Materiał PCB TU-768: Specyfikacje, wydajność i praktyczny przewodnik projektowy
Rysunek 1. Płytka drukowana TU-768 FR-4 o wysokiej temperaturze topnienia
Materiał PCB TU-768 to laminat FR-4 z modyfikowaną żywicą epoksydową o wysokiej temperaturze zeszklenia (Tg), przeznaczony do płytek wielowarstwowych wymagających doskonałej stabilności termicznej i kompatybilności z bezołowiowym montażem. Niniejszy przewodnik zawiera podstawowe specyfikacje, analizę wydajności, zagadnienia projektowe i kryteria wyboru, które pomogą inżynierom podejmować świadome decyzje dotyczące materiałów.
Dane techniczne TU-768 w skrócie
Zrozumienie podstawowych parametrów materiału PCB TU-768 jest kluczowe dla oceny jego przydatności do danego zastosowania. Poniższa tabela podsumowuje kluczowe wartości z kart katalogowych, które wpływają na decyzje projektowe i produkcyjne.
| Parametr | Typowa wartość TU-768 | Stan testu |
|---|---|---|
| Tg (DMA) | 190 ° C | E-2/105 |
| Tg (DSC) | 180 ° C | Do |
| Td (Rozkład) | 350 ° C | TGA, E-2/105 |
| CTE (oś X/Y) | 11–15 ppm/°C | E-2/105 |
| CTE (oś Z) | 2.7% | Do |
| Dk (εr) @ 1 GHz | 4.4 | E-2/105 |
| Dk @ 10 GHz | 4.3 | Do |
| Df (tanδ) @ 1 GHz | 0.019 | E-2/105 |
| Df przy 10 GHz | 0.023 | Do |
| T288 (Czas do rozwarstwienia) | > 15 min | Do |
| Naprężenie cieplne (288°C) | >60 s | Lutowanie pływakowe |
| Wytrzymałość na odrywanie (1 uncja RTF Cu) | 7–9 funtów/cal | Do |
| Łatwopalność | UL94 V-0 | E-24/125 |
| Absorpcja wody | 0.18% | E-1/105 + D-24/23 |
Te specyfikacje czynią materiał PCB TU-768 solidnym wyborem w zastosowaniach wymagających odporności termicznej bez dodatkowych kosztów związanych ze specjalistycznymi laminatami o niskiej stratności.
Kluczowa analiza wydajności TU-768
Wydajność elektryczna
TU-768 charakteryzuje się stałą dielektryczną (Dk) wynoszącą 4.3–4.4 w paśmie 1–10 GHz, ze styczną stratności (Df) w zakresie od 0.019 do 0.023. Wartości te umożliwiają projektowanie układów z kontrolowaną impedancją do około 2–3 GHz z akceptowalną integralnością sygnału. W przypadku częstotliwości przekraczających 5 GHz lub szybkich aplikacji cyfrowych wymagających Df poniżej 0.010, należy rozważyć zastosowanie dedykowanych materiałów niskostratnych, takich jak specjalistyczne laminaty niskostratne lub seria Megtron.
Uwaga inżyniera: W przypadku standardowych modułów RF front-end działających poniżej 2 GHz, TU-768 oferuje opłacalny kompromis między parametrami elektrycznymi i kompatybilnością produkcyjną.
Wydajność termiczna i mechaniczna
Dzięki temperaturze Tg wynoszącej 190°C (DMA) i Td wynoszącej 350°C, materiał PCB TU-768 wytrzymuje wielokrotne cykle lutowania rozpływowego bezołowiowego bez degradacji strukturalnej. Współczynnik rozszerzalności cieplnej (CTE) w osi Z wynoszący 2.7% minimalizuje naprężenia w cylindrze przelotki podczas wahań temperatury, dzięki czemu nadaje się do projektów o dużej liczbie warstw z zatopionymi przelotkami lub do komponentów BGA wymagających niezawodnych połączeń.
Uwaga inżyniera: W przypadku układów BGA o drobnym skoku (skok ≤0.5 mm) niski współczynnik CTE Z redukuje ryzyko pęknięcia tulei podczas cykli termicznych w zakresie temperatur od -40°C do +125°C.
Przetwarzalność i niezawodność
TU-768 charakteryzuje się wysoką kompatybilnością ze standardowymi procesami produkcji płytek PCB, w tym wierceniem mechanicznym, formowaniem przelotek laserowych oraz miedziowaniem bezprądowym. Właściwości materiału blokujące promieniowanie UV i fluorescencja AOI zwiększają dokładność kontroli w produkcji wielkoseryjnej. Wytrzymałość na odrywanie wynosząca 7–9 lb/in (ok. 2,1–3,4 kg/cal) zapewnia solidną przyczepność miedzi w przypadku wykończeń powierzchni HASL, ENIG i OSP.
Uwaga inżyniera: Podczas określania parametrów ENIG należy sprawdzić, czy bilans cieplny laminatu uwzględnia dodatkowy cykl reflow, zwykle wymagany w procesach złocenia.
Rysunek 2. Materiał płytki PCB TU-768
Zastosowania i przypadki użycia TU-768
Materiał PCB TU-768 jest przeznaczony do zastosowań, w których niezawodność termiczna ma pierwszeństwo przed potrzebą bardzo niskich strat dielektrycznych.
Typowe sektory zastosowań
Przemysłowe systemy sterowania korzystają ze stabilności termicznej materiału TU-768 w środowiskach o podwyższonej temperaturze otoczenia lub częstych cyklach termicznych. Elektronika samochodowa, a w szczególności moduły sterowania nadwoziem i systemy informacyjno-rozrywkowe, wykorzystują odporność materiału na działanie CAF i stabilność wilgoci. Płyty główne serwerów i stacji roboczych wykorzystują TU-768 w konstrukcjach wielowarstwowych o liczbie warstw przekraczającej 8, gdzie stałe wartości Dk umożliwiają kontrolowane trasowanie impedancji.
Przykład praktycznego przypadku
Producent sprzętu telekomunikacyjnego borykał się z okresowymi awariami połączeń w 12-warstwowej płytce sterującej stacji bazowej, wykorzystującej standardowy materiał FR-4 o średniej temperaturze TG. Analiza poawaryjna wykazała pękanie cylindra po ponad 200 cyklach termicznych. Przejście na materiał PCB TU-768 zmniejszyło naprężenia rozszerzalnościowe w osi Z, eliminując awarie w terenie, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowych zasad projektowania i procesu produkcyjnego. Zmiana materiału zwiększyła koszty surowców o około 8–12%, ale pozwoliła uniknąć kosztownego przeprojektowania płytki.
Najlepsze praktyki projektowania i produkcji
Wytyczne dotyczące kontroli impedancji
W przypadku ścieżek jednostronnych 50 Ω, typowy układ warstw wykorzystuje szerokość ścieżki 4.5 mil na 4 mil prepregu z 1 uncją miedzi. Określ tolerancję Dk ±0.05 dla warstw o krytycznej impedancji. Poproś producenta o kupony impedancji, aby zweryfikować rzeczywiste wartości Dk przed rozpoczęciem produkcji. Uwzględnij różnice Dk między rdzeniem a prepregiem podczas obliczania różnicowego odstępu par w układach warstw z różnych materiałów.
Zalecenia dotyczące profilu termicznego
TU-768 obsługuje standardowe profile lutowania rozpływowego bezołowiowego z temperaturami szczytowymi do 260°C. W przypadku płytek o grubości powyżej 2.0 mm, należy wydłużyć strefę podgrzewania wstępnego do 120–180 sekund, aby zapewnić równomierną temperaturę rdzenia. Należy unikać tempa narastania temperatury przekraczającego 3°C/s, aby zapobiec rozwarstwianiu na stykach warstw. W przypadku lutowania falowego należy upewnić się, że czas naświetlania dolnej strony w temperaturze 260°C nie przekracza 10 sekund, aby zachować integralność przelotki.
Przetwarzanie przelotek i otworów
Wiercenie mechaniczne przy użyciu TU-768 działa niezawodnie nawet przy otworach o średnicy 0.2 mm (8 mil). W zastosowaniach HDI z mikroprzelotkami, wiercenie laserowe zapewnia czyste ścianki przelotek z minimalnym rozmazaniem żywicy. Należy określić metodę usuwania rozmazu, aby zapewnić niezawodną bezprądową adhezję miedzi w otworach o dużym współczynniku kształtu (>10:1). W przypadku zakopanych struktur przelotek, należy zweryfikować ciśnienie i czas laminowania z producentem, aby zapobiec niedoborowi żywicy na stykach warstw wewnętrznych.
Zgodność wykończenia powierzchni
ENIG zapewnia doskonałą lutowalność i trwałość komponentów o drobnym rastrze, ale zwiększa naprężenia termiczne podczas procesu złocenia zanurzeniowego. HASL oferuje korzyści finansowe w przypadku montażu o standardowym rastrze, ale tworzy nierówne powierzchnie padów, co uniemożliwia montaż układów BGA o rastrze 0.4 mm. OSP zapewnia płaskie pady przy niższych kosztach, ale wymaga ściślejszej kontroli procesu podczas montażu. W przypadku płytek o mieszanej technologii, łączących układy BGA i złącza przewlekane, ENIG zazwyczaj oferuje najlepszy kompromis między wydajnością montażu a długoterminową niezawodnością.
Zalecenia dotyczące testów niezawodności
Zweryfikuj zespoły PCB TU-768 za pomocą testów szoków termicznych IPC-TM-650 (od -55°C do +125°C, minimum 100 cykli). Przeprowadź test w temperaturze 85°C i wilgotności względnej 85% przez 168 godzin, aby zweryfikować odporność na CAF. Przeprowadź analizę przekrojową próbek ofiarnych, aby potwierdzić jakość wypełnienia i rozkład grubości miedzi. Złóż wniosek o kryteria akceptacji IPC klasy 3 dla aplikacji o znaczeniu krytycznym, aby zapewnić spójną jakość we wszystkich partiach produkcyjnych.
Porównanie TU-768 z materiałami alternatywnymi
Aby dokonać właściwego wyboru laminatu, należy zrozumieć, jak TU-768 wypada na tle powszechnie dostępnych alternatyw.
| Parametr | TU-768 | Standardowy FR-4 | FR-4 o wysokiej temperaturze topnienia (IT-180A) | Niska strata (Megatron 4) |
|---|---|---|---|---|
| Tg (DMA) | 190 ° C | 130-140 ° C | 175 ° C | 200 ° C |
| Dk @ 1 GHz | 4.4 | 4.5 | 4.4 | 3.8 |
| Df przy 1 GHz | 0.019 | 0.025 | 0.018 | 0.005 |
| Td | 350 ° C | 300 ° C | 340 ° C | 390 ° C |
| Z-CTE | 2.7% | 3.5% | 2.8% | 2.4% |
| Względny koszt | Średni | Niski | Średni | Wysoki |
| Najlepszy przypadek użycia | Montaż bezołowiowy, wielowarstwowy | Elektroniki użytkowej | Wysoka niezawodność przemysłowa | Szybki cyfrowy, RF |
Zalety TU-768: Zapewnia wysoką wydajność Tg przy umiarkowanym koszcie, lepszą wytrzymałość termiczną niż standardowy FR-4 i porównywalną stabilność Dk do alternatyw premium. Materiał ten stanowi optymalną równowagę dla zastosowań wymagających kompatybilności bezołowiowej, bez konieczności stosowania specjalistycznych laminatów o wysokiej prędkości.
Ograniczenia: W przypadku zastosowań powyżej 5 GHz lub wymagających Df poniżej 0.010 materiały o niskiej stratności pozostają lepszym wyborem technicznym, mimo wyższych kosztów.
Zakupy i weryfikacja jakości
Zapewnienie jakości przychodzącej
Złóż wniosek o Certyfikat Zgodności (CoC) z możliwością śledzenia partii dla każdej dostawy materiału. Zweryfikuj status certyfikacji UL i potwierdź dokumentację zgodności z RoHS/REACH. W przypadku zastosowań krytycznych zleć niezależne raporty z testów, potwierdzające Tg, Td i właściwości dielektryczne w odniesieniu do specyfikacji z karty katalogowej.
Protokół oceny próbki
Przed rozpoczęciem produkcji należy pobrać próbki materiału do badań impedancji na reprezentatywnych układach warstw. Przeprowadzić ocenę cykli termicznych na zmontowanych pojazdach testowych w celu weryfikacji niezawodności. Przeprowadzić kontrolę rentgenowską połączeń lutowanych BGA w celu oceny poziomu pustych przestrzeni przy użyciu konkretnej kombinacji topnika i pasty planowanej do produkcji.
Zalecam, aby dostawcy, szczególnie w przypadku nowych partnerstw, zwrócili się o dokumentację z audytu fabryki lub filmy instruktażowe dotyczące zdolności produkcyjnych. Ten etap weryfikacji pomaga zidentyfikować potencjalne zagrożenia jakościowe przed podjęciem decyzji o produkcji seryjnej.
Wnioski i wskazówki dotyczące wyboru
Materiał PCB TU-768 zajmuje praktyczne miejsce w spektrum laminatów, zapewniając wysoką wydajność termiczną Tg i akceptowalne parametry elektryczne dla aplikacji o średniej częstotliwości. Połączenie kompatybilności z montażem bezołowiowym, niskiej rozszerzalności w osi Z i solidnego przylegania miedzi sprawia, że doskonale nadaje się do wielowarstwowych zastosowań przemysłowych, motoryzacyjnych i serwerowych.
Wierzę, że TU-768 to właściwy wybór, jeśli Twój projekt wymaga niezawodnej wydajności cykli termicznych i kompatybilności z bezołowiowym lutowaniem rozpływowym, bez dodatkowych kosztów związanych ze specjalistycznymi materiałami o niskiej stratności. Jeśli Twój projekt działa głównie powyżej 5 GHz lub wymaga ultraniskich strat wtrąceniowych, polecam rozważenie laminatów Megtron lub specjalistycznych laminatów o niskiej stratności, pomimo wyższych kosztów materiałów.
W przypadku projektów, w których wymagania dotyczące wydajności są zrównoważone w stosunku do ograniczeń budżetowych, TU-768 zapewnia konsekwentnie przewidywalne wyniki w standardowych procesach produkcji płytek PCB.
Najczęściej zadawane pytania
Czy materiał PCB TU-768 nadaje się do zastosowań o wysokiej częstotliwości?
TU-768 obsługuje aplikacje do 2–3 GHz z akceptowalną wydajnością. W przypadku częstotliwości powyżej 5 GHz lub projektów wymagających Df poniżej 0.010, należy rozważyć zastosowanie dedykowanych laminatów niskostratnych.
Jaka jest maksymalna temperatura lutowania rozpływowego dla TU-768?
TU-768 wytrzymuje szczytowe temperatury lutowania rozpływowego do 260°C w przypadku standardowych profili bezołowiowych. W przypadku grubych płyt (>2.0 mm) należy wydłużyć czas podgrzewania wstępnego, aby zapewnić równomierne nagrzewanie.
Czy TU-768 obsługuje kontrolę impedancji mikropaskowej i linii paskowej?
Tak. Dzięki stabilnym wartościom Dk wynoszącym 4.3–4.4 w całym paśmie częstotliwości, TU-768 obsługuje zarówno konfiguracje mikropaskowe, jak i paskowe. Należy określić tolerancję Dk ±0.05 dla warstw o krytycznej impedancji.
Ile kosztuje TU-768 w porównaniu do standardowego FR-4?
TU-768 kosztuje zazwyczaj o 15–25% więcej niż standardowy FR-4, w zależności od grubości i wielkości zamówienia. Ta dopłata jest uzasadniona w zastosowaniach wymagających kompatybilności bezołowiowej lub zwiększonej niezawodności termicznej.
Czy TU-768 posiada certyfikaty RoHS i UL?
Tak. TU-768 spełnia wymagania RoHS i posiada certyfikat palności UL 94 V-0. Aby uzyskać szczegółowe informacje o zgodności z przepisami, poproś dostawcę o dokumentację certyfikacyjną.
Jakie gramatury miedzi są dostępne w laminatach TU-768?
TU-768 jest dostępny w standardowych gramaturach miedzi od 0.5 uncji do 2 uncji. Większa grubość miedzi (powyżej 3 uncji) może wymagać specjalnego zamówienia z dłuższym terminem realizacji.
W jaki sposób mogę otrzymać próbki lub kompletne arkusze danych TU-768?
Skontaktuj się bezpośrednio z Highleap Electronics, aby uzyskać próbki materiałów, szczegółowe karty katalogowe i wsparcie inżynieryjne. Oferujemy bezpłatne rekomendacje dotyczące układania warstw, oparte na konkretnych wymaganiach dotyczących Twojej aplikacji.
Czy TU-768 nadaje się do zastosowań motoryzacyjnych?
Tak. Wysoka temperatura zeszklenia (Tg), niska absorpcja wilgoci i odporność na CAF sprawiają, że tworzywo TU-768 nadaje się do stosowania w urządzeniach elektronicznych w pojazdach pracujących w wymagających warunkach temperaturowych i wilgotnościowych.
Polecamy Wiadomości
Producent płytek PCB z ceramiki AlN do elektroniki o wysokiej wydajności cieplnej
HIGHLEAP ELECTRONICS · Płytka PCB z ceramiki azotku glinu...
Produkcja płytek PCB z tlenku glinu do prototypów i produkcji OEM
HIGHLEAP ELECTRONICS · Produkcja płytek PCB z ceramiki glinowej...
Dostawca zespołów PCB dla producentów elektroniki OEM i ODM
HIGHLEAP ELECTRONICS · Dostawca montażu płytek PCB OEM/ODMTwój...
Producent płytek PCB z ceramiki Al2O3 do precyzyjnych obwodów ceramicznych
HIGHLEAP ELECTRONICS · Obwód ceramiczny z tlenku glinu...
Jak uzyskać wycenę płytek PCB
Przeprowadzimy analizę DFM/DFA dla Ciebie i wrócimy do Ciebie z raportem. Możesz bezpiecznie przesłać swoje pliki za pośrednictwem naszej witryny. Wymagamy następujących informacji, aby przedstawić Ci wycenę:
-
- Gerber, ODB++ lub .pcb, specyfikacja.
- Lista BOM, jeśli wymagany jest montaż
- Ilość
- Czas na zmianę
Oprócz produkcji PCB oferujemy kompleksowy zakres usług elektronicznych, w tym projektowanie PCB, PCBA i rozwiązania pod klucz. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pomocy w prototypowaniu, weryfikacji projektu, pozyskiwaniu komponentów czy masowej produkcji, zapewniamy kompleksowe wsparcie, aby zagwarantować sukces Twojego projektu.
W przypadku usług PCBA prosimy o dostarczenie BOM (listy materiałów) i wszelkich szczegółowych instrukcji montażu. Oferujemy również analizę DFM/DFA w celu optymalizacji projektów pod kątem możliwości produkcji i montażu, zapewniając płynny proces produkcji.
