TU-768 piirilevyn materiaali: tekniset tiedot, suorituskyky ja käytännön suunnitteluopas
Kuva 1. TU-768 FR-4 korkean lämpötilan piirilevy
TU-768-piirilevymateriaali on korkean Tg-arvon omaava modifioitu epoksi FR-4 -laminaatti, joka on suunniteltu monikerroslevyille, jotka vaativat erinomaista lämmönkestävyyttä ja lyijytöntä kokoonpanoyhteensopivuutta. Tämä opas tarjoaa olennaiset tiedot, suorituskykyanalyysin, suunnittelunäkökohdat ja valintakriteerit, jotka auttavat insinöörejä tekemään tietoon perustuvia materiaalipäätöksiä tehokkaasti.
TU-768:n tekniset tiedot yhdellä silmäyksellä
TU-768-piirilevymateriaalin keskeisten parametrien ymmärtäminen on olennaista sen soveltuvuuden arvioimiseksi sovellukseesi. Alla olevassa taulukossa on yhteenveto tärkeimmistä datalehtiarvoista, jotka vaikuttavat suunnittelu- ja valmistuspäätöksiin.
| Parametri | TU-768 Tyypillinen arvo | Testiolosuhteet |
|---|---|---|
| Tg (DMA) | 190 ° C | E-2/105 |
| Tg (DSC) | 180 ° C | - |
| Td (hajoaminen) | 350 ° C | TGA, E-2/105 |
| CTE (X/Y-akseli) | 11–15 ppm/°C | E-2/105 |
| CTE (Z-akseli) | 2.7% | - |
| Dk (εr) @ 1 GHz | 4.4 | E-2/105 |
| Dk @ 10 GHz | 4.3 | - |
| Df (tanδ) @ 1 GHz | 0.019 | E-2/105 |
| Vaimennuskerroin 10 GHz:n taajuudella | 0.023 | - |
| T288 (aika delaminaatioon) | > 15 min | - |
| Lämpöjännitys (288 °C) | > 60 sekuntia | Juotoslevy |
| Kuorimislujuus (1 g RTF Cu) | 7–9 paunaa/tuuma | - |
| Syttyvyys | UL 94 V-0 | E-24/125 |
| Veden imeytyminen | 0.18% | E-1/105 + D-24/23 |
Nämä ominaisuudet tekevät TU-768-piirilevymateriaalista vankan valinnan sovelluksiin, jotka vaativat lämmönkestävyyttä ilman erikoistuneiden pienihäviöisten laminaattien kustannuslisää.
TU-768:n keskeinen suorituskykyanalyysi
Sähköinen suorituskyky
TU-768:n dielektrinen vakio (Dk) on 4.3–4.4 taajuusalueella 1–10 GHz, ja häviötangentti (Df) vaihtelee välillä 0.019–0.023. Nämä arvot tukevat impedanssisäädeltyjä malleja noin 2–3 GHz:iin asti hyväksyttävällä signaalin eheydellä. Yli 5 GHz:n taajuuksille tai nopeille digitaalisille sovelluksille, jotka vaativat alle 0.010:n Df:n, on harkittava erityisiä pienihäviöisiä materiaaleja, kuten erikoislaminaatteja tai Megtron-sarjaa.
Insinöörin huomautus: Alle 2 GHz:n taajuuksilla toimiville RF-etupäätimoduuleille TU-768 tarjoaa kustannustehokkaan tasapainon sähköisen suorituskyvyn ja valmistusyhteensopivuuden välillä.
Lämpö- ja mekaaninen suorituskyky
190 °C:n (DMA) Tg:n ja 350 °C:n Td:n ansiosta TU-768-piirilevymateriaali kestää useita lyijyttömiä uudelleensulatusjaksoja ilman rakenteellista heikkenemistä. Z-akselin 2.7 %:n CTE minimoi läpivientireiän rasituksen lämpötilapoikkeamien aikana, joten se sopii suuren kerrosmäärän rakenteisiin, joissa on haudatut läpiviennit tai BGA-komponentit, jotka vaativat luotettavia liitäntöjä.
Insinöörin huomautus: Hienojakoisilla BGA-elementeillä (≤0.5 mm:n jako) varustetuissa kokoonpanoissa alhainen Z-CTE vähentää putken halkeilun riskiä lämpövaihteluiden aikana -40 °C:sta +125 °C:een.
Prosessoitavuus ja luotettavuus
TU-768 on erittäin yhteensopiva piirilevyjen valmistusprosessien kanssa, mukaan lukien mekaaninen poraus, lasermuovaus ja kemiallinen kuparipinnoitus. Materiaalin UV-säteilyä estävät ominaisuudet ja AOI-fluoresenssi parantavat tarkastustarkkuutta suurtuotannossa. 7–9 lb/in kuorimislujuus varmistaa kuparin vankan tarttumisen HASL-, ENIG- ja OSP-pintakäsittelyjen läpi.
Insinöörin huomautus: ENIG-laminaatin määrittelyssä on varmistettava, että laminaatin lämpöbudjetti mahdollistaa kullan pinnoitusprosessissa tyypillisesti tarvittavan ylimääräisen uudelleensulatuksen.
Kuva 2. TU-768-piirilevyn materiaali
TU-768 Sovellukset ja käyttötapaukset
TU-768-piirilevymateriaali sopii sovelluksiin, joissa terminen luotettavuus on tärkeämpää kuin erittäin pienen dielektrisen häviön tarve.
Tyypilliset sovellussektorit
Teollisuuden ohjausjärjestelmät hyötyvät TU-768:n lämpöstabiilisuudesta ympäristöissä, joissa on korkeat lämpötilat tai usein toistuvat lämpövaihtelut. Autoelektroniikka, erityisesti korin ohjausmoduulit ja tietoviihdejärjestelmät, hyödyntävät materiaalin CAF-kestävyyttä ja kosteusstabiilisuutta. Palvelinten ja työasemien emolevyt käyttävät TU-768:aa yli 8 kerroksen monikerrosrakenteissa, joissa yhdenmukaiset Dk-arvot tukevat hallittua impedanssireititystä.
Käytännön tapausesimerkki
Televiestintälaitevalmistaja kohtasi ajoittaisia yhteyshäiriöitä 12-kerroksisessa tukiaseman ohjauspiirilevyssä, jossa käytettiin standardia FR-4-luokan keskilämpötilassa olevaa ainetta. Vian jälkeisessä analyysissä paljastui rungon halkeilu yli 200 lämpösyklin jälkeen. Siirtyminen TU-768-piirilevymateriaaliin vähensi Z-akselin laajenemisjännitystä, eliminoiden kenttäviat säilyttäen samalla olemassa olevat suunnittelusäännöt ja valmistuksen työnkulun. Materiaalin vaihto nosti raaka-ainekustannuksia noin 8–12 %, mutta esti kalliin piirilevyn uudelleensuunnittelun.
Suunnittelun ja valmistuksen parhaat käytännöt
Impedanssin säätöohjeet
Yksipäisissä 50Ω:n johtimissa tyypillinen pinoaminen käyttää 4.5 milin johdinleveyttä 4 milin prepreg-kerroksen päällä, jossa on 1 unssi kuparia. Määritä Dk-toleranssiksi ±0.05 kriittisille impedanssikerroksille. Pyydä impedanssikuponkeja valmistajaltasi vahvistaaksesi todelliset Dk-arvot ennen tuotannon aloittamista. Ota huomioon Dk-vaihtelu ytimen ja prepreg-kerroksen välillä laskettaessa differentiaaliparin etäisyyttä sekamateriaalipinoissa.
Lämpöprofiilisuositukset
TU-768 tukee lyijyttömiä reflow-profiileja, joiden huippulämpötilat ovat jopa 260 °C. Yli 2.0 mm paksujen piirilevyjen kohdalla esilämmitysaluetta on jatkettava 120–180 sekuntiin tasaisen ydinlämpötilan varmistamiseksi. Vältä yli 3 °C/sekunti -nopeuksia estääksesi laminaation irtoamisen kerrosrajakohdissa. Aaltojuotossovelluksissa on varmistettava, että pohjapuolen altistusaika 260 °C:ssa ei ylitä 10 sekuntia läpiviennin eheyden säilyttämiseksi.
Läpivientien ja reikien käsittely
Mekaaninen poraus TU-768:lla toimii luotettavasti jopa 0.2 mm:n (8 mil) valmiiden reikien kokoon asti. HDI-sovelluksissa, joissa käytetään mikroreikiä, laserporaus saavuttaa puhtaat läpivientiseinämät minimoimalla hartsitahraantumisen. Määritä tahranpoistokäsittely varmistaaksesi luotettavan kemiallisen kuparin tarttumisen korkean kuvasuhteen rei'issä (>10:1). Maanalaisten läpivientirakenteiden osalta tarkista laminointipaine ja kesto valmistajaltasi hartsin puutteen estämiseksi sisäkerrosten rajapinnoissa.
Pintakäsittelyn yhteensopivuus
ENIG tarjoaa hienojakoisille komponenteille erinomaisen juotettavuuden ja säilyvyyden, mutta lisää lämpörasitusta upotuskultausprosessin aikana. HASL tarjoaa kustannusetuja standardijakoisille kokoonpanoille, mutta luo epätasaisia pad-pintoja, jotka eivät sovellu 0.4 mm:n jakovälin BGA-piireille. OSP toimittaa litteitä pad-pintoja halvemmalla, mutta vaatii tiukempaa prosessinohjausta kokoonpanon aikana. Sekateknologiaa hyödyntäville piirilevyille, joissa yhdistyvät BGA-piirit ja läpivientiliittimet, ENIG tarjoaa tyypillisesti parhaan kompromissin kokoonpanon tuoton ja pitkän aikavälin luotettavuuden välillä.
Luotettavuustestauksen suositukset
Validoi TU-768-piirilevykokoonpanot IPC-TM-650-lämpöshokkitestillä (-55 °C - +125 °C, vähintään 100 sykliä). Suorita 85 °C/85 % RH -testaus 168 tunnin ajan CAF-kestävyyden varmistamiseksi. Suorita poikkileikkausanalyysi uhrautuville kappaleille varmistaaksesi täyttölaadun ja kuparipinnoitteen paksuuden jakauman. Pyydä IPC-luokan 3 hyväksymiskriteerit kriittisille sovelluksille varmistaaksesi tasaisen laadun eri tuotantoerien välillä.
TU-768:n vertailu vaihtoehtoisiin materiaaleihin
Oikean laminaatin valitseminen edellyttää TU-768:n vertailua yleisiin vaihtoehtoihin.
| Parametri | TU-768 | Vakio FR-4 | Korkean Tg:n FR-4 (IT-180A) | Vähähäviöinen (Megtron 4) |
|---|---|---|---|---|
| Tg (DMA) | 190 ° C | 130-140 ° C | 175 ° C | 200 ° C |
| Dk @ 1 GHz | 4.4 | 4.5 | 4.4 | 3.8 |
| Vaimennuskerroin 1 GHz:n taajuudella | 0.019 | 0.025 | 0.018 | 0.005 |
| Td | 350 ° C | 300 ° C | 340 ° C | 390 ° C |
| Z-CTE | 2.7% | 3.5% | 2.8% | 2.4% |
| Suhteellinen hinta | Keskikova | Matala | Keskikova | Korkea |
| Paras käyttökotelo | Lyijytön kokoonpano, monikerros | Viihde-elektroniikka | Korkean luotettavuuden teollisuuskäyttöön | Nopea digitaalinen, RF |
TU-768:n edut: Tarjoaa korkean Tg- suorituskyvyn kohtuulliseen hintaan, paremman lämmönkestävyyden kuin standardi FR-4 ja verrattavissa olevan Dk-kestävyyden premium-vaihtoehtoihin. Materiaali edustaa optimaalista tasapainoa sovelluksissa, jotka vaativat lyijytöntä yhteensopivuutta ilman erikoistuneiden suurnopeuslaminaattien kustannuksia.
Rajoitukset: Yli 5 GHz:n sovelluksissa tai alle 0.010:n Df-arvoa vaativissa sovelluksissa pienihäviöiset materiaalit ovat edelleen parempi tekninen valinta korkeammista kustannuksista huolimatta.
Hankinta ja laadunvarmennus
Saapuvan laadunvarmistuksen
Pyydä vaatimustenmukaisuustodistus (CoC) erän jäljitettävyydellä jokaiselle materiaalitoimitukselle. Tarkista UL-sertifioinnin tila ja vahvista RoHS/REACH-vaatimustenmukaisuusdokumentaatio. Kriittisissä sovelluksissa pyydä kolmannen osapuolen testiraportteja, jotka validoivat Tg-, Td- ja dielektriset ominaisuudet datalehden spesifikaatioita vasten.
Näytteen arviointiprotokolla
Ennen tuotantositoumusta hanki materiaalinäytteitä impedanssitestejä varten edustaville pinoille. Suorita lämpösyklien arviointi kootuille testiajoneuvoille luotettavuuden varmistamiseksi. Suorita röntgentarkastus BGA-juotosliitoksille huokostasoa varten käyttämällä tuotantoon suunniteltua juoksute-pastayhdistelmää.
Suosittelen tehtaan auditointidokumentaation tai tuotantokapasiteettia kuvaavien videoiden pyytämistä toimittajilta, erityisesti ensikertalaisissa kumppanuuksissa. Tämä varmennusvaihe auttaa tunnistamaan mahdolliset laaturiskit ennen sitoutumista massatuotantoon.
Johtopäätökset ja valintaohjeet
TU-768-piirilevymateriaali on käytännöllinen laminaattien joukossa, ja se tarjoaa korkean Tg-lämmönkestävyyslujuuden ja hyväksyttävät sähköiset ominaisuudet keskitaajuussovelluksissa. Lyijyttömän kokoonpanoyhteensopivuuden, pienen Z-akselin laajenemisen ja vahvan kuparitarttuvuuden yhdistelmä tekee siitä hyvin sopivan monikerroksisiin teollisuus-, auto- ja palvelinsovelluksiin.
Uskon, että TU-768 on oikea valinta, kun projektisi vaatii luotettavaa lämpösyklien suorituskykyä ja lyijytöntä reflow-yhteensopivuutta ilman erikoistuneiden pienihäviöisten materiaalien kustannuslisää. Jos suunnittelusi toimii pääasiassa yli 5 GHz:n taajuudella tai vaatii erittäin pientä väliinkytkentähäviötä, suosittelen Megtronin tai erikoistuneiden pienihäviöisten laminaattivaihtoehtojen arvioimista niiden korkeammista materiaalikustannuksista huolimatta.
Suorituskykyvaatimuksia ja budjettirajoituksia tasapainottavissa projekteissa TU-768 tuottaa johdonmukaisesti ennustettavia tuloksia kaikissa piirilevyjen valmistusprosesseissa.
Usein Kysytyt Kysymykset
Sopiiko TU-768-piirilevymateriaali korkeataajuussovelluksiin?
TU-768 tukee jopa 2–3 GHz:n sovelluksia hyväksyttävällä suorituskyvyllä. Yli 5 GHz:n taajuuksille tai alle 0.010:n Df-arvoa vaativille malleille on harkittava erillisten pienihäviöisten laminaattien käyttöä.
Mikä on TU-768:n suurin uudelleenvirtauslämpötila?
TU-768 kestää jopa 260 °C:n huippulämpötiloja uudelleensulatuksessa vakiomallisten lyijyttömien profiilien kanssa. Paksujen levyjen (>2.0 mm) kohdalla esilämmitysaikaa on pidennettävä tasaisen lämmityksen varmistamiseksi.
Voiko TU-768 tukea mikroliuska- ja liuskajohtimien impedanssin säätöä?
Kyllä. Vakaiden Dk-arvojen ollessa 4.3–4.4 yli taajuuden, TU-768 tukee sekä mikroliuska- että liuskajohtokonfiguraatioita. Kriittisten impedanssikerrosten Dk-toleranssiksi määritetään ±0.05.
Miten TU-768 maksaa verrattuna tavalliseen FR-4:ään?
TU-768 maksaa tyypillisesti 15–25 % enemmän kuin tavallinen FR-4 paksuudesta ja tilausmäärästä riippuen. Tämä lisähinta on perusteltu sovelluksissa, jotka vaativat lyijyttömiä ominaisuuksia tai parannettua lämpöluotettavuutta.
Onko TU-768:lla RoHS- ja UL-sertifikaatit?
Kyllä. TU-768 täyttää RoHS-vaatimukset ja sillä on UL 94 V-0 -syttyvyyssertifikaatti. Pyydä toimittajaltasi erityisiä sertifiointiasiakirjoja määräystenmukaisuustietojen saamiseksi.
Mitä kuparipainoja TU-768-laminaattien kanssa on saatavilla?
TU-768 on saatavana vakiopainoilla 0.5 oz - 2 oz. Painavampi kupari (yli 3 oz) saattaa vaatia erikoistilauksen pidemmillä toimitusajoilla.
Miten voin hankkia TU-768-näytteitä tai täydellisiä datalehtiä?
Ota yhteyttä suoraan Highleap Electronicsiin saadaksesi materiaalinäytteitä, yksityiskohtaisia datalehtiä ja teknistä tukea. Tarjoamme maksuttomia pinoamissuosituksia juuri sinun sovellustarpeisiisi perustuen.
Sopiiko TU-768 autoteollisuuden käyttöön?
Kyllä. TU-768:n korkea Tg, alhainen kosteuden imeytyminen ja CAF-kestävyys tekevät siitä sopivan autoelektroniikkaan, jota käytetään vaativissa lämpötila- ja kosteusympäristöissä.
suositeltava Viestejä
AlN-keraamisten piirilevyjen valmistaja korkean lämpötehon elektroniikalle
HIGHLEAP ELECTRONICS · Alumiininitridi-keraamiset piirilevyt...
Alumiinioksidin piirilevyjen valmistus OEM-prototyyppejä ja tuotantoa varten
HIGHLEAP ELECTRONICS · Alumiinioksidikeraamisten piirilevyjen valmistus...
Piirilevykokoonpanojen toimittaja OEM- ja ODM-elektroniikan valmistukseen
HIGHLEAP ELECTRONICS · OEM / ODM-piirilevykokoonpanojen toimittajaSinun...
Al2O3-keraamisten piirilevyjen valmistaja tarkkuuskeraamisille piireille
HIGHLEAP ELECTRONICS · Alumiinioksidikeraaminen piirilevy...
Miten saada tarjous piirilevyistä
Suoritetaan DFM/DFA-analyysi puolestasi ja lähetetään sinulle raportti. Voit ladata tiedostosi turvallisesti verkkosivustomme kautta. Tarvitsemme seuraavat tiedot voidaksemme antaa sinulle tarjouksen:
-
- Gerber, ODB++ tai .pcb, sp.
- Tuoteluettelo, jos tarvitset kokoonpanoa
- Määrä
- Käännä aika
Piirilevyjen valmistuksen lisäksi tarjoamme kattavan valikoiman elektroniikkapalveluita, kuten piirilevysuunnittelua, piirilevyasennusta ja kokonaisratkaisuja. Tarvitsetpa apua prototyyppien valmistuksessa, suunnittelun varmentamisessa, komponenttien hankinnassa tai massatuotannossa, tarjoamme kokonaisvaltaista tukea projektisi onnistumisen varmistamiseksi.
Piirilevypalveluita varten toimitathan osaluettelosi (BOM) ja mahdolliset erityiset kokoonpano-ohjeet. Tarjoamme myös DFM/DFA-analyysin suunnitelmiesi valmistettavuuden ja kokoonpanon optimoimiseksi varmistaen sujuvan tuotantoprosessin.
