GPU-palvelimen piirilevyjen valmistuspalvelut Kiinassa
Kuva 1. GPU-palvelimen piirilevyn valmistus
Highleap Electronics on piirilevyjä valmistava ja kokoava tehdas, jolla on todistetusti kyky valmistaa näytönohjainpalvelimien piirilevyjä. Rakennamme 8 ja 4 näytönohjaimen emolevyjä, NVLink-kytkinlevyjä, NVSwitch-kantolaitteita, optisia isäntälevyjä, PCIe Gen5 -nostokortteja sekä tekoälylaitteistoalustoille tarkoitettuja virta- ja hallintapiirilevyjä – laajemman piirilevy- ja EMS-valikoimamme lisäksi.
Sisällysluettelo
- Mitä laitevalmistajat etsivät GPU-palvelimen piirilevyjen valmistuksessa
- GPU-palvelimen piirilevyjen valmistusominaisuuksien matriisi
- GPU-palvelinpiirilevyjen valmistuslinjamme kattamat levytyypit
- Materiaalit ja pinoamisstrategia GPU-palvelimen piirilevyjen valmistukseen
- Laadukas virtaus, S-parametritesti ja AVL GPU-palvelimen piirilevyjen valmistukseen
- Highleapin käyttöönotto GPU-palvelimesi piirilevyjen valmistusohjelmassa
1. Mitä laitevalmistajat etsivät GPU-palvelimen piirilevyjen valmistuksessa
Näytönohjainpalvelinohjelmat sijoittuvat kolmen vaativan alueen leikkauspisteeseen: erittäin tiheä piirilevyasettelu, erittäin korkeataajuinen signalointi ja nopea tuotesyklipaine. Kyvykkään näytönohjainpalvelimen piirilevyjen valmistuskumppanin on täytettävä kaikki kolme samanaikaisesti, vaikka hankintakustannusten alenemisodotukset eivät hellitä vain siksi, että teknologia on uusi.
GPU-palvelimen piirilevyjen valmistuksen tekniset vaatimukset
- Stackupin suunnittelukumppanuus: Korkean kerrosmäärän jalkalistat (24–32 kerrosta) vaativat huolellista dielektrisen paksuuden valintaa, esivalmisteiden yhteensovittamista materiaalien siirtymien välillä ja hartsipitoisuuden tasapainottamista vääntymisen hallitsemiseksi – ominaisuuksia, joita meillä on monikerroksisten piirilevyjen valmistus linja on rakennettu sen ympärille.
- Impedanssin mallinnus ja todentaminen: 85 Ω:n ero ±5 %:iin PCIe Gen5- ja NVLink-reitityksissä; mallinnettu suunnitteluvaiheessa, varmistettu TDR-testeillä jokaisessa tuotantoerässä.
- Takareikäporausmahdollisuus: 28 GHz:n Nyquist-taajuudella kulkevien tynkien kautta tapahtuvan tiedonsiirron hinta on 1–4 dB tynkää kohden; takaisin poraus ≤8 milin jäännöstynkä ±5 milin toleranssilla ei ole neuvoteltavissa 112G PAM4 GPU -palvelimen piirilevyjen valmistuksessa.
- Lasikudoksen vinouden lieventäminen: Hienot lasityypit (1080, 2113) signaalikerroksissa; differentiaaliparin rotaatio; levityslasivaihtoehdot, jos saatavilla – vakiokäytäntöjä GPU-palvelinpiirilevyjen valmistuslinjallamme.
- Materiaalin yhteislaminointi: Hybridirakenteiset pinoamisratkaisut, joissa signaalikerroksissa on erittäin vähähäviöinen materiaali ja tehokerroksissa vakiona oleva korkean Tg:n FR4-materiaali – yhden painalluksen sykli kustannusten hallintaan ja signaalin eheyden säilyttämiseen.
- Kuponkitason S-parametrin karakterisointi: Lisäysvaimennus, heijastusvaimennus ja ylikuuluminen 40 GHz:iin asti jokaisen paneelin mukana toimitetuissa testikupongeissa.
GPU-palvelimen piirilevyjen valmistuksen hankintavaatimukset
- Tekoälyn volyymiramppien kapasiteetti: GPU-alustan volyymit voivat nousta prototyypistä yli 10,000 6 yksikköön neljännesvuosittain kuudessa kuukaudessa; kapasiteetin varaaminen liukuvaa ennustetta vasten on olennaista.
- Hyperskaalaajien kanssa yhdenmukaistetut laatujärjestelmät: Hyperskaalaavien ODM-valmistajien ja Tier-1-grafiikkasuoritinpalvelinten OEM-valmistajien AVL-pätevyys edellyttää dokumentoitua prosessinhallintaa, muutostenhallintaa ja auditointitukea koko GPU-palvelimen piirilevyjen valmistussyklin ajan.
- Versiomuutoksen kurinalaisuus: Tekoälylaitteistoalustat iteroituvat aggressiivisesti; ECN:n vasteaika on päivissä, ei viikoissa.
- Kustannusten läpinäkyvyys: Materiaalikustannukset (erittäin vähähäviöisten laminaattien FR4-kovuus on 5–10 × FR4), työkalut, NRE ja yksikköhinta näkyvät kaikki selvästi GPU-palvelinten piirilevyjen valmistusehdotuksissa.
- Läpimenoajan ennustettavuus: Sitoutuneet toimitusajat, jotka pysyvät volyymin kasvun rajoissa; toimittajapuolen kapasiteetti puskuroi kysyntäpiikkejä vastaan.
- Maantieteellisten ja poliittisten riskien suojaus: Kahden lähteen pätevöinti, vaihtoehtoisten toimipaikkojen kapasiteetti, läpinäkyvä toimitusketjun kartoitus.
2. GPU-palvelimen piirilevyjen valmistusominaisuuksien matriisi
GPU-palvelinpiirilevyjen valmistuslinjamme vahvistaa kirjallisesti AVL-kelpoisuuden aikana tuotantolinjanumerot – todistettu useiden GPU-palvelinalustasukupolvien ajan.
| Parametri | GPU-palvelimen piirilevyjen valmistustiedot |
|---|---|
| Kerrosten määrä | 8–32 kerroksen tuotanto; 36 tietyissä ohjelmissa |
| Minimijälki / -tila | 0.060 / 0.060 mm tuotanto; 0.050 / 0.050 mm prototyyppi |
| Minimi mekaaninen pora | 0.15 mm tuotanto; 0.10 mm prototyyppi |
| Laser-mikrovia | Vähintään 0.075 mm; 0.10 mm, vakiona 0.20 mm:n lukituslevy |
| Hallittu impedanssi | ±10 % standardista; ±5 % kriittisistä Gen5/NVLink-pareista — katso impedanssin säätöpiirilevy |
| Takaporan jäännöstynkä | ≤8 mil ±5 milin toleranssilla Gen5- ja 112G PAM4-piireissä |
| Lautan enimmäiskoko | 600 × 500 mm – kattaa HGX 8-GPU:n emolevyn tilan |
| Kuparin paino | 0.5 unssia - 4 unssia sisämitta; 0.5 unssia - 3 unssia ulkomitta |
| Imaging | LDI 25 µm:n tarkkuudella linjan poikki |
| Sähkötesti | 100 % lentävä luotain tai kiinnitys; TDR-kuponki paneelia kohden; S-parametri 40 GHz:iin asti pyynnöstä |
| Laatusertifikaatit | ISO 9001:2015, IATF 16949, UL-hyväksyntä; AS9100D-yhteensopiva virtaus saatavilla |
| IPC-hyväksymisluokka | IPC-A-600 Luokka 2 -standardi; Luokka 3 pyynnöstä |
| Prototyypin läpimenoaika | 10–14 arkipäivää 24–28-kerroksisille jalkalistoille; 14–18 päivää 32-kerroksisille |
3. GPU-palvelinpiirilevyjen valmistuslinjamme kattamat piirilevytyypit
GPU-palvelinalusta on harvoin yksi ainoa piirilevy. GPU-palvelinpiirilevyjen valmistuslinjamme kattaa koko nykyaikaisen tekoälypalvelimen piirilevyvalikoiman, ja ne koordinoidaan yhden valmistussopimuksen puitteissa, ja niissä on yhtenäinen muutoshallinta ja laaturaportointi.
8-GPU-jalustalevyt — GPU-palvelinten piirilevyjen valmistuksen keskipiste
- HGX-luokan 8-GPU-jalustalevyt: Noin 460 × 350 mm:n piirilevypinta-ala; 24–32-kerroksinen rakenne; yli 1 000 suurnopeuksista differentiaaliparia piirilevyä kohden. Vaativin rakentamamme kategoria.
- OAM-luokan 8-GPU-jalustalevyt: OCP Universal Baseboard (UBB) -referenssisuunnittelu, joka tukee AMD Instinctiä, Intel Gaudia ja mukautettuja hyperskaalauskiihdyttimiä 8-moduulisessa kokoonpanossa.
- MGX-palvelimen modulaariset jalkalistat: NVIDIA MGX-luokan modulaariset rakennuspalikkapohjaiset palvelinemolevyt; 18–24-kerroksinen rakenne.
- 4-GPU-jalustalevyt: Pienemmän koon tekoälypalvelinten emolevyt – tyypillisesti 380 × 280 mm, 20–24-kerroksinen rakenne; ilmajäähdytteiset nestejäähdytteisten sijaan.
NVLink-kytkin- ja siltakortit
- NVSwitch-kantokorttien piirilevyt: 24–30-kerroksiset kantoaaltopiirit, joissa on NVSwitch ASIC -piirit; tiheimpiä nopeita reitityksiä GPU-palvelinten piirilevyjen valmistuksessa.
- NVLink-siltalevyt: Pienet korkeataajuuslevyt (tyypillisesti 60 × 30 mm), jotka on rakennettu kokonaan Tachyon 100G:lle — pieni levypinta-ala oikeuttaa ensiluokkaisen materiaalin käytön kauttaaltaan.
- NVLink-kytkinjärjestelmäkortit: 28–32-kerroksiset linjakortit usean telineen skaalausalueille.
Verkko- ja isäntäliitäntäkortit
- 800G optisen moduulin isäntälevyt: OSFP ja QSFP-DD, jossa on 8×112G PAM4-isäntäpuolen rajapinta.
- 1.6 teratavun optiset isäntäkortit (nousevat): seuraavan sukupolven OSFP-XD, jossa on 16×112G tai 8×224G PAM4.
- Verkkokortti- ja DPU-kuljetuslaitteet: ConnectX-7/8-verkkokorttien kotelot, BlueField-3 DPU-emolevyt 400G/800G-liitännöillä — kattavat valikoimamme nopea piirilevyjen valmistus linja.
Isäntäprosessorin emolevyt ja nostolaitteet
- Kaksisuorittimella varustetut isäntä-CPU-emolevyt: Xeon Scalable- tai EPYC-emolevyt, jotka on liitetty 8-GPU-emolevyyn PCIe Gen5:n kautta; 18–22-kerroksinen rakenne.
- PCIe Gen5 -nousurit: lyhyet signaalin eheyden kannalta kriittiset nousukortit; takaa porattu ja Tachyon 100G -materiaalivakio.
- Kaapeloidut nousulinjaratkaisut: liitin-kaapeli-käynnistyskortit hajautettuun PCIe-topologiaan.
Virta-, BMC- ja infrastruktuurikortit
- 48 V:n tehohyllyjen piirilevyt: vahvasti kuparista valmistetut taustalevyt räkkitason tasavirtajakeluun.
- VRM-tytärkortit: kuormituspisteen virransyöttö GPU-liitäntöjen lähellä.
- BMC:n johtoryhmät: ASPEED AST2600 -pohjaiset huoltoprosessorin emolevyt.
- Kylmälevyjen kantolevyt: mekaanisen tarkkuuden piirilevyt nestejäähdytteisten GPU-palvelinpiirilevyjen valmistukseen.
Kuva 2. GPU-palvelimen piirilevy
4. Materiaalit ja pinoamisstrategia GPU-palvelimen piirilevyjen valmistukseen
Materiaalivalinnat vaikuttavat sekä minkä tahansa GPU-palvelimen piirilevyn valmistuksen kustannuksiin että suorituskykyyn. Tuotantolinjamme kattaa kaikki alla luetellut materiaalit aktiivisessa tuotantokelpoisuudessa – ei vain prototyyppipaneeleissa.
| Hakemus | Signaalinopeus | Suositeltu materiaali | Kustannukset vs. FR4 |
|---|---|---|---|
| GPU-pohjalevyn signaalikerrokset — nykyinen sukupolvi | 112G PAM4 NVLink | Tachyon 100G / Megtron 7 | 5–8× |
| GPU-pohjalevyn signaalikerrokset — seuraava sukupolvi | 224G PAM4 | Tachyon-100GX / Megtron 8 | 8–12× |
| GPU-jalustan virtakerrokset | DC + 100 kHz kytkentä | Isola 370HR tai vastaava | 1.2 × |
| NVLink-siltalevyt | 100G PAM4 | Tachyon 100G kauttaaltaan | 5 × |
| NVSwitch-kantolevyt | 112G PAM4 | Tachyon 100G / Megtron 7 | 5–8× |
| PCIe Gen5 -reititys (lyhyt) | 32 GT/s NRZ | I-Tera MT40 / 370HR | 1.2–2× |
| PCIe Gen5 -reititys (pitkä) | 32 GT/s NRZ | I-Tera MT40 / Tachyon 100G | 2–5× |
| 800G optinen isäntälevy | 8 × 112G PAM4 | Tachyon 100G | 5 × |
| Virranhallinnan tytär | Tasavirta + 100 kHz | 370HR tai IS410 — katso valikoimamme FR4 piirilevyjen valmistus | 1.0–1.2× |
| BMC / johtoryhmä | alle 1 Gbps | IS410 tai 370HR | 1.0–1.2× |
Hybridi pinoamisfilosofia GPU-palvelinten piirilevyjen valmistuksessa
Näytönohjainpalvelinten piirilevyjen valmistuksen taloudelliset näkökohdat suosivat vahvasti hybridirakenteita: erittäin vähähäviöistä materiaalia vain nopeimpia signaaleja kuljettavissa kerroksissa ja korkean Tg:n FR4-materiaalia virta-, maa- ja hitaampien signaalien kerroksissa. 32-kerroksinen näytönohjainlevy saattaa käyttää Tachyon 100G -materiaalia kahdeksassa signaalikerroksessa ja 370HR-materiaalia lopuissa 24:ssä – tyypillisesti materiaalin leikkauskustannukset ovat 50–60 % verrattuna kokonaan Tachyon-materiaalista valmistettuun rakenteeseen, samalla kun nopea suorituskyky säilyy tärkeimmissä kohdissa.
Yhteensopivuus laminoinnin kanssa
Tachyon 100G ja 370HR laminoituvat yhdessä puristussyklissä FR4-standardiolosuhteissa. Sama pätee Megtron 7 + Megtron 4 ja I-Tera MT40 + 370HR -yhdistelmiin. Prepreg-materiaalien yhteensovittaminen materiaalien siirtymäkohdissa vaatii huomiota – koordinoimme Isolan ja Panasonicin teknisen tuen kanssa kriittisten GPU-palvelinpiirilevyjen valmistusta varmistaaksemme prepreg-yhteensopivuuden ennen työkalujen julkaisua.
5. Laadun virtaus, S-parametritesti ja AVL GPU-palvelimen piirilevyjen valmistukseen
GPU-palvelinalustat toimitetaan hyperskaalausympäristöihin, joissa yksi piirilevyn vika voi kaataa tekoälyn koulutusajon, jonka arvo on tuhansia GPU-tunteja. Minkä tahansa kenttäongelman laatukustannukset ovat moninkertaisesti korkeammat kuin sen havaitseminen GPU-palvelimen piirilevyn valmistuksessa. Laadunvarmistusprosessimme on jäsennelty vastaavasti.
Kriittisten parametrien prosessinohjaus
- Dielektrinen paksuus: Signaaleja kantavien kerrosten toleranssi ±5 %; varmistettu laminoinnin jälkeisellä poikkileikkausnäytteellä jokaisesta paneelista.
- Jäljen leveys: ±10 µm läpiviennin kautta lasersuora kuvantaminen; syövytyskompensaatio viritetty materiaalin mukaan.
- Impedanssi: ±5 % kriittisillä differentiaalipareilla; TDR-kupongin vahvistus paneelia kohden.
- Takaporan syvyys: ±5 mil kohteesta; varmistettu ensimmäisen artikkelin poikkileikkauksella ja sovitulla näytteenottotaajuudella.
- Pinnoitetun läpireiän paksuus: Vähintään 25 µm läpiviennin läpi; XRF ulkokuoressa ja mikroleikkeena kupari.
- Kerros kerrokselta -rekisteröinti: Röntgentarkastus kohdetoleranssilla ±3 mil monikerroksisissa GPU-palvelinpiirilevyjen valmistusrakenteissa.
S-parametritestaus toimitusta kohden
- Lisäyshäviö: mitattuna testikupongeilla 40 GHz:iin asti; verrattuna mallinnettuihin kohteisiin.
- Paluuhäviö: Tarkistaa liittimen käynnistyksen ja siirtymän laadun.
- Differentiaalinen ylikuuluminen: NEXT ja FEXT edustavissa kuponkirakenteissa.
- Vaiheviive: aika-alueen tai taajuusalueen vinouden varmistus pituussovitetuille pareille.
- Silmädiagrammin simulointi: Asiakkaan toimittamia IBIS-AMI-malleja voidaan pyynnöstä ajaa mitattuja kanavan S-parametreja vasten.
Dokumentaatio GPU-palvelimen piirilevyjen valmistustoimitusta kohden
- Paneelikohtainen vaatimustenmukaisuustodistus, jossa on materiaali-erän ja prosessiajon jäljitettävyys
- Materiaalisertifikaatit (laminaatti, prepreg, kuparifolio)
- Sähköinen testausraportti — 100 % lentävä anturi tai kiinnityslaite
- Impedanssitestausraportti TDR-käyrillä paneelia kohden
- S-parametrin testiraportti kupongeilla (pyynnöstä)
- Mikroleikkausraportti ensimmäisestä artikkelista ja sovitun näytteenottotiheyden mukaisesti
- AOI-tarkastuslokit
- Silmämääräinen tarkastus IPC-A-600-luokan 2 tai 3 mukaisesti
- Takaporauksen syvyyden poikkileikkauksen tarkistus (näytteenotto paneelia kohden)
- RoHS, REACH, konfliktimineraalien ilmoitukset
- Prosessin jäljitettävyysloki, joka yhdistää valmiin sarjanumeron sisäiseen työtilaukseen, materiaalierään ja käyttäjään
Kuva 3. GPU-palvelimen piirilevy
6. Highleapin käyttöönotto GPU-palvelimesi piirilevyjen valmistusohjelmassa
- Varhainen alustan suunnittelu: prototyypin valmisteluun, materiaalisuosituksiin ja impedanssimallinnukseen osallistuminen tapahtuu tyypillisesti 6–9 kuukautta ennen ensimmäistä prototyyppiä.
- Prototyyppien rakentaminen: 5–25 kappaleen määrä, toimitusaika 10–14 arkipäivää 24–28-kerroksisille jalkalistoille; pidempi aika 32-kerroksisille ja HDI-rakenteille.
- Pätevyysnäytteet: 50–500 kappaleen erä ympäristökelpoisuuden määrittelyä, järjestelmätason testausta, asiakkaan AVL-hyväksyntää varten; täydellinen PPAP-tyylinen dokumentaatio saatavilla.
- Pilottituotanto: Ensimmäinen volyymi ajetaan asiakkaan hallinnoimalla kapasiteetin allokaatiolla; tyypillisesti 1 000–5 000 yksikköä; laatutiedot syöttävät AVL:n hyväksyntää.
- Volyymituotanto: aikataulutetut kuukausittaiset tai viikoittaiset toimitukset rullaavaa ennustetta vasten; kapasiteetti varattu asiakkaan sitoumusta vastaan.
Highleap Electronics on täyden palvelun piirilevyjen valmistus- ja kokoonpanotehdas; tässä kuvattu GPU-palvelinpiirilevyjen valmistuskyky on yksi useista erikoisohjelmistamme. Meillä on ISO 9001- ja IATF 16949 -sertifioinnit, ja AS9100D-standardin mukainen prosessivirta on saatavilla ohjelmille, jotka vaativat korkeaa laatua vaativaa järjestelmätukea. GPU-palvelinpiirilevyjen valmistuslinjamme on varustettu lasersuorakuvauksella 25 µm:n tarkkuudella, kontrolloidulla syvyysporauksella ±5 milin toleranssilla, 100 %:n impedanssitestien kattavuudella, S-parametritestillä 40 GHz:iin asti, röntgenrekisteröinnin varmentamalla ja mikroleikkausominaisuudella sekä ensimmäisen artikkelin että prosessin aikana tehtävään varmennukseen.
Lähetä Gerber-tiedostot, poraustiedot, pinoamismääritykset, kanavan suorituskykytavoitteet ja tavoitemäärät online-tarjousportaalimme kautta saadaksesi vastauksen 24 tunnissa. Monimutkaisiin GPU-palvelinten piirilevyjen valmistusohjelmiin – uusien GPU-alustojen lanseerauksiin, skaalautuviin verkkoisäntälevyihin, hyperskaalauskohtaisiin kelpuutusprosesseihin – ohjelmatiimimme voi ottaa sinuun suoraan yhteyttä. Katso lisätietoja asiaankuuluvista ominaisuuksista sivuiltamme GPU-palvelinten piirilevyjen valmistuksesta ja tekoälypalvelinten piirilevyratkaisuista.
suositeltava Viestejä
TMM-piirilevyjen valmistus
Sisällysluettelo TMM-piirilevyjen valmistusmahdollisuudet RF- ja...
RT duroid 6002 PCB lainaus ja pinoaminen
Tämä sivu omistaa lainaus- ja pinoamismäärittelytehtävän...
TMM6-suodattimen piirilevyjen valmistus
SisällysluetteloMiksi mikroaaltouunien suodattimien suunnittelijat käyttävät...
Taconic RF 35 vs. RO4350B piirilevy
SisällysluetteloRF-35 vs. RO4350B Hankinta ja...
Miten saada tarjous piirilevyistä
Suoritetaan DFM/DFA-analyysi puolestasi ja lähetetään sinulle raportti. Voit ladata tiedostosi turvallisesti verkkosivustomme kautta. Tarvitsemme seuraavat tiedot voidaksemme antaa sinulle tarjouksen:
-
- Gerber, ODB++ tai .pcb, sp.
- Tuoteluettelo, jos tarvitset kokoonpanoa
- Määrä
- Käännä aika
Piirilevypalveluita varten toimitathan osaluettelosi (BOM) ja mahdolliset erityiset kokoonpano-ohjeet. Tarjoamme myös DFM/DFA-analyysin suunnitelmiesi valmistettavuuden ja kokoonpanon optimoimiseksi varmistaen sujuvan tuotantoprosessin.
