GPU-server PCB-fremstillingstjenester i Kina
Figur 1. Fremstilling af GPU-server-printkort
Highleap Electronics er en printkortfabrik med dokumenteret kapacitet inden for fremstilling af printkort til GPU-servere. Vi bygger 8-GPU og 4-GPU baseboards, NVLink switch boards, NVSwitch carriers, optiske host boards, PCIe Gen5 risers og de understøttende strøm- og styringsprintkort, der indgår i AI-hardwareplatforme – sammen med vores bredere printkort- og EMS-portefølje.
Indholdsfortegnelse
- Hvad OEM'er leder efter i fremstilling af GPU-serverprintkort
- Matrix for fremstilling af GPU-serverprintkort
- Korttyper dækket af vores GPU-server-PCB-fabrikationslinje
- Materialer og stackup-strategi til fremstilling af GPU-server-printkort
- Kvalitetsflow, S-parametertest og AVL til fremstilling af GPU-serverprintkort
- Engagerende Highleap til dit GPU-server PCB-fabrikationsprogram
1. Hvad OEM'er kigger efter i forbindelse med fremstilling af GPU-serverprintkort
GPU-serverprogrammer befinder sig i krydsfeltet mellem tre krævende områder: printkortlayout med meget høj tæthed, ultrahøjfrekvent signalering og hurtigt produktcyklustryk. En dygtig GPU-server printkortfabrikationspartner skal opfylde alle tre på én gang, imod forventninger om lavere indkøbsomkostninger, der ikke lempes, bare fordi teknologien er ny.
Ingeniørkrav til fremstilling af GPU-server-printkort
- Stackup ingeniørpartnerskab: Fodlister med et højt lagtal (24-32 lag) kræver omhyggelig udvælgelse af dielektrisk tykkelse, prepreg-matchning på tværs af materialeovergange og balance i harpiksindholdet for at kontrollere vridning - muligheder, som vores fremstilling af flerlags-PCB linjen er struktureret omkring.
- Impedansmodellering og verifikation: 85Ω differential til ±5% på PCIe Gen5 og NVLink-routing; modelleret i designfasen, verificeret på TDR-kuponer i hver produktionskørsel.
- Bagboringskapacitet: Via stubber ved 28 GHz koster Nyquist 1-4 dB pr. stub; bagboring En reststub på ≤8 mil med en tolerance på ±5 mil er ikke til forhandling ved fremstilling af 112G PAM4 GPU-server-PCB.
- Reduktion af skævhed i glasvæv: Fine glastyper (1080, 2113) på signallag; differentiel parrotation; spread-glass-muligheder, når tilgængelige — standarddisciplin på vores GPU-server-PCB-fabrikationslinje.
- Materiale-kolaminering: Hybride opstablissementer med materiale med ultralavt tab på signallag og standard FR4 med høj Tg på effektlag — enkelttrykscyklus for at styre omkostningerne, samtidig med at signalintegriteten bevares.
- Karakterisering af S-parameter på kuponniveau: Indsætningstab, returtab, krydstale op til 40 GHz på testkuponer leveret med hvert panel.
Indkøbskrav til fremstilling af GPU-server-printkort
- Kapacitet for AI-volumenramper: GPU-platformvolumener kan stige fra prototype til 10,000+ enheder pr. kvartal på 6 måneder; kapacitetsreservation i forhold til rullende prognoser er afgørende.
- Hyperscaler-tilpassede kvalitetssystemer: AVL-kvalificering hos hyperscaler ODM'er og Tier-1 GPU-server OEM'er kræver dokumenteret proceskontrol, ændringsstyring og revisionssupport gennem hele GPU-serverens printkortproduktionslivscyklus.
- Disciplin for ændring af revision: AI-hardwareplatforme itererer aggressivt; ECN-responstid inden for dage, ikke uger.
- Omkostningsgennemsigtighed: Materialeomkostninger (laminater med ultralavt tab kører 5-10× FR4), værktøj, NRE og enhedspris fremgår alle tydeligt af forslag til fremstilling af GPU-server-printkort.
- Forudsigelighed af leveringstid: Aftalte leveringstider, der holder sig under volumenstigningen; leverandørsidekapacitet fungerer som buffer mod stigninger i efterspørgslen.
- Geografisk og politisk risikoafdækning: Kvalificering fra to kilder, kapacitet på alternative lokationer, transparent kortlægning af forsyningskæden.
2. Matrix for fremstillingskapacitet for GPU-server-printkort
Produktionslinjenumre, som vores GPU-server-PCB-fabrikationslinje bekræfter skriftligt under AVL-kvalificering – bevist på tværs af flere generationer af GPU-serverplatforme.
| Parameter | Specifikationer for fremstilling af GPU-serverprintkort |
|---|---|
| Lagantal | Produktion af 8 til 32 lag; 36 på udvalgte programmer |
| Minimum spor/afstand | 0.060 / 0.060 mm produktion; 0.050 / 0.050 mm prototype |
| Minimum mekanisk boring | 0.15 mm produktion; 0.10 mm prototype |
| Lasermikrovia | Minimum 0.075 mm; 0.10 mm med 0.20 mm optagepude som standard |
| Kontrolleret impedans | ±10 % standard; ±5 % på kritiske Gen5/NVLink-par — se impedansstyrings-PCB |
| Restbum til bagboring | ≤8 mil med ±5 mil tolerance på Gen5 og 112G PAM4 |
| Maksimal bordstørrelse | 600 × 500 mm — dækker HGX 8-GPU fodaftryk |
| Kobbervægt | 0.5 oz til 4 oz indre; 0.5 oz til 3 oz ydre |
| Imaging | LDI ved 25 µm opløsning på tværs af linjen |
| Elektrisk test | 100 % flyvende probe eller armatur; TDR-kupon pr. panel; S-parameter op til 40 GHz på forespørgsel |
| Kvalitetscertificeringer | ISO 9001:2015, IATF 16949, UL-godkendelse; AS9100D-tilpasset flow tilgængeligt |
| IPC-acceptklasse | IPC-A-600 Klasse 2 standard; Klasse 3 på forespørgsel |
| Prototype-omsætningsproces | 10-14 arbejdsdage for 24-28 lags fodlister; 14-18 for 32 lags |
3. Korttyper dækket af vores GPU-server-printkortfabrikationslinje
En GPU-serverplatform er sjældent et enkelt printkort. Vores GPU-serverprintkortfabrikationslinje dækker hele printkortporteføljen i en moderne AI-server, koordineret under én fabrikationsaftale med samlet ændringskontrol og kvalitetsrapportering.
8-GPU-baseboards — kernen i fremstilling af GPU-serverprintkort
- HGX-klasse 8-GPU-bundkort: Cirka 460 × 350 mm printpladeareal; 24-32 lags konstruktion; over 1,000 højhastighedsdifferentialpar pr. printplade. Den mest krævende kategori, vi bygger.
- OAM-klasse 8-GPU-baseboards: OCP Universal Baseboard (UBB) referencedesign, der understøtter AMD Instinct, Intel Gaudi og brugerdefinerede hyperscaler-acceleratorer i 8-moduls konfiguration.
- MGX modulære serverbundkort: NVIDIA MGX-klasse modulære serverbundkort med byggeklodser; 18-24 lags konstruktion.
- 4-GPU-bundkort: Mindre AI-serverbundkort — typisk 380 × 280 mm, konstruktion med 20-24 lag; luftkølede i stedet for væskekølede.
NVLink switch- og bridge-kort
- NVSwitch-bærerkort: 24-30-lags carriers, der hoster NVSwitch ASIC'er; noget af den tætteste højhastighedsrouting inden for fremstilling af GPU-server-printkort.
- NVLink brokort: Små højfrekvente printkort (typisk 60 × 30 mm) bygget udelukkende på Tachyon 100G — lille printkortareal berettiger til førsteklasses materiale overalt.
- NVLink Switch-systemkort: 28-32-lags linjekort til domæner med flere racks opskalering.
Netværks- og værtsgrænsefladekort
- 800G optiske modul værtskort: OSFP og QSFP-DD med 8×112G PAM4 værtsidegrænseflade.
- 1.6T optiske værtskort (nye): Næste generations OSFP-XD med 16×112G eller 8×224G PAM4.
- NIC- og DPU-udbydere: ConnectX-7/8 NIC-bærere, BlueField-3 DPU-bundkort med 400G/800G-grænseflader — dækket af vores højhastigheds-PCB-fremstilling linje.
Host CPU-bundkort og risers
- Dual-socket vært-CPU bundkort: Xeon Scalable- eller EPYC-bundkort, der forbinder til 8-GPU-baseboardet via PCIe Gen5; 18-22-lags konstruktion.
- PCIe Gen5 risers: korte riser-kort, der er kritiske for signalintegritet; bagboring og Tachyon 100G-materialestandard.
- Kabelforbundne riserløsninger: Stik-til-kabel-startkort til distribueret PCIe-topologi.
Strøm-, BMC- og infrastrukturkort
- 48V strømhyldeprintkort: Tunge kobberbagplader til DC-distribution på rack-niveau.
- VRM datterkort: strømforsyning ved belastningspunktet nær GPU-sokler.
- BMC's bestyrelser: ASPEED AST2600-baserede serviceprocessor-bundkort.
- Kølepladebærerplader: Mekaniske præcisions-printkort til fremstilling af væskekølede GPU-server-printkort.
Figur 2. GPU-server PCBA
4. Materialer og stackup-strategi til fremstilling af GPU-server-printkort
Materialevalget styrer både omkostningerne og ydeevneloftet for enhver GPU-server PCB-fabrikation. Vores linje fører alle materialer, der er anført nedenfor, i aktiv produktionskvalificering – ikke kun på prototypepaneler.
| Anvendelse | Signalhastighed | Anbefalet materiale | Pris vs. FR4 |
|---|---|---|---|
| GPU-baseboardsignallag — nuværende generation | 112G PAM4 NVLink | Tachyon 100G / Megtron 7 | 5–8× |
| GPU-baseboardsignallag — næste generation | 224G PAM4 | Tachyon-100GX / Megtron 8 | 8–12× |
| GPU-baseboard-strømlag | DC + 100 kHz omskiftning | Isola 370HR eller tilsvarende | 1.2 × |
| NVLink brokort | 100G PAM4 | Tachyon 100G overalt | 5 × |
| NVSwitch-bærerkort | 112G PAM4 | Tachyon 100G / Megtron 7 | 5–8× |
| PCIe Gen5-routing (kort) | 32 GT/s NRZ | I-Tera MT40 / 370HR | 1.2–2× |
| PCIe Gen5-routing (lang) | 32 GT/s NRZ | I-Tera MT40 / Tachyon 100G | 2–5× |
| 800G optisk værtskort | 8×112G PAM4 | Tachyon 100G | 5 × |
| Strømstyringsdatter | DC + 100 kHz | 370HR eller IS410 — se vores FR4 PCB fremstilling | 1.0–1.2× |
| BMC / bestyrelse | under 1 Gbps | IS410 eller 370HR | 1.0–1.2× |
Hybrid stackup-filosofi i fremstilling af GPU-server-printkort
Økonomien ved fremstilling af GPU-serverprintkort favoriserer stærkt hybride stackups: materiale med ultralavt tab kun på lag, der bærer signaler med højeste hastighed, FR4 med høj Tg på strøm-, jord- og langsommere signallag. Et 32-lags GPU-baseboard kan bruge Tachyon 100G på 8 signallag og 370HR på de resterende 24 - typisk koster det 50-60 % at skære materiale i forhold til en ren Tachyon-konstruktion, samtidig med at højhastighedsydelsen bevares, hvor det er vigtigt.
Kolamineringskompatibilitet
Tachyon 100G og 370HR lamineres sammen i en enkelt pressecyklus under standard FR4-forhold. Det samme gælder for Megtron 7 + Megtron 4 og I-Tera MT40 + 370HR-kombinationerne. Prepreg-matchning ved materialeovergange kræver opmærksomhed - vi koordinerer med Isola og Panasonics tekniske support på kritiske GPU-server-PCB-fabrikationskonstruktioner for at verificere prepreg-kompatibilitet før værktøjsfrigivelse.
5. Kvalitetsflow, S-parametertest og AVL til fremstilling af GPU-serverprintkort
GPU-serverplatforme sendes ind i hyperscaler-miljøer, hvor en enkelt PCB-fejl kan ødelægge en AI-træningskørsel, der er værd tusindvis af GPU-timer. Kvalitetsomkostningerne ved ethvert problem i felten er størrelsesordener højere end omkostningerne ved at opdage det ved GPU-server-PCB-fabrikation. Vores kvalitetsflow er struktureret i overensstemmelse hermed.
Proceskontrol på kritiske parametre
- Dielektrisk tykkelse: ±5% tolerance på signalbærende lag; verificeret ved tværsnitsprøvetagning efter laminering på hvert panel.
- Sporbredde: ±10 µm via laser direkte billeddannelse; ætsningskompensation justeret pr. materiale.
- Impedans: ±5% på kritiske differentialpar; TDR-kuponverifikation pr. panel.
- Bagboredybde: ±5 mil fra målet; verificeret ved tværsnit på den første artikel og ved den aftalte prøveudtagningsfrekvens.
- Tykkelse af belagt gennemgående hul: Minimum 25 µm ind via cylinder; XRF på ydre kobber plus kuponmikrosektion.
- Lag-til-lag registrering: Røntgenverifikation med måltolerance ±3 mil på PCB-fabrikationsbuilds til GPU-servere med højt lagantal.
S-parametertest pr. levering
- Indsættelsestab: målt på testkuponer til 40 GHz; sammenlignet med modellerede mål.
- Retur tab: verificerer connector-lancering og via overgangskvalitet.
- Differentiel krydstale: NEXT og FEXT på repræsentative kuponstrukturer.
- Faseforsinkelse: Verifikation af tidsdomæne- eller frekvensdomæne-skævhed på længde-matchede par.
- Simulering af øjediagram: Kundeleverede IBIS-AMI-modeller kan køres mod målte kanal S-parametre på anmodning.
Dokumentation pr. levering af GPU-server-printkortfabrikation
- Overensstemmelsescertifikat pr. panel med sporbarhed af materialeparti og procesforløb
- Materialecertificeringer (laminat, prepreg, kobberfolie)
- Elektrisk testrapport — 100% flyvende sonde eller armatur
- Impedanstestrapport med TDR-plot pr. panel
- S-parameter testrapport på kuponer (på forespørgsel)
- Mikrosektionsrapport om første artikel og pr. aftalt prøveudtagningsfrekvens
- AOI-inspektionslogfiler
- Visuel inspektion i henhold til IPC-A-600 klasse 2 eller 3
- Tværsnitsverifikation af bagboredybde (prøveudtagning pr. panel)
- RoHS, REACH, erklæringer om konfliktmineraler
- Processporbarhedslog, der forbinder færdig seriel til intern arbejdsordre, materialeparti, operatør
Figur 3. GPU-serverens printkort
6. Brug Highleap til dit GPU-server PCB-fabrikationsprogram
- Tidligt platformdesign: Konsultation om opstabling, materialeanbefaling, impedansmodellering — typisk udført 6-9 måneder før den første prototype.
- Prototypeopbygninger: Mængde på 5-25 stk. med en ekspeditionstid på 10-14 arbejdsdage for 24-28-lags fodlister; længere for 32-lags og HDI-konstruktioner.
- Kvalifikationsprøver: 50-500 stk. til miljøkvalificering, test på systemniveau, kundegodkendelse af AVL; fuld PPAP-lignende dokumentation tilgængelig.
- Pilotproduktion: Første volumen kører med kundestyret kapacitetsallokering; typisk 1,000-5,000 enheder; kvalitetsdatafeeds AVL-godkendelse.
- Volumenproduktion: planlagte månedlige eller ugentlige leverancer mod rullende prognose; kapacitet reserveret mod kundetilsagn.
Highleap Electronics er en full-service fabrik til printkortproduktion og -montering; den her beskrevne GPU-server printkortfabrikationskapacitet er et af flere specialiserede programmer, vi kører. Vi er ISO 9001- og IATF 16949-certificerede med AS9100D-tilpassede procesflows tilgængelige for programmer, der kræver support af forhøjet kvalitetssystem. Vores GPU-server printkortfabrikationslinje er udstyret med laser direkte billeddannelse med en opløsning på 25 µm, kontrolleret dybdeboring med en tolerance på ±5 mil, 100 % impedanstestdækning, S-parametertest op til 40 GHz, røntgenregistreringsverifikation og mikrosektionskapacitet til verifikation af første vare og undervejs.
Indsend Gerber-filer, boredata, stackup-specifikationer, kanalperformancemål og målmængder via vores online tilbudsportal for at få et 24-timers svar. For komplekse GPU-server PCB-fabrikationsprogrammer - lanceringer af nye GPU-platforme, scale-out fabric host boards, hyperscaler-specifikke kvalifikationsflows - kan vores programteam engagere sig direkte. For relaterede kapacitetsdetaljer, se vores sider om GPU-server PCB-fremstilling og AI-server PCB-løsninger.
anbefalet Indlæg
TMM PCB-fremstilling
Indholdsfortegnelse TMM PCB-fabrikationsområde for RF og...
RT duroid 6002 PCB Citat og Stackup
Denne side ejer opgaven med tilbud og stackup-definition...
TMM6 Filter PCB Fremstilling
IndholdsfortegnelseHvorfor bruger designere af mikrobølgeovnsfiltre...
Taconic RF 35 vs. RO4350B printkort
Indholdsfortegnelse RF-35 vs RO4350B Indkøb og...
Sådan får du et tilbud på printkort
Lad os køre en DFM/DFA-analyse for dig og vende tilbage til dig med en rapport. Du kan uploade dine filer sikkert via vores hjemmeside. Vi har brug for følgende oplysninger for at kunne give dig et tilbud:
-
- Gerber, ODB++ eller .pcb, spec.
- Stykliste, hvis du ønsker montering
- Antal
- Vendetid
For PCBA-tjenester bedes du fremvise din BOM (Bill of Materials) og eventuelle specifikke monteringsinstruktioner. Vi tilbyder også DFM/DFA-analyse for at optimere dine designs med hensyn til fremstillingsevne og montering, hvilket sikrer en problemfri produktionsproces.
