TMM PCB til antenneminiaturisering
Siden om antenneminiaturisering er bevidst smallere end fremstillingssiden for TMM-familien. Den fokuserer på, hvordan dielektrisk konstruktion og færdig tykkelse ændrer antennedimensioner, samtidig med at fødegeometri, jordstruktur og fabrikationstolerance forbliver knyttet til det frigivne antennedesign.
Figur 1. Rogers TMM
TMM-konstruktioner kan reducere dimensioner af nogle antennefunktioner, når den valgte kvalitet giver en højere dielektricitetskonstant, men den færdige antenne afhænger stadig af dielektrisk tykkelse, kobbergeometri, fødeovergang, jordstruktur og fabrikationstolerance. Materialeomfang: Rogers-produktnavnet bruges til at identificere det laminat, der er specificeret til printkortkonstruktionen. Highleap Electronics leverer printkortfabrikation og -samling, mens laminatet indkøbes og verificeres separat. Resumé: Denne side fokuserer på brugen af TMM-familien i antenneminiaturiseringsprojekter, hvor kvalitetsvalg er knyttet til den krævede elektriske konstruktion og produktionsvindue. Aktuel leverandørdokumentation bør anvendes til den specificerede kvalitet, tykkelse og foliekonstruktion i stedet for at behandle familieniveauværdier som en erstatning for en frigivet stakup.
Indholdsfortegnelse
- Hvad er Rogers TMM laminatmateriale
- Rogers TMM-seriens egenskaber (TMM3–TMM13i) — Referenceværdier og designanvendelse
- TMM3 og TMM4: Lav-Dk til filtre, oscillatorer og kalibreringssubstrater
- TMM6 og TMM10: High-Dk til GPS-antenner og basestationsarrays
- TMM10i og TMM13i: Rogers-laminater med den højeste DK-kvalitet til miniaturiserede antenner
- Sådan fremstiller du TMM-printkort: Boring, plettering og laminering
- Rogers TMM vs RO4000 vs RO3000: Guide til materialevalg
1. Valg af TMM-kvalitet til antenneminiaturisering
TMM er en familie af termohærdende mikrobølgelaminater, der anvendes i mikrostrip- og stripline-konstruktioner. Til antennearbejde er det nyttige produktionsspørgsmål, hvilken kvalitet og tykkelse der giver den nødvendige elektriske geometri, samtidig med at den forbliver kompatibel med den tilsigtede bore-, fræsnings-, laminerings- og pletteringsrute. Rogers udgiver separat fremstillingsvejledning til TMM-familien, så den frigivne konstruktion bør kontrolleres i forhold til den aktuelle leverandørdokumentation før værktøjsfremstilling. PCB-fremstillingsprocessen bør derefter matches med den pågældende konstruktion. Når en kvalitet er valgt, forbinder konstruktionen af antenner på TMM-substrater størrelsesreduktionsmodellen med artwork, fødestrukturer og dimensionsinspektion.
For antenneminiaturisering er de relevante variabler kvalitetsspecifik Dk, dielektrisk tykkelse, kobberkonstruktion, temperaturadfærd og forholdet mellem RF-funktionsstørrelse og fremstillingstolerance. Disse værdier bør tages fra den aktuelle leverandørs datablad for den valgte kvalitet snarere end generaliseres på tværs af alle TMM-produkter. Highleap gennemgår antennetilførsel, referenceplanafstand, linjebredde og pladetykkelse i forhold til den modellerede konstruktion. Efterhånden som dimensionerne krymper, bliver panelregistrering og ætsningskontrol vigtigere, så den første artikel bør måle de funktioner, der driver antenneresponsen. Nøjagtige materialeegenskabsværdier bør kontrolleres i forhold til den aktuelle leverandørdokumentation for den specificerede kvalitet og konstruktion.
Da TMM er termohærdende, blødgør det ikke ved opvarmning. Trådbinding kan udføres uden risiko for, at puden løfter sig eller substratet deformeres – en betydelig fordel i forhold til PTFE til hybride mikrobølgeintegrerede kredsløb (MIC'er).
2. Rogers TMM-seriens egenskaber (TMM3–TMM13i) — Referenceværdier og designanvendelse
Værdierne nedenfor er referencedata fra offentliggjort Rogers TMM teknisk litteratur; verificér den aktuelle revision og testmetode før udgivelsen. "Process Dk" måles ved 10 GHz pr. IPC-TM-650 metode 2.5.5.5 (stripline resonator, z-akse). "Design Dk" er bredbåndsværdien målt 8-40 GHz ved hjælp af differentiel faselængdemetode — brug Design Dk i din EM-simulering (HFSS, ADS, CST).
| Ejendom | TMM3 | TMM4 | TMM6 | TMM10 | TMM10i | TMM13i | Betingelser / Metode |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dk (proces) @ 10 GHz | 3.27 0.032 ± | 4.50 0.045 ± | 6.00 0.080 ± | 9.20 0.230 ± | 9.80 0.245 ± | 12.85 0.35 ± | z-akse, IPC-TM-650 2.5.5.5 |
| Dk (design) 8–40 GHz | 3.45 | 4.70 | 6.30 | 9.80 | 9.90 | 12.20 | Differentialfaselængde |
| Df ved 10 GHz | 0.0020 | 0.0020 | 0.0023 | 0.0022 | 0.0020 | 0.0019 | z-akse, IPC-TM-650 2.5.5.5 |
| TCDk (ppm/°K) | + 37 | + 15 | -11 | -38 | -43 * | -70 | −55 til +125 °C |
| CTE x,y (ppm/°K) | 15 | 16 | 18 | 21 | 19 | 19 | 0–140 °C, ASTM E831 |
| CTE z (ppm/°K) | 23 | 21 | 26 | 20 | 20 | 20 | 0–140 °C, ASTM E831 |
| Termisk ledningsevne (W/m·K) | 0.70 | 0.70 | 0.72 | 0.76 | 0.76 | — | z-akse, 80 °C, ASTM C518 |
| massefylde | 1.78 | 2.07 | 2.37 | 2.77 | 2.77 | 3.00 | ASTM D792 |
| Kobberskaller (lb/in) | 5.7 | 5.7 | 5.7 | 5.0 | 5.0 | 4.0 | Efter lodning, flydende, 1 ml ED kobber |
| Td (°C) | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 | TGA, ASTM D3850 |
| Kompatibel med blyfri | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | — |
* TMM10i TCDk er estimeret i henhold til Rogers datablad. TMM13i varmeledningsevne er ikke offentliggjort. Vandabsorption varierer afhængigt af substrattykkelsen - se Rogers datablad for tykkelsesspecifikke værdier (ASTM D570). Standardtykkelser: 0.015″–0.500″ (15–500 mil). Standardpanelstørrelser: 18 × 12″ og 18 × 24″. Kobberbeklædning: ½ oz, 1 oz, 2 oz elektroaflejret; tungmetalbeklædning tilgængelig.
Vigtige datamønstre: Df forbliver lav (0.0019-0.0023) på tværs af alle varianter uanset Dk — designere kan vælge høj Dk til miniaturisering uden en betydelig tabsstraf. CTE xy og CTE z er tæt på hinanden i alle varianter (i modsætning til FR4, hvor z-CTE er 3-5 gange højere end xy), hvilket er fundamentet for pålidelige belagte gennemgående huller.
Proces-Dk vs. Design-Dk: De to værdier er forskellige, fordi de måles med forskellige metoder ved forskellige frekvensområder. For eksempel har TMM4 proces-Dk = 4.50, men design-Dk = 4.70. Brug kun proces-Dk til kvalitetskontrol i fremstillingen. Bemærk, at TMM13i's design-Dk (12.20) er lavere end dens proces-Dk (12.85) — verificér altid, hvilken værdi dit simuleringsværktøj forventer.
3. TMM3 og TMM4: Lav Dk til filtre, oscillatorer og kalibreringssubstrater
TMM3 (Dk = 3.27 proces / 3.45 design). TMM3 er tættest på RO4350B i dielektricitetskonstant. Dens TCDk på +37 ppm/°K betyder, at den dielektriske konstant stiger en smule med temperaturen - en forudsigelig, velkarakteriseret drift, der kan kompenseres i design. Over det militære temperaturområde -55 til +125 °C er den samlede Dk-forskydning cirka 0.7 %, hvilket holder filterets centerfrekvenser stabile uden efterproduktionsjustering. TMM3 bruges i satellittransponderfiltre, spændingsstyrede oscillatorsubstrater (VCO) og testarmaturer, hvor Dk skal være kendt med høj nøjagtighed og repeterbar på tværs af produktionspartier.
TMM4 (Dk = 4.50 proces / 4.70 design). TMM4 har den mindste TCDk-størrelsesorden i hele TMM-familien: +15 ppm/°K. Over −55 til +125 °C er den samlede Dk-drift cirka 0.27 % - den mest temperaturstabile mulighed i Rogers-porteføljen. Dens design-Dk på 4.70 er tæt på FR4 (4.2-4.5), så designs prototypet på FR4 kan overgå til TMM4 uden at ændre kredsløbsdimensioner. TMM4 er standardvalget til combline- og interdigitale filtre i kommunikationssystemer og militærradioer, hvor frekvensnøjagtigheden skal holdes stabil fra −55 til +125 °C.
4. TMM6 og TMM10: High-Dk til GPS-antenner og basestationsarrays
Højere Dk reducerer den guidede bølgelængde, hvilket proportionalt krymper resonante strukturer. En patchantenne på TMM6 (Dk = 6.00) er cirka 35 % mindre pr. dimension end den samme antenne på TMM3 (Dk = 3.27). På TMM10 (Dk = 9.20) når størrelsesreduktionen cirka 50 %.
TMM6 (Dk = 6.00 proces / 6.30 design). TMM6 er den mest anvendte TMM-variant. GPS L1 (1.575 GHz) patchantenner på TMM6 opnår et fodaftryk på cirka 25 × 25 mm - kompakt nok til biltagmoduler og håndholdte modtagere. TCDk på -11 ppm/°K (den eneste negative og lille TCDk i familien) kan være en stærk kandidat, når både miniaturisering og temperaturstabilitet er påkrævet. TMM6 er også standardmaterialet til antennepaneler til cellulære basestationer, hvor en størrelsesreduktion på 35 % pr. element tillader flere radiatorer i et fast panelområde til 5G massive-MIMO arrays.
TMM10 (Dk = 9.20 proces / 9.80 design). TMM10 skubber miniaturiseringen yderligere - en størrelsesreduktion på 50 % i forhold til TMM3. Anvendelserne omfatter dielektriske resonatorantenne (DRA) designs og kompakte arrays til Wi-Fi og 5G. TMM10 og TMM10i kan erstatte keramiske substrater af aluminiumoxid, mens de forbliver bearbejdelige på standard PCB-udstyr - Rogers bemærker specifikt denne funktion i TMM-databladet. Afvejning: CTE xy stiger til 21 ppm/°K, og materialet bliver mere sprødt ved højere keramisk belastning. For stærkere miniaturisering bør TMM13i's høj-Dk konstruktion vurderes i forhold til de tilladte frekvensforskydning og ætsningstolerancer.
5. TMM10i og TMM13i: Rogers-laminater med den højeste Dk-kvalitet til miniaturiserede antenner
Suffikset "i" betegner isotropiske CTE-varianter. TMM10i (Dk = 9.80) og TMM13i (Dk = 12.85) har CTE, der er tæt matchet i alle tre akser: begge måler 19/19/20 ppm/°K (x/y/z) - den mest konsistente termiske udvidelse af alle Rogers-laminater.
TMM10i (Dk = 9.80 proces / 9.90 design). TMM10i foretrækkes frem for TMM10 til programmer med høj pålidelighed. Dens specifikke tyngdekraft (2.77) er identisk med TMM10, men den mere isotrope CTE (19/20 vs. TMM10's 21/20) reducerer differentiel spænding mellem kobber via tromler og det omgivende dielektrikum under termisk cykling. Anvendelser omfatter phased-array antenneelementer til luftfartsradar , dielektrisk belastede kavitetsfiltre til kommunikationssatellitter og effektdelernetværk, hvor PTH-pålidelighed over 1,000+ termiske cyklusser ikke er til forhandling.
TMM13i (Dk = 12.85 proces / 12.20 design). TMM13i tilbyder den mest aggressive miniaturisering i Rogers' portefølje — antenneelementer er cirka 60 % mindre pr. dimension end på TMM3. Det er et nichemateriale til ultrakompakte GNSS-antenner, miniaturiserede keramiske patch-arrays og dielektriske resonatoroscillatorer (DRO'er). Afvejninger: højeste densitet (3.00 g/cm³), TCDk på −70 ppm/°K (største temperaturdrift i TMM-familien), lavere kobberskrælstyrke (4.0 lb/in vs. 5.7 for TMM3) og varmeledningsevne, der ikke er offentliggjort af Rogers. Når maksimal Dk med termohærdende bearbejdningsevne er påkrævet, er TMM13i den eneste laminatmulighed, der mangler specialfremstillede keramiske substrater.
6. Sådan fremstilles TMM-printkort: Boring, plettering og laminering
TMM's termohærdende matrix betyder, at den behandler på standard FR4-udstyr – en stor fordel i forhold til PTFE. Det keramiske fyldstof introducerer specifikke justeringer, og sprødheden øges med Dk.
| Process trin | FR4-grundlinje | TMM-justering |
|---|---|---|
| Lamineringstemperatur | 175-185 ° C | Samme — hærdning ved standard FR4-temperaturer |
| Boring — borelevetid | 1,000+ hits | TMM3/4/6: 500–700 hits. TMM10/10i/13i: 300–500 hits |
| Boring — tilspænding | Standard | Reducer 20% for alle TMM-varianter |
| Fortvivl | Permanganat | Standardpermanganat — ingen plasma- eller natriumætsning nødvendig |
| Kobberafskalningsstyrke | > 6 lb/in | 5.0–5.7 lb/in (TMM3–TMM10i); 4.0 lb/in (TMM13i) |
| Hybride builds | N / A | Kompatibel med FR4 prepreg og andre TMM-varianter |
| Afpanelering | Routing eller V-score | V-score foretrækkes for varianter med høj Dk — sprødt materiale fjerner paneler |
| Trådbinding | Ikke anbefalet | Understøttet — termohærdende materiale blødgør ikke under bindingsvarme |
For TMM10, TMM10i og TMM13i anbefales laserboring til mikroviaer — det sprøde materiale kan mikrorevne omkring små mekanisk borede huller. Design en minimum sporbredde på 4 mil for TMM3/TMM4/TMM6 og 5 mil for TMM10/TMM10i/TMM13i. Inkluder impedanstestkuponer på hvert panel.
Highleap fremstiller TMM printkort på tværs af alle seks varianter. TMM3, TMM6 og TMM10i er lagerført i standardtykkelser (25 og 50 mil). TMM4, TMM10 og TMM13i er tilgængelige på bestilling med en materialeleveringstid på 2-4 ugers. Flerlags TMM-konstruktioner på op til 8 lag og TMM/FR4 hybrid-stacking understøttes. For den komplette fremstillingsproces, der dækker alle Rogers-materialefamilier, se Rogers PCB-fremstillingsprocesvejledning.
7. Rogers TMM vs. RO4000 vs. RO3000: Guide til materialevalg
| Designkrav | Kandidat | Hvorfor |
|---|---|---|
| Laveste tab (Df < 0.001) | RT/duroid 5880 | PTFE-base giver Df = 0.0009; TMM Df ≈ 0.002 er 2 gange højere |
| Omkostnings-/ydelseskandidat til generel RF 1-30 GHz | RO4350B / RO4003C | Lavere pris, lignende Dk-sortiment, mere bredt lagerført |
| Dk temperaturstabilitetskandidat | TMM4 (TCDk = +15 ppm/°K) | Laveste TCDk-magnitude i enhver Rogers-familie |
| Høj Dk for miniaturisering (Dk > 6) | TMM6 / TMM10 / TMM10i / TMM13i | Den eneste termohærdende familie, der tilbyder Dk op til 12.85 |
| Udskiftning af aluminiumoxidkeramisk substrat | TMM10 / TMM10i | Lignende Dk som aluminiumoxid, kan bearbejdes som standard PCB |
| Isotropisk CTE for via-pålidelighed | TMM10i / TMM13i | xyz CTE matchede tættest på kobber |
| Nem hybrid med FR4 | RO4000 eller TMM3/TMM4 | Begge termohærdende, samme pressecyklus som FR4 |
| Millimeterbølge > 40 GHz | RO3003 / RT/duroid | PTFE-tab lavere end TMM ved mmWave-frekvenser |
Det klareste anvendelsesscenarie for TMM er, når et design har brug for en Dk over 6.0 kombineret med standard PCB-bearbejdningsevne – ingen andre Rogers-serier tilbyder dette i et termohærdende format. Det andet stærke anvendelsesscenarie er temperaturstabil faseydelse: TMM4's TCDk på +15 ppm/°K er den laveste størrelsesorden i Rogers-porteføljen, hvilket gør den til standarden for smalbåndssatellitkommunikationsfiltre og præcisionsradar-feednetværk, hvor frekvensstabilitet over -55 til +125 °C er kritisk.
TMM er ikke det rigtige valg, når absolut minimal indsættelsestab er påkrævet (brug RT/duroid 5880), når der primært opereres over 40 GHz (PTFE overgår TMM ved mmWave), eller når omkostningerne er den primære drivkraft for generel RF under 10 GHz (RO4350B er billigere og mere udbredt på lager).
Anmod om et tilbud på TMM PCB fra Highleap → Indsend Gerber-filer og stackup-krav. Ingeniørrådgivning om TMM vs. RO4000 vs. RO3000-afvejninger er inkluderet uden beregning. For et tilbud på en miniaturiseret antenne skal du angive frekvensbånd, antennegeometri, stackup, printkortomrids, kobber og RF-testkrav. Dette giver producenten mulighed for at vurdere, om den nødvendige funktionsstørrelse er kompatibel med den foreslåede konstruktion.
anbefalet Indlæg
RT duroid 6002 PCB Citat og Stackup
Denne side ejer opgaven med tilbud og stackup-definition...
TMM6 Filter PCB Fremstilling
IndholdsfortegnelseHvorfor bruger designere af mikrobølgeovnsfiltre...
Taconic RF 35 vs. RO4350B printkort
Indholdsfortegnelse RF-35 vs RO4350B Indkøb og...
TMM4 Filter PCB Fremstilling
Fremstilling af TMM4-filterprintkort styres af...
Sådan får du et tilbud på printkort
Lad os køre en DFM/DFA-analyse for dig og vende tilbage til dig med en rapport. Du kan uploade dine filer sikkert via vores hjemmeside. Vi har brug for følgende oplysninger for at kunne give dig et tilbud:
-
- Gerber, ODB++ eller .pcb, spec.
- Stykliste, hvis du ønsker montering
- Antal
- Vendetid
For PCBA-tjenester bedes du fremvise din BOM (Bill of Materials) og eventuelle specifikke monteringsinstruktioner. Vi tilbyder også DFM/DFA-analyse for at optimere dine designs med hensyn til fremstillingsevne og montering, hvilket sikrer en problemfri produktionsproces.
