Efterspørgsel efter AI-server-printkort i 2026
AI-serverhardware er den største enkeltstående kraft, der omformer PCB-industrien i 2026. Ændringen er ikke inkrementel – det er en trinvis bevægelse i PCB-indholdsværdi, materialekvalitet, lagantal og leverandørkoncentration. Ifølge Morgan Stanleys BOM-nedtagning af NVIDIAs kommende Vera Rubin VR200 NVL72-rack den 22. maj 2026 steg PCB-indholdsværdien pr. rack med 233 % generation over generation – fra cirka $35,100 på GB300 til cirka $116,700 på VR200 . Den samme rapport viser en stigning i MLCC-indholdsværdien på 182 %, en stigning i ABF-substrat på 82 % og en ASP for det fulde rack på cirka $7.8 millioner – næsten det dobbelte af det nuværende GB300-rack.
Denne guide gennemgår de tekniske og materielle ændringer inden for Rubin-platformen, leverandørøkosystemet, der bygger den, og udbredelseseffekten på PCB-materialeallokering for alle andre. Priskonteksten er i analysen af PCB-prisstigninger , den underliggende materialeøkonomi i guiden til PCB-råmaterialeomkostninger , forsyningskoncentration i analysen af PCB-materialemangel og design- og indkøbsresponser i guiden til reduktion af PCB-omkostninger.
1. Hovednummeret: $35,100 → $116,700 pr. rack
Morgan Stanleys bottom-up BOM-nedtagning af NVIDIA Vera Rubin VR200 NVL72-racket – offentliggjort af analytiker Howard Kao den 22. maj 2026 – fastlagde de vigtigste tal for AI-server-PCB-økonomien i 2026. Blandt alle downstream-komponenter oplevede værdien af PCB-indholdet den største stigning år-til-år:
| Component | GB300 Indholdsværdi | VR200 Indholdsværdi | Skift |
|---|---|---|---|
| PCB-indhold pr. rack | ~ $ 35,100 | ~ $ 116,700 | + 233% |
| MLCC (flerlags keramiske kondensatorer) | ~ $ 1,530 | ~ $ 4,320 | + 182% |
| ABF-substrat | — | — | + 82% |
| Hukommelse (HBM + SOCAMM) | ~ $ 370,000 | ~ $ 2,000,000 | + 435% |
| GPU-silicium | ~ $ 2,520,000 | ~ $ 3,960,000 | + 57% |
| Strømforsyning | — | — | + 32% |
| Flydende afkøling | — | — | + 12% |
Omregnet til kvadratmeter ligger prisen på flerlags-PCB'er til generel elektronik i 2026 på cirka 204 dollars pr. kvadratmeter ifølge branchedata fra Reuters, mens high-end AI-serverkort når cirka 1,970 dollars pr. kvadratmeter – tæt på 10 gange standardprisen . Forskellen er materialeafhængig: lagantal, CCL-kvalitet, kobberfolieprofil, glasfiberkvalitet og overfladefinish ligger alle i premium-klassen i deres respektive kategorier.
Hvorfor stiger indholdet af AI-server-printkort med 233 % fra generation til generation?
Fordi Rubin kombinerer to effekter. For det første bliver de eksisterende printkorttyper større og mere komplekse – Rubins computerkort opgraderes fra et 22-lags HDI-printkort på GB300 til et 26-lags printkort, hvor materialekvaliteten skifter fra M7 til M8. For det andet introducerer Rubin helt nye printkortmoduler, der ikke fandtes på GB300, herunder Midplane-printkortet (18 enheder pr. rack til 1,500 dollars pr. stk.) og ConnectX-modulprintkortet (72 enheder pr. rack til 270 dollars pr. stk.). Disse to nye typer alene bidrager med cirka 46,400 dollars i ekstra printkortindhold pr. rack.
2. Hvorfor en Rubin VR200 NVL72 koster 7.8 millioner dollars fra ODM
Morgan Stanleys analyse anslår det komplette Rubin VR200 NVL72-rack til cirka 7.8 millioner dollars fra ODM , med endnu højere priser gennem OEM-kanaler som Lenovo, Asustek, Giga-Byte og Dell. Dette er næsten dobbelt så meget som det nuværende GB300-rack på under 4 millioner dollars. Stigningen er bredt funderet på tværs af BOM:
- Hukommelse er den største enkeltstående driver. Hukommelsesandelen er flyttet fra 5-10% af GB200 NVL72 BOM til 25-30% af VR200-styklistenDen absolutte pris for hukommelse steg fra cirka 370,000 USD (300 GB) til cirka 2 millioner USD (200 VR) – en stigning på 435 % drevet af både højere HBM-indhold og den underliggende prisfastsættelse af hukommelsesmarkedet.
- GPU-siliciums dollarværdi steg med 57 % — fra cirka 2.52 millioner dollars til cirka 3.96 millioner dollars pr. rack — men GPU-andel af den samlede stykliste faldt fra cirka 65 % til cirka 51 %, fordi hukommelse og andre komponenter voksede hurtigere.
- PCB-indholdet steg med 233 % fra cirka $35,100 til cirka $116,700 pr. rack, på baggrund af højere lagantal, premium CCL-kvaliteter og helt nye PCB-moduler (Midplane, ConnectX) introduceret af Rubin.
- MLCC-indholdet voksede med 182% fra cirka 1,530 USD til cirka 4,320 USD pr. rack. Et enkelt VR200-rack bruger nu cirka 600,000 flerlags keramiske kondensatorer, mere end 30 % over GB300-tallet.
- ABF-substratværdien steg med 82 %, hvilket afspejler både det større substratareal, der kræves til Rubin GPU'er, og det samme T-glas-drevne omkostningspres, der berører CCL.
Hvad dette betyder for ikke-AI-købere: PCB-indholdet på 116,700 dollars i et enkelt Rubin-rack er dramatisk tættere pr. dollar end ikke-AI-arbejdsbyrder. CCL-producenter (Kingboard, Shengyi, EMC, TUC, Doosan, MGC), kobberfolieproducenter (Mitsui Kinzoku, Furukawa, JX Nippon), glasfiberproducenter (Nittobo) og producenter af overfladebehandlingskemi (Atotech, Uyemura) ser alle hyperskala AI-købere afgive ordrer, der prioriteres over standard industriel eller forbrugerbaseret PCB-efterspørgsel. Udbredelsen gennem allokering er en af grundene til, at alle andre brancher betaler mere i 2026 - dækket i afsnit 7.
3. CCL-stigen: M6 → M7 → M8 → M9 Q-glas → M10
Den tekniske årsag til væksten i AI PCB-omkostningerne er stigningen i CCL-kvalitetsklassen. Hvert trin ændrer harpikskemien, kobberfolieprofilen og glasfiberkvaliteten på samme tid, hvilket multiplicerer materialeomkostningerne i stedet for at øge dem. Udviklingen fra H100 / GB200 til Rubin Ultra spænder over fem M-kvaliteter i cirka tre generationer.
| NVIDIA-platform | PCB-lag | CCL klasse | Glas klud | Folieprofil |
|---|---|---|---|---|
| H100 (Tragt, 2022-2024) | ~ 22 | M6 / Megtron 6 | NE-glas | VLP |
| GB200 (Blackwell, 2024) | ~ 22 | M7 / Megtron 7 klasse | NE-glas / T-glas | HVLP |
| GB300 (Blackwell Ultra, 2025) | 22-34 | M7 / Megtron 7 | T-glas | HVLP / HVLP4 |
| VR200 (Rubin-computer, 2026-2027) | 26 (computerkort); midplane op til 44 | M8 / Q-glas | T-glas / Q-glas | HVLP4 |
| Rubin LPX | ~ 52 | M9 Q-glas | Q-glas | HVLP4 / HVLP5 |
| Rubin Ultra (Kyber, 2027+) | ~78+ | M9+ Q-glas / M10 (under kvalifikation) | Q-glas | HVLP5 |
Omkostningsmultiplikatoren op ad denne stige er dramatisk. Ifølge branchedata kører M6 CCL cirka 3-5× standard FR-4; M7 kører 6-9×; M8 kører 10-15×; M9 Q-glas kører 15-20× . Den næste generations M10-kvalitet, der i øjeblikket er under kvalifikation (Df <0.002), udvider stigen yderligere. Den 13. marts 2026 bekræftede analytiker Ming-Chi Kuo, at NVIDIA havde indgået partnerskab med Wus Printed Circuit for at teste M10 CCL til 448G+ signalering, hvor testkortene brugte næste generations HVLP5 kobberfolie og Q-glass-klæde.
Hvad er Q-glass, og hvorfor er det vigtigt for AI->
Q-glas er glasfiberdug fremstillet af kvartsfibre med høj renhed (~99.99% SiO₂). Det har en dielektricitetskonstant Dk på cirka 3.0 og en dissipationsfaktor Df på cirka 0.0007 - begge væsentligt lavere end NE-glas og T-glas. Ved datahastigheder på 224G og 448G er hele signalvejens tabsbudget så stramt, at det resterende tab fra uensartethed i glasvævet bliver en kontrollerende faktor. Q-glas reducerer dette tab ved at sænke den dielektriske bulkkonstant for selve forstærkningen. De førende leverandører af Q-glas er Shin-Etsu, Asahi Kasei, Glotech, Feilihua, Taishan Fiberglass og Hong Ho.
4. Lagopfyldning: Fra 22 til 26 til 44 til 78 lag
Udviklingen i antallet af PCB-lag for NVIDIA AI-computerkort er accelereret i løbet af de sidste tre generationer:
- H100 computerkort: ~22 lag.
- GB300 computerkort: 22-34 lag afhængigt af konfigurationen.
- Rubin VR200 computerkort: 26 lag (ifølge Morgan Stanley-nedtagning), opgraderet fra GB300s 22-lags HDI.
- Rubin VR200 midterplansprintkort: nå 44 lag for det sammenkoblingsplan med den højeste hastighed i racket.
- Rubin LPX: cirka 52 lag på M9 Q-glas.
- Rubin Ultra / Kyber: anslået til cirka 78+ lag.
Hvert lag, der tilføjes til et printkort, øger fremstillingsomkostningerne med cirka 20-30 %, fordi hvert lag tilføjer en CCL-kerne, en prepreg, en lamineringscyklus, boring, plettering og registreringsrisiko. En fordobling fra 22 til 44 lag mere end fordobler omkostningerne – det ganger dem op på grund af det samlede antal lamineringscyklusser, vanskeligheden ved hullernes aspektforhold og opbygningen af registreringstolerancer. Når designet når 78 lag på Q-glass, er hvert trin i fremstillingsprocessen på grænsen af, hvad det nuværende udstyr understøtter.
Hvorfor behøver midplanet så mange lag? Midplane-printkortet på Rubin VR200 sidder mellem computerkortene og forbinder alle 72 GPU'er i NVL72-racket til et samlet computernetværk. Det bærer alle højhastighedssignaler mellem hvert par computerkort uden plads til re-driver-chips undervejs. Lagantallet bestemmes af antallet af signalhastighedskanaler ganget med den strenge impedans- og krydstaledisciplin, der kræves for at opretholde signalintegritet på tværs af hele backplane-spændet. 44 lag på Q-glass er, hvad der kræves for at opretholde kanalkvaliteten i fuld rackskala.
5. Midplane PCB og ConnectX-modul — To nye PCB-typer
Rubin introducerer to printkorttyper, der ikke var til stede på GB300, og ifølge Morgan Stanleys BOM-nedbrydning bidrager de alene med cirka 46,400 USD i ny printkortværdi pr. rack :
- Midterplans-printkort. 18 enheder pr. rack til en stykpris på cirka 1,500 dollars. Midterplanet er det gigantiske sammenkoblingsprintkort, der binder computerkortene sammen til det samlede NVLink-stof på tværs af hele NVL72-racket. Lagantallet når 44 med Q-glass dielektrikum, hvilket kræver HVLP4- eller HVLP5-kobberfolie for at opretholde 224G-kanalens integritet over en længere periode. ABF- og BT-substratproducenter kan ikke nemt fremstille kort i denne størrelse; dette er printkortenes område.
- ConnectX-modul printkort. 72 enheder pr. rack til en stykpris på cirka 270 dollars. Hvert ConnectX-8-modul sidder som et datterkort til et computerkort og leverer NIC'erne til rack-netværket. ConnectX-printkortet er i sig selv et mindre HDI-kort bygget på M7- eller M8 CCL med HVLP-folie og stram impedanskontrol.
Hver af disse nye printkorttyper kræver premium CCL-kvalitet, premium kobberfolieprofil og specialglaslærred – alle kategorier, der allerede er begrænset af afsnit 7 nedenfor. Den kumulative effekt er, at NVIDIA Rubin har øget efterspørgslen efter de samme knappe materialekvaliteter væsentligt, som kunder inden for printkort til 5G-basestationer, bilradarer og avancerede netværk også er afhængige af.
Hvordan konkurrerer det nye midplane-printkort om materialer med resten af industrien->
Den konkurrerer direkte. Midterpladen bruger den samme Q-glass-dug leveret af Nittobo, Shin-Etsu og Asahi Kasei, som næste generations 5G millimeterbølge-printkort har brug for. Den samme HVLP4/HVLP5 kobberfolie fra Mitsui Kinzoku, som radar- og højhastighedsnetværkskort har brug for. Den samme M8/M9 CCL fra Doosan, Panasonic, Resonac og Shengyi. NVIDIAs Rubin-allokering absorberer den nyeste materialekapacitet i hvert lag.
6. Overvejelser vedrørende printkortindkøb og -produktion
AI-serverprogrammer stiller usædvanligt høje krav til signalintegritet, strømforsyning, lagregistrering og processtyring. Den rigtige produktionsrute afhænger af den godkendte stackup, kanaltabsbudget, impedanstabel, via-struktur, kobberfordeling, BGA-pitch og inspektionskrav.
- Bekræft tilgængeligheden af laminat med lavt tab og godkendte substitutionsregler inden produktionsfrigivelse.
- Gennemgå mål for kontrolleret impedans, ruhedskrav og kuponstrategi med fabrikationspakken.
- Vurder sekventiel laminering, fyldte vias, bagboring og registrering af et højt lagantal under DFM.
- Koordiner fremstilling, komponentindkøb og samlingskrav, når kortet leveres som PCBA.
Highleap kan gennemgå produktionspakken til højhastigheds-PCB-fremstilling før tilbud, inklusive stackup, impedansdata, tegninger og testforventninger. Projekter med særlige proceskrav kan evalueres til både prototype- og volumenproduktion.
7. Hvordan AI-efterspørgsel trækker materialeallokering fra alle andre
Udbredelsen af AI-efterspørgsel gennem materialeforsyningskæden er den vigtigste printkorthistorie i 2026 for ikke-AI-købere. Hyperskala AI-kunder – der bygger Rubin VR200-racks til OpenAI, Google, Microsoft, Amazon, Oracle, Meta, xAI og andre store datacenteroperatører – har effektivt forudreserveret en stor del af den tilgængelige kapacitet hos alle førende materialeproducenter:
- Mitsui Kinzoku MicroThin kobberfolie — Ordrer i 2026 overstiger den installerede kapacitet hos den førende producent af premium HVLP-folie.
- Nittobo T-glas og Q-glas klud — ordrer i efterslæb i det følgende års 2. kvartal på cirka $100/kg.
- Panasonic Megtron 6/7, Doosan high-end CCL, MGC/Resonac CCL — gik over til allokeringsbaseret udbud.
- Topoint / Union Tool / Zhongwu mikrobor — udnyttelse over 90 %, udbuddet kan ikke imødekomme efterspørgslen.
- Atotech / Uyemura pletteringskemi — førsteklasses ENIG- og galvaniseringskapacitet allokeret til AI-serverprogrammer med høj margin.
I praksis betyder dette, at selvom en køber uden AI er villig til at betale priser tilsvarende i 2024 for premium CCL- eller HVLP-folie, er materialet ikke nødvendigvis tilgængeligt, fordi købere af hyperskala AI har afgivet prioriterede ordrer. Data fra Koreas toldvæsen – CCL-importpriser nåede 20,728 USD pr. ton i marts 2026, en stigning på 74.5 % i forhold til året før, første gang nogensinde over 20,000 USD/ton – er en kvantitativ afspejling af denne rationering.
Hvorfor hyperscalere betaler først: I et kvotemarked går allokeringen til kunden med den længste forward commitment og den højeste enhedsværdi pr. ton. En hyperscaler, der bestiller 100,000 Rubin computerkort på M8 CCL, giver en CCL-producent allokeringsmængde og prisfastsættelseskraft, som en industriel printkortordre på 50 enheder ikke kan matche. CCL-producenten accepterer hyperscaler-forwardordren, allokerer kapacitet, og den resterende produktion er det, der er tilgængeligt for den generelle printkortefterspørgsel.
8. Hvad ikke-AI-købere nu oplever
For brancher, der ikke køber AI-server-printkort, men bruger de samme underliggende materialer, har 2026-cyklussen haft ubehagelige effekter på leveringstid, prisfastsættelse og materialetilgængelighed:
- OEM'er af telekommunikations- og netværksudstyr. 5G-basestationer, switche og routere er afhængige af PPE-baseret CCL med mellemtab (Megtron 6-klasse) – de samme materialefamilier, som AI forbruger. Mange står over for 14-18 ugers leveringstider og prisstigninger på 20-40 % på den samme kvalitet, de købte i 2024.
- Udbydere af 5G-infrastruktur. Direkte eksponering for PPE-harpiks fra opstrømsforsyningen. Nogle designs er midlertidigt blevet omkonstrueret til tykkere eller højere kvalitetsstabler for at opretholde kanalens ydeevne med tilgængeligt materiale.
- Bilelektronik (især 77 GHz radar). Special PTFE/kulbrintelaminater (en specialklasse af lavtabslaminater/en specialklasse af lavtabslaminater) er også AI-allokeret til hyperscaler-højfrekvensprogrammer. Produktion af bilradarer afhænger nu af at kvalificere alternative laminatkvaliteter eller acceptere længere leveringstider.
- Industriel styring, effekt- og forbrugerelektronik. Standard FR-4 absorberer forskudt efterspørgsel fra købere af premium-kvalitet; leveringstiderne er strakt fra 2-3 uger til 6-8 uger. Selv købere, der er fuldt isoleret fra eksponering for AI-kvalitetsmaterialer, ser forplantningseffekten.
- RF / rumfartsforsvar. Specialt PTFE-materiale med lavt tab af laminattypen er mindre direkte eksponeret, men leveringstiderne er forlænget, efterhånden som specialt laminat med lavt tab, Taconic og Arlon allokerer kapacitet til hyperscaler-programmer med højere marginer.
Hvad kan en ikke-AI OEM gøre i 2026->
Det realistiske svar kombinerer fire træk: (1) kvalificer en anden CCL-kvalitet pr. plade for at give producenten et allokeringsalternativ; (2) udvid prognoser til 12-26 uger rullende, så producenten kan sikre CCL-allokering i forhold til din efterspørgsel; (3) auditér designs for overspecifikation — M7 specificeret hvor M6 passer, HVLP-folie specificeret hvor LP passer, ENIG specificeret hvor OSP passer; (4) brug hybride stackups, der dropper premium CCL på ikke-kritiske lag. Disse er dækket i detaljer i omkostningsreduktionsguiden.
9. Ofte stillede spørgsmål om efterspørgsel på AI-serverprintkort
Hvordan påvirker efterspørgslen efter AI-servere printkortproduktion?
Efterspørgslen efter printkort med højt lagtal og kontrolleret impedans kan begrænse tilgængeligheden af udvalgte laminater med lavt tab, kobberfolie og proceskapacitet. Virkningen varierer afhængigt af godkendt materiale, kompleksitet i opbygningen, mængde og påkrævet leveringsdato.
Hvilke oplysninger er nødvendige for at give et præcist tilbud på et AI-server-printkort?
Angiv Gerber- eller ODB++-data, stackup, impedanstabel, fabrikationstegning, boredata, færdig tykkelse, overfladefinish, mængde, testkrav og samlingsfiler, når PCBA er påkrævet. Fuldstændige data muliggør en teknisk gennemgang, før der træffes beslutninger om materialer og processer.
Kan komplekse højhastighedsprintkort bygges i prototype- og produktionsmængder?
Ja. Den passende procesrute bekræftes under den tekniske gennemgang. Komplekse konstruktioner kan kræve materialebekræftelse, sekventiel laminering, kontrolleret impedans, via behandling, specialiseret inspektion eller en pilotopbygning før volumenproduktion.
Hvordan kan et designteam reducere forsyningsrisikoen for et avanceret printkort?
Specificér kvalificerede materialemuligheder, hvor det elektriske budget tillader det, frigiv oplagringen tidligt, definer substitutionskontroller i fabrikationstegningen og involver producenten, før en højrisikorute eller via-struktur færdiggøres.
Hvornår bør Highleap gennemgå et AI-serverkort?
Gennemgang er mest nyttig, før designet frigives til tilbud, især når printpladen inkluderer højhastighedskanaler, tætte BGA-flugtveje, specielle laminater, bagboring, HDI-funktioner eller strenge sporbarhedskrav.
anbefalet Indlæg
TMM PCB-fremstilling
Indholdsfortegnelse TMM PCB-fabrikationsområde for RF og...
RT duroid 6002 PCB Citat og Stackup
Denne side ejer opgaven med tilbud og stackup-definition...
TMM6 Filter PCB Fremstilling
IndholdsfortegnelseHvorfor bruger designere af mikrobølgeovnsfiltre...
Taconic RF 35 vs. RO4350B printkort
Indholdsfortegnelse RF-35 vs RO4350B Indkøb og...
Sådan får du et tilbud på printkort
Lad os køre en DFM/DFA-analyse for dig og vende tilbage til dig med en rapport. Du kan uploade dine filer sikkert via vores hjemmeside. Vi har brug for følgende oplysninger for at kunne give dig et tilbud:
-
- Gerber, ODB++ eller .pcb, spec.
- Stykliste, hvis du ønsker montering
- Antal
- Vendetid
For PCBA-tjenester bedes du fremvise din BOM (Bill of Materials) og eventuelle specifikke monteringsinstruktioner. Vi tilbyder også DFM/DFA-analyse for at optimere dine designs med hensyn til fremstillingsevne og montering, hvilket sikrer en problemfri produktionsproces.
