Produkcja płytek PCB z podstawą ceramiczną i usługi montażu SMT
Spis treści
W płytkach PCB z podstawą ceramiczną stosuje się tlenek glinu (Al₂O₃), azotek glinu (AlN) lub azotek krzemu (Si₃N₄) jako bazę mechaniczną i izolator elektryczny – brak warstwy dielektrycznej między obwodem miedzianym a powierzchnią montażową. Rezystancja termiczna waha się od 0.3°C/W (AlN DBC) do 0.8°C/W (tlenek glinu DBC), w porównaniu do 3°C/W w przypadku aluminiowych płytek PCB z rdzeniem MCPCB i 15°C/W w przypadku FR4.
W tym przewodniku skupiono się na tym, co następuje po wyborze materiałów: integracja układu termicznego, grubość podłoża, wykończenie powierzchni, tryby awarii, montaż i opracowanie specyfikacji.
Na wynos
- Podstawa ceramiczna to jedna warstwa w stosie termicznym — podłoże, warstwa TIM i płyta chłodząca muszą być zoptymalizowane wspólnie
- Standardem produkcyjnym jest grubość 0.635 mm; cieńsze podłoża poprawiają parametry cieplne, ale zmniejszają tolerancję na obciążenia
- Wykończenie powierzchni wpływa na wydajność SMT i łączenie drutów — ENIG dla SMT, twarde złoto, gdy wymagane jest łączenie drutów
- Większość usterek w terenie wynika z trzech głównych przyczyn: pęknięć spowodowanych montażem, rozwarstwienia DBC i odpryskiwania krawędzi
- Pełna specyfikacja wymaga 12 parametrów — dwa najczęściej pomijane to wykończenie dolnej powierzchni i napięcie testowe izolacji
1) Płytka PCB z podstawą ceramiczną w stosie termicznym
Podłoże ceramiczne nie jest samodzielnym rozwiązaniem termicznym. Jest to jedna warstwa w stosie, która biegnie od złącza urządzenia do chłodziwa – a warstwy nad i pod nim bezpośrednio wpływają na opór cieplny systemu.
Silikonowa podkładka TIM o grubości 50 µm i temperaturze 3 W/m·K dodaje 0.5–1.0°C/W do płytki DBC AlN o temperaturze 0.3°C/W, prawie podwajając całkowitą impedancję. W wielu systemach przejście z silikonowej warstwy TIM na materiał zmiennofazowy pozwala odzyskać więcej temperatury złącza niż przejście z tlenku glinu na AlN.
Trzy decyzje dotyczące specyfikacji, które mają wpływ na cały stos:
- Dolne pokrycie miedzią: Pełne pokrycie dolną warstwą miedzi minimalizuje opór rozprzestrzeniania się na styku ceramiki z materiałem TIM. Częściowe pokrycie tworzy strefy martwe termicznie, niezależnie od materiału podłoża.
- Płaskość dolnej miedzi: ≤25 µm TIR umożliwia tworzenie cienkich warstw TIM o wysokiej przewodności (przemiana fazowa, lutowanie, spiek srebra). Ta pojedyncza specyfikacja może zmienić przewodność warstwy TIM z 3 W/m·K do ponad 150 W/m·K.
- Grubość podłoża: Cieńszy element zmniejsza pionowy opór przewodzenia, ale również ogranicza rozprzestrzenianie się poprzeczne. W przypadku układów o dużej strukturze, cieńszy element jest zawsze lepszy. W przypadku małych struktur na dużym podłożu, przed podjęciem decyzji należy wykonać model.

2) Wybór grubości podłoża
Grubość wpływa jednocześnie na dwie rzeczy: odporność termiczną (cieńsza = lepsza) i wytrzymałość mechaniczną (grubsza = mocniejsza). Domyślna grubość 0.635 mm jest odpowiednia dla większości zastosowań — ale nie dla wszystkich.
| Grubość | Użyj kiedy | Unikaj kiedy |
|---|---|---|
| 0.25 – 0.32 mm | Mały format (<15×15 mm), trwale połączony z metalowym nośnikiem; podmontaż diody laserowej | Jakiekolwiek zastosowanie wymagające obsługi ręcznej, montażu śrubowego lub płyt o średnicy >20 mm bez podparcia |
| 0.38 mm | Moduły średniego formatu (15–40 mm) przyklejone do płyt bazowych; ograniczone zapotrzebowanie na ciepło przy kontrolowanym obchodzeniu się z materiałem | Mocowanie zaciskowe lub wciskowe; środowiska o dużym natężeniu wibracji bez sztywnego połączenia |
| 0.635 mm | Standard produkcyjny dla modułów mocy DBC; montaż śrubowy z użyciem tulei metalowych; ogólna obsługa montażu | Zastosowania trwale połączone, w których 0.38 mm pozwoliłoby odzyskać znaczący margines termiczny |
| 1.0mm+ | Duży format (>60 mm); częste przenoszenie podczas produkcji; ciężkie elementy wspornikowe | Zastosowania krytyczne pod względem termicznym — dodatkowa rezystancja przewodzenia rzadko jest uzasadniona wyłącznie względami termicznymi |
Jedno ograniczenie ma pierwszeństwo przed optymalizacją termiczną: napięcie izolacji. Przy wytrzymałości dielektrycznej 17 kV/mm, podłoże z tlenku glinu o grubości 0.635 mm zapewnia roboczą izolację na poziomie około 10 kV. Zastosowania wymagające napięcia >10 kV nie mogą wykorzystywać cieńszych podłoży, niezależnie od budżetu termicznego.
3) Opcje wykończenia powierzchni
Wykończenie powierzchni decyduje o lutowalności, przyczepności przewodów i trwałości. Musi być określone niezależnie dla powierzchni górnej i dolnej — i musi odpowiadać pełnej sekwencji montażu, a nie tylko pierwszej operacji.
| Zakończyć | Structure | Najlepsze dla: | Nieodpowiednie dla |
|---|---|---|---|
| ENIG | 3–6 µm Ni / 0.05–0.1 µm Au | Montaż SMT; lutowanie bezołowiowe; większość produkowanych płytek PCB z podstawą ceramiczną | Wiązanie drutowe — cienka warstwa Au powoduje odrywanie się wiązania |
| Twarde złoto | 3–5 µm Ni / 0.5–2.0 µm Au (galwanizowane) | Łączenie przewodów (klin aluminiowy, kula Au); styki złącza; obudowy hybrydowe | Grubość Au >1.5 µm może powodować odwilżanie lutu — sprawdź w procesie montażu |
| Goła miedź / OSP | Środek konserwujący wytrawiony lub organiczny | Przymocuj lutownicą lub spiekiem srebrnym do zimnej płyty; ekonomiczny, natychmiastowy montaż | Łączenie drutowe, wielokrotne cykle spawania rozpływowego, długi okres trwałości bez konieczności stosowania hermetycznego opakowania |
| Zanurzenie Srebro | 0.1–0.3 µm Ag | Obwody RF/mikrofalowe, w których przewodnictwo powierzchniowe zmniejsza straty wtrąceniowe powyżej 1 GHz | Niekontrolowane warunki przechowywania — nalot siarki pogarsza lutowność |
Jeśli na tej samej płytce wymagane jest zarówno SMT, jak i łączenie drutowe, należy określić twarde złoto na wszystkich polach lutowniczych. Wykończenie strefowe (ENIG na polach lutowniczych SMT, twarde złoto na polach lutowniczych) jest droższe ze względu na złożoność procesu, niż uzasadniają to oszczędności na złocie.
4) Tryby awarii w terenie
Awarie płytek PCB z podstawą ceramiczną mają charakter mechaniczny i powierzchniowy, a nie chemiczny lub związany z wilgocią, jak w przypadku FR4. Wszystkim trzem głównym awariom można zapobiec dzięki odpowiedniej konstrukcji.
Pęknięcia spowodowane montażem to najczęstsza awaria w terenie. Montaż na gołych śrubach bez metalowych tulejek powoduje obciążenia punktowe, których tlenek glinu (wytrzymałość na pękanie 3–4 MPa·m½) nie jest w stanie wytrzymać. Mocowanie: metalowe tuleje lutowane lub łączone żywicą epoksydową we wszystkich miejscach mocowania śrub; moment dokręcania 0.3–0.5 N·m dla tulei aluminiowych M3 w tlenku glinu o średnicy 0.635 mm. Mocowanie klejowe do płyty chłodzącej całkowicie eliminuje obciążenia punktowe.
Rozwarstwienie DBC w cyklach termicznych występuje, gdy jakość połączenia jest marginalna lub geometria miedzi powoduje koncentrację naprężeń. Duże, odizolowane wyspy miedzi o ostrych krawędziach stanowią większe ryzyko. Rozwiązanie: należy unikać współczynnika kształtu fragmentów miedzi >5:1; określić minimalną wytrzymałość połączenia na odrywanie ≥20 N/cm²; wymagać badania szoku termicznego zgodnie z JEDEC JESD22-A104 podczas kwalifikacji pierwszego artykułu.
Odpryskiwanie krawędzi i rozprzestrzenianie się pęknięć rozpoczyna się od uszkodzeń mechanicznych – mikropęknięć powstałych podczas rozdzielania lub upuszczenia płyty. Pęknięcie jest niewidoczne podczas inspekcji, ale rozprzestrzenia się do obwodu otwartego pod wpływem cykli termicznych. Naprawa: sfazowane narożniki (promień ≥0.3 mm); odstęp między miedzią a krawędzią ≥0.5 mm; fluorescencyjne wykrywanie pęknięć w przypadku partii o wysokiej niezawodności.
Zmęczenie lutowania na matrycach wpływa na matryce krzemowe lutowane do tlenku glinu — niedopasowanie współczynnika rozszerzalności cieplnej (CTE) na poziomie ~3.5 ppm/°C powoduje naprężenia ścinające, które wyczerpują złącza SAC305 w ciągu 1,000–3,000 cykli termicznych w przemyśle motoryzacyjnym. Rozwiązanie: należy stosować podłoża AlN do układów GaN/SiC (niedopasowanie współczynnika rozszerzalności cieplnej (CTE) ~1.1 ppm/°C); należy określić spiekanie srebra do mocowania matryc w przemyśle motoryzacyjnym — spiekane srebro wytrzymuje ponad 10 000 cykli w temperaturze ΔT = 150°C; wymagana jest ≤5% frakcja pustych przestrzeni w badaniu rentgenowskim.

5) Montaż i integracja
Standardowe parametry montażu FR4 mogą uszkodzić podłoża ceramiczne. Różnice te nie są jedynie opcjonalnymi modyfikacjami — zapobiegają one pęknięciom i uszkodzeniom połączeń, które trudno zdiagnozować po fakcie.
Profil reflow: Zmniejszyć tempo narastania temperatury do 1–2°C/s (w porównaniu z 3°C/s dla FR4). Wydłużyć strefę wygrzewania ze 150–180°C do 90–120 sekund, aby wyrównać temperaturę w całej ceramice przed rozpoczęciem reflow. Temperatura szczytowa i czas powyżej likwidusu pozostają niezmienione.
Opcje mocowania matrycy ze względu na wymagania niezawodności:
- Lutowanie SAC305: Norma dla zastosowań innych niż motoryzacyjne; ≤10% frakcji pustej w badaniu rentgenowskim; nadaje się do <3,000 cykli przy ΔT ≤ 100°C
- Eutektyka AuSn / AuGe: Hermetyczne obudowy i zastosowania wysokotemperaturowe; wymagają padów wykończonych złotem; większa sztywność połączeń niż w przypadku spieku srebrnego
- Spiekanie srebra: Najlepszy do zastosowań w motoryzacji i lotnictwie; przewodność połączeń 150–250 W/m·K; brak ryzyka przetopienia w kolejnych operacjach; wymaga wykończenia z gołej miedzi lub Ag na polach mocowania matrycy
Połączenia elektryczne — złączy wciskanych nie można stosować na ceramice. Opcje standardowe: lutowane złącza kołkowe; złącza krawędziowe ze stykami sprężynowymi; łączenie taśm/kabli elastycznych; bezpośredni montaż powierzchniowy na płytce drukowanej systemu (potraktuj moduł ceramiczny jako komponent, zaprojektuj pad termiczny i objętość lutowania dla masy ceramicznej i współczynnika rozszerzalności cieplnej (CTE)).
Mocowanie zimnej płyty, od najniższego do najwyższego oporu termicznego: lutowanie/lutowanie twarde → spiek srebrny → termoplastyczna warstwa termoprzewodząca z zaciskiem → pasta termoprzewodząca z zaciskiem śrubowym.
6) Jak napisać kompletną specyfikację
Niekompletne specyfikacje są główną przyczyną opóźnień w wycenie i niemożności dostarczenia pierwszego egzemplarza, a nie możliwości produkcyjne. Zapytanie ofertowe na płytki PCB z podstawą ceramiczną wymaga następujących 12 parametrów:
- Materiał podłoża i czystość — Al₂O₃ 96%, Al₂O₃ 99.6%, AlN lub Si₃N₄
- Grubość podłoża ± tolerancja — np. 0.635 mm ± 0.05 mm
- Proces metalizacji — DBC, gruba warstwa, cienka warstwa lub AMB
- Grubość miedzi, góra i dół — określone niezależnie; np. 0.3 mm / 0.3 mm dla DBC
- Wykończenie powierzchni górnej i dolnej — najczęściej pomijane; wykończenie spodu musi pasować do metody mocowania płyty chłodzącej
- Wymiary i tolerancje płyt — w razie potrzeby uwzględnij fazowanie lub promień narożnika
- Minimalna szerokość i odstęp śladu — przed sfinalizowaniem układu należy potwierdzić możliwości producenta
- Poprzez wymagania — średnica, materiał wypełniający, wykończenie
- Wymagania dotyczące testów elektrycznych — napięcie ciągłości/izolacji; w razie potrzeby napięcie wysokiego napięcia; drugie najczęściej pomijane pole
- Wymagane kompetencje — zakres i cykle termiczne; wytrzymałość wiązania; obowiązująca norma (AEC-Q101, IEC 60068-2-14, MIL-PRF-38534)
- Podział ilościowy — prototyp i produkcja mogą przebiegać na różnych liniach, z różnymi cenami i terminami realizacji
- Układanie warstw (projekty wielowarstwowe) — sekwencja warstw ceramicznych i przewodzących; przez wypełnienie i pokrywę dla LTCC lub współwypalanych
Przegląd DFM przed złożeniem
Pełna specyfikacja na papierze może nadal zawierać niekompatybilne kombinacje parametrów — na przykład 100 µm śladu/przestrzeni na podłożu DBC o grubości 0.25 mm. Highleap Electronics zapewnia weryfikację DFM w ramach procesu wyceny. Nasz zespół weryfikuje dane Gerber i pełną specyfikację przed sporządzeniem wyceny, potwierdzając możliwości procesu i identyfikując problemy przed zatwierdzeniem jakichkolwiek materiałów.
7) Produkty powiązane
- Substrat DBC: Najczęściej spotykana konstrukcja płytki PCB z podstawą ceramiczną w elektronice mocy – miedź połączona z ceramiką w temperaturze ~1,065°C. Kiedy inżynierowie mówią „płytka PCB z podstawą ceramiczną” w przypadku modułów mocy, zazwyczaj mają na myśli wzorzyste podłoże DBC.
- Grubowarstwowa płytka ceramiczna PCB: Przewodniki sitodrukowe (5–20 µm) wypalane w temperaturze 850–1,000°C. Niższy koszt niż DBC w zastosowaniach o średnim natężeniu prądu; umożliwia zastosowanie zintegrowanych rezystorów i kondensatorów w ceramicznej podstawie.
- Podłoże AMB: Lutowanie aktywne (Active Metal Brazing) wykorzystuje lutowanie Ag-Cu-Ti w temperaturze 800–900°C. Mocniejsze połączenie miedzi z ceramiką niż DBC; preferowane w przypadku podłoży na bazie Si₃N₄ i modułów samochodowych wymagających ponad 10 000 cykli termicznych.
- LTCC: Wielowarstwowa ceramika z wbudowanymi przewodnikami i przelotkami, wypalana współwypalaniem w temperaturze 850–900°C. Stosowana w modułach RF i obudowach wieloprocesorowych, w których ceramiczna baza stanowi trójwymiarową strukturę połączeń, a nie tylko podłoże termiczne.
- IMS / płytka PCB z rdzeniem metalowym: Tańsza alternatywa, gdy nie jest wymagany ceramiczny bilans cieplny. Odporność termiczna 3–5 razy wyższa niż w przypadku DBC z tlenku glinu. Właściwy wybór, gdy pozwala na to bilans cieplny aplikacji.
- Montaż płytki PCB z podstawą ceramiczną: Mocowanie matrycy, łączenie drutów i lutowanie rozpływowe w wysokiej temperaturze wraz z produkcją podłoża zmniejszają ryzyko związane z obsługą i zapewniają zgodność procesu.

Najczęściej zadawane pytania
Jaka jest różnica pomiędzy płytką PCB z podstawą ceramiczną a podłożem DBC?
DBC (Direct Bonded Copper) to metoda metalizacji – folia miedziana połączona z ceramiką w temperaturze ~1,065°C. Wszystkie podłoża DBC to płytki PCB na bazie ceramicznej, ale płytki PCB na bazie ceramicznej obejmują również konstrukcje grubowarstwowe i cienkowarstwowe. W elektronice mocy te dwa terminy są często używane zamiennie; w zastosowaniach RF częściej stosuje się cienkowarstwowe płytki na bazie ceramicznej niż DBC.
Czy płytka PCB z podstawą ceramiczną może bezpośrednio zastąpić płytkę PCB z rdzeniem metalowym?
Nie obejdzie się bez przeprojektowania. Ceramika wymaga metalowych tulei w otworach montażowych, wolniejszego tempa nagrzewania (1–2°C/s), braku złączy wciskanych i innych zasad segregacji. Zysk cieplny jest rzeczywisty — 0.3–0.8°C/W w porównaniu z 3°C/W dla aluminiowych płytek PCB MCPCB — ale zamiana wymaga wyraźnych zmian w montażu, połączeniach i procesie montażu.
Jakie wykończenie powierzchni jest potrzebne zarówno w przypadku montażu powierzchniowego SMT, jak i łączenia drutowego?
Wymagane jest twarde złoto (3–5 µm Ni / 0.5–2.0 µm Au galwanizowane). Warstwa złota ENIG o grubości ~0.05 µm jest zbyt cienka do łączenia drutowego i powoduje awarie połączeń. Należy określić twarde złoto na wszystkich padach, gdy w sekwencji montażu znajdują się zarówno montaż SMT, jak i łączenie drutowe.
Dlaczego płytki PCB z podstawą ceramiczną pękają po przejściu kontroli wejściowej?
Większość pęknięć po inspekcji wynika z procesu montażu, a nie z wad podłoża: nieosłoniętych śrub, zbyt mocno dokręconych elementów złącznych lub nierównych powierzchni płyt chłodzących. Podkrytyczne mikropęknięcia powstałe w wyniku rozwarstwienia – niewidoczne podczas standardowej inspekcji – również rozprzestrzeniają się na obwody otwarte pod wpływem cykli termicznych. Fluorescencyjne wykrywanie pęknięć w miejscu montażu tulei metalowej i wejściowej zapobiega obu tym typom awarii.
Jaki jest czas realizacji prototypów płytek PCB z podstawą ceramiczną?
Tlenek glinu DBC: 2–4 tygodnie. AlN DBC: 3–5 tygodni. Gruba warstwa: 3–4 tygodnie. Cienka warstwa: 4–6 tygodni. Wymiary niestandardowe wydłużają czas dostawy o 1–2 tygodnie. Podanie wszystkich 12 parametrów specyfikacji podczas zapytania ofertowego eliminuje najczęstszą przyczynę opóźnień.
Czy płytka PCB z podstawą ceramiczną to to samo, co płytka PCB odporna na wysokie temperatury?
Nie. Płytki PCB wysokotemperaturowe obejmują podłoża ceramiczne, PTFE/szkło, poliimidowe i z rdzeniem metalowym – każdą płytkę o temperaturze przekraczającej limit FR4 wynoszący 130–150°C. Baza ceramiczna to kategoria o najwyższej wydajności: temperatury pracy powyżej 300°C, przewodność cieplna 60–600 razy wyższa niż dielektryków polimerowych. PTFE jest materiałem wysokotemperaturowym, ale nie oferuje przewagi w zakresie przewodności cieplnej.
Wyceń swoją płytkę PCB z podstawą ceramiczną
Polecamy Wiadomości
Produkcja płytek PCB FR408HR dla projektów wielowarstwowych o wysokiej niezawodności
Produkcja i montaż płytek PCB FR408HR Kiedy płytka PCB...
Produkcja i montaż płytek PCB do kierownicy do gier, modułów przycisków, łopatek, enkoderów i wyświetlaczy
Elektronika wewnątrz odłączanej kierownicy do gier...
Produkcja płytek PCB z sprzężeniem zwrotnym dotykowym i montaż elastycznych rękawic dla producentów OEM VR i urządzeń noszonych
Płytka PCB w formie rękawicy z funkcją sprzężenia zwrotnego dotykowego jest noszoną platformą kontrolną...
Produkcja i montaż płytek PCB kontrolerów gier arcade do szaf, paneli sterowania i systemów wieloosobowych
Kontroler do gier zręcznościowych znajduje się między graczem a...
Jak uzyskać wycenę płytek PCB
Wykonamy dla Ciebie analizę DFM/DFA i prześlemy Ci raport.
Możesz bezpiecznie przesyłać pliki za pośrednictwem naszej strony internetowej.
Aby przedstawić Państwu ofertę, potrzebujemy następujących informacji:
-
- Gerber, ODB++ lub .pcb, specyfikacja.
- Lista BOM, jeśli wymagany jest montaż
- Ilość
- Czas na zmianę