TU-768 PCB Malzemesi: Özellikler, Performans ve Pratik Tasarım Kılavuzu

TU-768 FR-4 Yüksek Tg PCB

Şekil 1. TU-768 FR-4 Yüksek Tg PCB

TU-768 PCB malzemesi , üstün termal kararlılık ve kurşunsuz montaj uyumluluğu gerektiren çok katmanlı devre kartları için tasarlanmış, yüksek Tg değerine sahip modifiye edilmiş epoksi FR-4 laminattır. Bu kılavuz, mühendislerin bilinçli malzeme kararları almalarına yardımcı olmak için temel özellikler, performans analizi, tasarım hususları ve seçim kriterlerini sunmaktadır.

TU-768 Teknik Özelliklerine Genel Bakış

TU-768 PCB malzemesinin temel parametrelerini anlamak, uygulamanız için uygunluğunu değerlendirmek açısından çok önemlidir. Aşağıdaki tablo, tasarım ve üretim kararlarını etkileyen temel veri sayfası değerlerini özetlemektedir.

Parametre TU-768 Tipik Değer Test koşulu
Tg (DMA) 190 ° C E-2/105
Tg (DSC) 180 ° C -
Td (Ayrışma) 350 ° C TGA, E-2/105
CTE (X/Y ekseni) 11–15 ppm/°C E-2/105
CTE (Z ekseni) 2.7% -
Dk (εr) @ 1 GHz 4.4 E-2/105
Dk @ 10 GHz 4.3 -
Df (tanδ) @ 1 GHz 0.019 E-2/105
10 GHz'de Df 0.023 -
T288 (Delaminasyon Zamanı) > 15 dk -
Termal Stres (288°C) >60 saniye Lehim Şamandırası
Soyulma Mukavemeti (1 oz RTF Cu) 7–9 lb/in -
Yanıcılık UL 94V-0 E-24/125
Su soğurumu 0.18% E-1/105 + D-24/23

Bu özellikler, TU-768 PCB malzemesini, özel düşük kayıplı laminatların maliyet avantajı olmadan termal dayanıklılık gerektiren uygulamalar için sağlam bir seçenek olarak konumlandırıyor.

TU-768'in Temel Performans Analizi

Elektriksel Performans

TU-768, 1-10 GHz aralığında 4.3-4.4 arasında bir dielektrik sabiti (Dk) ve 0.019 ile 0.023 arasında değişen bir kayıp tanjantı (Df) sergiler. Bu değerler, kabul edilebilir sinyal bütünlüğü ile yaklaşık 2-3 GHz'e kadar empedans kontrollü tasarımları destekler. 5 GHz'i aşan frekanslar veya 0.010'un altında Df gerektiren yüksek hızlı dijital uygulamalar için, özel düşük kayıplı laminat veya Megtron serisi gibi özel düşük kayıplı malzemeleri göz önünde bulundurun.

Mühendis Notu: 2 GHz'nin altında çalışan standart RF ön uç modülleri için TU-768, elektriksel performans ve üretim uyumluluğu arasında uygun maliyetli bir denge sunar.

Termal ve Mekanik Performans

190°C (DMA) Tg ve 350°C Td değerleriyle TU-768 PCB malzemesi, yapısal bozulma olmadan birden fazla kurşunsuz lehimleme döngüsünü başarıyla tamamlar. %2.7'lik Z ekseni CTE'si, termal değişimler sırasında via gövdesi üzerindeki gerilimi en aza indirerek, gömülü via'lara veya güvenilir ara bağlantılar gerektiren BGA bileşenlerine sahip yüksek katman sayısına sahip tasarımlar için uygun hale getirir.

Mühendis Notu: İnce aralıklı BGA'lara (≤0.5 mm aralık) sahip montajlarda, düşük Z-CTE, -40°C ile +125°C çalışma aralıklarında termal döngü sırasında gövde çatlaması riskini azaltır.

İşlenebilirlik ve Güvenilirlik

TU-768, mekanik delme, lazerle geçiş yolu oluşturma ve elektrolizsiz bakır kaplama dahil olmak üzere standart PCB üretim süreçleriyle güçlü uyumluluk göstermektedir. Malzemenin UV engelleme özellikleri ve AOI floresansı, yüksek hacimli üretimde denetim doğruluğunu artırır. 7–9 lb/in soyulma mukavemeti, HASL, ENIG ve OSP yüzey işlemleriyle sağlam bakır yapışmasını sağlar.

Mühendis Notu: ENIG belirtirken, laminatın termal bütçesinin, altın kaplama işlemleri için tipik olarak gerekli olan ek lehimleme döngüsünü karşılayıp karşılamadığını doğrulayın.

TU-768 PCB Malzemesi

Şekil 2. TU-768 PCB Malzemesi

TU-768 Uygulamaları ve Kullanım Örnekleri

TU-768 PCB malzemesi, termal güvenilirliğin ultra düşük dielektrik kayıp ihtiyacından daha önemli olduğu uygulamalarda kullanılır.

Tipik Uygulama Sektörleri

Endüstriyel kontrol sistemleri, yüksek ortam sıcaklıklarına veya sık termal döngülere sahip ortamlarda TU-768'in termal kararlılığından faydalanır. Otomotiv elektroniği, özellikle gövde kontrol modülleri ve bilgi-eğlence sistemleri, malzemenin CAF direncinden ve nem kararlılığından yararlanır. Sunucu ve iş istasyonu anakartları, tutarlı Dk değerlerinin kontrollü empedans yönlendirmesini desteklediği 8 katmanı aşan çok katmanlı yapılar için TU-768 kullanır.

Pratik Vaka Örneği

Bir telekomünikasyon ekipmanı üreticisi, standart orta Tg FR-4 kullanan 12 katmanlı bir baz istasyonu kontrol kartında aralıklı bağlantı arızalarıyla karşılaştı. Arıza sonrası analiz, 200'den fazla termal döngüden sonra geçiş yolu çatlaması olduğunu ortaya çıkardı. TU-768 PCB malzemesine geçiş, Z ekseni genleşme gerilimini azaltarak, mevcut tasarım kurallarını ve üretim iş akışını korurken saha arızalarını ortadan kaldırdı. Malzeme değişimi, hammadde maliyetlerine yaklaşık %8-12 oranında bir artış getirdi, ancak pahalı kart yeniden tasarımından kaçınmayı sağladı.

Tasarım ve Üretimde En İyi Uygulamalar

Empedans Kontrolü Yönergeleri

Tek uçlu 50Ω izler için, tipik bir katmanlama, 1 ons bakır ile 4 mil prepreg üzerinde 4.5 mil iz genişliği kullanır. Kritik empedans katmanları için ±0.05 Dk toleransı belirtin. Üretim öncesinde gerçek Dk değerlerini doğrulamak için üreticinizden empedans numuneleri isteyin. Karışık malzemeli katmanlamalarda diferansiyel çift aralığını hesaplarken çekirdek ve prepreg arasındaki Dk varyasyonunu dikkate alın.

Termal Profil Önerileri

TU-768, 260°C'ye kadar tepe sıcaklıklarıyla standart kurşunsuz lehimleme profillerini destekler. Kalınlığı 2.0 mm'yi aşan kartlar için, düzgün çekirdek sıcaklığı sağlamak amacıyla ön ısıtma bölgesini 120-180 saniyeye uzatın. Katman arayüzlerinde ayrılmayı önlemek için 3°C/saniyeyi aşan sıcaklık artış hızlarından kaçının. Dalga lehimleme uygulamaları için, via bütünlüğünü korumak amacıyla 260°C'de alt taraf maruz kalma süresinin 10 saniyeyi geçmediğini doğrulayın.

Via ve Delik İşleme

Mekanik delme işlemi, TU-768 ile 0.2 mm (8 mil) bitmiş delik boyutlarına kadar güvenilir bir şekilde çalışır. Mikrovia içeren HDI uygulamaları için, lazer delme işlemi minimum reçine bulaşmasıyla temiz via duvarları elde eder. Yüksek en-boy oranlı deliklerde (>10:1) güvenilir elektrolizsiz bakır yapışmasını sağlamak için desmear işlemi belirtin. Gömülü via yapıları için, iç katman arayüzlerinde reçine yetersizliğini önlemek için laminasyon basıncını ve süresini imalatçınızla doğrulayın.

Yüzey Kaplama Uyumluluğu

ENIG, ince aralıklı bileşenler için üstün lehimlenebilirlik ve raf ömrü sağlar ancak daldırma altın kaplama işlemi sırasında termal stres oluşturur. HASL, standart aralıklı montajlar için maliyet avantajları sunar ancak 0.4 mm aralıklı BGA'lar için uygun olmayan düzensiz ped yüzeyleri oluşturur. OSP, daha düşük maliyetle düz pedler sağlar ancak montaj sırasında daha sıkı proses kontrolü gerektirir. BGA'ları ve delikli konektörleri birleştiren karma teknolojili kartlar için ENIG, genellikle montaj verimliliği ve uzun vadeli güvenilirlik arasında en iyi uzlaşmayı sunar.

Güvenilirlik Testi Önerileri

TU-768 PCB montajlarını IPC-TM-650 termal şok testi (-55°C ila +125°C, minimum 100 döngü) ile doğrulayın. CAF direncini doğrulamak için 168 saat boyunca 85°C/85% RH testi yapın. Delik dolum kalitesini ve bakır kaplama kalınlığı dağılımını doğrulamak için test numuneleri üzerinde kesit analizi gerçekleştirin. Üretim partileri genelinde tutarlı kaliteyi sağlamak için kritik uygulamalar için IPC Sınıf 3 kabul kriterlerini talep edin.

TU-768'in Alternatif Malzemelerle Karşılaştırılması

Doğru laminatı seçmek, TU-768'in yaygın alternatiflere karşı konumunu anlamayı gerektirir.

Parametre TU-768 Standart FR-4 Yüksek Tg FR-4 (IT-180A) Düşük Kayıplı (Megtron 4)
Tg (DMA) 190 ° C 130-140 ° C 175 ° C 200 ° C
Dk @ 1 GHz 4.4 4.5 4.4 3.8
1 GHz'de Df 0.019 0.025 0.018 0.005
Td 350 ° C 300 ° C 340 ° C 390 ° C
Z-CTE 2.7% 3.5% 2.8% 2.4%
Göreceli maliyet Orta Düşük Orta Yüksek
En İyi Kullanım Örneği Kurşunsuz montaj, çok katmanlı tüketici elektroniği Yüksek güvenilirlik endüstriyel Yüksek hızlı dijital, RF

TU-768'in Avantajları: Orta maliyetle yüksek Tg performansı sunar , standart FR-4'e göre daha iyi termal dayanıklılığa ve birinci sınıf alternatiflerle karşılaştırılabilir Dk kararlılığına sahiptir. Bu malzeme, özel yüksek hızlı laminatların maliyetine katlanmadan kurşunsuz uyumluluk gerektiren uygulamalar için optimum bir denge sunar.

Sınırlamalar: 5 GHz'in üzerindeki uygulamalar veya Df değerinin 0.010'un altında olması gereken durumlarda, daha yüksek maliyete rağmen düşük kayıplı malzemeler teknik olarak daha iyi bir seçim olmaya devam etmektedir.

Tedarik ve Kalite Doğrulama

Gelen Kalite Güvencesi

Her malzeme sevkiyatı için parti takibi içeren Uygunluk Belgesi (CoC) talep edin. UL sertifikasyon durumunu doğrulayın ve RoHS/REACH uyumluluk belgelerini onaylayın. Kritik uygulamalar için, Tg, Td ve dielektrik özelliklerini veri sayfası özelliklerine göre doğrulayan üçüncü taraf test raporları talep edin.

Örnek Değerlendirme Protokolü

Üretim taahhüdünden önce, temsili katmanlar üzerinde empedans testi için malzeme örnekleri alın. Montajı tamamlanmış test araçlarında termal döngü değerlendirmesi yaparak via güvenilirliğini doğrulayın. Üretim için planlanan belirli lehim akısı ve macun kombinasyonuyla boşluk seviyelerini değerlendirmek için BGA lehim bağlantılarında X-ışını incelemesi yapın.

Özellikle ilk kez ortaklık kurulan tedarikçilerden fabrika denetim belgeleri veya üretim kapasitesi videoları talep etmenizi öneririm. Bu doğrulama adımı, seri üretime geçmeden önce potansiyel kalite risklerini belirlemeye yardımcı olur.

Sonuç ve Seçim Kılavuzu

TU-768 PCB malzemesi, orta frekanslı uygulamalar için kabul edilebilir elektriksel özelliklerle yüksek Tg termal performans sunarak laminat yelpazesinde pratik bir konuma sahiptir. Kurşunsuz montaj uyumluluğu, düşük Z ekseni genleşmesi ve sağlam bakır yapışması kombinasyonu, onu çok katmanlı endüstriyel, otomotiv ve sunucu uygulamaları için oldukça uygun hale getirir.

Projeniz güvenilir termal döngü performansı ve kurşunsuz lehimleme uyumluluğu gerektiriyorsa, ancak özel düşük kayıplı malzemelerin maliyet avantajından kaçınmak istiyorsanız, TU-768'in doğru seçim olduğuna inanıyorum. Tasarımınız öncelikle 5 GHz'in üzerinde çalışıyorsa veya ultra düşük ekleme kaybı gerektiriyorsa, daha yüksek malzeme maliyetlerine rağmen Megtron veya özel düşük kayıplı laminat alternatiflerini değerlendirmenizi öneririm.

Performans gereksinimlerini bütçe kısıtlamalarıyla dengelemeyi amaçlayan projeler için TU-768, standart PCB üretim süreçlerinde tutarlı ve öngörülebilir sonuçlar sunar.

Sıkça Sorulan Sorular

TU-768 PCB malzemesi yüksek frekanslı uygulamalar için uygun mudur?
TU-768, kabul edilebilir performansla 2-3 GHz'e kadar olan uygulamaları destekler. 5 GHz'in üzerindeki frekanslar veya Df değerinin 0.010'un altında olması gereken tasarımlar için, özel düşük kayıplı laminatlar göz önünde bulundurulmalıdır.

TU-768 için maksimum lehimleme sıcaklığı nedir?
TU-768, standart kurşunsuz profillerle 260°C'ye kadar en yüksek lehimleme sıcaklıklarına dayanır. Kalın levhalar (>2.0 mm) için, düzgün ısıtma sağlamak amacıyla ön ısıtma süresini uzatın.

TU-768 mikroşerit ve şerit hat empedans kontrolünü destekleyebilir mi?
Evet. Frekans boyunca 4.3–4.4 arasında sabit Dk değerleriyle TU-768, hem mikroşerit hem de şerit hat konfigürasyonlarını destekler. Kritik empedans katmanları için ±0.05 Dk toleransı belirtin.

TU-768'in maliyeti standart FR-4 ile karşılaştırıldığında nasıl?
TU-768, kalınlığına ve sipariş hacmine bağlı olarak standart FR-4'ten genellikle %15-25 daha pahalıdır. Bu fiyat farkı, kurşunsuz uyumluluk veya gelişmiş termal güvenilirlik gerektiren uygulamalar için haklıdır.

TU-768'in RoHS ve UL sertifikaları var mı?
Evet. TU-768, RoHS gerekliliklerine uygundur ve UL 94 V-0 yanıcılık sertifikasına sahiptir. Mevzuat uyumluluğu kayıtları için tedarikçinizden özel sertifika belgelerini talep edin.

TU-768 laminatlarla birlikte hangi bakır ağırlıklar mevcuttur?
TU-768, 0.5 oz ile 2 oz arasında standart bakır ağırlıklarıyla mevcuttur. Daha ağır bakır (3 oz ve üzeri) için özel sipariş ve daha uzun teslimat süreleri gerekebilir.

TU-768 numunelerini veya eksiksiz veri sayfalarını nasıl temin edebilirim?
Malzeme örnekleri, detaylı veri sayfaları ve mühendislik desteği için doğrudan Highleap Electronics ile iletişime geçin. Belirli uygulama gereksinimlerinize göre ücretsiz katman yapısı önerileri sunuyoruz.

TU-768 otomotiv uygulamaları için uygun mudur?
Evet. TU-768'in yüksek Tg değeri, düşük nem emme özelliği ve CAF direnci, onu zorlu termal ve nemli ortamlarda çalışan otomotiv elektroniği için uygun hale getirir.

Highleap PCB ve PCBA çözümleri - fiyat teklifi isteyin

Önerilen Mesajlar

PCB'ler için fiyat teklifi nasıl alınır

Sizin için DFM/DFA analizini çalıştıralım ve size bir raporla geri dönelim. Dosyalarınızı web sitemiz üzerinden güvenli bir şekilde yükleyebilirsiniz. Size bir teklif verebilmek için aşağıdaki bilgilere ihtiyacımız var:

    • Gerber, ODB++ veya .pcb, spec.
    • Montaj gerekiyorsa BOM listesi
    • Adet
    • Dönüş zamanı

PCB üretiminin yanı sıra PCB tasarımı, PCBA ve anahtar teslimi çözümler de dahil olmak üzere kapsamlı bir elektronik hizmet yelpazesi sunuyoruz. Prototipleme, tasarım doğrulama, bileşen tedariki veya seri üretim konusunda yardıma ihtiyacınız olsun, projenizin başarısını garantilemek için uçtan uca destek sağlıyoruz.

PCBA hizmetleri için lütfen BOM'unuzu (Malzeme Listesi) ve herhangi bir özel montaj talimatını sağlayın. Ayrıca, tasarımlarınızı üretilebilirlik ve montaj için optimize etmek ve sorunsuz bir üretim süreci sağlamak için DFM/DFA analizi de sunuyoruz.

    PCB projeniz hakkında bize bilgi verin.

    Henüz tasarım dosyalarınız yok mu? Sorun değil. Bildiklerinizi paylaşın, daha fazla ayrıntıya ihtiyaç duyulursa sizinle iletişime geçeceğiz.



    Dosyaları yükle (opsiyonel)

    PCB dosyaları, BOM, PDF/STEP, TXT, resimler, ZIP/RAR/7Z · Toplam maksimum 50 MB