Sterowniki kosztów laminowania i projektowania płyt PCB z przelotkami ślepymi HDI

Płytka drukowana HDI z mikrootworami i strukturą wielowarstwową, pokazująca cechy laminowania i wiercenia wpływające na koszt

Koszt płytki drukowanej HDI typu blind via PCB zależy od złożoności procesu, a nie od materiałów. Sekwencyjne cykle laminowania, konfiguracja wiercenia laserowego i wymagania dotyczące wypełnienia przelotek dominują w strukturze kosztów – nie powierzchnia płytki ani waga miedzi. Płytka HDI typu I (1+N+1) kosztuje 2.3–3.2 razy więcej niż porównywalna konstrukcja przewlekana. Typ II (2+N+2) generuje dodatkowe 1.7–2.1 razy więcej. Typ III i HDI dowolnej warstwy osiągają 4–8 razy wyższe koszty niż standardowe płytki PCB.

Zrozumienie, które funkcje HDI są faktycznie wymagane w projekcie, a które są przesadnie określone, odróżnia program HDI zoptymalizowany pod kątem kosztów od takiego, który płaci 40–60% premii za brak korzyści elektrycznych.

Uzyskaj HDI w ciemno poprzez analizę kosztów


1) Czynniki wpływające na koszty płytki PCB HDI Blind Via

W przypadku standardowej płytki PCB materiały i podstawowe procesy obróbki stanowią większość kosztów. W przypadku płytki HDI, cykle laminowania i złożoność wiercenia odgrywają decydującą rolę. Ta zmiana ma bezpośrednie konsekwencje: optymalizacja kosztów HDI oznacza skrócenie cykli laminowania i liczby przelotek, a nie negocjowanie ceny laminatu.

Struktura kosztów: standardowa płytka PCB kontra HDI

Składnik kosztów Standardowy 6L Typ I HDI (1+4+1) Typ II HDI (2+2+2)
Materiały bazowe 20-30% 15-22% 12-18%
Laminowanie 8-12% 12-18% 18-25%
Wiercenie (wszystkie rodzaje) 8-12% 18-28% 25-35%
Testowanie i inspekcja 5-8% 8-12% 10-15%
Alokacja strat plonów 3-5% 6-10% 8-14%

Przykład kosztów betonu: Płyta 6-warstwowa 100×100 mm w opakowaniu 100 sztuk

  • Standard 6L (otwór przelotowy): 12–18 dolarów za wyżywienie
  • Typ I HDI (1+4+1): 32–48 USD/płyta — dopłata w wysokości 20–30 USD wynika z dwóch cykli laminowania, konfiguracji wiercenia laserowego i kontroli rentgenowskiej, a nie z materiałów
  • Typ II HDI (2+2+2): 55–82 USD/płytka — dodatkowe 23–34 USD w porównaniu z typem I wynika z trzeciego cyklu laminowania, drugiej operacji wiercenia laserowego i wypełniania

Każdy krok w kierunku złożoności HDI niesie ze sobą podobny wzrost kosztów bezwzględnych. Pytanie zawsze brzmi, czy korzyści wynikające z trasowania to uzasadniają.

Dlaczego koszty HDI nie rosną wraz z powierzchnią płyty

Koszt standardowej płytki PCB zależy od jej powierzchni. Koszt HDI zależy od liczby przelotek i cykli laminowania. Płytka typu I o wymiarach 50×50 mm z 400 mikroprzelotkami często kosztuje tyle samo, co płytka typu I o wymiarach 150×150 mm z 200 mikroprzelotkami — mniejsza płytka ma dwukrotnie większą gęstość przelotek, a nie o połowę niższą cenę.


2) 1+N+1 kontra 2+N+2 kontra dowolna warstwa: progresja kosztów

Typ I (1+N+1): HDI na poziomie podstawowym

Jedna warstwa wzmacniająca dodana do każdej zewnętrznej powierzchni standardowego rdzenia wielowarstwowego. Przelotki ślepe łączą L1–L2 i Ln–Ln-1. Otwory przelotowe nadal przechodzą przez cały układ.

Czynniki kosztowe: dodatkowy cykl laminowania, konfiguracja wiercenia laserowego, kontrola jakości metodą rentgenowską, dokładniejsze dopasowanie (±0.075 mm w porównaniu ze standardem ±0.15 mm).

Typowy mnożnik kosztów: 2.3–3.2× porównywalny z projektem otworu przelotowego.

Uzasadnione w następujących przypadkach: układ BGA o rozstawie 0.40–0.50 mm wymagający prowadzenia przewodów przelotowych w padach lub w pobliżu padów; zmniejszenie rozmiaru płytki o 20–30% w porównaniu z przewodami przelotowymi; projekty RF, w których przewody przelotowe przelotowe pogarszają wydajność powyżej 5 GHz.

Typ II (2+N+2): Podwójna budowa

Dwie sekwencyjne warstwy na każdej powierzchni zewnętrznej. Umożliwiają dwa poziomy ślepych przelotek : pierwsza warstwa tworzy ślepe przelotki L1–L2; druga warstwa tworzy połączenia L1–L3 poprzez mikroprzelotki ułożone jedna na drugiej lub naprzemiennie, odbite lustrzanie na dolnej powierzchni.

Czynniki kosztowe: dwa dodatkowe cykle laminowania, dwie operacje wiercenia laserowego, wypełnianie otworów w przypadku stosowania otworów ułożonych warstwowo (0.05–0.15 USD za otwór w przypadku zaślepki żywicznej, 0.20–0.50 USD w przypadku wypełnienia miedzią).

Typowy współczynnik kosztów: 4.2–6.5× dla otworu przelotowego lub 1.7–2.1× dla typu I.

Uzasadnione w następujących przypadkach: BGA o rozstawie 0.30–0.40 mm z dużą liczbą wejść/wyjść; zmniejszenie rozmiaru płytki o 35–50%; zmniejszenie liczby warstw (8-warstwowa konstrukcja typu II może zastąpić 10-warstwową konstrukcję przewlekaną).

Typ III: Zakopane przelotki i ich budowa

Rdzenie warstw wewnętrznych z zakopanymi otworami przelotowymi oraz warstwy narastające z ślepymi otworami przelotowymi na powierzchniach zewnętrznych.

Czynniki kosztowe: 4–5 cykli laminowania, wielokrotne operacje wiercenia laserowego i mechanicznego, wyższe straty wydajności (więcej etapów procesu = więcej możliwości wystąpienia wad).

Typowy wielokrotny koszt: 5.8–9.5× dla otworu przelotowego lub 1.35–1.85× dla typu II.

Uzasadnione w następujących przypadkach: płytki 12–20-warstwowe, na których zakopane przelotki zmniejszają całkowitą liczbę warstw o ​​20–30%; szybkie projekty cyfrowe wymagające przejść między warstwami bez szczątkowych przelotek.

HDI dowolnej warstwy (typ IV–VI)

Sekwencyjne narastanie od rdzenia na zewnątrz, możliwość łączenia dowolnej warstwy z dowolną inną za pomocą mikrootworów ułożonych warstwowo i schodkowo. 5–8 cykli laminowania; wiercenie laserowe po każdym narastaniu; planarizacja na każdym etapie narastania.

Typowy wielokrotny koszt: 8–16× otwór przelotowy.

Uzasadnione w następujących przypadkach: płyty główne smartfonów i tabletów, zaawansowane podłoża pakietów układów scalonych lub zastosowania, w których koszt płyty jest nieistotny w stosunku do wartości komponentu lub systemu.

3) Ekonomia wiercenia laserowego i mechanicznego

Podział kosztów wiercenia laserowego

Do mikrootworów o średnicy <0.20 mm wymagane jest wiercenie laserowe (CO₂ lub UV).

Część ceny Na panel Na przelotkę (500 przelotek/panel)
Konfiguracja (wyrównanie, ładowanie programu) 100 200–XNUMX XNUMX USD 0.20 0.40–XNUMX XNUMX USD
Czas wiercenia 15 30–XNUMX XNUMX USD 0.03 0.06–XNUMX XNUMX USD
Amortyzacja sprzętu + materiały eksploatacyjne 28 55–XNUMX XNUMX USD 0.06 0.11–XNUMX XNUMX USD
Cena produktu z VAT: 143 285–XNUMX XNUMX USD 0.29 0.57–XNUMX XNUMX USD

Koszt instalacji dominuje przy niskiej liczbie przelotek. W przypadku paneli z liczbą przelotek poniżej 100, instalacja kosztuje 1–2 dolary za przelotkę. Przy liczbie przelotek powyżej 1,000 na panel, instalacja spada do 0.10–0.20 dolara za przelotkę.

Podział kosztów wiercenia mechanicznego

Wiercenie mechaniczne jest możliwe w przypadku otworów przelotowych o średnicy ≥0.20 mm i współczynniku kształtu ≤5:1.

Część ceny Na panel Na przelotkę (500 przelotek/panel)
ustawienie 25 50–XNUMX XNUMX USD 0.05 0.10–XNUMX XNUMX USD
Czas wiercenia + zużycie narzędzia 20 42–XNUMX XNUMX USD 0.04 0.09–XNUMX XNUMX USD
Amortyzacja sprzętu 6 12–XNUMX XNUMX USD 0.01 0.02–XNUMX XNUMX USD
Cena produktu z VAT: 51 104–XNUMX XNUMX USD 0.10 0.21–XNUMX XNUMX USD

W przypadku otworów o średnicy ≥0.20 mm koszt wiercenia mechanicznego na otwór jest o 50–65% niższy niż w przypadku wiercenia laserowego.

Wiercenie hybrydowe: praktyczna optymalizacja kosztów

Większość płytek drukowanych korzysta z połączenia obu metod. Laserowe wiercenie obszarów BGA o drobnym skoku i przelotek <0.20 mm; mechaniczne wiercenie przelotek mocy, uziemienia i termicznych ≥0.20 mm w obszarach o niższej gęstości.

Przykład: Typ I HDI z 600 ślepymi przelotkami

  • Wszystkie lasery: 600 × 0.35 USD = 210 USD/płytka
  • Hybryda (200 laserów + 400 mechanicznych): 70 $ + 48 $ = 118 $/płytka
  • Oszczędność: 92 USD/deska (44%). Przy 500 deskach: 46 000 USD.

4) Wpływ na koszty napełniania i układania

Porównanie metod wypełniania

Metoda wypełniania Koszt za przelot Wymagane dla
Niewypełnione 0 (wartość bazowa) Nieułożone w stos, bez przelotek w padzie
Korek żywiczny 0.05 0.15–XNUMX XNUMX USD Przelotki jednopoziomowe, niektóre przelotki w padzie
Wypełnienie miedzią (galwanizacja) 0.20 0.50–XNUMX XNUMX USD Przelotka w padzie pod mikroprocesorem BGA, układanie wielopoziomowe
Wypełnienie miedzią + planarizacja 0.30 0.70–XNUMX XNUMX USD Przelotka w padzie z rygorystycznymi wymaganiami współpłaszczyznowości
Pasta przewodząca 0.08 0.22–XNUMX XNUMX USD Produkty konsumenckie przyjazne dla środowiska i charakteryzujące się niezawodnością

Mikroprzelotki piętrowe i schodkowe

Jest to decyzja mająca największy wpływ na koszty w projektowaniu HDI typu II i III.

Mikroprzelotki ułożone warstwowo ustawiają otwory na kolejnych warstwach w tej samej pozycji XY. Wymagają one wypełnienia i planaryzacji przed kolejnym laminowaniem, co zwiększa koszt o 0.30–0.70 USD za parę otworów ułożonych warstwowo plus kontrolę rentgenowską.

Mikroprzelotki przesunięte względem siebie o ≥0.25 mm między warstwami, połączone krótkimi ścieżkami na warstwach pośrednich. Nie jest wymagane wypełnienie. Brak dodatkowych kosztów obróbki poza podstawową ślepą przelotką.

Przykład: Typ II HDI z 300 połączeniami międzywarstwowymi

  • Ułożone: 300 par × 0.50 USD = 150 USD/plansza
  • Rozłożone: dodatkowo 0 USD
  • Oszczędność: 150 USD/deska. Przy 500 deskach: 75 000 USD.
  • Kompromis: rozłożenie naprzemienne wymaga o ok. 5–8% więcej powierzchni trasowania. Warto, chyba że gęstość jest absolutnie maksymalna.

Koszty Via-in-Pad (VIP)

Technika Via-in-pad polega na umieszczaniu przelotek bezpośrednio w padach podzespołów — jest to jedyne rozwiązanie w przypadku układów BGA o rozstawie 0.30–0.35 mm, a czasami niezbędne w przypadku układów o rozstawie 0.40 mm z dużą liczbą wejść/wyjść.

Wpływ na koszty: wypełnienie miedzią + planarizacja 0.30–0.70 USD za przelotkę; dodatkowa kontrola rentgenowska 3–8 USD za panel; wyższa strata wydajności montażu (VIP zwiększa ryzyko defektu o 2–4%).

Optymalizacja kosztów: Stosuj przelotki typu „dog-bone” (przesunięcie 0.20–0.30 mm poza padem), wszędzie tam, gdzie pozwala na to podziałka. Przelotki typu „dog-bone” całkowicie eliminują konieczność wypełnienia, oszczędzając 0.25–0.60 USD na przelotkę. Aby dowiedzieć się więcej na temat implementacji przelotek w padach w projektach HDI typu „flex” i „rigid-flex” , należy wziąć pod uwagę tę samą logikę kosztów, ale z uwzględnieniem dodatkowych materiałów.


5) Decyzje projektowe, które kontrolują koszty

Wybór typu HDI: Użyj minimalnego wymaganego

Typy HDI nie są klasami jakości. Typ I nie jest gorszy od typu II — to właściwy wybór, jeśli typ I spełnia wymagania dotyczące trasowania. Zbytnie określenie typu HDI to najczęstszy i najdroższy błąd projektowy.

Zastosowanie Minimalny wymagany HDI Typowe nadmierne specyfikacje Koszt przespecyfikacji
BGA o rozstawie 0.50 mm (256 wejść/wyjść) Standardowy otwór przelotowy (kość dla psa) Typ I „dla przyszłej elastyczności” +18–28$/wyżywienie (+135–180%)
BGA o rozstawie 0.40 mm (484 wejść/wyjść) Typ I (ślepe przelotki na obwodzie) Typ II „dla lepszego routingu” +22–35$/wyżywienie (+65–95%)
BGA o rozstawie 0.30 mm (676 wejść/wyjść) Typ II (wymagane 2 warstwy nośne) Typ III „dla uzyskania najwyższej jakości” +28–48$/wyżywienie (+45–75%)

Standaryzacja średnicy przelotki

Projekty, w których określono 3 lub więcej średnic przelotek (0.10, 0.15, 0.20 mm), wymuszają wielokrotne zmiany parametrów lasera lub wymianę wiertła, co wydłuża czas konfiguracji przy każdej zmianie średnicy.

Standaryzacja maksymalnie dwóch średnic: 0.15 mm dla obszarów BGA o najwyższej gęstości; 0.20 mm dla wszystkich pozostałych (co umożliwia również wiercenie mechaniczne w obszarach o niższej gęstości). Typowa oszczędność: 8–15% kosztów wiercenia przelotowego.

Wykorzystanie panelu

Koszt wiercenia HDI jest naliczany za panel, a nie za płytę. Zmiana wymiarów o 2–3 mm, która poprawia wykorzystanie panelu o 10–15%, przekłada się bezpośrednio na redukcję kosztów jednostkowych.

Przykład: Zmiana z 82×118 mm (20 płytek/panel) na 80×115 mm (24 płytki/panel) przy 350 przelotkach/płytkę:

  • Aktualne: 38 USD/deska
  • Zoptymalizowane: 32 USD/płyta (20% wzrostu wykorzystania → 16% redukcji kosztów)

Redukcja liczby warstw dzięki HDI

Technologia HDI umożliwia większą gęstość ułożenia ścieżek na warstwę , potencjalnie zmniejszając całkowitą liczbę warstw. Standardowa 8-warstwowa płytka przewlekana może być możliwa do uzyskania jako 6-warstwowa płytka HDI typu I – oszczędzając 2 warstwy wewnętrzne w materiale i obróbce.

Porównanie: standard 8L = 18 USD, 6L Typ I = 32 USD. HDI kosztuje więcej na płytkę, ale pozwala na zmniejszenie jej rozmiaru. Jeśli powierzchnia płytki zmniejszy się o 25% z powodu gęstości HDI, efektywny koszt wyniesie 32 USD × 0.75 USD = 24 USD – taniej niż w przypadku konstrukcji przewlekanej 8L, a jednocześnie zapewniającej lepszą integralność sygnału.


6) Ekonomia wolumenu i amortyzacja NRE

Podział kosztów NRE według typu HDI

Komponent NRE Typ I Typ II typ III
Projektowanie i symulacja stosu 180 400–XNUMX XNUMX USD 300 600–XNUMX XNUMX USD 450 900–XNUMX XNUMX USD
Fotoobróbka (wszystkie warstwy) 120 280–XNUMX XNUMX USD 150 320–XNUMX XNUMX USD 200 420–XNUMX XNUMX USD
Program wiercenia laserowego 150 350–XNUMX XNUMX USD 250 500–XNUMX XNUMX USD 350 650–XNUMX XNUMX USD
Urządzenie testowe + pierwszy artykuł 230 530–XNUMX XNUMX USD 300 670–XNUMX XNUMX USD 420 930–XNUMX XNUMX USD
Całkowity NRE 730 1,680–XNUMX XNUMX USD 1,060 2,240–XNUMX XNUMX USD 1,500 3,100–XNUMX XNUMX USD

Amortyzacja NRE w różnych wolumenach

Przykład HDI typu I (NRE = 1,200 USD, koszt podstawowy = 35 USD/płytę):

  • 10 płytek (prototyp): NRE dodaje 120 USD/płytkę → Łącznie 155 USD
  • 50 desek: NRE dodaje 24 USD/deskę → Łącznie 59 USD
  • 100 desek: NRE dodaje 12 USD/deskę → Łącznie 47 USD
  • 500 desek: NRE dodaje 2.40 USD/deskę → Łącznie 37.40 USD
  • 2,000 desek: NRE dodaje 0.60 USD/deskę → Łącznie 35.60 USD (zasadniczo po koszcie bazowym)

Cena prototypu HDI jest 3–4 razy wyższa niż cena produkcji, wyłącznie ze względu na amortyzację NRE. Nigdy nie ekstrapoluj kosztu jednostkowego prototypu na prognozowane budżety produkcyjne.

Struktura cen wolumenowych

Ilość Mechanizm redukcji kosztów pierwotnych Typowa redukcja kontra prototyp
10–25 (prototyp) NRE w pełni załadowane, minimalne ilości zamówienia Baseline
50–100 (pilotaż) Rozpoczęcie amortyzacji NRE, pełne wykorzystanie paneli od −35% do −50%
100–500 (produkcja) NRE nieistotne, ceny wolumenowe materiałów od −55% do −68%
500-2,000 Zaopatrzenie w materiały masowe, dedykowane narzędzia od −65% do −78%
2,000 + Umowy roczne, materiały konsygnacyjne od −70% do −82%

7) Zoptymalizowane pod względem kosztów rozwiązania HDI firmy Highleap

Firma Highleap Electronics produkuje płytki PCB z przelotkami ślepymi HDI od typu I do typu III, w tym struktury mikroprzelotek ułożonych warstwowo, złożone konfiguracje ułożenia warstw HDI oraz konstrukcje hybrydowe ze specjalnym laminatem o niskiej stratności lub zewnętrznymi warstwami Megtron na wewnętrznych rdzeniach FR4.

Przejrzyste rozbicie kosztów

Każda oferta Highleap HDI zawiera szczegółowe informacje o kosztach:

  • Materiały bazowe według typu laminatu i gatunku folii miedzianej
  • Cykle laminowania (zwykle 2.50–4.00 USD za cykl na płytę)
  • Konfiguracja wiercenia laserowego + koszt za przelot i wiercenie mechaniczne pokazane oddzielnie
  • Wypełnienie przelotki (korek żywiczny vs. wypełnienie miedziane, koszt na przelotkę)
  • Testowanie: standardowe (wizualne + elektryczne + rentgenowskie) w porównaniu ze wzmocnionym (100% rentgenowskie) w porównaniu z klasą 3 (mikrosegment)
  • NRE przedstawiono osobno z 24-miesięcznym okresem retencji narzędzi

Przegląd redukcji kosztów DFM

Firma Highleap Engineering weryfikuje każdy nowy projekt HDI przed wyceną. Typowe ustalenia:

  • Redukcja typu HDI: Oceń, czy projekt typu II może być kierowany jako typ I poprzez ponowne przypisanie warstw — typowa oszczędność 22–35 USD/płytkę
  • Eliminacja wypełnienia: Oznacz przelotki określone jako wypełnione, które nie wymagają wypełnienia (nie przelotki w padzie, nie ułożone w stos) — oszczędność 0.05–0.15 USD na przelotkę
  • Konwersja wiercenia hybrydowego: Przelotki o średnicy ≥0.20 mm kwalifikują się do wiercenia mechanicznego — oszczędność 0.15–0.25 USD na przelotkę
  • Ułożone w stosy i przesunięte: Zaproponuj alternatywne trasy przejazdu — oszczędzając 0.30–0.70 USD na parę przelotową
  • Optymalizacja panelu: Zalecane są korekty wymiarów o 1–3 mm, które poprawiają wykorzystanie paneli o 10–25%

Rekomendacje te są zwracane bezpłatnie w ciągu 8–12 godzin i zazwyczaj pozwalają na redukcję kosztów o 15–35% bez konieczności ponownego projektowania. Aby uzyskać przegląd informacji potrzebnych do uzyskania dokładnej wyceny zaślepki HDI za pomocą płytki PCB , zapoznaj się z naszym poradnikiem wyceny.

Ceny hurtowe

Ilość Cena jednostkowa typu I Cena jednostkowa typu II Dodatkowe korzyści
10 (prototyp) 65 95–XNUMX XNUMX USD 110 155–XNUMX XNUMX USD Darmowa optymalizacja DFM + stackup
50 42 58–XNUMX XNUMX USD 72 98–XNUMX XNUMX USD Narzędzia zatrzymane na 24 miesiące
100 35 48–XNUMX XNUMX USD 58 78–XNUMX XNUMX USD Priorytetowe planowanie
500 28 38–XNUMX XNUMX USD 48 65–XNUMX XNUMX USD Cennik ilościowy materiałów
2,000 24 32–XNUMX XNUMX USD 42 55–XNUMX XNUMX USD Opcja zamówienia kocowego, materiał konsumpcyjny

Zdolność i wydajność procesu

  • Wydajność pierwszego przejścia HDI typu I: 97–98% (średnia branżowa 94–96%)
  • Wydajność pierwszego przejścia HDI typu II: 95–97% (średnia branżowa 90–94%)
  • Współczynnik otwarć w ciemno: <0.5% (średnia branżowa 1.5–3% przy pierwszym cyklu produkcyjnym)
  • Dokładność rejestracji: typowo ±0.060 mm, maksymalnie ±0.085 mm

Wyższa wydajność przekłada się na niższy całkowity koszt posiadania niż podana cena — mniej płytek odrzuconych podczas kontroli przychodzącej, mniej usterek montażowych spowodowanych wadami podłoża.

W przypadku projektów łączących HDI z zaawansowanymi wymaganiami RF, Highleap wytwarza również hybrydowe układy HDI/wysokoczęstotliwościowe, wykorzystując specjalistyczne laminaty niskostratne i laminaty Megtron na rdzeniach HDI. W przypadku złożonych zastosowań HDI na kompaktowych platformach, zapoznaj się z naszymi poradnikami HDI dotyczącymi płytek drukowanych HDI dla dronów i bezzałogowych statków powietrznych oraz obudów półprzewodników , aby poznać zagadnienia projektowe specyficzne dla danego zastosowania.

Uzyskaj zoptymalizowaną pod kątem kosztów wycenę HDI


Najczęściej zadawane pytania

Jaki jest największy czynnik kosztowy w produkcji PCB HDI w technologii „ślepej próby”?

Sekwencyjne cykle laminowania i konfiguracja wiercenia laserowego — a nie materiały. W przypadku standardowej płytki PCB materiały bazowe stanowią 20–30% kosztów. W przypadku płytki HDI typu II samo wiercenie stanowi 25–35%, a laminowanie 18–25%, podczas gdy koszty materiałów spadają do 12–18%. Dlatego optymalizacja kosztów koncentruje się na skróceniu cykli laminowania i liczby przelotek, a nie na negocjowaniu ceny laminatu.

O ile więcej kosztuje typ II HDI w porównaniu do typu I?

Typ II (2+N+2) kosztuje 1.7–2.1 razy więcej niż równoważna płytka typu I (1+N+1). W przypadku płytki 6-warstwowej o wymiarach 100×100 mm w ilości 100 sztuk, typ I kosztuje 32–48 USD/płytę, a typ II 55–82 USD/płytę. Dodatkowy koszt wynika z trzeciego cyklu laminowania, drugiego wiercenia laserowego i wymagań dotyczących wypełniania, a nie z samego materiału podłoża.

Kiedy faktycznie wymagane jest wypełnienie przelotki w płytce PCB HDI?

Wypełnienie przelotek jest wymagane konstrukcyjnie tylko w dwóch sytuacjach: w miejscach przelotek w polu lutowniczym pod padami BGA o drobnym skoku (aby zapobiec podciąganiu lutu podczas montażu) oraz w konfiguracjach mikroprzelotek ułożonych warstwowo, gdzie przelotka na jednej warstwie znajduje się bezpośrednio nad przelotką na warstwie poprzedniej. Przelotki, które nie są przelotkami w polu lutowniczym ani ułożone warstwowo, nie wymagają wypełnienia. Określenie wypełnienia miedzią dla przelotek niekwalifikujących się do wypełnienia niepotrzebnie zwiększa koszt o 0.20–0.50 USD za przelotkę — jeden z najczęstszych błędów przeszacowania w projektowaniu HDI.

Dlaczego cena prototypu HDI jest znacznie wyższa od ceny produkcji?

Koszty NRE (jednorazowych prac inżynieryjnych) są w pełni uwzględniane w ilościach prototypów. W przypadku płytki HDI typu I, NRE wynosi 730–1,680 USD – rozłożone na 10 płytek prototypowych, co daje dodatkowy koszt 73–168 USD na płytkę. Przy 500 płytkach produkcyjnych, ten sam NRE generuje jedynie 1.46–3.36 USD na płytkę. Z tego właśnie powodu cena prototypu HDI jest zazwyczaj 3–4 razy wyższa niż cena produkcji. Nigdy nie należy używać kosztu jednostkowego prototypu do szacowania budżetów programów produkcyjnych.

Jaki jest najbardziej opłacalny sposób na obniżenie kosztów projektowania układów HDI w układzie ślepym za pomocą płytek PCB bez konieczności przeprojektowywania?

Trzy zmiany przynoszą największe oszczędności bez zmiany schematu lub układu: (1) Przejście z wiercenia wyłącznie laserowego na hybrydowe — otwory ≥0.20 mm wiercone mechanicznie kosztują o 50–65% mniej na otwór niż otwory wiercone laserowo; na płytce z 600 otworami pozwala to zaoszczędzić około 92 USD na płytkę. (2) Zamiana mikrootworów ułożonych warstwowo na ułożone schodkowo — eliminuje koszt wypełnienia i planarizacji wynoszący 0.30–0.70 USD na parę otworów. (3) Dostosowanie wymiarów płytki o 1–3 mm w celu poprawy wykorzystania panelu o 10–25%, co proporcjonalnie zmniejsza koszt na płytkę, ponieważ wiercenie laserowe jest rozliczane za panel.

Czy wyższy typ HDI zawsze oznacza lepszą wydajność elektryczną?

Nie. Typ HDI to klasyfikacja złożoności produkcji, a nie klasa jakości. Typ I nie jest gorszy elektrycznie od typu II, jeśli typ I spełnia wymagania dotyczące trasowania. Określenie typu II dla układu BGA o rastrze 0.40 mm, który mógłby być trasowany jako typ I, wiąże się z kosztem 22–35 USD/płytkę, bez żadnych korzyści elektrycznych. Prawidłowy typ HDI to minimalny koszt, który spełnia rzeczywiste wymagania dotyczące gęstości przelotek, rastra i przejść między warstwami — określane na podstawie analizy trasowania, a nie na podstawie klasy produktu.

uzyskaj-natychmiastową-wycenę

Polecamy Wiadomości

Jak uzyskać wycenę płytek PCB

Wykonamy dla Ciebie analizę DFM/DFA i prześlemy Ci raport.

Możesz bezpiecznie przesyłać pliki za pośrednictwem naszej strony internetowej.

Aby przedstawić Państwu ofertę, potrzebujemy następujących informacji:

    • Gerber, ODB++ lub .pcb, specyfikacja.
    • Lista BOM, jeśli wymagany jest montaż
    • Ilość
    • Czas na zmianę
Oprócz produkcji PCB oferujemy kompleksowy zakres usług elektronicznych, w tym projektowanie PCB, PCBA (Printed Circuit Board Assembly) i rozwiązania pod klucz. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pomocy w prototypowaniu, weryfikacji projektu, pozyskiwaniu komponentów czy masowej produkcji, zapewniamy kompleksowe wsparcie, aby zagwarantować sukces Twojego projektu. W przypadku usług PCBA, prosimy o dostarczenie BOM (listy materiałów) i wszelkich szczegółowych instrukcji montażu. Oferujemy również analizę DFM/DFA w celu optymalizacji projektów pod kątem możliwości produkcji i montażu, zapewniając płynny proces produkcji.






    Krótka notatka: Nasz zespół wyśle ​​Ci wiadomość e-mail wkrótce po przesłaniu. Aby mieć pewność, że otrzymasz naszą odpowiedź, uprzejmie prosimy o kontakt. sprawdzanie folderu SPAM/ŚMIECI jeśli nie widzisz naszej wiadomości w swojej skrzynce odbiorczej.