Serviciu de producție PCB Arlon 85N
Figura 1. Fabricarea PCB-urilor Arlon 85n
PCB-ul Arlon 85N este un laminat de înaltă frecvență conceput pentru aplicații RF, microunde și digitale de mare viteză care necesită pierderi reduse, performanțe electrice stabile și integritate fiabilă a semnalului. Este utilizat pe scară largă în amplificatoare RF, infrastructură wireless, electronică aerospațială și sisteme de comunicații avansate.
Highleap oferă servicii de fabricare și asamblare a PCB-urilor Arlon 85N, cu revizuire tehnică, fabricație cu impedanță controlată și asistență pentru livrare la nivel mondial.
Cuprins
- Proprietățile Arlon 85N — Ce controlează fiecare număr de fișă tehnică în producție
- Cum fabricăm PCB-urile Arlon 85N — Etapele procesului care definesc fiabilitatea
- Testarea fiabilității, documentația și trasabilitatea
- Unde se potrivește 85N - Aplicații, alternative și selecția materialelor
- O singură fabrică pentru fiecare placă din produsul dumneavoastră — plus protecție IP
- Începerea unui proiect PCB Arlon 85N cu Highleap
1. Proprietățile Arlon 85N — Ce controlează fiecare număr din fișa tehnică în producție
Majoritatea paginilor care tratează 85N reproduc fișa tehnică. Această secțiune conectează fiecare proprietate la consecințele sale în fabricație - cât costă, ce controlează și ce merge prost atunci când fabrica o ignoră.
Proprietati termice
- Tg: 250°C (DSC). Rămâne rigid prin reflow fără plumb la un vârf de 260°C. Problema: dezvoltarea unei Tg complete necesită întărire la peste 218°C timp de 120 de minute, măsurată la nivelul produsului - nu pe placa de presare. Produsul 85N subîntărit are o Tg efectivă mai mică și fiabilitatea este compromisă.
- Td: 407°C (pierdere în greutate de 5%). Marjă confortabilă peste orice temperatură de proces. Plăcile rezistă la 5-10 cicluri de refulare fără plumb fără degradare — esențial pentru reparațiile pe terenul aerospațial.
- T260 / T288 / T300: >60 min fiecare. Validează laminarea fără goluri. Orice gol reduce drastic aceste valori; folosim testarea cu cupon T260 per lot de producție pentru a confirma calitatea legăturii.
- CTE pe axa Z: 50 ppm/°C sub Tg; ~2.5% expansiune totală 50–260°C. Mai mic decât FR-4 (60–70 ppm/°C). Încă semnificativ pe plăci groase cu găuri cu raport de aspect ridicat — modelăm tensiunea în butoi în timpul DFM și semnalăm proiectele cu risc.
- CTE X/Y: 12–16 ppm/°C. Aproape egal cu cuprul (17 ppm/°C). Reduce abaterea de înregistrare în timpul laminării și riscul de ridicare a plăcuței în timpul fluctuațiilor termice.
Proprietăți electrice și mecanice
- Dk ~4.0, Df ~0.012 la 1 MHz. Comparabil cu FR-4 cu Tg ridicat. Nu este un material cu pierderi reduse — proiectanții care au nevoie de performanță mmWave ar trebui să ia în considerare Isola Astra MT77 (Dk 3.0, Df 0.0017) sau un laminat special cu pierderi reduse.
- Absorbție de umiditate: 0.5%. Mai mare decât epoxi (~0.1–0.2%). Fiecare panou trebuie copt timp de 60 de minute la 107–121°C imediat înainte de asamblare și din nou înainte de asamblarea fără plumb. Omiterea acestei etape este principala cauză a delaminării în multistraturile de poliimidă.
- Formulă întărită. Modificat pentru a fi mai puțin sensibil la variațiile de găurire și frezare decât poliimidele mai vechi; reologia topiturii este mai apropiată de FR-4 pentru o umplere mai bună a rășinii pe stivuiri complexe multistrat.
- Rezistența la decojire. Excelent atunci când laminarea este executată corect. Se deteriorează dacă umiditatea este reținută în timpul presării - un defect care apare de obicei doar la testarea ciclului termic.
Pentru informații mai ample, consultați paginile noastre despre PCB-uri din poliimidă și materiale Arlon 85N.
2. Cum fabricăm PCB-urile Arlon 85N — Etapele procesului care definesc fiabilitatea
Cele trei cauze principale cele mai frecvente ale defecțiunilor în câmp ale PCB-urilor din poliimidă sunt delaminarea indusă de umiditate, subîntărirea și desmearul incomplet. Toate trei sunt defecțiuni ale procesului de fabricație, nu defecte de material. Această secțiune documentează controalele noastre de proces pentru fiecare dintre ele.
Laminare
- Pre-coacere: Straturi interioare depuse pe suport (nesuprapuse) la 107–121°C timp de 60 de minute. Preimpregnat deshidratat în vid timp de 8–12 ore. Depozitare sub 30% umiditate relativă. Acești pași nu sunt opționali — ei previn golurile generate de umiditate care cauzează delaminarea în timpul funcționării.
- Ciclul de presare: Creștere graduală a temperaturii de 4–6°C/min până la un platou de întărire de 218°C. 120 de minute la temperatură. Verificăm temperatura de întărire cu termocupluri încorporate pe construcțiile primului articol - temperatura plăcii poate conduce la o scădere a temperaturii produsului cu 10–15°C pe stive groase.
- Răcire: ≤5°C/min sub presiune, urmată de post-întărire la 200°C timp de 1-2 ore pentru a dezvolta proprietăți mecanice complete.
- Laminarea în vid este preferată peste presa standard — elimină gazul prins care creează micro-goluri invizibile la inspecția vizuală, dar detectabile prin IST.
Foraj
- 400–500 SFM Conform recomandărilor Arlon. Freze sub tăiere pentru via-uri ≤0.018″. Doar carbură de tungsten microgranulară proaspătă — nu se reutilizează frezele uzate FR-4.
- Viteză de avans 25–35 in/min. Mai lent decât FR-4 în controlul rugozității peretelui găurii (Ra țintă <20 μm).
- Durata de viață a biților 1,500–2,500 de lovituri. Retragere agresivă. O sapă nouă costă câțiva cenți; o defecțiune a unei căi de acces la o unealtă de foraj la 4,000 de metri costă operatorul zeci de mii de dolari pe oră.
Despăturire și placare
- Desmear de plasmă (CF₄/O₂): Procesul nostru preferat. Îndepărtează petele de poliimidă fără a ataca agresiv laminatul. Permanganat alcalin ca alternativă cu un control mai strict al procesului. Microsecțiune a pereților orificiului pe fiecare lot pentru a verifica îndepărtarea completă a petelor.
- Cupru electrolizat: 0.5–1.5 μm. Chimie standard — nu este necesară gravarea cu sodiu (spre deosebire de laminatele PTFE).
- Cupru electrolitic: Placare prin impulsuri pe o țintă cu peretele găurii de 30 μm (clasa IPC 3 minimă este de 25 μm). Vizăm banda superioară a specificațiilor deoarece vialele din poliimidă sunt supuse unui stres termic mai mare decât vialele FR-4 în același design.
- finisaj de suprafață: ENIG este dominant în programele aerospațiale și de apărare. ENEPIG pentru lipire/lipire mixtă cu fir. Contacte din aur dur pe muchie. Selecția finisajului este revizuită în timpul DFM - alegerea greșită poate apărea ca o problemă de lipire la câteva luni după livrare. Vezi Finisajul suprafeței ENIG.
Figura 2. Placă de circuite imprimate Arlon 85N
3. Testarea fiabilității, documentația și trasabilitatea
În programele de poliimidă, datele testelor de fiabilitate sunt la fel de importante ca placa în sine. Clienții au nevoie de dovezi că procesul de fabricație va produce plăci care să reziste 15-25 de ani în exploatare.
Teste disponibile pentru producția Arlon 85N
- Ciclul termic: −65°C până la +150°C, 1,000–2,000 de cicluri. Criteriu de trecere: <10% deplasare a rezistenței prin lanț.
- IST (test de stres la interconectare): Conform IPC-TM-650 2.6.26. Detectează placarea marginală, desmearul incomplet și golurile de laminare pe care testul electric nu le poate detecta.
- Rezistență la CAF: conform IPC-TM-650 2.6.25.
- Timp până la delaminare: T260, T288, T300 conform IPC-TM-650. 85N depășește în mod obișnuit 60 min la 300°C.
- Simulare reflow fără plumb: 5–10 cicluri la o temperatură maximă de 260°C. Inspectat pentru delaminare, prin fisuri, ridicare a plăcuțelor.
- Rezistența la decojire: conform IPC-TM-650 2.4.8, după stresul termic și după soluțiile de procesare.
- Îmbătrânire accelerată: pentru aplicații în puțuri, îmbătrânire la peste 175°C pentru a demonstra fiabilitate susținută.
Documentația livrată odată cu fiecare lot
- Certificat de conformitate cu numărul lotului de material Arlon și certificatul de fabricație.
- Raport de testare electrică 100% (continuitate și izolație).
- Raport de microsecție transversală conform IPC-A-600 Clasa 3.
- Raport cupon impedanță (când este specificată impedanța controlată).
- Sudabilitate conform J-STD-003 și curățenie ionică conform IPC-TM-650 2.3.25.
- Date despre cuponul IST și raportul privind rezistența la decojire (atunci când programul o solicită).
- Declarație RoHS / REACH.
- Inspecția primului articol conform AS9102 (atunci când este necesar).
Cupoanele de testare de la fiecare panou de producție sunt păstrate pe durata ciclului de viață al programului. Dacă apare o problemă pe teren ani mai târziu, cupoanele păstrate permit testarea retrospectivă - fiecare fiind legată de lotul său de producție printr-un lanț de trasabilitate auditabil.
4. Unde se potrivește 85N — Aplicații, alternative și selecția materialelor
Aplicații în care 85N este alegerea potrivită
- Petrol și gaze în puțuri: Unelte MWD/LWD, senzori de formațiune, telemetrie în gaură. Funcționare continuă la 175–200°C timp de săptămâni. Costuri extreme în caz de defecțiune - zeci de mii de dolari pe oră de timp pierdut de foraj.
- Controlere pentru motoare aerospațiale (FADEC): 125–150°C continuu, durată de viață 20–30 ani, cicluri multiple de recondiționare fără plumb. Vezi PCB aerospațial.
- Electronică militară: ghidare rachetă, EW, radar. Cerințe MIL-PRF-31032, depozitare pe termen lung a încărcătorului la temperaturi extreme. Vezi PCB militar.
- Navă spațială: eclipsă severă/cicluri termice solare; reparații imposibile după lansare; misiuni care pot dura ani sau chiar decenii.
- Temperatură înaltă industrială: controlul proceselor în apropierea cuptoarelor, plăci de testare a burn-in pentru calificarea semiconductorilor.
Când să alegi în schimb 85CP
Arlon 85HP folosește aceeași rășină poliimidă cu sticlă întinsă și materiale de umplutură microfine, oferind o conductivitate termică de aproximativ două ori mai mare decât 85N și o expansiune pe axa Z mai mică (<1% față de ~2.5% la 50–260°C). Alegeți 85HP pentru modele cu cupru gros, număr mare de straturi sau cu densitate mare, care necesită o disipare mai bună a căldurii prin laminat. Se aplică aceeași disciplină a ciclului de presare.
Când să alegi un material diferit
- Sub 125°C continuu: FR-4 cu Tg ridicat este suficient și mult mai ieftin. Vezi PCB cu Tg mare.
- RF sau mmWave: Valorile Dk 4.0 / Df 0.012 pentru placa 85N sunt prea mari. Folosiți Isola Astra MT77 sau un laminat special cu pierderi reduse.
- PAM4 digital de mare viteză peste 56G: Megtron 6R sau 7N — integritatea semnalului determină selecția, nu temperatura.
- Conductivitate termică critică: laminat special cu pierderi reduse, un laminat PTFE umplut cu ceramică, conductiv termic, la 1.44 W/mK față de ~0.3 W/mK al poliimidei.
85N vs. Ventec VT-901
Ambele sunt laminate multistrat din poliimidă cu Tg ridicat, cu Tg și Td comparabile. Ferestrele de proces se suprapun, dar necesită o calificare separată a ciclului de presă. Selecția este cel mai adesea condusă de AVL - unele materii prime aerospațiale au calificat 85N, altele VT-901, iar schimbarea necesită o recalificare formală. Le producem pe ambele la Highleap și putem oferi consultanță în funcție de disponibilitate, timp de livrare și cost la construcția necesară.
5. O singură fabrică pentru fiecare placă din produsul dumneavoastră — Plus protecție IP
O unealtă MWD pentru foraj în gaură necesită de obicei o placă de senzori din poliimidă, o placă digitală FR-4, o placă de alimentare din cupru gros și o interconectare flexibilă-rigidă - toate într-o singură carcasă de presiune. Aprovizionarea fiecăreia de la un furnizor diferit creează programe nealiniate, documentație inconsistentă și nicio responsabilitate unică atunci când o problemă la nivel de sistem se extinde la mai multe plăci.
Tipuri de plăci pe care le producem alături de 85N
- FR-4 și FR-4 cu Tg ridicat: Plăci digitale, de control și de alimentare cu 2 până la peste 40 de straturi.
- Alte poliimide: VT-901, 85 CP, 33 N cu debit redus — pentru produse care utilizează mai multe clase de poliimidă.
- laminat special cu pierderi reduse și Taconic RF: când produsul are un front-end RF alături de o placă de bază pentru temperaturi ridicate. Consultați Fabricarea de PCB-uri laminate specializate cu pierderi reduse.
- Megtron: plăci de procesare digitală de mare viteză. Vezi Materialul Megtron 6.
- Cupru greu (3–12 oz), flexibil-rigid, miez metalic: sursă de alimentare, acționare motor, interconexiuni cu spațiu limitat. Vezi PCB de cupru greu.
Toate plăcile sunt livrate împreună, gestionate de un singur inginer de proiect, cu documentație consistentă și un singur acord de confidențialitate care acoperă întregul produs.
Protecție IP
Proiectarea în domeniul aerospațial, al apărării și al proiectelor de foraj reprezintă ani de investiții în inginerie. Semnăm un acord de confidențialitate reciproc înainte de a primi fișierele. Datele de proiectare sunt stocate pe servere cu acces controlat - doar inginerul de proiect desemnat și personalul direct de producție pot accesa acestea. Nu subcontractăm procese critice; forajul, placarea, gravarea și laminarea rămân interne. Toți angajații semnează acorduri de confidențialitate. După perioada de păstrare convenită, datele clienților sunt șterse în siguranță, conform instrucțiunilor. Clienții pot audita practicile noastre de proprietate intelectuală în timpul calificării furnizorilor.
6. Începerea unui proiect PCB Arlon 85N cu Highleap
Ce să trimiți
- Pile Gerber și de găurit (sau o compilare preliminară pentru estimarea bugetară dacă proiectul nu este finalizat).
- Note de stivuire: grosimea dielectricului, greutatea cuprului, specificațiile materialelor (miez 85N, prepreg 85N, tip sticlă).
- Cerințe de calitate: IPC Clasa 2 sau 3, AS9102 FAI, MIL-PRF-31032, dacă este cazul.
- Domeniul de aplicare al testului de fiabilitate: IST, ciclu termic, T260/T288, rezistență la decojire — sau referință la o specificație a clientului.
- Volumul asamblării (dacă este la cheie): Cerințe privind BOM, Pick-and-Place, acoperirea conformală sau încapsularea.
La ce să te aștepți
- Citat: 48h standard; 72h pentru grosimi complexe multistrat sau non-stock.
- Recenzie DFM: incluse — suprapunere, raportul de aspect al burghiului, bilanțul cuprului, plan de gestionare a umidității.
- Prototip: 10–15 zile lucrătoare pentru poliimidă cu 6–10 straturi; mai scurt pentru poliimidă cu 4 straturi.
- Volum: 20–25 de zile lucrătoare. Eliberări generale pentru programe cu cerere previzibilă.
- MOQ: Prototip de 5 bucăți; producție de 25 bucăți (mai puțin pentru susținere).
- Susținere: Sculele sunt păstrate, documentația este păstrată timp de peste 10 ani, monitorizarea proactivă a învechirii materialelor, coordonare la ultima achiziție.
Dacă vă decideți între 85N, 85HP, VT-901 sau FR-4 cu Tg ridicat, echipa noastră de inginerie a aplicațiilor vă poate oferi o recomandare de materiale cu stivuire preliminară, fără costuri suplimentare. Dacă produsul dvs. necesită mai multe tipuri de plăci, trimiteți toate proiectele împreună - le gestionăm ca un set de proiecte cu livrare sincronizată.
Trimiteți fișierele prin intermediul portalului nostru online de oferte sau contactați-ne direct pentru proiecte cu cerințe specifice de calificare. Pentru lecturi conexe: PCB din poliimidă , PCB cu Tg ridicat , PCB aerospațial , PCB militar , fabricație PCB multistrat.
Posturi recomandate
Cotație și stivuire PCB RT duroid 6002
Această pagină deține sarcina de definire a cotațiilor și a stackup-ului...
Fabricarea PCB-urilor pentru filtre TMM6
CuprinsDe ce folosesc proiectanții de filtre pentru microunde...
Taconic RF 35 vs. PCB RO4350B
CuprinsRF-35 vs RO4350B Achiziții și...
Fabricarea PCB-urilor pentru filtre TMM4
Fabricarea PCB-urilor filtrului TMM4 este controlată de...
Cum să obțineți o ofertă pentru PCB-uri
Hai să executăm o analiză DFM/DFA pentru tine și să te contactăm cu un raport. Poți încărca fișierele în siguranță prin intermediul site-ului nostru web. Avem nevoie de următoarele informații pentru a-ți oferi o ofertă de preț:
-
- Specificații Gerber, ODB++ sau .pcb.
- Lista BOM dacă aveți nevoie de asamblare
- Cantitate
- Timp de întoarcere
Pentru servicii PCBA, vă rugăm să furnizați lista de materiale (BOM) și orice instrucțiuni specifice de asamblare. De asemenea, oferim analize DFM/DFA pentru a optimiza proiectele dumneavoastră în ceea ce privește fabricabilitatea și asamblarea, asigurând un proces de producție fără probleme.
