Przewodnik po wycenach płytek PCB typu „ślepy i zakopany” dla płyt HDI

Ślepy i zakopany przez wycenę PCB

Nasza technologia PCB z zakrytymi i zakopanymi przelotkami (Blind and Buried Via) oferuje zaawansowaną produkcję wysokowarstwowych, szybkich płytek drukowanych, idealnych dla branż takich jak telekomunikacja, przemysł lotniczy i komputery o wysokiej wydajności. Poznaj kluczowe czynniki wpływające na koszty i czas realizacji w naszym szczegółowym przewodniku. Uzyskaj przejrzystą i dokładną wycenę dostosowaną do unikalnych wymagań Twojego projektu i przyspiesz proces rozwoju dzięki precyzyjnym i niezawodnym rezultatom.

Spis treści

  1. Zrozumienie ślepego i ukrytego sposobu działania technologii: Dlaczego wzrasta złożoność ofert
  2. Jakich informacji potrzebujesz, aby otrzymać dokładną wycenę na zakopaną w ziemi płytkę PCB?
  3. Składniki oferty: analiza struktury kosztów
  4. Konfiguracje stosu HDI i ich wpływ na ceny
  5. Rozważania dotyczące czasu realizacji w przypadku ofert na płytki PCB zakopane w ziemi
  6. Jak oceniać i porównywać wiele ofert na płytki PCB z zabudową ślepą
  7. Zakopanie ślepej skrzynki za pomocą PCB – wycena od Highleap Electronics

Wycena płytki PCB z przelotkami ślepymi wymaga znacznie więcej szczegółów technicznych niż standardowa wycena płytki przewlekanej, ponieważ proces produkcyjny obejmuje wiele kolejnych cykli laminowania, precyzyjne wiercenie laserowe lub mechaniczne na różnych etapach oraz złożone wymagania dotyczące pasowania warstw. W przeciwieństwie do konwencjonalnych płytek PCB, gdzie wystarczy pojedynczy zestaw parametrów wyceny, płytki z przelotkami ślepymi i ślepymi wymagają informacji specyficznych dla stosu, takich jak warstwy, które łączy każdy typ przelotki, metoda wiercenia dla każdej kategorii przelotek, minimalne rozmiary gotowych otworów, ograniczenia współczynnika kształtu oraz czy stosowane są konfiguracje przelotek schodkowych czy piętrowych. Zrozumienie czynników wpływających na koszty — i informacji potrzebnych producentowi do sporządzenia dokładnej wyceny — gwarantuje otrzymanie ceny odzwierciedlającej rzeczywiste wymagania produkcyjne, a nie konserwatywnych szacunków z dużym marginesem rezerwy.

Uzyskaj wycenę swojego rozwiązania Blind Bured Via PCB już teraz

1. Zrozumienie ślepoty i ukrytej technologii: Dlaczego wzrasta złożoność ofert

1.1 Podstawowa różnica wpływająca na wycenę

W konwencjonalnej płytce PCB z samymi przelotkami, producent wierci cały układ warstw po ostatecznym laminowaniu w jednej operacji wiercenia. Model kosztów jest prosty: powierzchnia płytki × liczba warstw × masa miedzi + koszt wiercenia (otwory × współczynnik średnicy) + platerowanie + wykończenie powierzchni. Dokładność wyceny jest wysoka, ponieważ zmienne procesowe są dobrze ograniczone.

Płytki z przelotkami ślepymi i zakopanymi zasadniczo zmieniają ten model. Przelotka zakopana łącząca warstwy 3-6 w płytce 8-warstwowej musi zostać wywiercona w podkompozytie L3-L6 przed laminowaniem tego podkompozytu do par warstw zewnętrznych. Przelotka ślepa od L1 do L4 musi zostać wywiercona po laminowaniu warstw zewnętrznych, ale nie może sięgać dalej niż L4. To tworzy sekwencyjny proces montażu:

  • Etap 1: Wykonaj rdzenie warstwy wewnętrznej z zakopanymi otworami przelotowymi
  • Etap 2: Rdzenie laminowane z prepregiem do budowy podzespołów
  • Etap 3: Wiercenie otworów przelotowych w podzespołach (laserowych lub mechanicznych)
  • Etap 4: Przelotki ślepe płytkowe
  • Etap 5: Podzespoły laminatu do warstw zewnętrznych
  • Etap 6: Wywierć otwory przelotowe (jeśli takie istnieją) przez cały stos
  • Etap 7: Weryfikacja kontroli impedancji i testowanie elektryczne

Każdy etap wiąże się z kosztami, wydajnością i czasem realizacji specyficznymi dla danego procesu. Producent nie może przedstawić dokładnej wyceny bez znajomości dokładnego schematu połączeń przelotek, ponieważ każda para warstw przelotek zakopanych wymaga oddzielnego cyklu wiercenia i galwanizacji, a każda konfiguracja przelotek ślepych decyduje o tym, czy wiercenie laserowe (kosztowne, szybkie, o małej średnicy) czy mechaniczne (niższy koszt, większa średnica, ograniczenia głębokości) jest wykonalne.

1.2 Klasyfikacja HDI i implikacje dla wyceny

Norma IPC-2226 definiuje poziomy złożoności HDI:

Typ HDI Poprzez strukturę Typowa wycena Premium vs. Standard PCB Główne czynniki kosztowe
Typ I (1+N+1) Pojedyncza zasłona od warstwy zewnętrznej do pierwszej warstwy wewnętrznej z jednej lub obu stron 1.5–2.5× Jeden dodatkowy cykl laminowania; konfiguracja wiercenia laserowego
Typ II (2+N+2) Dwie warstwy ślepych przelotek po każdej stronie (L1-L2, L1-L3) 2.0–3.5× Dwa cykle laminowania, wiercenie sekwencyjne, niezawodność poprzez układanie warstwowe
typ III Zakopane otwory przelotowe w rdzeniu + ślepe otwory przelotowe z warstw zewnętrznych 2.5–4.5× Zakopywane poprzez wiercenie/platerowanie w rdzeniach; precyzyjne ustawienie; wielokrotne etapy laminowania
Typ IV Wiele warstw ukrytych przelotek + złożone struktury przelotek ślepych 3.5–6.0× Wiele etapów podziemnych; wyzwania związane z wysokim współczynnikiem kształtu; ryzyko wydajności
Typ V/VI Mikroprzelotki ułożone w stos i schodkowe; połączenia dowolnej warstwy 4.0–8.0× Zaawansowane wiercenie laserowe, wypełnione otwory, wielokrotne sekwencyjne konstrukcje, kontrola rentgenowska

Prosząc o wycenę, należy określić typ HDI lub dostarczyć pełną tabelę połączeń przelotowych. Nieprecyzyjne zapytanie o „8-warstwowe HDI z ślepymi przelotkami” może dotyczyć płytki typu I (średni koszt) lub płytki typu VI (4-krotnie wyższy koszt). Producent nie może sporządzić dokładnej wyceny bez tej klasyfikacji.

1.3 Dlaczego ogólne ceny „za cal kwadratowy” nie sprawdzają się w przypadku płyt ślepo zakopanych w ziemi

Standardowe wyceny PCB często opierają się na uproszczonych formułach: cena bazowa za cal kwadratowy × mnożnik liczby warstw × współczynnik dyskontowy ilościowy. To podejście nie sprawdza się w przypadku płytek z przelotkami ślepymi/zabudowanymi, ponieważ:

  • Liczba przejazdów decyduje o koszcie: Płytka o wymiarach 50×50 mm z 200 ślepymi przelotkami wywierconymi laserowo kosztuje więcej niż płytka o wymiarach 100×100 mm z 50 ślepymi przelotkami, mimo że ma 1/4 powierzchni
  • Cykle laminowania skalują się nieliniowo: Przejście z 2 cykli laminowania (typ I) do 4 cykli (typ III) nie podwaja kosztów, a wręcz przeciwnie – zwiększa je o 2.5–3 razy ze względu na zwiększenie wydajności i czasu trwania procesu
  • Metoda wiercenia determinuje strukturę kosztów: Wiercenie laserowe wiąże się z wysokimi kosztami konfiguracji, ale niskimi kosztami krańcowymi na otwór; wiercenie mechaniczne wiąże się z niskimi kosztami konfiguracji, ale wyższymi kosztami na otwór ze względu na zużycie narzędzi i czas cyklu.

Konkretna wycena płytki PCB z zakopanym w ziemi łącznikiem musi być dostosowana do konkretnego zlecenia, obliczona na podstawie rzeczywistej geometrii stosu i wymagań dotyczących połączeń między łącznikami.


2. Jakich informacji potrzebujesz, aby otrzymać dokładną wycenę zakopanej w ziemi płytki PCB?

2.1 Podstawowe dane techniczne

Minimalne informacje wymagane do uzyskania dokładnej wyceny:

  • Kompletny stos: Liczba warstw, masa miedzi na warstwę, grubość dielektryka między warstwami, typ materiału (standard FR4, wysoka Tg, wolne od halogenu, lub kontrolowany materiał Dk)
  • Za pomocą tabeli połączeń: Dla każdego typu przelotki (przelotowej, nieprzelotowej L1-L3, nieprzelotowej L8-L6, zakopanej L3-L5 itd.) należy określić ilość, rozmiar gotowego otworu i rozmiar padu
  • Preferowana metoda wiercenia: Laserowe, mechaniczne lub „wybór producenta oparty na optymalizacji kosztów”
  • Wymagania dotyczące wypełnienia: Brak, zatkane żywicą, wypełnione miedzią lub pokryte nakładką
  • Ograniczenia współczynnika proporcji: Maksymalny stosunek głębokości do średnicy, jaki można zaakceptować (ma wpływ na możliwość produkcji i wydajność)
  • Minimalny ślad/przestrzeń: Szczególnie istotne w warstwach zewnętrznych, gdzie ślepe przejścia muszą mieścić się pomiędzy ścieżkami
  • Wykończenie powierzchni: ENIG, srebro zanurzeniowe, OSP lub twarde złoto (wpływa na niezawodność padów)
  • Ilość: Prototyp (5–10), pilotaż (50–100), produkcja (500+) i czy przewidujesz powtarzające się zamówienia
  • Klasa jakości: IPC Klasa 2 lub Klasa 3 (Klasa 3 wymaga 100% kontroli rentgenowskiej otworów przelotowych, co znacznie zwiększa koszty)

2.2 Informacje, które znacząco wpływają na koszty, ale są często pomijane

  • Przelotki piętrowe i przesunięte: Ułożone warstwowo ślepe przelotki (gdzie przelotka na L1-L2 pokrywa się bezpośrednio z przelotką na L3-L4) wymagają wypełnienia i planaryzacji między etapami laminowania, co zwiększa koszt przelotki o 0.50–2.00 USD. Przelotki schodkowe (przesunięte o ≥0.3 mm) pozwalają uniknąć tego kosztu.
  • Wymagania dotyczące przelotki w padzie: Jeśli przelotki muszą trafić do padów BGA lub QFN, wymagają wypełnienia miedzią i planaryzacji — co kosztuje od 0.20 do 0.80 USD za przelotkę w zależności od średnicy
  • Wiercenie wsteczne otworów przelotowych: Często zaleca się usunięcie przelotek w sygnałach o dużej prędkości. Każdy wywiercony otwór zwiększa cenę o 0.005–0.015 USD.
  • Grubość płyty: Jeżeli wymagana jest całkowita grubość płytki (np. 1.0 mm ±0.1 mm), ogranicza to wybór dielektryka i może wymusić zastosowanie cieńszych rdzeni, co wpływa na koszty i możliwość produkcji.
  • Kontrola impedancji: Kontrolowana impedancja na warstwach wewnętrznych połączonych zakopanymi przelotkami wymaga modelowania pojemnościowego obciążenia przelotki — niektórzy producenci pobierają opłaty za tę pracę inżynieryjną

2.3 Informacje opcjonalne umożliwiające optymalizację kosztów w ofercie

Jeśli podasz następujące informacje, producent będzie mógł zaproponować tańsze alternatywy:

  • Elastyczność projektowania: „Możliwość akceptacji odchylenia grubości gotowej płytki o ±10%” lub „Średnica przelotki może wynosić 0.15–0.25 mm, preferencja projektanta to 0.20 mm, ale nie jest to wartość krytyczna” daje producentowi swobodę optymalizacji wykorzystania materiału
  • Prognoza wolumenu: „Prototyp teraz, 500/miesiąc w trzecim kwartale” pozwala producentowi proponować strategie amortyzacji NRE lub inwestycje w narzędzia, które obniżają koszt jednostkowy przy dużej ilości
  • Elastyczność czasu realizacji: „Prototyp potrzebny w ciągu 7 dni, ale termin realizacji zamówień produkcyjnych może wynieść 15 dni” pozwala producentowi łączyć zamówienia produkcyjne z innymi pracami, zmniejszając koszty przygotowawcze
  • Wymagania testowe: Jeśli dysponujesz własnymi możliwościami przeprowadzania testów elektrycznych, możesz zdecydować się na przeprowadzenie wyłącznie kontroli wizualnej w zakładzie produkującym płytki PCB, co zmniejszy liczbę pozycji w linii testowej

3. Składniki wyceny: analiza struktury kosztów

3.1 Podział na pozycje w typowej ofercie na płytkę PCB z ślepym zakopaniem

Składnik kosztów Typowy % całości (HDI typu I) Typowy % całości (typ III HDI) Co napędza ten koszt
Materiał bazowy 20-30% 15-25% Laminat pokryty miedzią, prepreg, gatunek materiału
Przetwarzanie warstwy wewnętrznej 10-15% 12-18% Obrazowanie, trawienie, AOI dla każdej wewnętrznej warstwy
Cykle laminowania 8-12% 15-22% Czas prasowania, wyrównanie, wiele etapów laminowania
Wiercenie (laserowe + mechaniczne) 15-25% 20-30% Konfiguracja wiercenia laserowego, zliczanie impulsów, wiercenie mechaniczne, dokładność rejestracji
Galwanizacja (miedź, wykończenie powierzchni) 10-15% 8-12% Miedź bezprądowa + elektrolityczna, ENIG/ImAg, kontrola grubości powłoki
Przetwarzanie warstwy zewnętrznej 8-12% 6-10% Obrazowanie warstwy zewnętrznej, trawienie, maska ​​lutownicza, legenda
Testowanie i inspekcja 5-8% 8-12% Prześwietlenie rentgenowskie (ślepa inspekcja), test elektryczny, kupony impedancji, kontrola końcowa
NRE (inżynieria, narzędzia) 10-18% 8-15% Projektowanie stosów, obróbka zdjęć, programy wiertnicze, osprzęt testowy (amortyzowany w stosunku do ilości)
Alokacja strat plonów 5-10% 8-15% Złom z powodu błędów rejestracji, ślepych otworów przelotowych, rozwarstwienia

Kluczowy wniosek: w przypadku HDI typu I wiercenie i laminowanie stanowią łącznie 23–37% kosztów. W przypadku HDI typu III stanowią one 35–52%. Właśnie dlatego liczba otworów przelotowych i złożoność laminowania dominują w szacowaniu kosztów.

3.2 Ukryte koszty, które pojawiają się w ofertach, ale nie zawsze są wyjaśnione

  • Dodatek tolerancji rejestracji: Płytki przelotowe typu „blind/buryed through” wymagają dokładniejszej rejestracji warstwa po warstwie (±0.075 mm w porównaniu z ±0.15 mm w przypadku standardowych płytek). Producenci osiągają to dzięki systemom rejestracji wierteł rentgenowskich, które doliczają opłatę za panel w wysokości od 2 do 8 dolarów, w zależności od liczby warstw.
  • Analiza mikroprzekrojów: W przypadku płytek pierwszego gatunku lub klasy 3 producent może wykonać niszczące przekroje ślepych przelotek, aby zweryfikować jakość powłoki cylindrycznej. Koszt takiej analizy wynosi 50–150 dolarów za próbkę i jest ona czasami uwzględniona w kosztach NRE, a czasami stanowi osobną pozycję w kosztorysie.
  • Modelowanie impedancji: Zakopane przelotki tworzą nieciągłości w ścieżkach o kontrolowanej impedancji. Producenci dysponujący zaawansowanymi możliwościami modelowania przestrzennego (DFM) modelują obciążenie pojemnościowe przelotek i dostosowują szerokość ścieżek przed i za przelotkami, aby utrzymać impedancję. Koszt takich prac inżynieryjnych wynosi od 100 do 500 dolarów, w zależności od stopnia skomplikowania.
  • Premia za czas laminowania: Wieloetapowe laminowanie ogranicza wydajność prasy. W okresach szczytowych producenci mogą naliczać „premię za wydajność” w wysokości 5–15% w przypadku płyt wymagających więcej niż dwóch cykli laminowania.

3.3 Ceny hurtowe i okres ważności oferty

Oferty na płytki PCB w technologii „ślepo zakopanej” są zazwyczaj ważne przez 30–60 dni ze względu na zmienność cen materiałów i alokację mocy produkcyjnych prasy. Przerwy w cenach hurtowych występują zazwyczaj w następujących okresach:

  • 5–10 sztuk (prototyp): NRE w pełni załadowane, brak rabatu ilościowego na materiały
  • 25–50 sztuk: Częściowo zamortyzowane NRE, poprawa wykorzystania paneli
  • 100–300 sztuk: Niewielkie zużycie energii na jednostkę, pełne wykorzystanie paneli, obowiązują ceny hurtowe materiałów
  • Ponad 500 elementów: Optymalizacja procesu (produkcja wielu paneli w jednym cyklu laminowania), dedykowane narzędzia, najniższy koszt jednostkowy

W przypadku zamówień cyklicznych producenci często oferują „ceny jednorazowe”, w ramach których NRE jest opłacane jednorazowo, a wszystkie kolejne zamówienia w ciągu 12 miesięcy są objęte ceną produkcyjną bez konieczności ponownego sporządzania wyceny.


4. Konfiguracje stosu HDI i ich wpływ na ceny

4.1 Różnica w kosztach stosu symetrycznego i asymetrycznego

Symetryczną strukturę stosu (taka sama struktura warstw na górze i na dole) łatwiej wytworzyć, ponieważ:

  • Zrównoważone naprężenie laminacji (zmniejsza ryzyko odkształceń)
  • Programy wiertnicze mogą wykorzystywać symetrię lustrzaną (skraca czas konfiguracji)
  • Obie strony mogą korzystać z tej samej zasłony poprzez wiercenie otworów

Asymetryczny układ warstw (np. ślepe przelotki tylko na górze, brak ślepych przelotek na dole) pozwala zaoszczędzić na kosztach wiercenia laserowego od spodu, ale wiąże się z ryzykiem odkształceń, co wymaga dodatkowego czasu pracy prasy laminującej i potencjalnie grubszej miedzi po stronie bez przelotek, aby zrównoważyć naprężenia. Różnica w kosztach jest zazwyczaj o 5–10% wyższa w przypadku asymetrycznych układów warstw na płytkach 4- lub 6-warstwowych, a pomijalna w przypadku płytek 10- i więcej warstwowych, gdzie dominuje naturalna złożoność układu warstw.

4.2 Strategie budowania sekwencyjnego i implikacje dla wyceny

Trzy popularne strategie budowy złożonych płytek HDI:

Strategia budowania Przebieg procesu Wpływ na koszty w porównaniu z HDI typu I Kiedy jest używany
Rdzeń + ślepe przelotki (typ I/II) Zacznij od standardowego rdzenia wielowarstwowego, warstw laminatu po obu stronach, wywierć otwory przelotowe ślepe wiertłem laserowym +50% do +150% Większość smartfonów, tabletów i urządzeń elektronicznych użytkowych
Akumulator bezrdzeniowy (ELIC) Zbuduj cały stos sekwencyjnie od środka na zewnątrz, używając tylko cienkiej folii miedzianej i żywicy +200% do +400% Płytki ultracienkie (<0.4 mm), układy BGA o drobnym skoku, podłoża obudów
Mieszany zakopany + ślepy (typ III) Wykonaj rdzenie z zakrytymi przelotkami, laminuj rdzenie, dodaj warstwy wzmacniające z ślepymi przelotkami +150% do +300% HDI o dużej liczbie warstw (10–20 warstw), szybkie obliczenia, telekomunikacja

Prosząc o wycenę, określ strategię budowy, jeśli Twój projekt wymaga konkretnego podejścia. Jeśli masz elastyczność, napisz „wybór producenta zapewniający najniższy koszt” — niektóre projekty, które wydają się wymagać typu III, można przeprojektować na typ II dzięki inteligentnemu przypisaniu warstw, co pozwala obniżyć koszty o 30–50%.

4.3 Wypełnienie i planarizacja przelotek: mnożnik kosztów dla mikroprzelotek ułożonych w stos

Niewypełnione przelotki ślepe mają pustkę powietrzną, która ogranicza niezawodność i uniemożliwia łączenie. Opcje wypełnienia przelotek:

  • Korek żywiczny: Wypełnij przelotkę żywicą epoksydową. Koszt: 0.05–0.15 USD za przelotkę. Wystarczające do większości zastosowań. Umożliwia układanie przelotek jeden na drugim.
  • Wypełnienie miedzią (poprzez galwanizację): Galwanizacja miedzią w celu całkowitego wypełnienia przelotki. Koszt: 0.20–0.60 USD za przelotkę. Wymagane dla przelotek w padach pod BGA. Umożliwia układanie wielopoziomowe. Wymaga planarizacji (dodatkowe 0.10–0.20 USD za przelotkę).
  • Wypełnienie pastą przewodzącą: Nanieś pastę przewodzącą na przelotkę sitodrukową. Koszt: 0.08–0.25 USD za przelotkę. Stosowany w niedrogiej elektronice użytkowej. Mniej niezawodny niż wypełnienie miedziane.

Jeśli Twój projekt ma 500 ślepych przelotek i wymaga wypełnienia miedzią + planaryzacji, koszt płytki wzrośnie o 150–400 dolarów. W przypadku zamówień o małej objętości może to mieć decydujący wpływ na kosztorys.


5. Rozważania dotyczące czasu realizacji w przypadku ofert na płytki PCB zakopane w ziemi

5.1 Standardowy czas realizacji zamówienia a opcje przyspieszone

Typ HDI Standardowy czas realizacji Przyspieszony czas realizacji Opłata za przyspieszenie
Typ I (1+N+1) 10–15 dni 5–7 dni +30% do +60%
Typ II (2+N+2) 15–20 dni 8–10 dni +40% do +80%
typ III 18–25 dni 10–12 dni +50% do +100%
Typ IV+ 20–30 dni 12–15 dni +60% do +120%

Czas realizacji dla płytek z przelotkami ślepymi/zakopanymi jest ustalany na podstawie czasu cyklu laminowania (każda laminacja wymaga 1–2 dni, wliczając czas prasowania i schładzania) oraz możliwości wiercenia laserowego. W przeciwieństwie do standardowych płytek PCB, gdzie czas realizacji można czasem skrócić o 50% dzięki wyższym cenom, terminy realizacji HDI mają sztywny limit fizyczny, poniżej którego żadna opłata za przyspieszenie nie skróci harmonogramu.

5.2 Czynniki wpływające na czas realizacji zamówienia, na które producent nie ma wpływu

  • Dostępność materiału: Specjalistyczne materiały o wysokiej lub niskiej wartości współczynnika Dk (Tg) mogą mieć termin realizacji od 2 do 4 tygodni od dostawcy laminatu. Jeśli Twój projekt wymaga laminatu Panasonic Megtron 7 lub Isola Astra MT77, przed przyjęciem standardowego terminu realizacji należy potwierdzić dostępność materiału.
  • Wydajność wiercenia laserowego: Wiercenie laserowe stanowi wąskie gardło w większości fabryk HDI. W szczycie sezonu (wrzesień-listopad dla elektroniki użytkowej) kolejki do wiercenia laserowego mogą wydłużyć podany czas realizacji o 3-5 dni.
  • Kolejka do kontroli rentgenowskiej: Płytki klasy 3 wymagające 100% kontroli rentgenowskiej otworów przelotowych mogą powodować opóźnienia w kolejce kontroli w okresach szczytowych.
  • Wysyłka: Międzynarodowa wysyłka prototypów może potrwać od 3 do 7 dni. Ekspresowy transport lotniczy kosztuje od 50 do 200 dolarów, w zależności od wymiarów i wagi płytki.

Gdy prosisz o wycenę, poproś producenta o określenie, które komponenty objęte terminem realizacji są stałe, a które zależą od dostępności materiałów lub sprzętu.

5.3 Decyzje projektowe skracające czas realizacji

  • Użyj dostępnych materiałów: FR4 TG170 jest dostępny. Megtron 6 może wymagać specjalnego zamówienia. Sprawdź stan magazynowy materiału.
  • Unikaj poprzez wypełnienie: Niewypełnione ślepe przelotki eliminują jeden etap procesu (2–3 dni). Jeśli Twój projekt toleruje niewypełnione przelotki, określ to.
  • Akceptuj klasę 2 dla prototypów: Badanie klasy 2 obejmuje badanie wizualne i elektryczne. Badanie klasy 3 obejmuje analizę mikroskali i 100% zdjęć rentgenowskich, co wydłuża czas badania o 2–4 dni.
  • Wiercenie mechaniczne większych otworów nieprzelotowych: Jeśli średnica przelotki nieprzelotowej wynosi ≥0.20 mm, a głębokość ≤0.80 mm, wiercenie mechaniczne jest szybsze niż wiercenie laserowe (brak czasu na konfigurację) i może skrócić czas realizacji zamówienia o 1–2 dni.

6. Jak oceniać i porównywać wiele ofert na płytki PCB w technologii „ślepego zakopania”

6.1 Poza ceną jednostkową: całkowity koszt posiadania

Trzy cytaty dotyczące tej samej zasłony zakopanej za pomocą deski:

  • Dostawca A: 45 USD/deska, 12-dniowy termin realizacji, klasa 2, tylko kontrola wizualna
  • Dostawca B: 52 USD/płyta, 15-dniowy termin realizacji, klasa 3, 100% kontroli rentgenowskiej, w zestawie raport z mikroprzekroju
  • Dostawca C: 38 USD/deska, 10-dniowy termin realizacji, klasa 2, brak kontroli rentgenowskiej, wydajność „najlepszego wysiłku”

Najniższa cena jednostkowa (dostawca C) może mieć najwyższy koszt całkowity, jeśli wydajność jest niska. Jeśli 15% płytek nie przejdzie testu elektrycznego w Państwa zakładzie montażowym, koszt efektywny wyniesie 38 USD ÷ 0.85 = 44.70 USD/płytkę plus koszt ponownego zamówienia części zamiennych i opóźnienia w harmonogramie.

Wyższa cena jednostkowa dostawcy B uwzględnia weryfikację uzasadniającą koszt zleceń produkcyjnych. Dostawca A stanowi rozwiązanie pośrednie, odpowiednie dla prototypów, gdzie dopuszczalna jest pewna strata wydajności.

6.2 Lista kontrolna porównania ofert

Czynnik Co sprawdzić Dlaczego jest to ważne
Przezroczystość pozycji wierszowych Czy wycena obejmuje osobno materiały, wiercenie, laminowanie, NRE i testy? Umożliwia identyfikację czynników kosztowych, na które możesz wpływać poprzez zmiany w projekcie
Obsługa NRE Czy opłata NRE jest oddzielną, jednorazową opłatą czy jest rozliczana w cenie jednostkowej? Zamortyzowany NRE zawyża jednostkowy koszt prototypu; oddzielny NRE podaje dokładny koszt produkcji
Ceny wolumenowe Czy wycena obejmuje ceny za 10, 50, 100, 500 sztuk? Pokazuje, czy dostawca koncentruje się na prototypach lub jest w stanie produkować
Włączono testowanie Jakie testy są standardowe (elektryczne, impedancyjne, rentgenowskie)? Co jest opcjonalne/dodatkowe? Koszty testowania mogą się różnić w zależności od dostawcy od 2 do 5 razy
Specyfikacje tolerancji Jaka jest podana tolerancja rejestracji, tolerancja impedancji, tolerancja grubości? Mniejsze tolerancje = wyższy koszt. Upewnij się, że wycena odpowiada Twoim rzeczywistym wymaganiom.
Gwarancja wydajności Czy dostawca zobowiązuje się do dostarczenia pełnej ilości czy dołożenia wszelkich starań? Niektóre tanie wyceny zakładają stratę wydajności na poziomie 10–20%; płacisz za 110 desek, żeby dostać 100 dobrych
Wsparcie projektowe Czy uwzględniono przegląd DFM? Optymalizacja stosu? Modelowanie impedancji? Wsparcie inżynieryjne może zaoszczędzić od 10 do 30% dzięki optymalizacji projektu
Rzeczywistość czasu realizacji Czy podany czas realizacji jest stały, czy „szacowany”? Jaka jest historia terminowych dostaw? Krótkie terminy realizacji mogą być raczej kwestią marketingu niż realnych możliwości

6.3 Czerwone flagi w cytatach Blind Buried Via PCB

  • Oferta dostarczona bez żądania poprzez tabelę połączeń: Oznacza, że ​​dostawca opiera się na domysłach dotyczących złożoności, zamiast przeprowadzać obliczenia na podstawie rzeczywistych wymagań.
  • Brak wzmianki o badaniu rentgenowskim: Jakość „ślepa” nie może być zweryfikowana wizualnie. Brak kontroli rentgenowskiej w ofercie sugeruje słabą kontrolę jakości.
  • Cena jednostkowa, która nie spada znacząco od 10 do 100 sztuk: Oznacza, że ​​NRE jest wypłacane wielokrotnie, a nie amortyzowane
  • Czas realizacji krótszy niż standard branżowy dla typu HDI: Może to oznaczać, że dostawca nie docenia złożoności procesu
  • Oferta ważna tylko przez 15–30 dni: Może wskazywać na niestabilne ceny materiałów lub ograniczenia mocy produkcyjnych

Poproś o szczegółową wycenę na ślepe zakopanie w płytce PCB

7. Zakopywanie ślepej obudowy za pomocą PCB – wycena od Highleap Electronics

Firma Highleap Electronics specjalizuje się w skomplikowanej produkcji HDI i dostarcza przejrzyste, szczegółowe wyceny ułatwiające podejmowanie decyzji inżynieryjnych:

7.1 Proces składania wniosku o wycenę

  • Prześlij dokumentację Gerber + stackup: Zautomatyzowane narzędzie DFM firmy Highleap wyodrębnia liczbę warstw, typy przelotek i połączenia między nimi
  • Zautomatyzowane poprzez klasyfikację: System klasyfikuje przewody przelotowe, ślepe L1-Ln, zakopane Lx-Ly i sygnalizuje wszelkie problemy związane z możliwością produkcji
  • Optymalizacja metody wiercenia: Dla każdego typu przelotki system zaleca laserowe lub mechaniczne rozwiązanie na podstawie średnicy, głębokości i kosztów
  • Ceny hurtowe: Oferty cenowe na 10, 25, 50, 100, 250, 500 sztuk, uwzględniające amortyzację NRE i rabaty ilościowe
  • Alternatywne propozycje stosu: Jeśli Twój projekt typu III można przeprojektować na typ II z ponownym przypisaniem warstw, zespół inżynierów Highleap zapewni porównanie kosztów

7.2 Co zawiera Highleap Blind Buried Via Quote

  • Podział pozycji: Materiał, obróbka warstwy wewnętrznej, cykle laminowania, wiercenie laserowe, wiercenie mechaniczne, powlekanie, testowanie, NRE — każda wycena osobno
  • Koszty specyficzne dla danej drogi: Koszt na żaluzję według zakresu średnic, koszt na zakopany według rozpiętości warstw, według kosztu wypełnienia, jeśli ma to zastosowanie
  • Zakres testów: Standardowy (elektryczny + kupon impedancji) w porównaniu z ulepszonym (dodaj zdjęcie rentgenowskie) w porównaniu z klasą 3 (dodaj mikroprzekrój), z cenami dla każdego poziomu
  • Przejrzystość czasu realizacji: Oś czasu procesu pokazująca dni przeznaczone na warstwy wewnętrzne, cykle laminowania, wiercenie, powlekanie i testowanie
  • Założenia dotyczące wydajności: Oferty Highleap zakładają wydajność >98% i zobowiązują do dostawy pełnej ilości. W przypadku problemów z wydajnością, wymiana jest dostarczana bez dodatkowych kosztów.
  • Zalecenia dotyczące optymalizacji projektu: Jeżeli wykorzystanie paneli można poprawić poprzez zmianę wymiarów płyty o 1–2 mm lub jeżeli rozmieszczenie umożliwia konfigurację schodkową zamiast układania w stosy (oszczędność dzięki kosztom wypełnienia), są one oznaczane za pomocą ilościowych oszczędności kosztów

7.3 Przyspieszona realizacja wyceny w przypadku montażu w ślepych miejscach zakopanych za pomocą desek

  • Standardowy czas realizacji wyceny: W ciągu 24 godzin w przypadku HDI typu I/II ze standardowymi materiałami
  • Złożony cytat HDI: W ciągu 48 godzin w przypadku typu III/IV wymagającego analizy inżynieryjnej
  • Dostępne wyceny tego samego dnia: W przypadku pilnych próśb o prototypy ze standardową konfiguracją stosu

7.4 Ważność oferty i blokada ceny

  • Ważność cytatu: 60 dni dla materiałów standardowych, 90 dni, jeśli klient dostarczy materiał w formie dostawy magazynowej
  • Program zamówień publicznych: W przypadku cyklicznej produkcji firma Highleap oferuje 12-miesięczną blokadę cenową materiałów i przetwarzania (NRE opłacone jednorazowo, dotyczy wszystkich zamówień)
  • Rabaty za zobowiązania ilościowe: Jeśli klient zobowiąże się do zamówienia ponad 1,000 płytek w ciągu 12 miesięcy, obowiązuje dodatkowy rabat w wysokości 8–15% od ceny produkcyjnej

Proces wyceny firmy Highleap został opracowany w celu zapewnienia przejrzystości technicznej i wskazówek dotyczących optymalizacji kosztów, których zespoły ds. zaopatrzenia potrzebują, aby podejmować świadome decyzje dotyczące złożonych płytek HDI.

    Zdjęcie Helen Chong, konsultantki ds. rozwiązań PCB i menedżerki ds. rozwoju biznesu zagranicznego w Highleap Electronics

    O autorze

    Helen Chong – konsultantka ds. rozwiązań PCB i menedżer ds. rozwoju biznesu zagranicznego w Highleap Electronics


    Helen wspiera międzynarodowe zespoły inżynierskie, oferując kompleksowe rozwiązania w zakresie produkcji i montażu płytek PCB, pomagając projektom przejść od szybkich prototypów do stabilnej produkcji masowej. Jej doświadczenie obejmuje płytki o wysokiej częstotliwości i częstotliwości radiowej, złożone układy wielowarstwowe, technologie PCB sztywno-giętkich i elastycznych w wielu branżach.


    Przekładając wymagania techniczne na praktyczne plany produkcyjne, pomaga klientom udoskonalić możliwości produkcyjne, ograniczyć ryzyko oraz zoptymalizować koszty i czas realizacji — zachowując jednocześnie spójną jakość na dużą skalę.

    uzyskaj-natychmiastową-wycenę

    Polecamy Wiadomości

    Jak uzyskać wycenę płytek PCB

    Wykonamy dla Ciebie analizę DFM/DFA i prześlemy Ci raport.

    Możesz bezpiecznie przesyłać pliki za pośrednictwem naszej strony internetowej.

    Aby przedstawić Państwu ofertę, potrzebujemy następujących informacji:

      • Gerber, ODB++ lub .pcb, specyfikacja.
      • Lista BOM, jeśli wymagany jest montaż
      • Ilość
      • Czas na zmianę

    Oprócz produkcji PCB oferujemy kompleksowy zakres usług elektronicznych, w tym projektowanie PCB, PCBA (Printed Circuit Board Assembly) i rozwiązania pod klucz. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pomocy w prototypowaniu, weryfikacji projektu, pozyskiwaniu komponentów czy masowej produkcji, zapewniamy kompleksowe wsparcie, aby zagwarantować sukces Twojego projektu. W przypadku usług PCBA, prosimy o dostarczenie BOM (listy materiałów) i wszelkich szczegółowych instrukcji montażu. Oferujemy również analizę DFM/DFA w celu optymalizacji projektów pod kątem możliwości produkcji i montażu, zapewniając płynny proces produkcji.






      Krótka notatka: Nasz zespół wyśle ​​Ci wiadomość e-mail wkrótce po przesłaniu. Aby mieć pewność, że otrzymasz naszą odpowiedź, uprzejmie prosimy o kontakt. sprawdzanie folderu SPAM/ŚMIECI jeśli nie widzisz naszej wiadomości w swojej skrzynce odbiorczej.