Procesul de fabricație a PCB-urilor Rogers
Această pagină este referința la nivel de proces pentru fabricarea PCB-urilor Rogers. Aceasta urmărește datele publicate prin CAM, imagistică, laminare, găurire, metalizare, finisare și inspecție, dimensiunile critice pentru RF și suprapunerea fiind tratate ca controale de fabricație, mai degrabă decât ca teorie de bază.
Figura 1. Procesul de fabricație a PCB-urilor Rogers
Procesul de fabricație a PCB-urilor Rogers este cel mai bine controlat ca o secvență de lansare, mai degrabă decât ca o listă de etape generice de fabricație. Revizuirea inginerească fixează mai întâi construcția; CAM, laminarea, găurirea, placarea și finisarea execută apoi definiția lansată. Highleap Electronics este producătorul și asamblatorul de PCB-uri pentru construcția descrisă aici. Rogers și denumirile de calitate la care se face referire identifică materialul specificat și nu reprezintă o descriere a fabricării materialelor Highleap. Rezumat executiv: Procesul de fabricație a PCB-urilor Rogers urmează aceeași secvență generală ca și FR4 - imagistica stratului interior, laminare, găurire, placare, modelarea stratului exterior și finisare - dar aproape fiecare etapă necesită modificări ale parametrilor, etape suplimentare de proces sau o chimie complet diferită. Acest ghid documentează procesul complet de fabricație pentru PCB-urile de înaltă frecvență Rogers, acoperind atât seria de hidrocarburi RO4000 compatibilă cu FR4, cât și familiile RO3000 și RT/duroid pe bază de PTFE, cu parametri specifici de proces, cerințe de echipamente și moduri de defecțiune la fiecare etapă.
Cuprins
- Prezentare generală a procesului de fabricație a PCB-urilor Rogers: Ce schimbări față de FR4
- Pasul 1 — Recepția materialului, depozitarea și pre-coacerea
- Pasul 2 — Imagistica stratului interior, gravare și control dimensional
- Pasul 3 — Profiluri de presă de laminare pentru RO4000 vs PTFE Rogers
- Pasul 4 — Găurirea PCB-urilor Rogers: Parametri, durata de viață a burghiului și calitatea găurii
- Pasul 5 — Desmear, activarea suprafeței și placarea cu cupru
- Pasul 6 — Modelarea stratului exterior, masca de lipire și finisarea suprafeței
- Pasul 7 — Testarea impedanței, acceptarea calității și expedierea
- Servicii de fabricație PCB Rogers la Highleap Electronics
1. Prezentare generală a procesului de fabricație a PCB-urilor Rogers: Ce schimbări față de FR4
Un PCB Rogers trece prin aceleași etape majore de fabricație ca o placă FR4, dar trebuie abordate trei categorii de diferențe de proces în fiecare etapă:
| Categorie de diferență | Materiale afectate | Ce se schimbă |
|---|---|---|
| Inerție la suprafața PTFE | RO3000, RT/duroid 5880, RT/duroid 6002 | Activarea cu plasmă este obligatorie înainte de laminare și placare; desmeararea cu permanganat nu funcționează; cuprul nu va adera fără tratament. |
| Abraziunea umpluturii ceramice | RO4000 (RO4350B, RO4003C), seria TMM | Durata de viață a burghiului redusă cu 50–70%; viteze de avans ajustate; factori de gravare diferiți |
| Laminare la temperatură înaltă | Toate Rogers pe bază de PTFE | Temperatura presei 380–400 °C (față de 175–185 °C pentru FR4); sunt necesare prese specializate cu vid |
Materialele din seria RO4000 sunt cele mai compatibile cu FR4 — utilizează temperaturi standard de presare, desmearing standard cu permanganat și prepreg standard. Materialele pe bază de PTFE (RO3000, RT/duroid) necesită cele mai multe modificări de proces. Înțelegerea familiei de materiale Rogers cu care lucrați determină ce etape de fabricație necesită modificări. Pentru îndrumări privind selecția materialelor, consultați prezentarea generală a materialelor Rogers.
2. Pasul 1 — Recepția materialului, depozitarea și precoacerea
Fabricarea PCB-urilor Rogers începe cu pregătirea materialului — mai importantă pentru Rogers decât pentru FR4 din cauza sensibilității la umiditate și a comportamentului dimensional al laminatelor de înaltă frecvență.
Condiții de depozitare. A se păstra la 20–25 °C, 40–60% umiditate relativă în ambalajul original sigilat până la utilizare. Materialele pe bază de PTFE (RO3003, RT/duroid 5880) sunt flexibile și se șifonează ușor — depozitați-le plat pe rafturi dedicate, nu trebuie stivuite vertical. Materialele din seria RO4000 sunt rigide, dar necesită totuși controlul umidității pentru a preveni deriva Dk.
Inspecție la intrare. Verificați grosimea dielectricului în mai multe puncte (Rogers specifică toleranțe mai stricte decât FR4), verificați profilul de rugozitate al foliei de cupru (standard, tratată invers sau cu profil redus) și inspectați vizual pentru contaminare sau zgârieturi. O zgârietură pe un substrat PCB de înaltă frecvență Rogers poate crea o discontinuitate a impedanței - ceea ce ar fi cosmetic pe FR4 este un defect funcțional pe Rogers.
Cerințe de pre-coacere. Înainte de a intra pe linia de fabricație, coaceți pentru a îndepărta umezeala absorbită:
| Familie de materiale | Temperatura de pre-coacere | Durată | Consecința săririi peste |
|---|---|---|---|
| seria RO4000 | 150 ° C | 2-4 ore | Formarea de vezicule în timpul laminării sau reflow-ului |
| RO3000 / RT/duroid (PTFE) | 120 ° C | 2 ore | Delaminare, umiditate prinsă care provoacă variații Dk |
| Seria TMM | 150 ° C | 2 ore | Aderență redusă a cuprului, risc de vezicule |
3. Pasul 2 — Imagistica stratului interior, gravare și control dimensional
Prelucrarea stratului interior urmează aceeași secvență ca și FR4 - aplicarea fotorezistului, expunerea, developarea, gravarea, decaparea - dar cu ajustări pentru comportamentul materialului Rogers.
Pregătirea suprafeței. Pentru materialele pe bază de PTFE, curățați suprafețele de cupru chimic (curățare acidă → microgravare → clătire → uscare) mai degrabă decât mecanic. Periile abrazive pot deforma miezurile subțiri de PTFE (sub 10 mil), provocând cute ale cuprului și erori de înregistrare. Pentru miezurile din seria RO4000 de peste 20 mil, este acceptabilă o frecare mecanică ușoară.
Imagistica. Imagistica directă cu laser (LDI) este preferată expunerii convenționale de contact pentru PCB-urile Rogers. LDI compensează variația dimensională în timp real - sistemul de imagistică scalează modelul pentru a se potrivi cu dimensiunile reale ale panoului după pre-coacere și manipulare. Acest lucru este deosebit de important pentru laminatele PTFE, care se pot întinde sau micșora cu până la 0.5 mil/inch în timpul procesării.
Gravare. Chimia standard cu clorură cuprică sau amoniacală funcționează pentru toate materialele Rogers. Diferența critică: laminatele Rogers au o masă termică diferită față de FR4, ceea ce afectează uniformitatea ratei de gravare pe panou. Pentru urmele controlate prin impedanță pe Rogers, verificați factorul de gravare pe cupoanele de testare înainte de a angaja panourile de producție. Factorul de gravare pentru materialele pe bază de PTFE este de obicei mai bun (mai puțin subtrângere) decât FR4, deoarece substratul nu se umflă și nu absoarbe agentul de gravare.
Scalare dimensională. Aplicați compensarea grafică specifică materialului pe baza datelor istorice de contracție prin gravare. Pentru seria RO4000, contracția este minimă și similară cu FR4. Pentru RO3003 și RT/duroid, măsurați și înregistrați contracția per dimensiunea panoului și greutatea cuprului, apoi transmiteți aceste date înapoi la compensarea LDI.
4. Pasul 3 — Profiluri de presă de laminare pentru RO4000 vs PTFE Rogers
Laminarea este etapa cea mai predispusă la defecțiuni în procesul de fabricație a PCB-urilor Rogers. Cele două familii principale de materiale necesită cicluri de presare fundamental diferite.
| Parametru | FR4 Standard | Seria RO4000 | RO3000 / RT/duroid (PTFE) |
|---|---|---|---|
| Temperatura de vârf | 175-185 ° C | 185 ° C | 380-400 ° C |
| Presiune | 250–350 psi | 250–350 psi | 150–300 psi |
| Timp de menținere la vârf | 60-90 min | 60-90 min | 15-30 min |
| Rata de racire | 3–5 °C/min | 2–3 °C/min | 2–3 °C/min |
| Vid | Opțional | Recomandat | Necesar |
| Bondply | Preimpregnat FR4 | Prepreg FR4 sau RO4450F | Folie de legătură RO3001 sau folie FEP |
| Coacere post-laminare | Opțional | Recomandat (150 °C / 2 h) | Necesar (150 °C / 4 h) |
Laminarea din seria RO4000 utilizează aceeași temperatură ca FR4, dar necesită o răcire mai lentă (2–3 °C/min față de 3–5 °C/min) pentru a preveni microfisurarea la interfața cupru-dielectric. Pentru suprapunerile hibride Rogers/FR4 , materialele RO4000 se lipesc direct de prepreg-FR4 sau de stratul de lipire Rogers 4450F — nu este necesar un tratament special de suprafață. În cazul în care procesul utilizează materiale de miez diferite, proiectarea unor construcții mixte Rogers/FR-4 ar trebui să rezolve sistemul de lipire și suprapunerea finală.
Laminarea PTFE necesită 380–400 °C — majoritatea preselor FR4 nu pot atinge această temperatură. Sunt necesare prese specializate în vid pentru temperaturi înalte. Gradienții de temperatură pe panou trebuie să rămână sub ±5 °C; gradienții mai mari provoacă lipire inegală și variații localizate ale Dk, care se manifestă ca împrăștiere a impedanței la testarea TDR.
Coacerea post-laminare la 150 °C timp de 2-4 ore elimină tensiunea reziduală. Acest lucru este esențial pentru construcțiile hibride, unde nepotrivirea CTE dintre Rogers și FR4 creează o tensiune diferențială în timpul răcirii. Pentru îndrumări de proiectare a stackup-urilor, consultați ghidul de proiectare a stackup-urilor de PCB Rogers.
5. Pasul 4 — Găurirea PCB-urilor Rogers: Parametri, durata de viață a burghiului și calitatea găurii
Provocările legate de găurire diferă în funcție de familia de materiale, iar fabricarea PCB-urilor Rogers necesită seturi de parametri de găurire specifici materialului.
| Parametru | FR4 | RO4000 (umplut cu ceramică) | RO3000 / RT/duroid (PTFE) |
|---|---|---|---|
| Durata de viață a biților | Peste 1,000 de accesări | 300–500 de accesări | 600–1,000 de accesări |
| Ajustarea vitezei de avans | Standard | Reduceți cu 20–30% | Creștere ușoară față de FR4 |
| Viteza axului | Standard | Standard | Mai mare (80,000+ RPM pentru găuri mici) |
| Mod de defecțiune principal | Uzură standard | Abraziune ceramică, rupere a biților | Pastă de PTFE pe peretele găurii |
| Tablă de intrare/susținător | Standard | Standard | Panou de intrare din aluminiu pentru conductivitatea căldurii |
| Înălțimea stivei | 3–4 panouri | 2–3 panouri | 1–2 panouri |
Seria RO4000: Particulele de umplutură ceramice abrazează burghiele din carbură de 2-3 ori mai rapid decât fibra de sticlă a FR4. Se utilizează carbură cu granulație mai fină și monitorizarea automată a stării burghiului pentru a detecta uzura înainte ca calitatea găurii să se degradeze.
Materiale pe bază de PTFE: PTFE este moale și se întinde în loc să se așchie. Întinsul acoperă peretele găurii și previne aderența cuprului - un defect care provoacă defectarea prin tranzit în timpul ciclului termic, nu în timpul testării pe placă goală. Promovați îndepărtarea curată a așchiilor prin creșterea ușoară a vitezei de avans, reducerea vitezei de retragere și utilizarea plăcilor de intrare din aluminiu.
Suprapuneri hibride: Burghiul trece prin ambele tipuri de material dintr-o singură lovitură — cel mai dificil scenariu. Folosiți un set de parametri de compromis mai apropiat de setările Rogers. Pentru via-uri oarbe și îngropate , găurirea cu laser evită stresul mecanic și produce pereți ai găurii din PTFE mai curați.
Inspecție post-găurire: Secțiune transversală a 2-3 găuri per panou. Verificați dacă există urme de PTFE (acoperire gri pe peretele găurii), smulgerea ceramicii (pete albe), fisurarea cuielor (ridicarea foliei de cupru la intrare) și microfisuri. Oricare dintre aceste defecte compromite fiabilitatea găurii traversante placate.
6. Pasul 5 — Îndepărtarea păturilor, activarea suprafeței și placarea cu cupru
Această etapă este cel mai mare diferențiator al procesului de fabricare a PCB-urilor Rogers și FR4.
Despăturirea din seria RO4000. Despăturirea standard cu permanganat funcționează cu aceeași chimie utilizată pentru FR4. Despăturirea cu plasmă (CF₄/O₂) oferă rezultate mai bune și este recomandată pentru aplicații de înaltă fiabilitate, cum ar fi PCB-urile auto supuse unor cicluri termice.
Activarea suprafeței PTFE (RO3000, RT/duroid). PTFE este inert chimic — permanganatul nu îl poate ataca, iar cuprul nu va adera la PTFE netratat. Se utilizează două metode de activare:
| Metodă | Cum funcționează | parametrii | Avantaje dezavantaje |
|---|---|---|---|
| Tratament cu plasma (preferat) | Plasma CF₄/O₂ rugozește suprafața PTFE, creând zone de legătură chimică | 200–400 W, 5–15 min, 100–300 mTorr | Mai curat, mai consistent, fără substanțe chimice periculoase |
| Gravare cu sodiu (chimic) | Soluția de sodiu-naftalină îndepărtează fluorul de pe suprafața PTFE | Timp de imersie controlat, temperatura camerei | Eficient, dar periculos; gravarea excesivă degradează Dk |
Secvența de placare după activare: catalizator paladiu/staniu → cupru electrolitic (0.5–1.0 µm) → cupru electrolitic până la grosimea finală (25 µm min. standard, 30–35 µm pentru fiabilitate ridicată). Moment critic: cuprul electrolitic trebuie depus în termen de 4 ore de la tratamentul cu plasmă — suprafețele PTFE se dezactivează în timp, pe măsură ce grupurile funcționale revin la starea lor inertă.
7. Pasul 6 — Modelarea stratului exterior, masca de lipire și finisarea suprafeței
Modelarea stratului exterior. Același proces ca și straturile interioare — expunere LDI, developare, gravare, dezlipire. O preocupare suplimentară pentru straturile exterioare Rogers este precizia modelului antenei și filtrului. La frecvențe peste 20 GHz, dimensiunile trebuie menținute în limita a ±1 mil (±25 µm). Pentru această precizie sunt necesare linii de gravare cu bandă transportoare cu control al ratei de gravare în buclă închisă.
Mască de lipire. Masca standard de lipire fotoimaginabilă lichidă (LPSM) aderă bine la seria RO4000. Pentru materialele PTFE, aderența măștii este slabă fără pretratare - o microgravare ușoară a cuprului înainte de aplicarea măștii îmbunătățește lipirea. Unele modele RF omit masca de lipire pe straturile de semnal peste 30 GHz pentru a evita introducerea unor pierderi dielectrice suplimentare.
Finisajul suprafeței. ENIG este cel mai comun strat pentru PCB-urile Rogers RF - suprafață plană, rezistență constantă la contact, compatibil cu lipirea prin cablu. Cu toate acestea, stratul de nichel introduce pierderi magnetice la frecvențe foarte înalte. Pentru proiectele de peste 60 GHz, se preferă argintul de imersie sau cuprul gol cu OSP. HASL este în general evitat deoarece șocul termic de la aliajul de lipit topit poate tensiona legătura Rogers-cupru. Consultați ghidul de finisaj al suprafeței PCB pentru o comparație completă.
8. Pasul 7 — Testarea impedanței, acceptarea calității și expedierea
Testarea impedanței TDR. Fiecare PCB Rogers trebuie testat pe cupoane dedicate care corespund impedanței țintă de proiectare. Plăcile Rogers au o toleranță mai strictă decât FR4: ±5% impedanță unidirecțională și ±7% diferențial (față de ±10% acceptat în mod obișnuit pentru FR4). Designul cupoanei trebuie să reproducă exact stivuirea, lățimea urmei și grosimea dielectricului plăcii de producție.
Verificarea parametrului S VNA. Pentru proiectele critice pentru RF, TDR singur este insuficient. Măsurarea cu analizator de rețea vectorială verifică pierderea de inserție, pierderea de retur și consistența fazei pe banda de frecvență de operare. Aceasta identifică problemele de fabricație - variații de gravare, erori de grosime a dielectricului, rugozitatea suprafeței - care modifică performanța RF chiar și atunci când impedanța DC trece de TDR. Procesul Highleap se concentrează pe locurile unde intenția electrică se poate pierde în timpul fabricației: construcția dielectricului, înregistrarea, definiția cuprului, găurile placate și verificarea impedanței. Punctele de inspecție sunt selectate din desen și planul de calitate, mai degrabă decât să fie adăugate după construirea plăcii. Valorile exacte ale proprietăților materialelor trebuie verificate în raport cu documentația actuală a furnizorului pentru gradul și construcția specificate.
Acceptarea calității IPC. PCB-urile Rogers sunt inspectate conform IPC-6012 Clasa 2 sau Clasa 3. IPC-6018 oferă criterii suplimentare specifice fabricării PCB-urilor de înaltă frecvență : limite mai stricte de variație a grosimii dielectricului, prin criterii de acceptare a fisurilor cilindrice și specificații de rugozitate a suprafeței cuprului. Pentru programele aerospațiale, se aplică inspecții suplimentare conform AS9100.
Pachet de documentație. O livrare completă Rogers PCB include: raportul testului de impedanță TDR (per panou), certificatul de conformitate al materialului (numărul lotului Rogers), raportul secțiunii transversale (dacă este specificat), rezultatele testului de contaminare ionică și raportul de inspecție dimensională. Pentru construcțiile calificate pentru spații, adăugați certificarea de degazare (ASTM E595).
9. Servicii de fabricație PCB Rogers la Highleap Electronics
Highleap Electronics operează linii dedicate de fabricație a PCB-urilor Rogers, acoperind toate familiile majore de materiale, cu echipamentele specializate necesare atât pentru procesarea hidrocarburilor RO4000, cât și pentru cea a PTFE-urilor Rogers.
Acoperire materiale: seria RO4000 (RO4350B, RO4003C, RO4835, RO4360G2), seria RO3000 (RO3003, RO3006, RO3010), RT/duroid (5880, 6002) și seria TMM. Atât straturi multistrat Rogers, cât și straturi hibride Rogers/FR4 . Stoc de laminate comune pentru timpi de livrare reduși.
Echipament de prelucrare PTFE: Prese cu vid la temperatură înaltă, cu o putere nominală de până la 420 °C. Sistem de tratare cu plasmă în linie (CF₄/O₂) cu temporizare controlată prin proces până la placare. Capacitate de desmearing cu permanganat și sodiu.
Găurire și impedanță: Găurire CNC cu monitorizare automată a stării și biblioteci de parametri specifici Rogers. Controlul impedanței cu modelare field-solver, corecția rugozității cuprului și verificare TDR per panou până la ±5%.
Certificare: ISO 9001, IATF 16949 (auto). Calificare pentru plăci de înaltă frecvență IPC-6012 Clasa 2/3 și IPC-6018. Testare a parametrilor S VNA disponibilă.
Solicitați o ofertă de preț pentru fabricarea PCB-urilor Rogers → Trimiteți fișierele Gerber și cerințele de stackup pentru revizuire tehnică și stabilire a prețurilor în termen de 24 de ore. Pentru o revizuire a procesului, furnizați cele mai recente criterii Gerber sau ODB++, stackup, desen de fabricație și acceptare. Acest lucru permite ca ruta de fabricație să fie legată direct de revizia lansată și reduce modificările de interpretare târzii.
Posturi recomandate
Cotație și stivuire PCB RT duroid 6002
Această pagină deține sarcina de definire a cotațiilor și a stackup-ului...
Taconic RF 35 vs. PCB RO4350B
CuprinsRF-35 vs RO4350B Achiziții și...
Fabricarea PCB-urilor pentru filtre TMM6
CuprinsDe ce folosesc proiectanții de filtre pentru microunde...
Fabricarea PCB-urilor pentru filtre TMM4
Fabricarea PCB-urilor filtrului TMM4 este controlată de...
Cum să obțineți o ofertă pentru PCB-uri
Hai să executăm o analiză DFM/DFA pentru tine și să te contactăm cu un raport. Poți încărca fișierele în siguranță prin intermediul site-ului nostru web. Avem nevoie de următoarele informații pentru a-ți oferi o ofertă de preț:
-
- Specificații Gerber, ODB++ sau .pcb.
- Lista BOM dacă aveți nevoie de asamblare
- Cantitate
- Timp de întoarcere
Pentru servicii PCBA, vă rugăm să furnizați lista de materiale (BOM) și orice instrucțiuni specifice de asamblare. De asemenea, oferim analize DFM/DFA pentru a optimiza proiectele dumneavoastră în ceea ce privește fabricabilitatea și asamblarea, asigurând un proces de producție fără probleme.
