HDI-sokean piirilevyjen kustannusajurien laminointiporan ja -suunnittelun kautta

HDI-sokean läpiviennin piirilevy mikrorei'illä ja monikerrosrakenteella, jotka osoittavat kustannuksiin vaikuttavia laminointi- ja porausominaisuuksia

HDI-sokkoläpivientien kustannukset määräytyvät prosessin monimutkaisuuden, eivät materiaalien, mukaan. Peräkkäiset laminointisyklit, laserporausasetukset ja läpivientien täyttövaatimukset hallitsevat kustannusrakennetta – eivät piirilevyn pinta-alaa tai kuparin painoa. Tyypin I HDI-levy (1+N+1) on 2.3–3.2-kertainen vastaavaan läpireikärakenteeseen verrattuna. Tyypin II (2+N+2) kustannukset ovat tähän vielä 1.7–2.1-kertaiset. Tyypin III ja minkä tahansa kerroksen HDI-levyjen kustannukset ovat 4–8-kertaiset standardipiirilevyjen kustannuksiin verrattuna.

Sen ymmärtäminen, mitä HDI-ominaisuuksia suunnittelussa todella vaaditaan – ja mitkä ovat liian tiukkoja – erottaa kustannusoptimoidun HDI-ohjelman sellaisesta, joka maksaa 40–60 % enemmän ilman sähköistä hyötyä.

Hanki HDI-sokko kustannusanalyysin avulla


1) HDI-sokeiden piirilevyjen kustannusajurit

Tavallisessa piirilevyssä materiaalit ja peruskäsittely muodostavat suurimman osan kustannuksista. HDI-levyllä laminointisyklit ja porauksen monimutkaisuus ottavat vallan. Tällä muutoksella on suora vaikutus: HDI-kustannusten optimointi tarkoittaa laminointisyklien ja läpivientien määrän vähentämistä – ei laminaatin hinnasta neuvottelemista.

Kustannusrakenne: Vakiopiirilevy vs. HDI

Kustannuskomponentti Vakio 6L Tyyppi I HDI (1+4+1) Tyyppi II HDI (2+2+2)
Pohjamateriaalit 20-30% 15-22% 12-18%
Laminointi 8-12% 12-18% 18-25%
Poraus (kaikki tyypit) 8-12% 18-28% 25-35%
Testaus ja tarkastus 5-8% 8-12% 10-15%
Tuottotappioiden kohdentaminen 3-5% 6-10% 8-14%

Betonin kustannusesimerkki: 100 × 100 mm:n 6-kerroksinen levy, 100 kappaletta

  • Vakio 6L (läpireikä): 12–18 dollaria/lauta
  • Tyypin I HDI (1+4+1): 32–48 dollaria/levy – 20–30 dollarin lisähinta tulee kahdesta laminointisyklistä, laserporauksesta ja röntgentarkastuksesta, ei materiaaleista
  • Tyyppi II HDI (2+2+2): 55–82 dollaria/levy – tyypin I hintaa korkeampi 23–34 dollaria tulee kolmannesta laminointisyklistä, toisesta laserporauksesta ja täytteen kautta

Jokainen HDI-kompleksisuusaskel tuo mukanaan samanlaisen absoluuttisen kustannusten lisäyksen. Kysymys kuuluu aina, oikeuttaako reitityshyöty sen.

Miksi HDI-kustannukset eivät skaalaudu piirilevyn pinta-alan mukaan

Vakiokokoisen piirilevyn hinta korreloi levypinta-alan kanssa. HDI-hinta korreloi reikien lukumäärän ja laminointisyklien kanssa. 50 × 50 mm:n tyypin I levy, jossa on 400 mikroreikää, maksaa usein yhtä paljon kuin 150 × 150 mm:n tyypin I levy, jossa on 200 mikroreikää – pienemmässä levyssä on kaksinkertainen reikien tiheys, ei puolet hinnasta.


2) 1+N+1 vs. 2+N+2 vs. Mikä tahansa kerros: Kustannuskehitys

Tyyppi I (1+N+1): Perustason HDI

Yksi kerroskerros lisättynä standardin monikerrosytimen jokaiselle ulkopinnalle. Sokeat reiät yhdistävät L1–L2 ja Ln–Ln-1. Läpireiät lävistävät silti koko ytimen.

Kustannustekijät: yksi ylimääräinen laminointisykli, laserporauslaitteisto, röntgentarkastus sokkoläpivientien laadun varmistamiseksi, tarkempi kohdistus (±0.075 mm vs. ±0.15 mm standardi).

Tyypillinen kustannuskerroin: 2.3–3.2× vastaava läpireikärakenne.

Perusteltua, kun: 0.40–0.50 mm:n jakovälillä varustetut BGA-piirit, jotka vaativat läpivienti-pad- tai lähes-pad-reititystä; piirilevyn kokoa pienennetään 20–30 % verrattuna läpireikään; RF-mallit, joissa läpivientitukit heikentävät suorituskykyä yli 5 GHz:n taajuuksilla.

Tyyppi II (2+N+2): Kaksinkertainen kertyminen

Kaksi peräkkäistä kerrosta kummallakin ulkopinnalla. Mahdollistaa kaksi sokkoreikien tasoa : ensimmäinen kerros luo L1–L2-sokkoreiät; toinen kerros luo L1–L3-yhteydet pinottujen tai porrastettujen mikroreikien kautta, jotka peilataan alapinnalle.

Kustannustekijät: kaksi ylimääräistä laminointisykliä, kaksi laserporausta, läpivientien täyttö, jos käytetään pinottuja läpivientejä (0.05–0.15 dollaria läpivientiä kohden hartsitulpalle, 0.20–0.50 dollaria kuparitäyttöiselle reiälle).

Tyypillinen kustannuskerroin: 4.2–6.5 × läpireikä tai 1.7–2.1 × tyyppi I.

Perusteltu, kun: 0.30–0.40 mm:n jakovälillä varustettu BGA, jossa on korkea I/O; piirilevyn kokoa pienennetty 35–50 %; kerrosmäärän pienennys (8-kerroksinen tyypin II rakenne voi korvata 10-kerroksisen läpireikärakenteen).

Tyyppi III: Haudatut reiät ja kertyminen

Sisäkerroksen ytimet, joissa on haudatut reiät , sekä kerrospinnat, joissa on sokeat reiät ulkopinnoilla.

Kustannusajurit: 4–5 laminointikertaa, useita laser- ja mekaanisia porausoperaatioita, korkeampi saantohävikin kohdentaminen (enemmän prosessivaiheita = enemmän vikamahdollisuuksia).

Tyypillinen kustannuskerroin: 5.8–9.5 × läpireikä tai 1.35–1.85 × tyyppi II.

Perusteltua, kun: 12–20-kerroksiset piirilevyt, joissa haudatut läpiviennit vähentävät kerrosten kokonaismäärää 20–30 %; nopeat digitaaliset mallit, jotka vaativat kerrossiirtymiä ilman läpivientitukkia.

Minkä tahansa kerroksen HDI (tyyppi IV–VI)

Peräkkäinen kerrostaminen ytimestä ulospäin, mikä tahansa kerros yhdistettävissä mihin tahansa toiseen pinottujen ja porrastettujen mikroreikien kautta. 5–8 laminointisykliä; laserporaus jokaisen laminoinnin jälkeen; planarisointi jokaisessa kerrostamisvaiheessa.

Tyypillinen kustannuskerroin: 8–16× läpireikä.

Perusteltua, kun: älypuhelinten ja tablettien emolevyt, edistyneet IC-pakettialustat tai sovellukset, joissa piirilevyn kustannukset ovat merkityksettömät suhteessa komponentin tai järjestelmän arvoon.

3) Laser- vs. mekaanisen porauksen taloustiede

Laserporauksen kustannuserittely

Alle 0.20 mm:n läpivienneille vaaditaan laserporaus (CO₂ tai UV).

Kustannuselementti Paneelia kohden Läpivientiä kohden (500 läpivientiä/paneeli)
Asetus (kohdistus, ohjelman lataus) $ 100-200 $ 0.20-0.40
Porausaika $ 15-30 $ 0.03-0.06
Laitteiden poistot + kulutustavarat $ 28-55 $ 0.06-0.11
Yhteensä $ 143-285 $ 0.29-0.57

Asennuskustannukset ovat hallitsevat pienillä läpivientimäärillä. Paneeleille, joissa on alle 100 läpivientiä, asennus maksaa 1–2 dollaria läpivientiä kohden. Yli 1 000 läpiviennin kohdalla asennuskustannukset laskevat 0.10–0.20 dollariin läpivientiä kohden.

Mekaanisen porauksen kustannuserittely

Mekaaninen poraus on mahdollinen halkaisijaltaan ≥0.20 mm oleville sokkorei'ille, joiden sivusuhde on ≤5:1.

Kustannuselementti Paneelia kohden Läpivientiä kohden (500 läpivientiä/paneeli)
Perustaa $ 25-50 $ 0.05-0.10
Porausaika + työkalun kuluminen $ 20-42 $ 0.04-0.09
Laitteiden poistot $ 6-12 $ 0.01-0.02
Yhteensä $ 51-104 $ 0.10-0.21

≥0.20 mm:n läpivienneille mekaaninen poraus on 50–65 % halvempaa läpivientiä kohden kuin laserporaus.

Hybridiporaus: Käytännön kustannusoptimointi

Useimmat piirilevyt hyötyvät molempien menetelmien yhdistämisestä. Laserilla porataan hienojakoiset BGA-alueet ja läpiviennit <0.20 mm; mekaanisesti porataan teho-, maadoitus- ja lämpöläpiviennit ≥0.20 mm tiheämmillä alueilla.

Esimerkki: Tyypin I HDI, jossa on 600 sokkoreikää

  • Kaikki laserit: 600 × 0.35 $ = 210 $/levy
  • Hybridi (200 laser + 400 mekaaninen): 70 $ + 48 $ = 118 $/kortti
  • Säästö: 92 dollaria/lauta (44 %). 500 laudalla: 46 000 dollaria.

4) Täytön ja pinoamisen kustannusvaikutuksen kautta

Täyttömenetelmien vertailun kautta

Täyttömenetelmä Hinta per läpikulku Pakollinen
täyttämättömät 0 dollaria (lähtötaso) Ei-pinottu, ei-läpivienti-in-pad
Hartsitulppa $ 0.05-0.15 Yhden tason pinotut läpiviennit, jotkut läpiviennit padissa
Kuparitäyte (galvanointi) $ 0.20-0.50 Via-in-pad hienojakoisen BGA:n alla, monitasoinen pinoaminen
Kuparitäyte + planarisointi $ 0.30-0.70 Via-in-pad, tiukat samantasoisuusvaatimukset
Johtava tahna $ 0.08-0.22 Kustannusherkät kuluttajatuotteet, joilla on rento luotettavuus

Pinotut vs. porrastetut mikroviat

Tämä on yksittäinen suurin kustannusvaikutus tyypin II ja tyypin III HDI-suunnittelussa.

Pinotut mikroläpiviennit kohdistavat peräkkäisten kerrosten läpiviennit samaan XY-asemaan. Ne vaativat täyttöä ja tasoitusta ennen seuraavaa laminointia – lisähintaan 0.30–0.70 dollaria per pinottu läpivientipari sekä röntgentarkastuksen.

Porrastetut mikroläpiviennit siirtävät läpivientejä ≥0.25 mm kerrosten välillä, yhdistettynä lyhyillä urilla välikerroksissa. Täyttöä ei tarvita. Ei lisäkustannuksia perusviivan sokkoläpiviennin lisäksi.

Esimerkki: Tyypin II HDI, jossa on 300 välikerrosliitosta

  • Pinottu: 300 paria × 0.50 $ = 150 $/lauta
  • Porrastettu: 0 dollaria lisää
  • Säästö: 150 dollaria/lauta. 500 laudalla: 75 000 dollaria.
  • Kompromissi: porrastettu reititys vaatii ~5–8 % enemmän reitityspinta-alaa. Kannattaa, ellei tiheyttä ole maksimoitu täysin.

Via-in-Pad (VIP) -kustannukset

Via-in-pad -reititys sijoittaa läpiviennit suoraan komponenttien tyynyjen sisään – ainoa reititysratkaisu 0.30–0.35 mm:n rasterivälisille BGA-liitännöille ja joskus välttämätön 0.40 mm:n rasterivälisille korkeatulo- ja lähtömäärien reitityksille.

Kustannusvaikutus: kuparitäyte + planarisointi 0.30–0.70 dollaria läpivientiä kohden; lisäröntgentarkastus 3–8 dollaria paneelia kohden; korkeampi kokoonpanon tuottohävikin kohdentaminen (VIP lisää vikariskiä 2–4 %).

Kustannusten optimointi: Käytä koiranluurakenteisia reikiä (siirtymä 0.20–0.30 mm padin ulkopuolella) aina kun jako sen sallii. Koiranluurakenne poistaa täyttötarpeen kokonaan ja säästää 0.25–0.60 dollaria reikää kohden. Lisätietoja reikä-padissa-toteutuksesta taipuisissa ja jäykissä taipuisissa HDI-malleissa on osoitteessa sama kustannuslogiikka, johon sisältyy myös materiaalien huomioiminen.


5) Kustannuksia hallitsevat suunnittelupäätökset

HDI-tyypin valinta: Käytä vaadittua vähimmäismäärää

HDI-tyypit eivät ole laatuluokkia. Tyyppi I ei ole huonompi kuin tyyppi II – se on oikea valinta, kun tyyppi I täyttää reititysvaatimuksesi. HDI-tyypin liian suuri määrittely on yleisin ja kallein suunnitteluvirhe.

Hakemus Vaadittu vähimmäis-HDI Yleinen yli-spesifikaatio Ylimääräisen spesifikaation kustannukset
0.50 mm:n jakovälin BGA (256 tuloa/lähtöä) Standardi läpireikä (koiranluu) Tyyppi I "tulevaa joustavuutta varten" +18–28 $/lauta (+135–180 %)
0.40 mm:n jakovälin BGA (484 tuloa/lähtöä) Tyyppi I (sokeat reiät kehän ympärillä) Tyyppi II "parempaan reititykseen" +22–35 $/lauta (+65–95 %)
0.30 mm:n jakovälin BGA (676 tuloa/lähtöä) Tyyppi II (vaaditaan 2 kerrosta) Tyyppi III ”ensiluokkaista tuntumaa varten” +28–48 $/lauta (+45–75 %)

Läpimitan standardointi

Suunnitelmat, joissa on määritetty 3 tai useampi läpivientihalkaisija (0.10, 0.15, 0.20 mm), pakottavat useita laserparametrien muutoksia tai poranterien vaihtoja, mikä lisää asennusaikaa halkaisijan muutosta kohden.

Standardoi enintään kaksi halkaisijaa: 0.15 mm tiheimmän BGA-alueen ja 0.20 mm kaiken muun osalta (mikä mahdollistaa myös mekaanisen porauksen tiheämmin sijaitsevilla alueilla). Tyypillinen säästö: 8–15 % läpiporauksen kustannuksista.

Paneelin käyttöaste

HDI-porauksen kustannukset veloitetaan paneelia kohden, ei levyä kohden. 2–3 mm:n mittamuutos, joka parantaa paneelin käyttöastetta 10–15 %, tarkoittaa suoraan levykohtaisten kustannusten alenemista.

Esimerkki: Muutetaan koosta 82 × 118 mm (20 piirilevyä/paneeli) kokoon 80 × 115 mm (24 piirilevyä/paneeli) ja läpivientien määräksi 350 piirilevyä:

  • Nykyinen: 38 dollaria/lauta
  • Optimoitu: 32 dollaria/kortti (20 %:n käyttöasteen nousu → 16 %:n kustannussäästö)

Kerrosmäärän vähentäminen HDI:n avulla

HDI mahdollistaa suuremman reititystiheyden kerrosta kohden , mikä voi vähentää kerrosten kokonaismäärää. 8-kerroksinen standardi läpireikälevy voi olla toteutettavissa 6-kerroksisena tyypin I HDI:nä – säästäen kaksi sisäkerrosta materiaalissa ja prosessoinnissa.

Vertailu: 8L standardi = 18 dollaria, 6L tyyppi I = 32 dollaria. HDI maksaa enemmän piirilevyä kohden, mutta mahdollistaa pienemmän tilantarpeen. Jos piirilevyn pinta-ala kutistuu 25 % HDI-tiheyden vuoksi, efektiivisistä kustannuksista tulee 32 dollaria × 0.75 = 24 dollaria – halvempi kuin 8L läpireikärakenne ja tarjoaa samalla paremman signaalin eheyden.


6) Volyymitalous ja NRE-poistot

NRE-kustannusten erittely HDI-tyypin mukaan

NRE-komponentti Tyyppi I Tyyppi II Tyyppi III
Pinoamissuunnittelu ja simulointi $ 180-400 $ 300-600 $ 450-900
Valokuvaustyökalut (kaikki tasot) $ 120-280 $ 150-320 $ 200-420
Laserporausohjelma $ 150-350 $ 250-500 $ 350-650
Testilaite + ensimmäinen artikkeli $ 230-530 $ 300-670 $ 420-930
Yhteensä NRE $ 730-1,680 $ 1,060-2,240 $ 1,500-3,100

NRE-poistot eri volyymeilla

Tyypin I HDI-esimerkki (NRE = 1 200 dollaria, peruskustannus = 35 dollaria/levy):

  • 10 lautaa (prototyyppi): NRE lisää 120 dollaria/lauta → Yhteensä 155 dollaria
  • 2 000 lautaa: NRE lisää 24 dollaria/lauta → Yhteensä 59 dollaria
  • 2 000 lautaa: NRE lisää 12 dollaria/lauta → Yhteensä 47 dollaria
  • 2 000 lautaa: NRE lisää 2.40 dollaria/lauta → Yhteensä 37.40 dollaria
  • 2 000 lautaa: NRE lisää 0.60 dollaria/lauta → Yhteensä 35.60 dollaria (lähinnä perusmaksulla)

Prototyypin HDI-hinnoittelu on 3–4 kertaa tuotantohintaan verrattuna pelkästään NRE-poistojen vuoksi. Älä koskaan ekstrapoloi prototyypin yksikkökustannuksia tuotantobudjettien ennustamiseksi.

Volyymihinnoittelurakenne

Määrä Ensisijainen kustannusten vähentämismekanismi Tyypillinen pelkistys vs. prototyyppi
10–25 (prototyyppi) NRE täyteen lastattu, vähimmäistilausmäärät Lähtötilanne
50–100 (pilotti) NRE-poistot alkavat, paneelien täysi käyttöaste −35 % – −50 %
100–500 (tuotanto) NRE merkityksetön, materiaalimäärän hinnoittelu −55 % – −68 %
500-2,000 Irtomateriaalien hankinta, omat työkalut −65 % – −78 %
2,000+ Vuosisopimukset, konsignaatiomateriaali −70 % – −82 %

7) Highleapin kustannusoptimoidut HDI-ratkaisut

Highleap Electronics valmistaa HDI-sokkovia piirilevyjä tyypistä I tyyppiin III, mukaan lukien pinottuja mikrovia-rakenteita, monimutkaisia ​​HDI-pinoamiskokoonpanoja ja hybridirakenteita, joissa käytetään erityistä vähähäviöistä laminaattia tai Megtron-ulkokerroksia FR4-sisäytimien päällä.

Läpinäkyvä kustannuserittely

Jokainen Highleap HDI -tarjous erittelee kustannukset erikseen:

  • Pohjamateriaalit laminaattityypin ja kuparifoliolaadun mukaan
  • Laminointijaksot (tyypillisesti 2.50–4.00 dollaria jaksoa kohden levyä kohden)
  • Laserporauksen asetukset + läpivientikohtaiset kustannukset ja mekaaninen poraus, esitetty erikseen
  • Läpivientien täyttö (hartsitulppa vs. kuparitäyte, hinta per läpivienti)
  • Testaus: vakiotestaus (visuaalinen + sähköinen + näyteröntgen) vs. parannettu (100 % röntgen) vs. luokka 3 (mikroleike)
  • NRE näytetään erikseen 24 kuukauden työkalujen säilytysajalla

DFM-kustannusten alennuksen tarkastelu

Highleap Engineering tarkastaa jokaisen uuden HDI-suunnittelun ennen tarjouksen antamista. Tyypillisiä havaintoja:

  • HDI-tyyppinen vähennys: Arvioi, voidaanko tyypin II suunnittelu reitittää tyypin I mukaisesti kerrosten uudelleenjärjestelyn avulla – tyypillisesti säästö 22–35 dollaria/levy
  • Täytön poistaminen: Merkitse täytetyiksi määritellyt läpiviennit, jotka eivät vaadi täyttöä (ei läpivientiä alustassa, ei pinottuja) — säästä 0.05–0.15 dollaria läpivientiä kohden
  • Hybridiporauksen muuntaminen: Lippuläpiviennit ≥0.20 mm, jotka soveltuvat mekaaniseen poraukseen – säästöä 0.15–0.25 dollaria läpivientiä kohden
  • Pinotusta porrastetusti: Ehdota porrastettuja reititysvaihtoehtoja – säästä 0.30–0.70 dollaria per läpivientipari
  • Paneelin optimointi: Suosittele 1–3 mm:n mittamuutoksia, jotka parantavat paneelin käyttöastetta 10–25 %

Nämä suositukset palautetaan 8–12 tunnin kuluessa maksutta, ja ne tyypillisesti osoittavat 15–35 %:n kustannussäästöt ilman suunnittelun uudelleensuunnittelua. Yleiskatsauksen siitä, mitä tietoja tarvitaan tarkan HDI-kaihtimien piirilevyn kautta tehtävän tarjouksen saamiseksi , saat tarjousoppaastamme.

Volyymihinnoittelu

Määrä Tyypin I yksikköhinta Tyypin II yksikköhinta Lisäedut
10 (prototyyppi) $ 65-95 $ 110-155 Ilmainen DFM + pinoamisoptimointi
50 $ 42-58 $ 72-98 Työkalut säilytetään 24 kuukautta
100 $ 35-48 $ 58-78 Ensisijainen aikataulutus
500 $ 28-38 $ 48-65 Materiaalimäärän hinnoittelu
2,000 $ 24-32 $ 42-55 Peittotilaus, konsignaatiomateriaalivaihtoehto

Prosessikyky ja saanto

  • Tyypin I HDI-ensivaiheen saanto: 97–98 % (alan keskiarvo 94–96 %)
  • Tyypin II HDI:n ensikierron saanto: 95–97 % (alan keskiarvo 90–94 %)
  • Sokea avausprosentti: <0.5 % (alan keskiarvo 1.5–3 % ensimmäisessä tuotantoerässä)
  • Rekisteröintitarkkuus: ±0.060 mm tyypillinen, ±0.085 mm maksimi

Korkeampi saanto alentaa kokonaiskustannuksia yli tarjotun hinnan – vähemmän hylättyjä piirilevyjä sisääntulotarkastuksessa, vähemmän alustavirheistä johtuvia kokoonpanovikoja.

HDI:tä ja edistyneitä radiotaajuusvaatimuksia yhdistäviin suuntelmiin Highleap valmistaa myös hybridi-HDI/korkeataajuusrakenteita käyttämällä HDI-ytimissä erikoislaminaatteja ja Megtron-laminaatteja. Monimutkaisten HDI-sovellusten osalta kompakteissa alustoissa katso sovelluskohtaisia ​​suunnitteluohjeita droonien ja miehittämättömien ilma-alusten HDI-piirilevyjen ja puolijohdepakkausten HDI- oppaistamme.

Hanki kustannusoptimoitu HDI-tarjous


Usein Kysytyt Kysymykset

Mikä on suurin kustannustekijä HDI-kaihtimien valmistuksessa piirilevyjen valmistuksen kautta?

Peräkkäiset laminointisyklit ja laserporaus – eivät materiaalit. Vakiokokoisella piirilevyllä perusmateriaalit muodostavat 20–30 % kustannuksista. Tyypin II HDI-levyllä pelkkä poraus muodostaa 25–35 % ja laminointi 18–25 %, kun taas materiaalien osuus laskee 12–18 %:iin. Siksi kustannusten optimointi keskittyy laminointisyklien ja läpivientien määrän vähentämiseen, ei laminaatin hinnan neuvottelemiseen.

Kuinka paljon enemmän tyypin II HDI maksaa verrattuna tyypin I HDI:hen?

Tyypin II (2+N+2) hinta on 1.7–2.1 kertaa vastaavan tyypin I (1+N+1) levyn hinta. 100 kpl:n painoisen 100 × 100 mm:n 6-kerroksisen levyn hinta tyypin I osalta on 32–48 dollaria/levy ja tyypin II osalta 55–82 dollaria/levy. Lisäkustannukset johtuvat kolmannesta laminointisyklistä, toisesta laserporauksesta ja täyttövaatimuksista – eivät itse alustamateriaalista.

Milloin HDI-kaihtimessa piirilevyn kautta tehtävä täyttö on todella tarpeen?

Läpivientien täyttö on rakenteellisesti välttämätöntä vain kahdessa tilanteessa: hienojakoisten BGA-alustojen alla olevissa läpivientipaikoissa (juotteen tarttumisen estämiseksi kokoonpanon aikana) ja pinottujen mikroläpivientien kokoonpanoissa, joissa yhden kerroskerroksen läpivienti on suoraan edellisen kerroksen läpiviennin yläpuolella. Läpivientejä, jotka eivät ole läpivientipaikkoja alustassa eivätkä pinottuja, ei tarvitse täyttää. Kuparitäytteen määrittäminen täyttämättömille läpivienneille lisää tarpeettomasti 0.20–0.50 dollaria läpivientiä kohden – yksi yleisimmistä HDI-suunnittelun ylispesifikaatiovirheistä.

Miksi prototyypin HDI-hinta on niin paljon korkeampi kuin tuotantohinnan?

Kertaluonteiset suunnittelukustannukset (NRE) sisällytetään kokonaan prototyyppien määriin. Tyypin I HDI-levyllä NRE on yhteensä 730–1 680 dollaria – jakautuen 10 prototyyppilevylle, mikä lisää 73–168 dollaria levyä kohden. 500 tuotantolevyllä sama NRE lisää vain 1.46–3.36 dollaria levyä kohden. Prototyypin HDI-hinta on tyypillisesti 3–4 kertaa tuotantohinta pelkästään tästä syystä. Älä koskaan käytä prototyypin yksikkökustannuksia tuotanto-ohjelman budjettien arvioimiseen.

Mikä on kustannustehokkain tapa vähentää HDI-sokkolevyjen kustannuksia piirilevyn kautta ilman uudelleensuunnittelua?

Kolme muutosta tuottavat suurimmat säästöt koskematta kytkentäkaavioon tai asetteluun: (1) Vaihto kokonaan laserporauksesta hybridiporaukseen – mekaanisesti poratut ≥0.20 mm:n läpiviennit maksavat 50–65 % vähemmän läpivientiä kohden kuin laserporatut; 600 läpiviennin levyllä tämä säästää noin 92 dollaria/levy. (2) Pinottujen mikroläpivientien muuttaminen porrastetuiksi – täyttö- ja tasoituskustannukset ovat 0.30–0.70 dollaria läpivientiparia kohden. (3) Levyn mittojen säätäminen 1–3 mm:llä parantaa paneelin käyttöastetta 10–25 %, mikä pienentää levykohtaisia ​​kustannuksia suhteellisesti, koska laserporaus veloitetaan paneelikohtaisesti.

Tarkoittaako korkeampi HDI-arvo aina parempaa sähköistä suorituskykyä?

Ei. HDI-tyyppi on valmistuksen monimutkaisuusluokitus, ei laatuluokka. Tyyppi I ei ole sähköisesti huonompi kuin tyyppi II, kun tyyppi I täyttää reititysvaatimukset. Tyypin II määrittäminen 0.40 mm:n jakovälillä varustetulle BGA-levylle, joka voidaan reitittää tyypin I mukaisesti, lisää hintaa 22–35 dollaria/levy ilman sähköistä hyötyä. Oikea HDI-tyyppi on vähimmäismäärä, joka täyttää todelliset läpivientitiheys-, jakoväli- ja kerrossiirtymävaatimukset – jotka määritetään reititysanalyysin, ei tuoteluokan, perusteella.

hae-pikatarjous

suositeltava Viestejä

Kuinka saada tarjous piirilevyistä

Anna meidän suorittaa DFM/DFA-analyysi puolestasi ja palaamme sinulle raportin kera.

Voit ladata tiedostosi turvallisesti verkkosivustomme kautta.

Tarvitsemme seuraavat tiedot voidaksemme tehdä tarjouksen:

    • Gerber, ODB++ tai .pcb, sp.
    • Tuoteluettelo, jos tarvitset kokoonpanoa
    • Määrä
    • Käännä aika
Piirilevyvalmistuksen lisäksi tarjoamme kattavan valikoiman elektronisia palveluita, kuten piirilevysuunnittelua, PCBA:ta (Printted Circuit Board Assembly) ja avaimet käteen -ratkaisuja. Tarvitsetpa sitten apua prototyyppien valmistuksessa, suunnittelun todentamisessa, komponenttien hankinnassa tai massatuotannossa, tarjoamme päästä päähän -tukea varmistaaksemme projektisi onnistumisen. PCBA-palveluita varten toimita materiaaliluettelosi (Bill of Materials) ja mahdolliset erityiset kokoonpanoohjeet. Tarjoamme myös DFM/DFA-analyysin optimoidaksemme suunnitelmasi valmistettavuutta ja kokoonpanoa varten, mikä varmistaa sujuvan tuotantoprosessin.






    Pikahuomautus: Tiimimme lähettää sinulle sähköpostia pian lähettämisen jälkeen. Jotta saat varmasti vastauksemme, suosittelemme roskapostikansion tarkistaminen jos et näe viestiämme sähköpostissasi.