003 / RT/duroid | Pierdere PTFE mai mică decât TMM la frecvențe mmWave |
Cel mai clar caz de utilizare pentru TMM este atunci când un design necesită un Dk peste 6.0 combinat cu procesabilitatea standard a PCB-urilor - nicio altă serie Rogers nu oferă acest lucru într-un format termoset. Al doilea caz de utilizare puternic este performanța fazei stabile la temperatură: TCDk-ul TMM4 de +15 ppm/°K este cea mai mică magnitudine din portofoliul Rogers, ceea ce îl face standardul pentru filtrele de comunicații prin satelit cu bandă îngustă și rețelele de alimentare radar de precizie, unde stabilitatea frecvenței între -55 și +125 °C este critică.
TMM nu este alegerea potrivită atunci când este necesară o pierdere de inserție minimă absolută (utilizați RT/duroid 5880), când funcționează în principal peste 40 GHz (PTFE depășește TMM la mmWave) sau când costul este principalul factor determinant pentru RF general sub 10 GHz (RO4350B este mai ieftin și mai disponibil pe stoc).
Solicitați o ofertă pentru PCB TMM de la Highleap → Trimiteți fișiere Gerber și cerințe de stackup. Consultanță tehnică privind compromisurile TMM vs RO4000 vs RO3000 incluse gratuit. Pentru o ofertă pentru o antenă miniaturizată, furnizați banda de frecvență, geometria antenei, stackup-ul, conturul plăcii, cuprul și cerințele de testare RF. Acest lucru permite producătorului să evalueze dacă dimensiunea necesară a caracteristicilor este compatibilă cu construcția propusă.
Posturi recomandate
Fabricarea PCB-urilor TMM
Cuprins Domeniul de fabricație al PCB-urilor TMM pentru RF și...
Cotație și stivuire PCB RT duroid 6002
Această pagină deține sarcina de definire a cotațiilor și a stackup-ului...
Fabricarea PCB-urilor pentru filtre TMM6
CuprinsDe ce folosesc proiectanții de filtre pentru microunde...
Taconic RF 35 vs. PCB RO4350B
CuprinsRF-35 vs RO4350B Achiziții și...
Cum să obțineți o ofertă pentru PCB-uri
Hai să executăm o analiză DFM/DFA pentru tine și să te contactăm cu un raport. Poți încărca fișierele în siguranță prin intermediul site-ului nostru web. Avem nevoie de următoarele informații pentru a-ți oferi o ofertă de preț:
-
- Specificații Gerber, ODB++ sau .pcb.
- Lista BOM dacă aveți nevoie de asamblare
- Cantitate
- Timp de întoarcere
Pentru servicii PCBA, vă rugăm să furnizați lista de materiale (BOM) și orice instrucțiuni specifice de asamblare. De asemenea, oferim analize DFM/DFA pentru a optimiza proiectele dumneavoastră în ceea ce privește fabricabilitatea și asamblarea, asigurând un proces de producție fără probleme.
