Kör Geçiş PCB'si Kart Başına Fiyatı ve HDI Maliyet Analizi
İçindekiler
- Kör Geçiş Devre Kartı Fiyatını Belirleyen Faktörler: Maliyet Yapısı Analizi
- Lazerle Delme ve Mekanik Delme: Maliyet Yapısı ve Seçim Mantığı
- Via Sayısı, Geometri ve Dolgu Özelliklerinin Fiyatı Nasıl Etkilediği
- Hacimsel Fiyatlandırma, Ar-Ge Amortismanı ve Tekrarlanan Sipariş Ekonomisi
- Tasarım Aşamasında Maliyet Azaltma: Performanstan Ödün Vermeyen Yedi Teknik
- PCB teklifleri üzerinden körleme fiyat artışlarına yol açan gizli maliyetler
- Highleap Electronics'te Kör Nokta Yöntemiyle PCB Üretimi
Kör geçişli PCB'ler, standart delikli devre kartlarından farklı fiyatlandırılır çünkü maliyetin temel belirleyicisi malzeme değil, işlem karmaşıklığıdır. Toplam birim maliyetinin %50-65'ini üç değişken oluşturur: delme yöntemi (lazer vs. mekanik), laminasyon döngü sayısı (HDI tipini belirler) ve geçiş dolgu spesifikasyonu (doldurulmamış vs. reçine tıkaç vs. bakır dolgulu). 100x100 mm'lik bir taban alanında bakır dolgulu istiflenmiş mikro geçişlere sahip bir Tip III HDI kartı, aynı boyuttaki standart 6 katmanlı bir karttan genellikle 5-6 kat daha pahalıdır; bunun nedeni malzemenin 5 kat daha pahalı olması değil, dört ila altı ardışık laminasyon döngüsü, özel lazer delme programları ve her aşamada X-ışını incelemesi gerektirmesidir. Tersine, dış katmanlarda mekanik olarak delinmiş 0.20 mm doldurulmamış kör geçişlere sahip bir Tip I HDI tasarımı, standart bir eşdeğerinin maliyetine yalnızca %30-40 ekler. Bu iki sonuç arasındaki maliyet aralığı, tedarikçi fiyatlandırmasına bağlı bir değişken değil, mühendislik değişkenidir ve tasarım aşamasında tamamen kontrol edilebilir.
PCB üzerinden şeffaf panjur fiyatlandırması alın.
1. Kör Geçiş Devre Kartı Fiyatını Belirleyen Faktörler: Maliyet Yapısı Dağılımı
Standart delikli baskılı devre kartlarında (PCB), maliyet öncelikle kart alanı, katman sayısı ve malzeme tarafından belirlenir. Kör geçişli HDI kartlarda ise işlem karmaşıklığı, birincil maliyet belirleyici unsur olarak malzemeyi geride bırakır. Maliyet yapısı aşağıdaki gibi ayrışır.
Delme (toplam maliyetin %25-40'ı). Lazer delme kurulumu, delik sayısından bağımsız olarak panel başına 80-250 dolar artı delik başına 0.008-0.025 dolar tutarındadır. Mekanik delme kurulumu panel başına 15-50 dolar, delik başına maliyet ise 0.002-0.008 dolardır. Yüksek mikro delik yoğunluğuna sahip kartlar için, yalnızca delme işlemi birim maliyetinin %35 veya daha fazlasını oluşturabilir.
Laminasyon döngüleri (%15-25 toplam maliyet). Her ek laminasyon döngüsü, baskı süresini, hizalama adımlarını, malzeme maliyetini ve verim riskini artırır. Tip I HDI iki laminasyon döngüsü gerektirir. Gömülü via'lara sahip Tip III HDI ise dört ila altı döngü gerektirir. Her ek döngü, hizalama hatası ve ayrılma olasılığını artırır; bu nedenle Tip III kartlar, aynı boyuttaki standart bir PCB'ye göre 5-6 kat daha pahalıdır.
X-ışını incelemesi ve elektriksel test (toplam maliyetin %8-15'i). Kör geçiş bütünlüğü görsel olarak veya standart AOI ile doğrulanamaz. X-ışını incelemesi, örnekleme oranlarında panel başına 3-12 dolar veya %100 inceleme için panel başına 8-15 dolar ekler. Uçan prob elektriksel testi panel başına 3-8 dolar ekler. Düşük hacimli veya Sınıf 3 üretim için, kart başına test maliyeti önemlidir.
Malzemeler, görüntüleme, kaplama ve dış işleme (geri kalan %35-45). Bu maliyet unsurları, standart PCB fiyatlandırmasına benzer şekilde davranır. Temel malzeme genellikle toplam maliyetin %15-25'ini temsil eder - standart kartlardakinden daha küçük bir pay - bu da kör geçiş fiyatlandırmasında belirleyici değişkenin malzeme değil, işlem karmaşıklığı olduğunu doğrular.
1.1 İnsani Gelişme Endeksi (İGE) Tür Sınıflandırması ve Fiyat Katsayıları
Aşağıdaki karşılaştırma kontrollü bir örnek üzerinden yapılmıştır: 100×100 mm levha, 6 katman, 1.6 mm kalınlık, ENIG yüzey kaplaması, 100 adet, standart FR4. Fiyat çarpanları neredeyse tamamen laminasyon döngüleri ve delme maliyetinden kaynaklanmaktadır. Her bir HDI katmanlama tipinin ve üretim etkilerinin ayrıntılı bir dökümü için HDI katmanlama kılavuzuna bakınız.
| HDI Yapılandırması | Yapı Yoluyla | Laminasyon Döngüleri | Levha Başına Fiyat (100 adet) | Fiyat Çarpanı |
|---|---|---|---|---|
| Standart 6 katmanlı delikli | Tüm via'lar tam yığın yapısına nüfuz eder. | 1 | $ 12- $ 18 | 1.0 × |
| Tip I İnsani Gelişme Endeksi (1+4+1) | Kör L1–L2, L6–L5; geçiş delikleri L1–L6 | 2 | $ 28- $ 42 | 2.3–2.8× |
| Tip II İnsani Gelişme Endeksi (1+2+2+1) | Kör L1–L2, L1–L3, L6–L5, L6–L4; deliksiz | 3 | $ 48- $ 72 | 4.0–5.0× |
| Gömülü geçiş yollarına sahip Tip III HDI | Gömülü L3–L4, kör L1–L2, L6–L5, delikli tüneller | 4-6 | $ 65- $ 95 | 5.4–6.5× |
1.2 Vaka Başına Maliyet Referansı
Via dolgu spesifikasyonu, via çapı veya delme yönteminden daha büyük bir maliyet etkisine sahiptir. Bakırla doldurulmuş ve düzleştirilmiş bir via, aynı via'nın doldurulmamış haline göre via başına 10-30 kat daha pahalıdır. Dolgu yalnızca yapısal olarak gerekli olduğu yerlerde belirtilmelidir; BGA ve QFN pedlerinin altındaki via-in-pad konumları ve bir sonraki katmanın doğrudan üstüne delindiği istiflenmiş mikrovia yapıları gibi.
| Tür Yoluyla | Çap | Dolum Spesifikasyonu | Via başına maliyet |
|---|---|---|---|
| Lazerle delinmiş mikrovia | 0.10 mm | Doldurulmamış | $ 0.015- $ 0.035 |
| Lazerle delinmiş mikrovia | 0.15 mm | Doldurulmamış | $ 0.012- $ 0.025 |
| Mekanik panjur aracılığıyla | 0.20 mm | Doldurulmamış | $ 0.008- $ 0.018 |
| Mekanik panjur aracılığıyla | 0.30 mm | Doldurulmamış | $ 0.005- $ 0.012 |
| Herhangi bir kör aracılığıyla | Farketmez | Reçine tıkaç dolgusu | 0.05-0.15$ ekleyin |
| Herhangi bir kör aracılığıyla | Farketmez | Bakır dolgu + düzleştirme | 0.20-0.60$ ekleyin |
Tipik bir akıllı telefon HDI kartında, lazerle delinmiş 0.10 mm'lik 800 adet mikrovia deliği, doldurulmamış halde, laminasyon, malzeme veya diğer işlemlerden önce 12-28 dolar arasında via delme maliyetine sahiptir. Aynı 800 via deliğine bakır dolgu ve düzleştirme eklemek, kart başına 160-480 dolar arasında ek maliyet getirir ve genellikle temel üretim maliyetini aşar.
2. Lazerle Delme ve Mekanik Delme: Maliyet Yapısı ve Seçim Mantığı
Lazer ve mekanik delme arasındaki seçim öncelikle delik çapına göre belirlenir. 0.20 mm'nin altındaki nihai çaplar için mekanik delme güvenilir bir şekilde gerçekleştirilemez ve lazer delme tek uygulanabilir yöntemdir. 0.20 mm veya üzeri çaplar ve 5:1 veya daha düşük en boy oranları için mekanik delme mevcuttur ve önemli ölçüde daha ucuzdur. Her yöntemin nerede uygulanabileceğini anlamak, bir fiyat teklifinin doğru bir şekilde belirtilip belirtilmediğini değerlendirmek için çok önemlidir.
2.1 Lazer Delme Maliyet Yapısı
CO₂ ve UV lazerle delme, çapı ≤0.15 mm olan mikro delikler için standart yöntemdir. Maliyeti, farklı hacimlerde farklı davranan iki bileşenden oluşur.
Kurulum maliyeti: Via sayısından bağımsız olarak panel başına 80-250 dolar . Düşük via sayılarında kurulum maliyeti baskın gelir; 50 via'lı bir panelin via başına kurulum maliyeti 1.60-5.00 dolardır. 2,000 via'lı bir panelin kurulum maliyeti ise via başına yalnızca 0.04-0.13 dolardır.
Delik başına işlem maliyeti: Laminat türüne, bakır folyo ağırlığına, delik çapına ve her katmanı delmek için gereken lazer darbe sayısına bağlı olarak delik başına 0.008–0.025 ABD doları. Yüksek Tg'li ve seramik dolgulu malzemeler gibi daha sert laminatlar daha fazla darbe gerektirir ve delik başına maliyeti daha yüksektir.
Kapasite kısıtlaması maliyeti. Lazer delme, delik sayısıyla değil, zamanla sınırlıdır. 2,000 adet via içeren bir panel, 30-60 dakika özel lazer süresi gerektirebilir. Üretimin en yoğun olduğu dönemlerde, kapasite darboğazları, teslim süresi kısaldığında %15-30 oranında ek maliyetlere neden olur.
2.2 Mekanik Sondaj Maliyet Yapısı
Mekanik kontrollü derinlik delme yöntemi, bitmiş çapı ≥0.20 mm ve en boy oranı ≤5:1 olan kör delikler için geçerlidir. Standart 1.6 mm'lik bir kartta, bu durum mekanik kör deliklerin derinliğini yaklaşık 0.8 mm ile sınırlandırır; altı katmanlı bir yapıda L1'den L4 veya L5'e kadar uzanır, ancak daha derine inemez.
Kurulum maliyeti: Panel başına 15-50 dolar , lazerden önemli ölçüde daha düşük çünkü optik kalibrasyona gerek kalmadan standart CNC programlama kullanılıyor.
Delik başına maliyet: Delik başına 0.002–0.008 ABD doları. Uygun aralıktaki eşdeğer çaplar için mekanik delme, lazer delmeye göre delik başına 2–4 kat daha ucuzdur.
Alet aşınması. Matkap uçları, laminat sertliğine bağlı olarak 2,000-8,000 vuruştan sonra değiştirilmelidir. Yüksek delik sayısına sahip sert malzemeler için, alet amortismanı, üreticilerin fiyatlandırmaya dahil ettiği ölçülebilir bir delik başına maliyet ekler.
2.3 Hibrit Sondaj: İki Yöntemin Tek Bir Tasarıma Uygulanması
Çoğu HDI tasarımı, lazerle delme gerektiren ince aralıklı sinyal geçiş yollarının yanı sıra lazerle delme gerektirmeyen daha büyük güç ve termal geçiş yolları içerir. Uygun her geçiş yolu için (çap ≥0.20 mm, en boy oranı ≤5:1) mekanik delme ve yalnızca gerekli yerlerde lazerle delme belirtmek, tasarımda herhangi bir değişiklik yapmadan maliyeti düşürür.
Örnek uygulama: 8 katmanlı Tip II HDI kartta, 0.15 mm çapında 400 adet sinyal geçiş yolu (lazer gerektiren) ve 0.30 mm çapında 150 adet güç geçiş yolu (mekanik olarak uygun) bulunmaktadır.
Saf lazer maliyeti: 550 × 0.020 $ = 11.00 $/kart.
Hibrit maliyet: (400 × 0.020 $) + (150 × 0.006 $) = 8.90 $/kart.
Tasarruf: Tahta başına 2.10 $ (%19). 500 tahtada: 1,050 $ tasarruf.
2.4 Lazerle Delme İşleminin Vazgeçilmez Olduğu Durumlar
Lazerle delme işleminde maliyet farkı dört durumda kaçınılmazdır:
- Çapı 0.20 mm'nin altında olan deliklerden geçerek. Mekanik matkaplar, bu eşiğin altında tutarlı delik geometrisi veya bakır kaplama üretemez.
- İnce aralıklı BGA'larda ped içi bağlantı. 0.40 mm aralıklı BGA'lar, 0.25 mm'lik bir ped içine yerleşen 0.15 mm'lik via'lar gerektirir. Konumsal doğruluk gereksinimi (±0.025 mm veya daha iyi), yalnızca referans noktasıyla işaretlenmiş panellerde lazer delme ile elde edilebilir.
- Üst üste dizilmiş mikrovia yapıları. Lazerle delinmiş mikro delikler, 1:1 en boy oranına (derinlik çapa eşittir) sahiptir ve bu da katmanlar arası sığ geçişlere olanak tanıyarak üst üste istiflenebilmelerini sağlar. Mekanik delme, güvenilir istiflenmiş konfigürasyonlar için gerekli geometriyi sağlayamaz.
- İnç kare başına 500'ün üzerindeki yoğunluklar yoluyla. Bu yoğunluklarda, mekanik delme işlemi panelde esnemeye ve kümülatif hizalama kaymasına neden olarak konum doğruluğunu kabul edilemez hale getirir.

3. Via Sayısı, Geometri ve Dolgu Özelliklerinin Fiyatı Nasıl Etkilediği
3.1 Via Yoğunluğu ve Üretici Fiyatlandırma Kademeleri
Sondaj yoğunluğu fiyatlandırmayı iki şekilde etkiler: doğrudan sondaj süresi yoluyla ve dolaylı olarak tetiklediği muayene ve kayıt gereklilikleri yoluyla. Çoğu üretici, eşik seviyelerinin üzerinde yoğunluğa dayalı fiyat ayarlamaları uygular.
| Yoğunluk Yoluyla | Aralık | Tipik Fiyat Ayarlaması | Süreç Tetikleyicisi |
|---|---|---|---|
| Düşük | 100 cm² başına <50 via | Temel | Standart sondaj ve muayene |
| Orta | 100 cm² başına 50–200 | +%5 ila +%15 | Güvenilirlik esasına dayalı panel kaydı zorunludur. |
| Yüksek | 100 cm² başına 200–500 | +%15 ila +%35 | X-ışını matkap kaydı; daha sıkı laminasyon toleransları |
| Ultra yüksek | 100 cm² başına >500 | +%35 ila +%60 | Gelişmiş lazer sistemleri; %100 X-ışını incelemesi gereklidir. |
3.2 Üst Üste Dizilmiş ve Kademeli Mikrovialar: Dolum Maliyeti Kararı
Yüksek yoğunluklu arayüz (HDI) via tasarımında, istiflenmiş ve kademeli mikrovialar arasındaki seçim, maliyet açısından en yüksek kaldıraç etkisine sahip kararlardan biridir . İstiflenmiş mikrovialar, aynı XY konumunda birden fazla ardışık katmandan geçirilerek delinir. En yüksek yönlendirme yoğunluğunu sağlarlar, ancak bir sonraki katman lamine edilip delinmeden önce her bir via'nın doldurulması ve düzleştirilmesi gerekir. Maliyet etkisi oldukça büyüktür: laminasyon aşamaları arasındaki reçine dolgusu, via başına 0.05-0.15 dolar; düzleştirme, panel başına 1.50-5.00 dolar; ve ikinci delme işleminden sonra ancak tespit edilebilen dolgu kalitesi hataları nedeniyle ilk üretimdeki hurda oranları %3-8 artar.
Katmanlar arasında minimum 0.25 mm'lik bir mesafeyle yerleştirilmiş kademeli mikrovialar , dolgu gereksinimini tamamen ortadan kaldırır. Kademeli yerleştirme, ofset ped yakalama bölgeleri için biraz daha fazla yönlendirme alanı gerektirir, ancak dolgu maliyetini, düzleştirme maliyetini ve ilgili hurda riskini tamamen ortadan kaldırır. İç katmanlarda gömülü vialar kullanan tasarımlar için , her gömülü via katman çifti ek bir çekirdek delme ve kaplama döngüsü getirir ve bu da kör via karmaşıklığıyla birleşen ek laminasyon maliyetine yol açar.
Çalışılmış örnek: Üç katmanlı bir yapıda üst üste dizilmiş 200 adet vias içeren bir devre kartı.
Dolgu malzemesiyle birlikte istiflenmiş: 200 × 0.10 $ = ek olarak tahta başına 20 $.
Dolgusuz kademeli yerleştirme: Ek ücret yok.
100 adet devre kartında: Elektriksel performansta hiçbir değişiklik olmadan, sadece yönlendirme geometrisinde değişiklik yapılarak 2,000 dolar tasarruf sağlandı.
3.3 Panel Kullanımı ve Dağıtımı
Lazer delme işlemi, tek tek kartlar üzerinde değil, tüm panel üzerinde çalışır. Tüm kör deliklerin bir BGA köşesinde yoğunlaştığı bir kart, lazerin o bölgeyi yüksek yoğunlukta işlemesini zorunlu kılarken, panelin geri kalanı seyrek kullanılır; bu da zaman veya maliyetten tasarruf sağlamadan verimliliği düşürür. Yönlendirme izin verdiği yerlerde, delikleri kart alanı boyunca daha eşit bir şekilde dağıtmak, panel delme verimliliğini %10-20 oranında artırabilir. Çoklu kartlı paneller için, alternatif kartları 180° döndürmek, panel boyunca delik yoğunluğunu dengeler ve benzer bir verimlilik artışı sağlar.
4. Hacim Bazlı Fiyatlandırma, Ar-Ge Giderlerinin Amortismanı ve Tekrarlanan Sipariş Ekonomisi
4.1 Hacmin Birim Fiyatı Nasıl Düşürdüğü
HDI yöntemiyle üretilen jaluzi levhaların birim fiyat eğrisi, düşük miktarlarda diktir ve 500 adetten sonra önemli ölçüde düzleşir. En büyük indirim (%60-70), neredeyse tamamen NRE amortismanı ve panel kullanımındaki iyileşmeden kaynaklanan, 5 ile 100 adet arasında gerçekleşir. 100 ile 2,000 adet arasında, malzeme hacim fiyatlandırması ve optimize edilmiş baskı makinesi yüklemesinden kaynaklanan %30-40'lık ek indirimler sağlanır. 2,000 adetten sonra, marjinal indirim %5-15'e düşer.
| Adet | Birim Fiyatı — Tip I İnsani Gelişme Endeksi | Birim Fiyatı — Tip II İnsani Gelişme Endeksi (HDI) | Bu hacimde birincil maliyet belirleyici faktör. |
|---|---|---|---|
| 5 adet (prototip) | $ 60- $ 90 | $ 110- $ 160 | Tam NRE yüklü; minimum panel ücreti |
| 25 adet | $ 38- $ 55 | $ 72- $ 105 | NRE, daha fazla kurulda amortisman işlemine başlıyor. |
| 100 adet | $ 28- $ 42 | $ 52- $ 75 | Panellerin tam kullanımı; NRE (Yenilenebilir Enerji Giderleri) pano başına 12$'ın altında. |
| 500 adet | $ 22- $ 32 | $ 42- $ 58 | Malzeme hacim fiyatlandırması; NRE (Yenilenebilir Enerji Maliyeti) 2.30$/levha'nın altında. |
| 2,000 adet | $ 18- $ 25 | $ 35- $ 48 | Toplu tedarik; özel ekipman; verimlilik artışı |
4.2 Ar-Ge Maliyeti ve Bunun Yönetim Kurulu Başına Etkisi
Kör geçişli HDI kartları için tekrarlanmayan mühendislik maliyetleri arasında katman yapısı mühendisliği ve empedans modellemesi (150–500$), lazer delme programı oluşturma (100–300$), tüm katmanlar için foto-kalıplama (80–200$) ve test düzeneği imalatı (50–150$) yer almaktadır. Toplam NRE (Yeni Üretim Giderleri) genellikle kart karmaşıklığına bağlı olarak 380–1,150$ arasında değişmektedir. Kör geçişli PCB teklifi isterken , tam HDI tipini ve geçiş bağlantı şemasını belirtmek çok önemlidir; bu bilgiler olmadan üreticiler NRE veya delme maliyetlerini doğru bir şekilde tahsis edemez ve belirsiz talepler genellikle büyük risk payı tamponlarına sahip tekliflerle sonuçlanır.
Her bir levha için yapılan Ar-Ge katkısı, prototip fiyatlandırmasının neden orantısız derecede yüksek göründüğünü açıklıyor. 5 adet üretimde, Ar-Ge maliyeti levha başına 76-230 dolar arasında değişiyor. 100 adet üretimde, levha başına 3.80-11.50 dolar arasında değişiyor. 500 adet üretimde ise levha başına 0.76-2.30 dolar arasında değişiyor. Malzeme ve işleme maliyetleri, prototip ve seri üretim miktarlarında esasen aynıdır; 5 adetlik ve 500 adetlik üretim arasındaki 3-4 katlık fiyat farkı neredeyse tamamen Ar-Ge tahsisinden kaynaklanmaktadır, birim başına üretim maliyetindeki herhangi bir farktan değil.
4.3 Tekrarlanan Sipariş Fiyatlandırması ve Kalıp Muhafazası
İlk siparişte Ar-Ge maliyeti ödendikten sonra, üreticinin kalıp stok tutma süresi (genellikle 12-24 ay) içindeki tekrarlanan siparişlerde Ar-Ge maliyeti tamamen ortadan kalkar. Bu durum, sonraki küçük ölçekli üretimlerde önemli ve genellikle yeterince kullanılmayan bir fiyat avantajı yaratır.
Örnek: 100 adetlik ilk sipariş: 38$/levha (toplam 3,800$, Ar-Ge dahil). Altı ay sonra 100 adetlik tekrar sipariş: 26$/levha (toplam 2,600$, kalıp yeniden kullanıldı). Bu, tekrar siparişte %32'lik bir birim maliyet düşüşü anlamına gelir - aynı levha, aynı üretici, süreçte hiçbir değişiklik yok. Tekrarlayan üretim programlarına sahip ürünler için, kalıp saklama süresini ve tekrar sipariş fiyatlandırmasının otomatik olarak uygulanıp uygulanmadığını her zaman önceden teyit edin.

5. Tasarım Aşamasında Maliyet Azaltma: Performanstan Ödün Vermeyen Yedi Teknik
Kör geçişli PCB'ler için en etkili maliyet düşürme, müzakerelerde değil, CAD'de gerçekleşir. Aşağıdaki tasarım kararlarının her biri, elektriksel ve mekanik performansı korurken üretim maliyetini düşürür.
5.1 Mümkün Olduğu Durumlarda Delme Çapını Mekanik Delme Eşiğine Kadar Artırın
Bir tasarımda tüm devre boyunca 0.15 mm kör vias kullanılması belirtilmişse ancak yalnızca ince aralıklı BGA pedlerinin (0.40 mm aralık veya daha dar) altındaki vias'lar bu çapa ihtiyaç duyuyorsa, diğer tüm vias'ları 0.20 mm'ye yükseltin. 0.20 mm'de mekanik delme mümkün hale gelir ve bu vias'larda via başına maliyeti %50-65 oranında azaltır. 200 vias'ı lazerden mekaniğe dönüştürmek, kart başına 2.40 $ tasarruf sağlar. 500 kartta bu, 1,200 $'a denk gelir.
5.2 Gereksiz Dolgu Özelliklerini Vialardan Kaldırın
Via dolgusu, yalnızca ped içi via konumlarında ve istiflenmiş mikrovia yapılarında elektriksel ve mekanik olarak gereklidir. Diğer tüm kör via'lar, sinyal bütünlüğünü, güç dağıtımını veya güvenilirliği etkilemeden doldurulmadan bırakılabilir. Üretim notlarınızı inceleyin: Via'lar doldurulmuş olarak belirtilmiş ancak ne ped içinde ne de istiflenmiş ise, dolgu gereksinimini kaldırın. 200 kritik olmayan via'da dolguyu ortadan kaldırmak (via başına 0.10 $ maliyetle), kart başına 20 $ veya 500 kartta 10,000 $ tasarruf sağlar.
5.3 Yerleşim Planı İzin Veriyorsa Üst Üste Dizilmiş Mikroviaları Kademeli Hale Getirin
Üst üste dizilmiş mikrovia'lar, laminasyon aşamaları arasında dolgu ve düzleştirme gerektirir. ≥0.25 mm ofsetli kademeli mikrovia'lar, dolguya gerek kalmadan aynı katmanlar arası bağlantıyı sağlar. Kaçış yolu yoğunluğuyla sınırlı olmayan üst üste dizilmiş via yapılarının katman düzenini gözden geçirin. Bunları kademeli hale dönüştürmek, sinyal yolunda herhangi bir değişiklik olmaksızın, via başına dolgu maliyetini ve düzleştirme paneli ücretlerini ortadan kaldırır.
5.4 Tip I İnsani Gelişme Endeksi'nin Tip II'nin Yerini Alıp Alamayacağının Değerlendirilmesi
Tip I HDI'den Tip II'ye geçiş, bir laminasyon döngüsü ekler ve genellikle birim fiyatı %60-80 oranında artırır. Eğer şu anda L1-L3 vias üzerinden yönlendirilen bağlantılar, sinyal katmanı atamaları ayarlanarak L1-L2 vias'a yeniden atanabiliyorsa, tasarım Tip I olarak üretilebilir. Bu tek değişiklikle %30-50'lik bir birim maliyet düşüşü elde edilebilir; bu, özellikle 500 adetten az üretim hacimlerinde çok değerlidir.
5.5 Strateji Yoluyla İnsan Gelişim Endeksi (HDI) Aracılığıyla Katman Sayısını Azaltma
Kör geçiş yolları, tüm katmanlarda deliklerin tükettiği yönlendirme kanallarını geri kazanır. Başlangıçta standart 8 katmanlı bir PCB olarak tasarlanan bir kart , eşdeğer yönlendirme kapasitesiyle 6 katmanlı Tip I HDI olarak elde edilebilir. 6 katmanlı bir kart için temel malzeme ve laminasyon maliyeti, 8 katmanlı bir karta göre %25-35 daha düşüktür. HDI dönüşümü daha küçük bir kart ayak izine de olanak sağlıyorsa, malzeme tasarrufu daha da artar ve HDI yaklaşımının net maliyeti, geçiş yolu karmaşıklığı primine rağmen delikli temelden daha düşük olabilir.
5.6 Asimetrik Toleranslar Kullanarak Muayene Gereksinimlerini Azaltın
Bitmiş via çapını 0.20 mm ±0.02 mm olarak belirtmek, her iki yönde de eşit kontrol gerektirir. 0.20 mm +0.03/−0.02 mm belirtmek, güvenilirlik için aynı minimum boyut tabanını uygular ancak daha fazla delme toleransına izin vererek proses kontrolünün sıkılığını ve ilgili maliyeti azaltır. Benzer şekilde, minimum via-iz açıklığınızın 0.15 mm yeterli marj sağladığı durumlarda, katmanlar arası hizalamayı ±0.075 mm'den ±0.10 mm'ye gevşetmek, X-ışını hizalama gereksinimlerini ve delme maliyetini %5-12 oranında azaltır.
5.7 Üretim Kalıplarına Geçmeden Önce Basitleştirilmiş Bir Via Yapısına Sahip Prototip
5-25 adetlik prototip PCB üretimlerinde , tam via yapısına geçmeden önce işlevselliği doğrulamak için hedef tasarımın basitleştirilmiş bir versiyonunu oluşturun. Üretim L1-L3 gerektiriyorsa bile, yalnızca L1-L2 kör via'larla prototip oluşturun; işlevsel bir yaklaşım olarak L1-L3 bağlantılarını L2 üzerinden yönlendirin. Üretim istiflenmiş via'lar kullanıyorsa, kademeli via'larla prototip oluşturun. Lazer kurulum maliyetlerini ortadan kaldırmak için 0.20 mm ve üzeri tüm via'lar için mekanik delme kullanın. Bu basitleştirmeler, prototip maliyetini %30-50 oranında azaltırken, üretim kalıplarının tam tasarıma göre üretilmesi için gereken işlevsel doğrulamayı sağlar.
6. PCB Tekliflerinde Gizli Maliyetler: Bu Fiyat Tekliflerinin Maliyetini Artırır
6.1 Verim Kaybı Dağılımı
Kör geçişli HDI kartları, standart PCB'lere göre daha düşük ilk geçiş verimine sahiptir. Üç temel arıza modu şunlardır: kör geçiş açıklığı (ilk üretim çalışmalarında geçişlerin %2-5'inde ve işlem yeteneği oluşturulduktan sonra %1'in altında meydana gelen, namluda eksik bakır kaplama), hizalama hataları (katman yanlış hizalaması nedeniyle kör geçişin kısmen ped dışında delinmesi, ilk kurulum sırasında kartların %1-3'ünü etkiler) ve birikim katmanı arayüzlerinde ayrılma (çoğu tasarımda %1'in altında ancak laminasyon döngüsü sayısı ve kart kalınlığıyla artar).
Üreticiler, sipariş edilenden %3-8 daha fazla levha üreterek, beklenen hurda miktarını karşılamak suretiyle verim kaybını fiyat tekliflerine yansıtırlar. Bu, yeni tasarımlarda etkin birim maliyetine %3-8 oranında ekleme yapar. Proses yeteneğinin (Cpk) belirlendiği tekrarlanan siparişlerde, verim payı %2'nin altına düşer. İlk ürün fiyat tekliflerinde verim kaybının hesaba katılıp katılmadığını ve üreticinin prosesi sizin özel tasarımınızda olgunlaştıkça tekrarlanan siparişlerde fiyatlandırmanın ayarlanıp ayarlanmadığını sorun.
6.2 Muayene Seviyesine Göre Test Maliyetleri
| Test metodu | Panel Başına Maliyet | Uygulanabilir Olduğu Durumlar |
|---|---|---|
| Görsel inceleme | $ 0.50- $ 1.50 | Tüm siparişler (standart) |
| Uçan prob elektrik testi | $ 3.00- $ 8.00 | Üretim siparişleri için standart |
| X-ışını incelemesi (parti başına 5 pano) | $ 2.00- $ 5.00 | IPC Sınıf 2 doğrulama yoluyla görme engelli |
| X-ışını muayenesi (%100 oranında) | $ 8.00- $ 15.00 | IPC Sınıf 3, tıp, havacılık |
| Mikro kesit analizi (yıkıcı) | Örnek başına 50-150 dolar | İlk makale ve süreç yeterlilik belgesi |
| TDR empedans kupon testi | $ 5.00- $ 12.00 | Kontrollü empedans belirtildiğinde |
10 adet prototip panelde, Sınıf 3 testleri ( %100 X-ışını, elektriksel test ve empedans ölçümü) panel başına 16-35 dolar veya kart başına 1.60-3.50 dolar ek maliyet getirir. 10 panelde 100 kart için toplam test maliyeti 160-350 dolara ulaşır. Teklifleri karşılaştırırken, test kapsamının tüm tedarikçilerde aynı şekilde belirtildiğinden emin olun. Sınıf 2 tasarımında X-ışını incelemesini içermeyen daha düşük birim fiyatı, karşılaştırılabilir bir teklif değildir.
6.3 Hızlandırılmış Primler
Tip I HDI için standart teslim süresi 10-15 iş günüdür; Tip II için 15-20 gün gereklidir. Hızlandırılmış teslimat fiyatlandırması şu şekildedir: 7 günlük teslimat %25-40 ek ücrete tabidir; 5 günlük teslimat %40-60 ek ücrete tabidir; sadece Tip I için 3 günlük süper acil teslimat %80-120 ek ücrete tabidir. Tip II ve Tip III, birden fazla laminasyon döngüsü gerektirir ve çoğu tesiste 3 günde tamamlanamaz.
3,000 dolarlık bir siparişte, 5 günlük hızlandırılmış teslimat 1,200-1,800 dolar ek maliyet getirir. Üretim programlarını 4-6 hafta önceden onaylamak, tekrarlayan üretimler için bu maliyeti tamamen ortadan kaldırır.
6.4 Özel Laminat Ek Ücretleri
Standart FR4, emtia fiyatına sahiptir ve temel fiyatı oluşturur. Özel laminatların standart FR4'e göre primleri şöyledir: Yüksek Tg FR4 (Tg ≥170°C) %15-30; halojen içermeyen FR4 %20-40; Megtron 6 gibi orta kayıplı laminatlar %200-400; özel düşük kayıplı laminat serisi gibi düşük kayıplı RF laminatlar %400-1,000 oranında fiyat artışı sağlar.
RF veya yüksek hızlı sinyal performansının yalnızca dış sinyal katmanlarında düşük kayıplı malzeme gerektirdiği HDI kartlar için, hibrit bir katman yapısı (L1 ve L6'da özel düşük kayıplı laminat veya Megtron 6, iç katmanlarda standart FR4), kritik sinyalleri taşıyan katmanlardaki elektriksel performansı korurken, tamamen laminatlı birinci sınıf bir yapıya kıyasla malzeme maliyetini %40-60 oranında azaltır.
PCB fiyat teklifinizi şimdi alın.
7. Highleap Electronics'te Kör Geçişli PCB ve Gelişmiş PCB Üretimi
Highleap Electronics, istiflenmiş mikrovia yapıları, gömülü via kombinasyonları ve FR4 iç çekirdekler üzerinde özel düşük kayıplı laminat veya Megtron dış katmanlara sahip hibrit istiflemeler de dahil olmak üzere, Tip I'den Tip III'e kadar kör via HDI kartları üretmektedir. Yetenekler, kör via kartlarının ötesine geçerek, çok katmanlı standart kartlar, rijit-esnek, yüksek frekanslı RF, ağır bakır ve metal çekirdekli gibi tüm gelişmiş PCB türlerini kapsamakta ve mühendislik ekiplerinin tüm kart türlerini tek bir tedarik zinciri içinde birleştirmesine olanak tanımaktadır.
Tüm kör delik imalatı, tüm kalem kalem şeffaflıkla fiyatlandırılır: delme yöntemi ve kurulumu, laminasyon döngüleri, delik dolum spesifikasyonu, test seviyesi ve Ar-Ge maliyetleri ayrı ayrı kalemlendirilir. Her fiyat teklifi, mekanik veya lazer delme için delik çapı uygunluğunu, dolum spesifikasyonu gerekliliğini, istiflenmişten kademeliye dönüştürme fırsatlarını, HDI tipi azaltma analizini ve panel kullanım değerlendirmesini kapsayan ücretsiz bir DFM incelemesi içerir; bu inceleme genellikle tasarımda yeniden yapılanmaya gerek kalmadan %10-30 maliyet düşüşü sağlar. Kalıplar 24 ay süreyle saklanır ve bu süre içindeki tekrarlanan siparişler Ar-Ge maliyetleri hariç fiyatlandırılır.
Üretimden sonra devre kartı seviyesinde montaj gerektiren projeler için, SMT PCB montajı, çıplak devre kartı hattından sorunsuz aktarımla şirket içinde yapılabilmekte olup, hassas HDI kartlarının ayrı üretim ve montaj tedarikçileri arasında taşınmasının lojistik riskini ortadan kaldırmaktadır.
Önerilen Mesajlar
I-Tera MT40 PCB Tedarikçi Yeterlilik Kontrol Listesi
Highleap Electronics, baskılı devre kartları üretmektedir...
Ücretsiz Malzeme Listesi Analizi Hizmeti ile PCB Montajı
PCB siparişine başlamadan önce ücretsiz bir malzeme listesi (BOM) analizi hizmetine ihtiyacınız var mı?
PCB Montaj Tedarik Zinciri Yönetimi
Highleap Electronics, PCB montaj tedarik zincirini destekliyor...
Konformal Kaplamalı PCB Montajı
Highleap Electronics, uyumlu PCB montajı hizmeti sunmaktadır...
PCB'ler için fiyat teklifi nasıl alınır
DFM/DFA analizlerinizi sizin için yapalım ve size bir raporla geri dönelim.
Dosyalarınızı web sitemiz üzerinden güvenli bir şekilde yükleyebilirsiniz.
Size fiyat teklifi verebilmemiz için aşağıdaki bilgilere ihtiyacımız var:
-
- Gerber, ODB++ veya .pcb, spec.
- Montaj gerekiyorsa BOM listesi
- Adet
- Dönüş zamanı
