Blind Via -piirilevyn hinta per levy ja HDI-kustannusanalyysi

mobiili PCBA

Sokkoreikäpiirilevyjen hinnoittelu eroaa tavallisten läpireikälevyjen hinnoittelusta, koska prosessin monimutkaisuus – ei materiaali – on ensisijainen kustannustekijä. Kolme muuttujaa muodostavat 50–65 % kokonaiskustannuksista: porausmenetelmä (laser vs. mekaaninen), laminointisyklien määrä (joka määrittää HDI-tyypin) ja täyttömäärittely (täyttämätön vs. hartsitulppa vs. kuparitäytetty). Tyypin III HDI-levy, jossa on kuparitäytettyjä pinottuja mikroreikiä 100 × 100 mm:n jalanjäljellä, maksaa rutiininomaisesti 5–6 kertaa enemmän kuin saman kokoinen tavallinen 6-kerroksinen levy, ei siksi, että materiaali olisi 5 kertaa kalliimpaa, vaan koska se vaatii neljästä kuuteen peräkkäistä laminointisykliä, erilliset laserporausohjelmat ja röntgentarkastuksen jokaisessa vaiheessa. Sitä vastoin tyypin I HDI-rakenne, jossa on mekaanisesti poratut 0.20 mm:n täyttämättömät sokkoreiät ulkokerroksissa, lisää vain 30–40 % vastaavan vakiolevyn hintaan. Näiden kahden tuloksen välinen kustannushaitari ei ole toimittajan hinnoittelumuuttuja – se on tekninen muuttuja, ja sitä voidaan täysin hallita suunnitteluvaiheessa.

Hanki läpinäkyvä kaihdin piirilevyjen hinnoittelun kautta


1. Mikä määrää piirilevyn kautta tapahtuvan kaihtimen hinnan: kustannusrakenteen erittely

Tavallisella läpireikäpiirilevyllä kustannukset määräytyvät ensisijaisesti piirilevyn pinta-alan, kerrosmäärän ja materiaalin mukaan. Sokealla läpireiällä varustetulla HDI-piirilevyllä prosessin monimutkaisuus ohittaa materiaalin ensisijaisena kustannustekijänä. Kustannusrakenne jakautuu seuraavasti.

Poraus (25–40 % kokonaiskustannuksista). Laserporaus maksaa 80–250 dollaria paneelia kohden reikien lukumäärästä riippumatta, minkä lisäksi rei'itys maksaa 0.008–0.025 dollaria reikää kohden. Mekaaninen poraus maksaa 15–50 dollaria paneelia kohden, ja reikäkohtaiset kustannukset ovat 0.002–0.008 dollaria. Tiheästi mikroreikiä sisältävillä levyillä pelkkä poraus voi olla 35 % tai enemmän yksikkökustannuksista.

Laminointisyklit (15–25 % kokonaiskustannuksista). Jokainen lisälaminointisykli lisää puristusaikaa, rekisteröintivaiheita, materiaalikustannuksia ja saantoriskiä. Tyypin I HDI vaatii kaksi laminointisykliä. Tyypin III HDI, jossa on haudatut reiät, vaatii neljästä kuuteen. Jokainen lisäsykli moninkertaistaa rekisteröintivirheiden ja delaminaation mahdollisuuden – minkä vuoksi tyypin III piirilevyt maksavat 5–6 kertaa enemmän kuin saman kokoinen standardipiirilevy.

Röntgentarkastus ja sähkötestaus (8–15 % kokonaiskustannuksista). Sokeaa tarkastusta ei voida varmistaa visuaalisesti tai tavallisella AOI:lla. Röntgentarkastus lisää 3–12 dollaria paneelia kohden näytteenottotaajuudella tai 8–15 dollaria paneelia kohden 100 %:n tarkastuksessa. Lentävällä luotaimella tehtävä sähkötestaus lisää 3–8 dollaria paneelia kohden. Pienten volyymien tai luokan 3 tuotannossa testauskustannukset piirilevyä kohden ovat merkittävät.

Materiaalit, kuvantaminen, pinnoitus ja ulkoinen käsittely (loput 35–45 %). Nämä kustannustekijät käyttäytyvät samalla tavalla kuin standardipiirilevyjen hinnoittelu. Perusmateriaali muodostaa tyypillisesti 15–25 % kokonaiskustannuksista – pienempi osuus kuin standardilevyillä – mikä vahvistaa, että prosessin monimutkaisuus, ei materiaali, on sokkohinnoittelun ohjaava muuttuja.

1.1 HDI-tyyppiluokitus ja hintakertoimet

Seuraavassa vertailussa käytetään kontrolloitua esimerkkiä: 100 × 100 mm:n levy, 6 kerrosta, 1.6 mm paksuus, ENIG-pintakäsittely, 100 kappaleen määrä, vakio FR4. Hintakertoimet määräytyvät lähes kokonaan laminointisyklien ja porauskustannusten mukaan. Yksityiskohtainen erittely jokaisesta HDI-pinoamistyypistä ja sen valmistusvaikutuksista on HDI-pinoamisoppaassa.

HDI-konfiguraatio Rakenteen kautta Laminointisyklit Hinta per levy (100 kpl) Hintakerroin
Standardi 6-kerroksinen läpireikä Kaikki reiät lävistävät koko pinoamisen 1 $ 12- $ 18 1.0 ×
Tyyppi I HDI (1+4+1) Sokeat reiät L1–L2, L6–L5; läpireiät L1–L6 2 $ 28- $ 42 2.3–2.8×
Tyyppi II HDI (1+2+2+1) Sokeat reiät L1–L2, L1–L3, L6–L5, L6–L4; ei läpireikiä 3 $ 48- $ 72 4.0–5.0×
Tyypin III HDI haudatuilla reikärei'illä Maahan upotetut reiät L3–L4, sokeat reiät L1–L2, L6–L5, läpireiät 4-6 $ 65- $ 95 5.4–6.5×

1.2 Reittikohtainen kustannusviite

Läpivientien täyttömäärittelyllä on suurempi kustannusvaikutus kuin läpivientien halkaisijalla tai porausmenetelmällä. Kuparilla täytetty ja tasoitettu läpivienti maksaa 10–30 kertaa enemmän läpivientiä kohden kuin täyttämätön läpivienti. Läpivienti tulisi määrittää vain siellä, missä se on rakenteellisesti välttämätöntä – läpivientien sijainneissa BGA- ja QFN-läpivientien alla sekä pinottujen mikroläpivientien rakenteissa, joissa seuraava kerros porataan suoraan päälle.

Tyypin kautta Halkaisija Täyttömäärittely Hinta per läpikulku
Laserporatut mikroläpiviennit 0.10 mm täyttämättömät $ 0.015- $ 0.035
Laserporatut mikroläpiviennit 0.15 mm täyttämättömät $ 0.012- $ 0.025
Mekaaninen kaihdin 0.20 mm täyttämättömät $ 0.008- $ 0.018
Mekaaninen kaihdin 0.30 mm täyttämättömät $ 0.005- $ 0.012
Mikä tahansa sokea kautta mitään Hartsitulppa Lisää 0.05 0.15–XNUMX XNUMX dollaria
Mikä tahansa sokea kautta mitään Kuparitäyte + planarisointi Lisää 0.20 0.60–XNUMX XNUMX dollaria

Tyypillisen älypuhelimen HDI-levyn, jossa on 800 laserporattua 0.10 mm:n mikroreikää täyttämättä, reiän porauskustannukset ennen laminointia, materiaaleja tai muuta käsittelyä ovat 12–28 dollaria. Kuparitäytteen ja planarisoinnin lisääminen samoihin 800 reikään lisää 160–480 dollaria levyä kohden – usein ylittäen perusvalmistuskustannukset.


2. Laserporaus vs. mekaaninen poraus: kustannusrakenne ja valintalogiikka

Laser- ja mekaanisen porauksen välinen valinta määräytyy ensin reiän halkaisijan perusteella. Alle 0.20 mm:n valmiille halkaisijoille mekaaninen poraus ei ole luotettavasti mahdollista, ja laserporaus on ainoa mahdollinen menetelmä. 0.20 mm:n tai sitä suuremmille halkaisijoille, joiden sivusuhde on enintään 5:1, mekaaninen poraus on saatavilla ja huomattavasti halvempi. Ymmärrys siitä, mihin kutakin menetelmää sovelletaan, on olennaista sen arvioimiseksi, onko tarjous määritetty oikein.

2.1 Laserporauksen kustannusrakenne

CO₂- ja UV- laserporaus on standardimenetelmä ≤0.15 mm:n halkaisijan omaavien mikroläpivientien poraamiseen. Sen kustannuksissa on kaksi komponenttia, jotka käyttäytyvät eri tavoin eri tilavuuksilla.

Asennuskustannukset: 80–250 dollaria paneelia kohden läpivientien määrästä riippumatta. Pienillä läpivientimäärillä asennuskustannukset ovat hallitseva tekijä – 50 läpiviennillä varustetun paneelin asennuskustannukset ovat 1.60–5.00 dollaria läpivientiä kohden. 2 000 läpiviennillä varustetun paneelin asennuskustannukset ovat pelkästään 0.04–0.13 dollaria läpivientiä kohden.

Läpivientikohtainen käsittelykustannus: 0.008–0.025 dollaria läpivientiä kohden laminaatin tyypistä, kuparifolion painosta, läpiviennin halkaisijasta ja kunkin kerroksen läpäisemiseen tarvittavien laserpulssien määrästä riippuen. Kovemmat laminaatit, kuten korkean Tg-arvon omaavat ja keraamitäytteiset materiaalit, vaativat enemmän pulsseja ja maksavat enemmän läpivientiä kohden.

Kapasiteettirajoituksen kustannukset. Laserporaus on ajallisesti rajallista, ei reikien lukumäärän. 2 000 läpiviennillä varustettu paneeli saattaa vaatia 30–60 minuuttia laserin omaa aikaa. Ruuhka-aikoina kapasiteetin pullonkaulat johtavat 15–30 %:n lisämaksuihin, kun toimitusaikaa lyhennetään.

2.2 Mekaanisen porauksen kustannusrakenne

Mekaanisesti syvyyssäädeltyä porausta käytetään sokkorei'ille, joiden valmiin halkaisijan on oltava ≥0.20 mm ja sivusuhteen ≤5:1. Tavallisella 1.6 mm:n levyllä tämä rajoittaa mekaanisten sokkorei'ien syvyyden noin 0.8 mm:iin – se ulottuu L1:stä L4:ään tai L5:een kuusikerroksisessa pinoamisessa, mutta ei syvemmälle.

Asennuskustannukset: 15–50 dollaria paneelia kohden , huomattavasti alhaisemmat kuin laserilla, koska käytetään vakio-CNC-ohjelmointia ilman optista kalibrointia.

Läpivientikohtainen hinta: 0.002–0.008 dollaria läpivientiä kohden. Mekaaninen poraus on 2–4 kertaa halvempaa läpivientiä kohden kuin laserporaus vastaavilla halkaisijoilla hyväksytyllä alueella.

Työkalun kuluminen. Poranterät on vaihdettava 2 000–8 000 iskun jälkeen laminaatin kovuudesta riippuen. Kovien materiaalien ja suuren läpivientimäärän osalta työkalun poistot lisäävät mitattavia läpivientikohtaisia ​​kustannuksia, jotka valmistajat ottavat huomioon hinnoittelussa.

2.3 Hybridiporaus: Molempien menetelmien soveltaminen samaan malliin

Useimmissa HDI-malleissa on hienojakoisia signaalireikiä, jotka vaativat laserporausta, sekä suurempia teho- ja lämpöreikiä, jotka eivät vaadi tätä. Mekaanisen porauksen määrittäminen jokaiselle soveltuvalle reiälle – halkaisija ≥0.20 mm, sivusuhde ≤5:1 – ja laserporaus vain tarvittaessa alentaa kustannuksia ilman suunnittelumuutoksia.

Toimiesimerkki: 8-kerroksisessa tyypin II HDI-levyssä on 400 signaalireikää halkaisijaltaan 0.15 mm (laservaatii) ja 150 tehoreikää halkaisijaltaan 0.30 mm (mekaanisesti soveltuvat).

Puhtaan laserin hinta: 550 × 0.020 $ = 11.00 $/levy.
Hybridikustannukset: (400 × 0.020 $) + (150 × 0.006 $) = 8.90 $/levy.
Säästö: 2.10 $/lauta (19 %). 500 laudalla: 1 050 $ säästö.

2.4 Kun laserporaus on ehdoton edellytys

Laserporauksen kustannuslisä on väistämätön neljässä tilanteessa:

  • Läpimitta alle 0.20 mm. Mekaaniset porat eivät pysty luotettavasti tuottamaan tasaista reikägeometriaa tai kuparipinnoitusta tämän kynnysarvon alapuolella.
  • Via-in-pad hienojakoisissa BGA-levyissä. 0.40 mm:n jakovälin omaavat BGA-elementit vaativat 0.15 mm:n läpivientireikien asettumisen 0.25 mm:n alustan sisään. Paikannustarkkuusvaatimus (±0.025 mm tai parempi) on saavutettavissa vain laserporauksella vertailukohdissa oleviin paneeleihin.
  • Pinotut mikrovia-rakenteet. Laserporattujen mikroläpivientien kuvasuhde on 1:1 (syvyys on yhtä suuri kuin halkaisija), mikä mahdollistaa matalat kerrosväliset siirtymät, jotka voidaan pinota kerrosten päälle. Mekaanisella porauksella ei voida saavuttaa luotettavien pinottujen kokoonpanojen edellyttämää geometriaa.
  • Tiheyksien ylittäessä 500 neliötuumaa kohden. Näillä tiheyksillä mekaaninen poraus aiheuttaa paneelin taipumista ja kumulatiivista kohdistusajautumista, mikä tekee sijaintitarkkuuden kohtuuttomaksi.

HDI-piirilevyn poikkileikkauskuva, jossa näkyvät umpireikä- ja maahan haudatut reikärakenteet


3. Miten läpivientien lukumäärä, geometria ja täyttömäärittely vaikuttavat hintaan

3.1 Tiheyden ja valmistajien hinnoittelutasojen kautta

Tiheys vaikuttaa hinnoitteluun kahdella tavalla: suoraan porausajan kautta ja epäsuorasti sen aiheuttamien tarkastus- ja rekisteröintivaatimusten kautta. Useimmat valmistajat soveltavat tiheyteen perustuvia hinnanmuutoksia kynnysarvojen ylittyessä.

Tiheyden kautta alue Tyypillinen hinnanmuutos Prosessin laukaisin
Matala <50 reikää / 100 cm² Lähtötilanne Vakioporaus ja -tarkastus
Keskikova 50–200 / 100 cm² +5% - +15% Fidusiaaliseen paneelin rekisteröinti vaaditaan
Korkea 200–500 / 100 cm² +15% - +35% Röntgenporauksen rekisteröinti; tiukemmat laminointitoleranssit
Ultra korkea >500 / 100 cm² +35% - +60% Edistykselliset laserjärjestelmät; vaaditaan 100 % röntgentarkastus

3.2 Pinotut vs. porrastetut mikroläpiviennit: Täyttökustannuspäätös

Pinottujen ja porrastettujen mikroreikien välinen valinta on yksi HDI-reikien suunnittelun kustannusvaikuttavimmista päätöksistä . Pinotut mikroreiät porataan useiden peräkkäisten rakennekerrosten läpi samaan XY-asemaan. Ne mahdollistavat suurimman reititystiheyden, mutta vaativat jokaisen reiän täyttämisen ja tasoittamisen ennen kuin seuraava rakennekerros voidaan laminoida ja porata. Kustannusvaikutus on huomattava: laminointivaiheiden välinen hartsitäyttö lisää 0.05–0.15 dollaria reikää kohden; tasoittaminen lisää 1.50–5.00 dollaria paneelia kohden; ja ensimmäisen porauskerran hylkyprosentti kasvaa 3–8 % täyttölaadun heikkenemisen vuoksi, joka on havaittavissa vasta toisen porauskerran jälkeen.

Porrastetut mikroläpiviennit – joiden välissä on vähintään 0.25 mm – poistavat täyttötarpeen kokonaan. Porrastaminen vaatii hieman enemmän jyrsintäpinta-alaa porrastetuille tyynyjen kiinnitysalueille, mutta välttää täyttökustannukset, tasoituskustannukset ja niihin liittyvän hylkyriskin kokonaan. Malleissa, joissa käytetään myös haudattuja läpivientejä sisäkerroksissa, jokainen haudattu läpivientikerrospari tuo mukanaan ylimääräisen ydinporaus- ja pinnoitussyklin, mikä lisää laminointikustannuksia ja yhdistää sokkoläpivientien monimutkaisuuden.

Toimiva esimerkki: Levy, jossa on 200 pinottua reikää kolmella kerroskerroksella.
Täytteellä pinottu: 200 × 0.10 $ = 20 $/lauta lisää.
Porrastettu ilman täyttöä: 0 dollaria lisää.
100 levyllä: 2 000 dollarin säästö ilman muutoksia sähköiseen suorituskykyyn, ainoastaan ​​jyrsintägeometriaan.

3.3 Paneelin käyttöaste ja kauttajakelu

Laserporaus toimii koko paneelissa, ei yksittäisissä piirilevyissä. Levyn kaikki sokeat reiät on keskitetty BGA-nurkkaan, joten laserin on käsiteltävä kyseistä aluetta suurella intensiteetillä, kun taas muuta paneelia käytetään harvaan – tämä heikentää tehokkuutta säästämättä aikaa tai kustannuksia. Reikien jakaminen tasaisemmin piirilevyn alueelle, jos jyrsintä sen sallii, voi parantaa paneelin poraustehokkuutta 10–20 %. Usean piirilevyn paneeleissa vuorotellen pyöritettävien piirilevyjen 180° tasapainottaa reiän tiheyttä paneelissa ja saavuttaa vastaavan tehokkuuden kasvun.


4. Määrähinta, NRE-poistot ja toistuvien tilausten taloustiede

4.1 Kuinka volyymi vähentää yksikköhintaa

Sokearakenteisten HDI-levyjen yksikköhintakäyrä on jyrkkä pienillä määrillä ja loivenee merkittävästi yli 500 kappaleen tilauksissa. Jyrkin lasku – 60–70 % – tapahtuu 5–100 kappaleen tilausten välillä, ja se johtuu lähes kokonaan NRE-poistoista ja paneelien käyttöasteen parantumisesta. 100–2 000 kappaleen tilausten välillä lisäalenemat 30–40 % johtuvat materiaalimäärän hinnoittelusta ja optimoidusta painokoneen kuormituksesta. Yli 2 000 kappaleen tilausten kohdalla marginaalinen lasku laskee 5–15 prosenttiin.

Määrä Yksikköhinta — Tyypin I HDI Yksikköhinta — Tyypin II HDI Ensisijainen kustannusajuri tällä volyymilla
5 kpl (prototyyppi) $ 60- $ 90 $ 110- $ 160 Täysi NRE-lataus; paneelin vähimmäislataus
25 kpl $ 38- $ 55 $ 72- $ 105 NRE aloittaa poistot useammissa osissa
100 kpl $ 28- $ 42 $ 52- $ 75 Paneelin täysi käyttöaste; NRE alle 12 dollaria/levy
500 kpl $ 22- $ 32 $ 42- $ 58 Materiaalimäärän hinnoittelu; NRE alle 2.30 dollaria/levy
2,000 kpl $ 18- $ 25 $ 35- $ 48 Irtotavarahankinta; erikoistyökalut; tuoton parantaminen

4.2 NRE-kustannukset ja niiden vaikutus lautakuntakohtaisesti

Sokkorakenteisten HDI-piirilevyjen kertaluonteisiin suunnittelukuluihin kuuluvat pinoamissuunnittelu ja impedanssimallinnus (150–500 dollaria), laserporausohjelman luonti (100–300 dollaria), kaikkien kerrosten valotyökalut (80–200 dollaria) ja testikiinnikkeiden valmistus (50–150 dollaria). NRE:n kokonaishinta on tyypillisesti 380–1 150 dollaria levyn monimutkaisuudesta riippuen. Piirilevyn kautta tehtävää sokkorakenteista piirilevyä käytettäessä on tärkeää määrittää tarkka HDI-tyyppi ja liitäntäkaavio – ilman näitä tietoja valmistajat eivät voi kohdistaa NRE- tai porauskustannuksia tarkasti, ja epämääräiset pyynnöt johtavat usein tarjouksiin, joissa on suuret varausmarginaalit.

Levykohtainen NRE-osuus selittää, miksi prototyyppien hinta näyttää suhteettoman korkealta. Viiden kappaleen tuotannossa NRE lisää 76–230 dollaria levyä kohden. 100 kappaleen tuotannossa se lisää 3.80–11.50 dollaria levyä kohden. 500 kappaleen tuotannossa se lisää 0.76–2.30 dollaria levyä kohden. Materiaali- ja käsittelykustannukset ovat olennaisesti samat prototyyppi- ja tuotantomäärillä – 5 ja 500 kappaleen tuotantomäärien välinen 3–4-kertainen hintakerroin selittyy lähes kokonaan NRE-allokaatiolla, ei yksikkökohtaisten valmistuskustannusten erolla.

4.3 Toistuvien tilausten hinnoittelu ja työkalujen säilyttäminen

Kun ensimmäisestä tilauksesta on maksettu NRE-maksu, valmistajan työkalujen säilytysajan – tyypillisesti 12–24 kuukautta – sisällä tehdyt uusintatilaukset poistavat NRE-maksut kokonaan. Tämä luo merkittävän ja usein alihyödynnetyn hintaedun jatkotuotannossa pienissä erissä.

Esimerkki: Ensimmäinen tilaus, 100 levyä: 38 dollaria/levy (yhteensä 3 800 dollaria, NRE mukaan lukien). Uusintatilaus, 100 levyä kuusi kuukautta myöhemmin: 26 dollaria/levy (yhteensä 2 600 dollaria, työkalut käytetty uudelleen). Tämä on 32 %:n yksikkökustannusten alennus uusintatilaukseen verrattuna – sama levy, sama valmistaja, ei prosessimuutoksia. Tuotteille, joilla on toistuvat tuotantoaikataulut, varmista aina työkalujen säilytysaika etukäteen ja se, käytetäänkö uusintatilauksen hinnoittelua automaattisesti.

HDI-läpivientisuunnittelu, jossa näkyy pinottuja ja porrastettuja mikroläpivientikokoonpanoja


5. Suunnitteluvaiheen kustannusten vähentäminen: Seitsemän tekniikkaa, jotka eivät vaaranna suorituskykyä

Tehokkain kustannusten alentaminen sokkoputkipiirilevyjen osalta tapahtuu CAD-suunnittelussa, ei neuvotteluissa. Jokainen seuraavista suunnitteluratkaisuista alentaa valmistuskustannuksia säilyttäen samalla sähköisen ja mekaanisen suorituskyvyn.

5.1 Suurenna läpiviennin halkaisijaa mekaanisen porauksen kynnysarvoon mahdollisuuksien mukaan

Jos suunnittelussa edellytetään 0.15 mm:n läpimittaisia ​​sokkoreikiä, mutta vain hienojakoisten BGA-patojen alla olevat reiät (0.40 mm:n jako tai pienempi) todellisuudessa vaativat kyseisen halkaisijan, kaikkien muiden reikien halkaisijaa tulee suurentaa 0.20 mm:iin. 0.20 mm:n koolla mekaaninen poraus tulee mahdolliseksi ja alentaa reikäkohtaisia ​​kustannuksia 50–65 %. 200 reiän muuntaminen laserista mekaanisiksi säästää 2.40 dollaria levyltä. 500 levyllä se on 1 200 dollaria.

5.2 Poista täyttömääritykset reikistä, jotka eivät vaadi niitä

Läpivientien täyttö on sähköisesti ja mekaanisesti välttämätöntä vain läpivientialueilla, joissa läpiviennit ovat pad-alueella ja pinottujen mikroläpivientirakenteiden yhteydessä. Kaikki muut sokeat läpiviennit voidaan jättää täyttämättä ilman, että ne vaikuttavat signaalin eheyteen, tehonsyöttöön tai luotettavuuteen. Tarkista valmistustiedot: jos läpiviennit on määritelty täytetyiksi, mutta niitä ei ole pad-alueella eikä pinottu, poista täyttövaatimus. Täyttämisen poistaminen 200 ei-kriittisestä läpiviennistä hintaan 0.10 dollaria/läpivienti säästää 20 dollaria/levy tai 10 000 dollaria 500 levyn hinnalla.

5.3 Muunna pinotut mikroläpiviennit porrastetuiksi, jos asettelu sen sallii

Pinotut mikroreiät vaativat täyttöä ja planarisointia laminointivaiheiden välillä. Porrastetut mikroreiät – joiden siirtymä on ≥0.25 mm – saavuttavat saman kerros-kerros-liitännän ilman täyttöä. Tarkastele pinoamista pinottujen läpivientirakenteiden osalta, joita ei rajoita pakoreittitiheys. Niiden muuntaminen porrastetuiksi poistaa läpivientikohtaiset täyttökustannukset sekä planarisointipaneelin maksut ilman signaalireitin muutosta.

5.4 Arvioi, voiko tyypin I HDI korvata tyypin II

Vaihe tyypin I HDI:stä tyypin II HDI:hen lisää yhden laminointisyklin ja nostaa tyypillisesti yksikköhintaa 60–80 %. Jos tällä hetkellä L1–L3-reikien kautta reititetyt yhteydet voidaan siirtää L1–L2-reikiin muuttamalla signaalikerrosten määritystapaa, mallia voidaan mahdollisesti valmistaa tyypin I mukaisesti. Tällä yhdellä muutoksella voidaan saavuttaa 30–50 %:n yksikkökustannusten alenema, mikä on erityisen hyödyllistä alle 500 kappaleen määrissä.

5.5 Kerrosten määrän vähentäminen HDI:n avulla strategian avulla

Sokeat läpiviennit hyödyntävät läpivientien reitityskanavia, joita läpiviennit käyttävät kaikissa kerroksissa. Alun perin standardiksi 8-kerroksiseksi piirilevyksi suunniteltu levy voi olla toteutettavissa 6-kerroksisena tyypin I HDI:nä vastaavalla reitityskapasiteetilla. 6-kerroksisen levyn perusmateriaalin ja laminoinnin kustannukset ovat 25–35 % pienemmät kuin 8-kerroksisen levyn. Jos HDI-muunnos mahdollistaa myös pienemmän levyjalanjäljen, materiaalia säästävät yhdisteet lisääntyvät entisestään, ja HDI-lähestymistavan nettokustannukset voivat olla läpivientireikien perustasoa pienemmät, vaikka läpivientien monimutkaisuus onkin suurempi.

5.6 Käytä epäsymmetrisiä toleransseja tarkastusvaatimusten vähentämiseksi

Valmiin läpiviennin halkaisijan määrittäminen arvoon 0.20 mm ±0.02 mm vaatii samanlaisen hallinnan molempiin suuntiin. Arvojen 0.20 mm +0.03/−0.02 mm määrittäminen asettaa saman vähimmäiskoon luotettavuuden takaamiseksi, mutta sallii suuremman yliporaustoleranssin, mikä vähentää prosessinohjauksen tiukkuutta ja siihen liittyviä kustannuksia. Vastaavasti kerrosten välisen kohdistuksen lieventäminen arvosta ±0.075 mm arvoon ±0.10 mm – jossa läpiviennin ja uran välinen 0.15 mm:n vähimmäisvälys tarjoaa riittävän marginaalin – vähentää röntgenkohdistusvaatimuksia ja porauskustannuksia 5–12 %.

5.7 Prototyyppi yksinkertaistetulla läpivientirakenteella ennen tuotantotyökaluihin siirtymistä

5–25 kappaleen prototyyppipiirilevysarjoille rakenna yksinkertaistettu versio kohdesuunnitelmasta toiminnallisuuden validoimiseksi ennen täydelliseen läpivientirakenteeseen sitoutumista. Prototyyppi, jossa on vain L1–L2-umpireiät, vaikka tuotanto vaatisikin L1–L3-reikiä; reititä L1–L3-liitännät L2:n kautta toiminnallisena likiarvona. Prototyyppi, jossa on porrastetut reiät, jos tuotannossa käytetään pinottuja rei'ityksiä. Käytä mekaanista porausta kaikille ≥0.20 mm:n läpivienneille laserasennuskustannusten poistamiseksi. Nämä yksinkertaistukset alentavat prototyypin kustannuksia 30–50 % ja tarjoavat samalla toiminnallisen validoinnin, jota tarvitaan tuotantotyökalujen liittämiseksi täydelliseen suunnitelmaan.


6. Piilokulut, jotka paisuttavat sokeaa piirilevytarjousten kautta

6.1 Tuottotappioiden kohdentaminen

Sokkoreikien (HDI) ensikierron saanto on alhaisempi kuin tavallisilla piirilevyillä. Kolme pääasiallista vikaantumistapaa ovat sokkoreikien aukot (epätäydellinen kuparipinnoitus rungossa, jota esiintyy 2–5 %:ssa rei'istä ensimmäisissä tuotantoajoissa ja alle 1 %:ssa, kun prosessivalmius on vakiintunut), kohdistusvirheet (osittain paikan ulkopuolelle poratut sokkoreiät kerrosvirheen vuoksi, joita esiintyy 1–3 %:ssa piirilevyistä alkuasennuksen aikana) ja laminoitumiskerrosten rajapintojen delaminaatio (alle 1 % useimmissa malleissa, mutta lisääntyy laminointisyklien määrän ja levyn paksuuden myötä).

Valmistajat hinnoittelevat saantotappion tarjouksiin valmistamalla 3–8 % enemmän levyjä kuin tilattu, ja ylimääräinen määrä kattaa odotetun romun. Tämä lisää uusien mallien efektiivistä yksikkökustannusta 3–8 %. Toistuvissa tilauksissa, joissa prosessikapasiteetti (Cpk) on määritetty, saantoallokaatio laskee alle 2 %. Kysy, otetaanko saantotappio huomioon ensimmäisen artikkelin tarjouksissa ja mukautuuko hinnoittelu toistuvissa tilauksissa valmistajan prosessin kypsyessä juuri sinun mallisi mukaisesti.

6.2 Testauskustannukset tarkastustasolla

Testausmenetelmä Hinta per paneeli Sovellettavat kun
Silmämääräinen tarkastus $ 0.50- $ 1.50 Kaikki tilaukset (vakio)
Lentävän luotaimen sähköinen testi $ 3.00- $ 8.00 Tuotantotilausten standardi
Röntgentarkastus (5 levyä erää kohden) $ 2.00- $ 5.00 IPC-luokka 2 sokkotarkastus
Röntgentarkastus (100 % levyistä) $ 8.00- $ 15.00 IPC-luokka 3, lääketieteellinen, ilmailu- ja avaruusteollisuus
Mikroleikkausanalyysi (tuhoava) 50–150 dollaria näytettä kohden Ensimmäinen artikkeli ja prosessin kelpoisuus
TDR-impedanssikuponkitestaus $ 5.00- $ 12.00 Kun ohjattu impedanssi on määritetty

10-levyisessä prototyyppipaneelissa luokan 3 testaus – 100 % röntgentarkastus, sähkötesti ja impedanssitesti – lisää 16–35 dollaria paneelia kohden tai 1.60–3.50 dollaria korttia kohden. 100 paneelilla 10 paneelissa testauksen kokonaiskustannukset ovat 160–350 dollaria. Tarjouksia vertaillessa on varmistettava, että testauksen laajuus on määritelty samalla tavalla kaikilla toimittajilla. Alhaisempi yksikköhinta, joka ei sisällä röntgentarkastusta luokan 2 suunnittelussa, ei ole vertailukelpoinen tarjous.

6.3 Pikamaksut

Tyypin I HDI-laminaatin vakiotoimitusaika on 10–15 arkipäivää; tyypin II toimitusaika on 15–20 päivää. Pikatoimitushinnat ovat seuraavat: 7 päivän toimitusaika lisää 25–40 %; 5 päivän toimitusaika lisää 40–60 %; 3 päivän pikatoimitus tyypin I osalta lisää vain 80–120 %. Tyypit II ja III vaativat useita laminointisyklejä, eikä niitä voida saavuttaa 3 päivässä useimmissa laitoksissa.

3 000 dollarin perustilaukseen 5 päivän pikatoimitus lisää 1 200–1 800 dollaria. Tuotantoaikataulujen vahvistaminen 4–6 viikkoa etukäteen poistaa nämä kustannukset kokonaan toistuvan tuotannon osalta.

6.4 Erikoislaminaattien lisämaksut

Vakio FR4 on hyödykehintainen ja muodostaa perustan. Erikoislaminaattien edut vakio FR4:ään verrattuna: Korkean Tg-arvon omaava FR4 (Tg ≥170 °C) lisää lämpöä 15–30 %; halogeeniton FR4 lisää lämpöä 20–40 %; keskihäviöiset laminaatit, kuten Megtron 6, lisäävät lämpöä 200–400 %; pienihäviöiset RF-laminaatit, kuten erikoislaminaattisarja, lisäävät lämpöä 400–1 000 %.

HDI-levyillä, joissa RF- tai suurnopeussignaalin suorituskyky vaatii vähähäviöistä materiaalia vain ulkoisissa signaalikerroksissa, hybridiratkaisu – erikoisvähähäviöinen laminaatti tai Megtron 6 L1- ja L6-kerroksissa ja vakiomallinen FR4 sisäkerroksissa – vähentää materiaalikustannuksia 40–60 % verrattuna täyslaminaattiseen premium-rakenteeseen säilyttäen samalla kriittisiä signaaleja kuljettavien kerrosten sähköisen suorituskyvyn.

Pyydä tarjous piirilevystäsi nyt

7. Blind Via PCB ja edistynyt piirilevyjen valmistus Highleap Electronicsilla

Highleap Electronics valmistaa sokko-läpivientilevyjä tyypistä I tyyppiin III, mukaan lukien pinottuja mikroläpivientirakenteita, haudattuja läpivientiyhdistelmiä ja hybridipinoamislevyjä, joissa on erikoislaminaatti- tai Megtron-ulkokerrokset FR4-sisäytimien päällä. Valmiudet ulottuvat sokko-läpivientilevyjen lisäksi kaikkiin edistyneisiin piirilevytyyppeihin – monikerroksisiin vakiolevyihin, jäykkiin joustaviin levyihin, korkeataajuisiin radiotaajuuslevyihin, raskaisiin kupareihin ja metalliytimiin – joiden avulla suunnittelutiimit voivat yhdistää kaikki levytyypit yhteen toimitusketjuun.

Kaikki sokealäpiviennit hinnoitellaan täysin läpinäkyvästi rivikohtaisesti: porausmenetelmä ja -asetukset, laminointijaksot, täyttömäärittely, testaustaso ja NRE eritellään erikseen. Jokainen tarjous sisältää ilmaisen DFM-tarkastuksen, joka kattaa halkaisijan soveltuvuuden mekaaniseen ja laserporaukseen, täyttömäärittelyn tarpeen, pinotusta porrastettuun muuntomahdollisuudet, HDI-tyypin pienennysanalyysin ja paneelien käyttöasteen arvioinnin – tyypillisesti tunnistaen 10–30 %:n kustannussäästöt ilman suunnittelun uudelleenpyöritystä. Työkalut säilytetään 24 kuukautta, ja kyseisen ajanjakson aikana tehdyt uusintatilaukset hinnoitellaan ilman NRE:tä.

Projekteissa, jotka vaativat piirilevytason kokoonpanoa valmistuksen jälkeen, SMT-piirilevyjen kokoonpano on saatavilla itse, ja siirto paljaalta piirilevylinjalta onnistuu saumattomasti. Tämä poistaa logistisen riskin siirtämällä herkkiä HDI-piirejä erillisten valmistus- ja kokoonpanotoimittajien välillä.

hae-pikatarjous

suositeltava Viestejä

Kuinka saada tarjous piirilevyistä

Anna meidän suorittaa DFM/DFA-analyysi puolestasi ja palaamme sinulle raportin kera.

Voit ladata tiedostosi turvallisesti verkkosivustomme kautta.

Tarvitsemme seuraavat tiedot voidaksemme tehdä tarjouksen:

    • Gerber, ODB++ tai .pcb, sp.
    • Tuoteluettelo, jos tarvitset kokoonpanoa
    • Määrä
    • Käännä aika
Piirilevyvalmistuksen lisäksi tarjoamme kattavan valikoiman elektronisia palveluita, kuten piirilevysuunnittelua, PCBA:ta (Printted Circuit Board Assembly) ja avaimet käteen -ratkaisuja. Tarvitsetpa sitten apua prototyyppien valmistuksessa, suunnittelun todentamisessa, komponenttien hankinnassa tai massatuotannossa, tarjoamme päästä päähän -tukea varmistaaksemme projektisi onnistumisen. PCBA-palveluita varten toimita materiaaliluettelosi (Bill of Materials) ja mahdolliset erityiset kokoonpanoohjeet. Tarjoamme myös DFM/DFA-analyysin optimoidaksemme suunnitelmasi valmistettavuutta ja kokoonpanoa varten, mikä varmistaa sujuvan tuotantoprosessin.






    Pikahuomautus: Tiimimme lähettää sinulle sähköpostia pian lähettämisen jälkeen. Jotta saat varmasti vastauksemme, suosittelemme roskapostikansion tarkistaminen jos et näe viestiämme sähköpostissasi.