ITEQ IT-180A: Teknisk guide til printkortlaminat med høj Tg
ITEQ IT-180A er et fenolhærdet multifunktionelt epoxylaminat med høj Tg , der er udviklet til termisk krævende printkortapplikationer. Med en glasovergangstemperatur på 175 °C (DSC), lav Z-akse CTE, dokumenteret CAF-modstand og blyfri samlingskompatibilitet fungerer IT-180A som et pålideligt substrat til printkort med højt lagantal, BGA-samlinger, designs med tung kobber og sekventielle lamineringsprocesser i bil-, telekommunikations- og serverapplikationer.
ITEQ IT-180A Tekniske Specifikationer
Følgende tabel opsummerer de vigtigste parametre fra det officielle ITEQ IT-180A datablad . Disse værdier er afgørende for stackup-design, signalintegritetsanalyse og pålidelighedskvalificering.
| Parameter | Værdi | Testmetode |
|---|---|---|
| Glasovergangstemperatur (Tg) | 175°C (DSC) | IPC-TM-650 2.4.25 |
| Nedbrydningstemperatur (Td) | 345°C (5% vægttab) | TGA / IPC-TM-650 2.4.24.6 |
| Dielektrisk konstant (Dk) @1MHz | 4.4 typisk | IPC-TM-650 2.5.5.9 |
| Dielektrisk konstant (Dk) @10 GHz | 4.1 typisk | Resonatorhulrum / IPC-TM-650 2.5.5.13 |
| Dissipationsfaktor (Df) @1MHz | 0.014 typisk | IPC-TM-650 2.5.5.9 |
| Dissipationsfaktor (Df) @10 GHz | 0.016 typisk | IPC 2.5.5.13 |
| Z-akse CTE (α1, under Tg) | 45 ppm / ° C | TMA / IPC-TM-650 2.4.24 |
| Z-akse CTE (α2, over Tg) | 210 ppm / ° C | TMA / IPC-TM-650 2.4.24 |
| Z-akseudvidelse (50–260°C) | 2.7% | IPC-TM-650 2.4.24 |
| T260 (tid til delaminering) | > 60 minutter | IPC-TM-650 2.4.24.1 |
| T288 (tid til delaminering) | > 30 minutter | IPC-TM-650 2.4.24.1 |
| CAF-modstand | Pass | IPC-TM-650 2.6.25 |
| Antændelighed | V-0 | UL 94 |
| IPC-specifikation | IPC-4101C/126 | — |
Hvorfor vælge ITEQ IT-180A til dit printkortdesign
Målapplikationer
IT-180A er egnet til designs, der kræver termisk robusthed og dimensionsstabilitet: flerlags-PCB'er (8+ lag), BGA- og fine-pitch HDI-strukturer, tunge kobberplader (3oz+), ECU'er til biler (motorrumsklassificeret), telekommunikationsbackplaner og server-/lagringssystemer til datacentre. Dens UV-blokerende egenskaber sikrer også kompatibilitet med AOI og optiske positioneringssystemer.
Termisk ydeevneværdi
175°C Tg og lav Z-CTE reducerer belastningen mellem lagene under blyfri reflow (top 260°C) og omarbejdningscyklusser. Med en T260, der overstiger 60 minutter, modstår IT-180A flere termiske udsving uden delaminering – hvilket er afgørende for sekventielle lamineringsopbygninger, hvor de indre lag oplever gentagen varmeeksponering.
Elektrisk pålidelighed
En Dk på ~4.1 ved 10 GHz og en Df på ~0.016 placerer IT-180A som et materiale, der kan bruges i mellemfrekvenser. Selvom det ikke er beregnet til millimeterbølge-RF-frontender, overgår det standard FR-4 i applikationer op til flere GHz, hvilket gør det velegnet til mellemhastigheds digitale forbindelser, radarunderstøttelseskredsløb til biler og generelle højhastighedsforbindelser.
Gennemgående hul og via-integritet
Lav Z-akseekspansion minimerer revner i cylinderen og løft af klodserne i belagte gennemgående huller. CAF-modstand beskytter yderligere mod elektrokemisk migration i via-felter med høj tæthed, hvilket forlænger levetiden i fugtige eller termisk cykliske miljøer.
ITEQ IT-180A printkort
Designovervejelser for ITEQ IT-180A
Laminering og forbagning
Efter oxidbehandling (sort eller brun) bages de indre lag ved 120 °C i mindst 40 minutter for at fjerne absorberet fugt. Resterende vand forårsager dampinduceret delaminering under presning. Opbevar prepregs i et kontrolleret miljø (<20 °C, <50 % RF) og lad dem akklimatisere i 12 timer før oplægning.
Boring og afsmærkning
IT-180A borer rent med standard hårdmetalbor. For stakke med højt lag og tungt kobber skal stakhøjden reduceres (1 panel til ≥8 lag) og din boreleverandør kontaktes om optimering af tilspænding/hastighed. Afsmøringsparametrene adskiller sig fra standard FR-4 – typiske indstillinger kan undergrave harpiksen. Koordiner med din kemileverandør for at justere permanganatcyklusser eller overvej dobbelte afsmøringspassager.
Blyfri reflow-kompatibilitet
Materialet klarer 260°C blyfri reflow i henhold til IPC J-STD-020 krav. T260 >60 min og T288 >20 min bekræfter modstandsdygtighed over for aggressive termiske profiler. Dokumenter peaktemperatur, tid over liquidus og rampehastigheder til proceskvalifikationsregistreringer.
Højfrekvent signalrouting
IT-180A's Dk/Df-værdier understøtter mellemdistance højhastigheds digital og bilbasebåndsrouting for radar. For strenge RF/mikrobølgefrontends (over 10 GHz med stramme budgetter for indsættelsestab) bør specialiserede lavtabslaminater, såsom et speciallavtabslaminat eller Isola Astra-serien, vurderes. Hybride opsætninger - IT-180A til effekt-/jordlag og lavtabsmateriale til signallag - kan balancere omkostninger og ydeevne.
Retningslinjer for fremstilling og proces
Anbefalinger til stackup
Til design med 6 til 8 lag skal du bruge 0.1-0.2 mm kerner med 106/1080/2116 prepreg-typer afhængigt af målimpedans og sluttykkelse. Oprethold en symmetrisk konstruktion for at forhindre bøjning og vridning. ITEQ leverer data om prepreg-flow og geltid; se disse for optimering af pressecyklus.
Vakuum laminering
Vakuumafgas stakkene i 30 minutter før opvarmning for at fjerne indespærret luft. Anbefalet pressetryk: 350-400 psi (hydraulisk) eller 300-400 psi (vakuumhydraulisk). Opvarmningshastighed fra 80 °C til 140 °C: 1.3-3.0 °C/min. Hold ved 180 °C i mindst 60 minutter for at sikre fuld hærdning. Afkøl ved ≤3 °C/min for at minimere restspænding.
Kompatibilitet med overfladefinish
IT-180A er kompatibel med ENIG, HASL (blyfri), OSP og immersions-tin/sølv-overfladebehandlinger. For ENIG skal fosforindholdet og pletteringstykkelsen kontrolleres for at undgå problemer med nikkelkorrosion. Blyfri HASL-cyklusser (265 °C loddepot) ligger inden for materialets termiske kapacitet.
Tjekliste for pålidelighedstest
Anmod om følgende fra din laminatleverandør, eller kør det internt: TMA til Tg-bekræftelse, termisk cykling (-40 til +125 °C, 500+ cyklusser), termisk chok (væske-til-væske), saltspray (ifølge IPC-TM-650 2.6.14 til bilindustrien) og CAF-testning (85 °C/85 % RF under bias). Dokumentér resultaterne til kundekvalificeringspakker.
ITEQ IT-180A vs. konkurrerende materialer med høj Tg
Tabellen nedenfor sammenligner IT-180A med Isola 370HR — et bredt specificeret alternativ i kategorien FR-4 med højt Tg.
| Ejendom | ITEQ IT-180A | Isola 370HR |
|---|---|---|
| Tg (DSC) | ≥175 ° C | ~180°C |
| Td (5% vægttab) | > 340 ° C | ~340°C |
| Z-CTE (50–260°C) | 2.7% | ~ 2.7% |
| Dk @1MHz | 4.4 | ~ 4.6 |
| Df @1MHz | 0.014 | ~ 0.015 |
| CAF-modstand | Pass | Pass |
| Tilgængelighed (Asien) | Høj, kortere leveringstid | Moderat importleveringstid |
| relative omkostninger | Konkurrencedygtige | Premium |
Begge materialer opfylder krævende termiske og CAF-krav. IT-180A tilbyder en omkostningseffektiv løsning med stærk regional tilgængelighed i Asien-baseret produktion. 370HR kan foretrækkes, hvor eksisterende kvalifikationer eller USA-baserede forsyningskæder er prioriteret. Til ekstremt lave RF-applikationer erstatter ingen af dem dedikerede PTFE- eller kulbrinte-keramiske substrater.
Konklusion
ITEQ IT-180A leverer en afbalanceret kombination af høj Tg, lav Z-akseudvidelse, CAF-modstand og blyfri kompatibilitet – hvilket gør den til et praktisk valg til flerlags PCB-applikationer med høj pålidelighed. Den bygger bro mellem standard FR-4 og premium lavtabssubstrater og tilbyder ingeniører en omkostningseffektiv vej til termisk robusthed uden at gå på kompromis med fremstillingsevnen.
Ofte stillede spørgsmål
1. Hvad er Tg for ITEQ IT-180A?
Glasovergangstemperaturen (Tg) er ≥175 °C målt med DSC i henhold til IPC-TM-650 2.4.25.
2. Kan IT-180A klare 260°C blyfri reflow?
Ja. Databladet bekræfter T260 >60 minutter og T288 >20 minutter, hvilket demonstrerer robust tolerance over for blyfri samling.
3. Hvilke anvendelser er IT-180A bedst egnet til?
Flerlags BGA-designs, tunge kobberplader, bilindustrien ECU'er, telekommunikationsbackplanes og server-/lagringssystemer, der kræver høj termisk pålidelighed og CAF-modstand.
4. Er IT-180A egnet til højfrekvente RF-design?
IT-180A understøtter mellemfrekvensapplikationer (op til flere GHz) med acceptabelt tab. Til millimeterbølge- eller strenge RF-frontend-krav anbefales specialiserede materialer med lavt tab.
5. Understøtter IT-180A sekventiel laminering?
Ja. Dens termiske stabilitet og lave Z-CTE gør den velegnet til sekventiel laminering processer i komplekse HDI- og opbygningsstrukturer.
anbefalet Indlæg
Solcelle-inverter printkortsamling til strøm- og styrekort
Hvis du er på udkig efter en solcelle-inverter printplade, Highleap...
PLC printkortsamling til CPU-, I/O- og kommunikationsmoduler
Highleap Electronics leverer printkortfabrikation og printkort...
Analyse af PCB-ionisk kontaminering
Analyse af PCB-ionisk kontaminering hjælper OEM'er med at bestemme...
I-Tera MT40 PCB-fabrikationsproces og verifikation
Highleap Electronics leverer Isola I-Tera MT40 PCB...
Sådan får du et tilbud på printkort
Lad os køre en DFM/DFA-analyse for dig og vende tilbage til dig med en rapport. Du kan uploade dine filer sikkert via vores hjemmeside. Vi har brug for følgende oplysninger for at kunne give dig et tilbud:
-
- Gerber, ODB++ eller .pcb, spec.
- Stykliste, hvis du ønsker montering
- Antal
- Vendetid
Udover printkortproduktion tilbyder vi en omfattende vifte af elektroniske tjenester, herunder printkortdesign, printkortbaseret udstyrs ...
For PCBA-tjenester bedes du fremvise din BOM (Bill of Materials) og eventuelle specifikke monteringsinstruktioner. Vi tilbyder også DFM/DFA-analyse for at optimere dine designs med hensyn til fremstillingsevne og montering, hvilket sikrer en problemfri produktionsproces.
