2026 Yılında Yapay Zeka Sunucu PCB Talebi
Yapay zeka sunucu donanımı, 2026 yılında PCB endüstrisini yeniden şekillendiren en büyük güçtür. Değişim kademeli değil, PCB içerik değeri, malzeme kalitesi, katman sayısı ve tedarikçi yoğunlaşmasında kademeli bir artıştır. Morgan Stanley'nin 22 Mayıs 2026 tarihli NVIDIA'nın yakında piyasaya sürülecek Vera Rubin VR200 NVL72 rafının malzeme listesi (BOM) incelemesine göre, raf başına PCB içerik değeri nesilden nesile %233 artarak GB300'deki yaklaşık 35,100 dolardan VR200'de yaklaşık 116,700 dolara yükselmiştir . Aynı raporda MLCC içerik değerinin %182, ABF alt tabakanın %82 arttığı ve tam rafın ortalama satış fiyatının yaklaşık 7.8 milyon dolar olduğu , yani mevcut GB300 rafının neredeyse iki katı olduğu gösterilmektedir .
Bu kılavuz, Rubin platformundaki teknik ve malzeme değişikliklerini, onu oluşturan tedarikçi ekosistemini ve bu değişikliklerin diğer herkes için PCB malzeme tahsisine olan etkisini ele almaktadır. Fiyatlandırma bağlamı PCB fiyat artışı analizinde , temel malzeme ekonomisi PCB hammadde maliyetleri kılavuzunda , arz yoğunlaşması PCB malzeme kıtlığı analizinde ve tasarım ve tedarik yanıtları PCB maliyetlerini düşürme kılavuzunda açıklanmıştır.
1. Ana Fiyat: 35,100 $ → Raf Başına 116,700 $
Morgan Stanley analisti Howard Kao tarafından 22 Mayıs 2026'da yayınlanan NVIDIA Vera Rubin VR200 NVL72 rack'in aşağıdan yukarıya doğru malzeme listesi (BOM) incelemesi, 2026 yılı için yapay zeka sunucu PCB ekonomisinin temel rakamlarını ortaya koydu. Tüm alt bileşenler arasında, PCB içerik değeri yıllık bazda en büyük artışı gösterdi:
| Bileşen | GB300 İçerik Değeri | VR200 İçerik Değeri | Düzenle |
|---|---|---|---|
| Raf başına PCB içeriği | ~ $ 35,100 | ~ $ 116,700 | + 233% |
| MLCC (çok katmanlı seramik kapasitörler) | ~ $ 1,530 | ~ $ 4,320 | + 182% |
| ABF alt tabakası | - | - | + 82% |
| Bellek (HBM + SOCAMM) | ~ $ 370,000 | ~ $ 2,000,000 | + 435% |
| GPU silikonu | ~ $ 2,520,000 | ~ $ 3,960,000 | + 57% |
| Power Supply | - | - | + 32% |
| Sıvı soğutma | - | - | + 12% |
Reuters'ın sektör verilerine göre, 2026 yılında genel elektronik uygulamaları için çok katmanlı PCB'lerin metrekare başına maliyeti yaklaşık 204 dolar iken , üst düzey yapay zeka sunucu kartlarının metrekare başına maliyeti yaklaşık 1,970 dolara ulaşıyor; bu da standart oranın neredeyse 10 katı . Aradaki fark malzeme kaynaklı: katman sayısı, CCL sınıfı, bakır folyo profili, cam elyaf sınıfı ve yüzey kalitesi, ilgili kategorilerinde en üst seviyede yer alıyor.
Yapay zekâ sunucularındaki PCB içeriğinin nesilden nesile %233 artmasının nedeni nedir?
Çünkü Rubin iki etkiyi birleştiriyor. Birincisi, mevcut PCB tipleri daha büyük ve daha karmaşık hale geliyor — Rubin'in işlem kartı, GB300'deki 22 katmanlı HDI PCB'den 26 katmanlı bir karta yükseltiliyor ve malzeme sınıfı M7'den M8'e geçiyor. İkincisi, Rubin, GB300'de bulunmayan tamamen yeni PCB modülleri sunuyor; bunlar arasında Midplane PCB (raf başına 18 adet, tanesi 1,500 $) ve ConnectX modül PCB (raf başına 72 adet, tanesi 270 $) yer alıyor. Sadece bu iki yeni tip bile, raf başına yaklaşık 46,400 $ değerinde ek PCB içeriği değeri sağlıyor.
2. Bir Rubin VR200 NVL72'nin Orijinal Üreticiden 7.8 Milyon Dolara Mal Olmasının Sebebi
Morgan Stanley'nin analizine göre, Rubin VR200 NVL72 rack'in orijinal ekipman üreticisinden (ODM) yaklaşık 7.8 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor ; Lenovo, Asustek, Giga-Byte ve Dell gibi OEM kanalları aracılığıyla ise fiyatlar daha da yüksek olabiliyor. Bu, şu anda 4 milyon doların altında olan GB300 rack'in neredeyse iki katı. Fiyat artışı, malzeme listesinin (BOM) tamamında yaygın olarak görülüyor:
- Bellek, en büyük itici güçtür. Bellek payı, GB200 NVL72 malzeme listesinin %5-10'undan şu değere taşındı: VR200 malzeme listesinin %25-30'uMutlak bellek maliyeti, yaklaşık 370,000 dolardan (GB300) yaklaşık 2 milyon dolara (VR200) yükseldi; bu da hem daha yüksek HBM içeriği hem de temel bellek piyasası fiyatlandırmasındaki yeniden yapılanmadan kaynaklanan %435'lik bir artış anlamına geliyor.
- GPU silikonunun dolar değeri %57 arttı. — raf başına yaklaşık 2.52 milyon dolardan yaklaşık 3.96 milyon dolara kadar — ancak toplam malzeme maliyetindeki GPU payı düştü Bellek ve diğer bileşenlerin daha hızlı büyümesi nedeniyle oran yaklaşık %65'ten yaklaşık %51'e düştü.
- PCB içeriği %233 arttı. Rubin tarafından sunulan daha yüksek katman sayıları, üstün CCL kaliteleri ve tamamen yeni PCB modülleri (Midplane, ConnectX) sayesinde, raf başına fiyat yaklaşık 35,100 dolardan yaklaşık 116,700 dolara yükseldi.
- MLCC içeriği %182 arttı. Raf başına maliyet yaklaşık 1,530 dolardan yaklaşık 4,320 dolara çıktı. Tek bir VR200 rafı artık yaklaşık olarak şu kadar maliyet kullanıyor: 600,000 çok katmanlı seramik kondansatörGB300 sayısının %30'undan fazla.
- ABF substrat değeri %82 arttı.Bu durum, hem Rubin GPU'lar için gereken daha geniş alt tabaka alanını hem de CCL'yi etkileyen aynı T-cam kaynaklı maliyet baskısını yansıtıyor.
Bu durum, yapay zekâ dışındaki alıcılar için şu anlama geliyor: Tek bir Rubin rafındaki 116,700 dolarlık PCB içeriği, yapay zekâ dışı iş yüklerine kıyasla dolar başına çok daha yoğundur. CCL üreticileri (Kingboard, Shengyi, EMC, TUC, Doosan, MGC), bakır folyo üreticileri (Mitsui Kinzoku, Furukawa, JX Nippon), cam elyaf üreticileri (Nittobo) ve yüzey işleme kimyası üreticileri (Atotech, Uyemura), hiper ölçekli yapay zekâ alıcılarının standart endüstriyel veya tüketici PCB talebine göre öncelik kazanan siparişler verdiğini görüyor. Tahsis yoluyla yayılma, diğer tüm sektörlerin 2026'da daha fazla ödeme yapmasının nedenlerinden biridir - Bölüm 7'de ele alınmıştır.
3. CCL Seviye Sıralaması: M6 → M7 → M8 → M9 Q-Glass → M10
Yapay zekâ destekli baskılı devre kartı (PCB) maliyet artışının teknik nedeni, CCL kalite kademesinde yukarı doğru ilerlemedir. Her kademede reçine kimyası, bakır folyo profili ve cam elyaf kalitesi aynı anda değişmekte, bu da malzeme maliyetini artırmak yerine katlamaktadır. H100 / GB200'den Rubin Ultra'ya kadar olan ilerleme, yaklaşık üç nesilde beş M-kalitesini kapsamaktadır.
| NVIDIA Platform | PCB Katmanları | CCL Notu | Cam kumaş | Folyo Profili |
|---|---|---|---|---|
| H100 (Hopper, 2022-2024) | ~ 22 | M6 / Megtron 6 | NE-cam | VLP |
| GB200 (Blackwell, 2024) | ~ 22 | M7 / Megtron 7 sınıfı | NE-cam / T-cam | HVLP |
| GB300 (Blackwell Ultra, 2025) | 22-34 | M7 / Megtron 7 | T-cam | HVLP / HVLP4 |
| VR200 (Rubin hesaplama, 2026-2027) | 26 (bilgisayar kartı); orta düzlem 44'e kadar | M8 / Q-cam | T-cam / Q-cam | HVLP4 |
| Rubin LPX | ~ 52 | M9 Q-cam | Q-cam | HVLP4 / HVLP5 |
| Rubin Ultra (Kyber, 2027+) | ~78+ | M9+ Q-glass / M10 (kalifiye aşamasında) | Q-cam | HVLP5 |
Bu kademede maliyet çarpanı oldukça çarpıcı. Sektör verilerine göre: M6 CCL, standart FR-4'ün yaklaşık 3-5 katı; M7, 6-9 katı; M8, 10-15 katı; M9 Q-glass ise 15-20 katı maliyetle çalışıyor . Şu anda kalifikasyon aşamasında olan (Df <0.002) yeni nesil M10 sınıfı, bu kademeyi daha da genişletiyor. 13 Mart 2026'da analist Ming-Chi Kuo, NVIDIA'nın Wus Printed Circuit ile 448G+ sinyallemesi için M10 CCL'yi test etmek üzere ortaklık kurduğunu ve test kartlarında yeni nesil HVLP5 bakır folyo ve Q-glass kumaş kullanıldığını doğruladı.
Q-glass nedir ve yapay zeka için neden önemlidir?
Q-cam, yüksek saflıkta kuvars lifinden (~%99.99 SiO₂) üretilmiş cam elyaf kumaştır. Yaklaşık 3.0'lık bir dielektrik sabiti Dk ve yaklaşık 0.0007'lik bir kayıp faktörü Df'ye sahiptir; her ikisi de NE-cam ve T-cam'dan önemli ölçüde daha düşüktür. 224G ve 448G veri hızlarında, tüm sinyal yolunun kayıp bütçesi o kadar dardır ki, cam dokuma düzensizliğinden kaynaklanan artık kayıp kontrol edici bir faktör haline gelir. Q-cam, takviyenin kendisinin toplu dielektrik sabitini düşürerek bu kaybı azaltır. Önde gelen Q-cam tedarikçileri Shin-Etsu, Asahi Kasei, Glotech, Feilihua, Taishan Fiberglass ve Hong Ho'dur.
4. Katman Sayısı Artışı: 22'den 26'ya, 44'e ve 78 Katmana
NVIDIA yapay zeka işlem kartlarındaki PCB katman sayısındaki artış, son üç nesilde hızlandı:
- H100 işlem kartı: ~22 katman.
- GB300 işlem kartı: Yapılandırmaya bağlı olarak 22-34 katman.
- Rubin VR200 işlem kartı: 26 katmanları (Morgan Stanley'nin incelemesine göre), GB300'ün 22 katmanlı HDI yapısından yükseltilmiş bir yapıya sahip.
- Rubin VR200 orta düzlem PCB'si: uzanarak almak 44 katmanları Raftaki en yüksek hızlı ara bağlantı düzlemi için.
- Rubin LPX: yaklaşık olarak M9 Q-cam üzerine 52 katman.
- Rubin Ultra / Kyber: yaklaşık olarak tahmin ediliyor 78+ katman.
PCB'ye eklenen her katman, üretim maliyetini kabaca %20-30 oranında artırır çünkü her katman bir CCL çekirdeği, bir prepreg, bir laminasyon döngüsü, delme, kaplama ve hizalama riski ekler. Katman sayısının 22'den 44'e çıkması, maliyeti iki katından da fazla artırır; çünkü laminasyon döngüsü sayısı, delik en-boy oranı zorluğu ve hizalama toleransı birikimi artar. Tasarım Q-glass üzerinde 78 katmana ulaştığında, üretim sürecinin her adımı mevcut ekipmanın desteklediği sınırda yer alır.
Orta düzlem neden bu kadar çok katmana ihtiyaç duyuyor? -> Rubin VR200'deki orta düzlem PCB'si, işlemci kartları arasında yer alır ve NVL72 rafındaki 72 GPU'nun tamamını birleşik bir işlemci yapısına bağlar. Her bir işlemci kartı çifti arasında yüksek hızlı sinyalleri taşır ve yol boyunca yeniden sürücü çiplerine yer yoktur. Katman sayısı, sinyal hızı kanal sayısının, tüm arka düzlem boyunca sinyal bütünlüğünü korumak için gereken katı empedans ve çapraz konuşma disipliniyle çarpılmasıyla belirlenir. Tam raf ölçeğinde kanal kalitesini korumak için Q-glass üzerinde 44 katman gereklidir.
5. Orta Düzlem PCB ve ConnectX Modülü — İki Yeni PCB Türü
Rubin, GB300'de bulunmayan iki farklı PCB türü sunuyor ve Morgan Stanley'nin malzeme listesi incelemesine göre, bu iki tür tek başına raf başına yaklaşık 46,400 dolarlık yeni PCB içeriği değeri sağlıyor :
- Orta düzlem PCB'si. Raf başına 18 ünite, yaklaşık 1,500 dolarlık birim fiyatıyla. Orta düzlem, tüm NVL72 rafı boyunca birleşik NVLink ağına bilgi işlem kartlarını bağlayan devasa ara bağlantı PCB'sidir. Katman sayısı, Q-cam dielektrik ile 44'e ulaşır ve uzun mesafe boyunca 224G kanal bütünlüğünü korumak için HVLP4 veya HVLP5 bakır folyo gerektirir. ABF ve BT alt tabaka üreticileri bu kadar büyük kartları kolayca üretemez; bu PCB alanıdır.
- ConnectX modülü PCB'si. Raf başına 72 adet ünite, yaklaşık 270$ birim fiyatıyla. Her ConnectX-8 modülü, bir bilgi işlem kartına bağlı bir alt kart olarak yer alır ve raf seviyesindeki ağ için NIC'leri sağlar. ConnectX PCB'si, HVLP folyosu ve sıkı empedans kontrolü ile M7 veya M8 CCL üzerine inşa edilmiş daha küçük bir HDI kartıdır.
Bu yeni PCB türlerinin her biri, birinci sınıf CCL kalitesi, birinci sınıf bakır folyo profili ve özel cam elyaf kumaş gerektiriyor; bunların hepsi zaten aşağıdaki Bölüm 7'de belirtilen kategorilerde yer alıyor. Bunun kümülatif etkisi, NVIDIA Rubin'in, 5G baz istasyonu, otomotiv radarı ve üst düzey ağ PCB müşterilerinin de bağlı olduğu aynı kıt malzeme kalitelerine olan talebi önemli ölçüde artırmasıdır.
Yeni orta düzlem PCB'si, malzeme konusunda sektörün geri kalanıyla nasıl rekabet ediyor?
Doğrudan rekabet ediyor. Orta düzlem, yeni nesil 5G milimetre dalga PCB'lerinin ihtiyaç duyduğu Nittobo, Shin-Etsu ve Asahi Kasei tarafından sağlanan aynı Q-cam elyafını kullanıyor. Radar ve yüksek hızlı ağ kartlarının ihtiyaç duyduğu Mitsui Kinzoku'dan aynı HVLP4/HVLP5 bakır folyoyu kullanıyor. Doosan, Panasonic, Resonac ve Shengyi'den aynı M8/M9 CCL'yi kullanıyor. NVIDIA'nın Rubin tahsisi, her katmanda en ileri malzeme kapasitesini absorbe ediyor.
6. PCB Tedarik ve Üretim Hususları
Yapay zeka sunucu programları, sinyal bütünlüğü, güç dağıtımı, katman hizalaması ve proses kontrolü konusunda alışılmadık derecede yüksek taleplerde bulunur. Doğru üretim yolu, onaylanmış katman yapısına, kanal kaybı bütçesine, empedans tablosuna, via yapısına, bakır dağıtımına, BGA aralığına ve denetim gereksinimlerine bağlıdır.
- Üretim aşamasına geçmeden önce düşük kayıplı laminatın bulunabilirliğini ve onaylanmış ikame kurallarını teyit edin.
- Üretim paketiyle birlikte kontrollü empedans hedeflerini, pürüzlülük gereksinimlerini ve numune stratejisini gözden geçirin.
- DFM (Üretilebilirlik için Tasarım) sırasında sıralı laminasyon, doldurulmuş vias, geri delme ve yüksek katman sayısı hizalamasını değerlendirin.
- Devre kartı PCBA olarak tedarik edildiğinde, imalat, bileşen tedariği ve montaj gereksinimlerini koordine edin.
Highleap, yüksek hızlı PCB üretimi için üretim paketini, katman yapısı, empedans verileri, çizimler ve test beklentileri de dahil olmak üzere, fiyat teklifi vermeden önce inceleyebilir . Özel işlem gereksinimleri olan projeler, hem prototip hem de seri üretim için değerlendirilebilir.
7. Yapay Zeka Talebi, Malzeme Tahsisini Diğer Herkesten Nasıl Çekiyor?
Yapay zekâ talebinin malzeme tedarik zinciri boyunca yayılması, yapay zekâ dışındaki alıcılar için 2026'nın en önemli PCB gelişmesidir. OpenAI, Google, Microsoft, Amazon, Oracle, Meta, xAI ve diğer büyük veri merkezi operatörleri için Rubin VR200 rafları üreten hiper ölçekli yapay zekâ müşterileri, önde gelen her malzeme üreticisindeki mevcut kapasitenin büyük bir kısmını önceden rezerve etmiş durumda:
- Mitsui Kinzoku MicroThin bakır folyo — Önde gelen yüksek kaliteli HVLP folyo üreticisinde 2026 siparişleri kurulu kapasiteyi aştı.
- Nittobo T-glass ve Q-glass bezi — Siparişler, kilogram başına yaklaşık 100 dolar fiyatla, bir sonraki yılın ikinci çeyreğine ertelendi.
- Panasonic Megtron 6/7, Doosan üst düzey CCL, MGC/Resonac CCL — tahsisat esaslı tedarik sistemine geçildi.
- Topoint / Union Tool / Zhongwu mikro matkaplar — %90'ın üzerinde kullanım oranı, arzın talebi karşılayamaması.
- Atotech / Uyemura kaplama kimyası — Yüksek kâr marjlı yapay zeka sunucu programlarına tahsis edilmiş birinci sınıf ENIG ve elektrokaplama kapasitesi.
Bu durum pratikte şu anlama geliyor: Yapay zekâ dışındaki bir alıcı, yüksek kaliteli CCL veya HVLP folyo için 2024 eşdeğeri fiyatları ödemeye istekli olsa bile, malzeme her zaman mevcut olmayabilir çünkü büyük ölçekli yapay zekâ alıcıları öncelik verilen ön siparişler vermişlerdir. Kore Gümrük Servisi verileri - CCL ithalat fiyatlarının Mart 2026'da ton başına 20,728 dolara ulaşması, yıllık bazda %74.5 artış göstermesi ve 20,000 dolar/tonun üzerine ilk kez çıkması - bu tahsis kısıtlamasının niceliksel bir yansımasıdır.
Büyük ölçekli veri merkezlerinin neden önce ödeme yaptığı: kota piyasasında, tahsisat en uzun vadeli taahhüde ve ton başına en yüksek birim değerine sahip müşteriye yapılır. M8 CCL üzerinde 100,000 adet Rubin işlem kartı siparişi veren bir büyük ölçekli veri merkezi, bir CCL üreticisine 50 adetlik endüstriyel PCB siparişinin sağlayamayacağı tahsis edilebilir hacim ve fiyatlandırma gücü sağlar. CCL üreticisi büyük ölçekli veri merkezinin siparişini kabul eder, kapasite tahsis eder ve kalan üretim genel PCB talebine sunulur.
8. Yapay Zekâ Kullanmayan Alıcıların Şu Anda Deneyimledikleri
Yapay zeka sunucu PCB'lerini satın almayan ancak aynı temel malzemeleri kullanan sektörler için 2026 döngüsü, teslim süresi, fiyatlandırma ve malzeme bulunabilirliği üzerinde rahatsız edici etkiler yarattı:
- Telekomünikasyon ve ağ ekipmanı üreticileri. 5G baz istasyonları, anahtarlar ve yönlendiriciler, PPE tabanlı orta kayıplı CCL (Megtron 6 sınıfı) malzemesine bağımlıdır; bu malzeme ailesi, yapay zekanın da kullandığı malzemedir. Birçoğu 14-18 haftalık teslimat süreleriyle ve 2024'te satın aldıkları aynı kalite için %20-40'lık fiyat artışlarıyla karşı karşıya.
- 5G altyapı sağlayıcıları. Tedarik zincirinin başlangıç aşamasından kaynaklanan doğrudan KKD reçinesi maruziyeti. Bazı tasarımlar, mevcut malzeme ile kanal performansını korumak için geçici olarak daha kalın veya daha yüksek kaliteli katmanlar üzerine yeniden tasarlanmıştır.
- Otomotiv elektroniği (özellikle 77 GHz radar). Özel PTFE/hidrokarbon laminatlar (özel düşük kayıplı laminat/özel düşük kayıplı laminat sınıfı) ayrıca hiper ölçekli yüksek frekanslı programlar için yapay zeka tarafından tahsis edilmektedir. Otomotiv radar üretimi artık alternatif laminat kalitelerinin onaylanmasına veya daha uzun teslim sürelerinin kabul edilmesine bağlıdır.
- Endüstriyel kontrol, güç ve tüketici elektroniği. Standart FR-4, üst düzey alıcıların yer değiştiren talebini karşılıyor; teslim süreleri 2-3 haftadan 6-8 haftaya uzadı. Yapay zekâ sınıfı malzeme maruziyetinden tamamen yalıtılmış alıcılar bile bu yayılma etkisini görüyor.
- RF / uzay savunması. Özel PTFE düşük kayıplı laminat tipi malzeme daha az doğrudan maruz kalmaktadır, ancak özel düşük kayıplı laminat, Taconic ve Arlon'un kapasitelerini daha yüksek kar marjlı hiper ölçekli programlara ayırması nedeniyle teslim süreleri uzamıştır.
Yapay zekâ kullanmayan bir OEM 2026'da neler yapabilir?
Gerçekçi yanıt dört hamleyi birleştirir: (1) imalatçıya tahsis alternatifi sağlamak için her kart başına ikinci bir CCL sınıfı belirlemek; (2) imalatçının talebinize karşı CCL tahsisini güvence altına alabilmesi için tahminleri 12-26 haftalık bir süreye uzatmak; (3) aşırı spesifikasyon için tasarımları denetlemek — M6'nın uygun olduğu yerde M7 belirtilmesi, LP'nin uygun olduğu yerde HVLP folyo belirtilmesi, OSP'nin uygun olduğu yerde ENIG belirtilmesi; (4) kritik olmayan katmanlarda premium CCL'yi düşüren hibrit katmanlar kullanmak. Bunlar maliyet düşürme kılavuzunda ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
9. Yapay Zeka Sunucusu PCB Talebi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Yapay zeka sunucularına olan talep, PCB üretimini nasıl etkiliyor?
Yüksek katman sayısına ve kontrollü empedansa sahip devre kartlarına olan talep, belirli düşük kayıplı laminatlar, bakır folyo ve işlem kapasitesi için tedarik sıkıntısını artırabilir. Etki, onaylanmış malzemeye, katman karmaşıklığına, miktara ve gerekli teslim tarihine göre değişiklik gösterir.
Bir yapay zeka sunucusu PCB'sinin fiyatını doğru bir şekilde belirlemek için hangi bilgilere ihtiyaç duyulur?
PCBA gerektiğinde Gerber veya ODB++ verilerini, katman yapısını, empedans tablosunu, imalat çizimini, delme verilerini, bitmiş kalınlığı, yüzey işlemini, miktarı, test gereksinimlerini ve montaj dosyalarını sağlayın. Eksiksiz veriler, malzeme ve süreç kararları alınmadan önce mühendislik incelemesine olanak tanır.
Karmaşık yüksek hızlı devre kartları prototip ve seri üretim miktarlarında üretilebilir mi?
Evet. Uygun işlem yolu, mühendislik incelemesi sırasında onaylanır. Karmaşık yapılar, seri üretime geçmeden önce malzeme onayı, sıralı laminasyon, kontrollü empedans, via işlemi, özel muayene veya pilot üretim gerektirebilir.
Bir tasarım ekibi, gelişmiş bir PCB için tedarik riskini nasıl azaltabilir?
Elektrik bütçesinin izin verdiği yerlerde nitelikli malzeme seçeneklerini belirtin, katman düzenini erken aşamada onaylayın, imalat çiziminde ikame kontrollerini tanımlayın ve yüksek riskli bir yönlendirme veya geçiş yapısını kesinleştirmeden önce üreticiyi sürece dahil edin.
Highleap bir yapay zeka sunucu kartını ne zaman gözden geçirmelidir?
Tasarımın fiyat teklifine sunulmadan önce gözden geçirilmesi, özellikle kart yüksek hızlı kanallar, yoğun BGA çıkış yönlendirmesi, özel laminatlar, arka delme, HDI özellikleri veya sıkı izlenebilirlik gereksinimleri içeriyorsa, son derece faydalıdır.
Önerilen Mesajlar
TMM PCB Üretimi
İçindekiler Tablosu TMM PCB Üretimi RF ve... için Kapsam
RT duroid 6002 PCB Alıntı ve Yığınlama
Bu sayfa, alıntı ve sıralama tanımlama görevinden sorumludur...
TMM6 Filtre PCB Üretimi
İçindekiler: Mikrodalga Filtre Tasarımcıları Neden... Kullanıyor?
Taconic RF 35 ve RO4350B PCB karşılaştırması
İçindekiler RF-35 ve RO4350B Karşılaştırması Tedarik ve...
PCB'ler için fiyat teklifi nasıl alınır
Sizin için DFM/DFA analizi yapalım ve size bir raporla geri dönelim. Dosyalarınızı web sitemiz üzerinden güvenli bir şekilde yükleyebilirsiniz. Size fiyat teklifi verebilmemiz için aşağıdaki bilgilere ihtiyacımız var:
-
- Gerber, ODB++ veya .pcb, spec.
- Montaj gerekiyorsa BOM listesi
- Adet
- Dönüş zamanı
PCBA hizmetleri için lütfen BOM'unuzu (Malzeme Listesi) ve herhangi bir özel montaj talimatını sağlayın. Ayrıca, tasarımlarınızı üretilebilirlik ve montaj için optimize etmek ve sorunsuz bir üretim süreci sağlamak için DFM/DFA analizi de sunuyoruz.
