Pravidla pro návrh a výrobu desek plošných spojů s vysokým rozlišením
Obsah
- Proč se simulace a výroba liší u vysokofrekvenčních desek
- Návrh přenosového vedení: Práce v rámci možností výroby
- Návrh průchodů pro VF signály: pahýly, protilehlé podložky a zemní oplocení
- Návrh tepelného managementu omezený vlastnostmi HF substrátu
- Hrany desky, panelizace a jednotkové rozdělení: Vliv mechanického návrhu na rádiové frekvence
- Strategie pájecí masky pro RF oblast: Holá měď, selektivní maska nebo plné pokrytí
- Jak Highleap podporuje koordinaci návrhu a výroby desek plošných spojů s vysokým rozlišením
Každá nesrovnalost mezi vaším simulačním modelem a vyrobenou deskou má důsledky pro rádiové frekvence. Při 2 GHz jsou důsledky obvykle v oblasti šumu. Při 24 GHz chyba šířky stopy 0.02 mm posouvá impedanci o 2 Ω, měděná fólie se standardní drsností přidává ztrátu vodiče o 0.3 dB/palec, kterou vaše simulace nepředvídala, a pájecí maska, která náhodně zakrývá přenosové vedení, zavádí dielektrický efekt zatížení, který posouvá rezonanční frekvenci vaší antény. Úspěšný návrh a výroba vysokofrekvenčních desek plošných spojů vyžaduje, aby konstruktér pochopil, co továrna může a nemůže kontrolovat – a aby činil konstrukční rozhodnutí, která zohledňují realitu výroby, spíše než aby s ní bojoval. Tento článek mapuje specifické body, kde se konstrukční rozhodnutí pro vysokofrekvenční desky plošných spojů protínají s výrobními omezeními, a poskytuje tak praktické vodítko pro vysokofrekvenční inženýry, kteří pracují na úspěchu v prvním průchodu.

1) Proč se simulace a výroba liší u vysokofrekvenčních desek
1.1 Pět zdrojů divergence
Každý EM simulátor předpokládá ideální geometrii, pokud není výslovně nakonfigurováno jinak. Reálná deska zavádí pět systematických odchylek:
| Zdroj divergence | Předpoklad simulace | Realita výroby | Typický dopad při 10 GHz |
|---|---|---|---|
| Průřez stopy | Obdélníkový | Trapézový (leptaný podřez) | posun impedance 1–3 Ω |
| Dielektrická konstanta | Jmenovitý datový list Dk | Variabilita mezi šaržemi ±0.05 | posun impedance 1–2 Ω |
| Drsnost povrchu mědi | Hladký vodič | Rz = 1.5–8.0 µm v závislosti na typu fólie | Nadměrná ztráta vodiče 0.1–0.5 dB/palec |
| Tloušťka dielektrika | Jmenovitá tloušťka jádra + prepregu | Odchylka ±0.025 mm (závisí na toku pryskyřice) | posun impedance 1–2 Ω |
| Efekt skleněné vazby | Homogenní dielektrikum | Periodická změna Dk (vlákno vs. pryskyřice) | Zvlnění periodické impedance ±0.5 Ω (pouze tkané substráty) |
Těchto pět zdrojů se sčítá. V nejhorším případě mohou posunout impedanci o 5–8 Ω od cílové hodnoty simulace – což snadno překročí toleranci ±5 % na vedení 50 Ω. Řešením nejsou přísnější výrobní tolerance (které zvyšují náklady a snižují výtěžnost), ale lépe kalibrované simulační modely, které zahrnují skutečná výrobní data od výrobce.
1.2 Praktické řešení: Použijte data výrobce ve vaší simulaci
Před zahájením návrhu si od výrobce vyžádejte:
- Naměřená Dk z nedávných výrobních šarží vašeho materiálu (není typické pro datový list)
- Leptací faktor pro vaši hmotnost mědi na materiálu
- Měděná fólie Rz pro typ fólie, kterou budou používat
- Dosažená dielektrická tloušťka (naměřená, nikoli nominální) pro vaše jádro a prepreg
Zadejte tyto hodnoty do řešiče pole (Polar SI, Ansys HFSS, Simbeor). Výsledné doporučení šířky stopy vytvoří impedanci mnohem blíže cílové hodnotě na prvním prototypu.

2) Návrh přenosové linky: Práce v rámci výrobních limitů
2.1 Minimální velikosti prvků podle procesu
| Parametr | Standardní subtraktivní lept (1 g) | Leptadlo pro jemné linky (0.5 oz) | Semiaditivní proces (SAP) |
|---|---|---|---|
| Minimální šířka stopy | 0.100 mm (4 mil) | 0.075 mm (3 mil) | 0.030 mm (1.2 mil) |
| Minimální prostor | 0.100 mm (4 mil) | 0.075 mm (3 mil) | 0.030 mm (1.2 mil) |
| Tolerance šířky stopy | ± 0.020 mm | ± 0.015 mm | ± 0.008 mm |
| Leptací faktor (typický) | 2.5-3.5 | 3.0-4.0 | N/A (aditivní) |
Většina výroby VF desek plošných spojů používá standardní nebo jemné subtraktivní leptání. Navrhněte šířku stop s dostatečnou rezervou nad minimální hodnotou – mikropásek 50 Ω o šířce 0.15 mm na 1 g mědi je dosažitelný, ale ponechává nulovou procesní rezervu. Návrh s šířkou 0.20 mm na 0.5 g mědi poskytuje větší rezervu a lepší kontrolu faktoru leptání.
2.2 Úvahy o návrhu diferenciálního páru
Diferenciální páry jsou dvojnásobně citlivé na změny leptání, protože se současně mění šířka stopy i rozteč mezer. Podřezání leptáním zužuje každou stopu a zároveň rozšiřuje mezeru – což má sčítací účinek na diferenciální impedanci. Pro diferenciální pár 100 Ω:
- 0.01 mm leptané podřezání na straně → stopy se zužují celkem o 0.02 mm, mezera se rozšiřuje o 0.02 mm → diferenciální impedance se zvyšuje přibližně o 3–5 Ω
- Protiopatření v návrhu: zadejte mezeru o něco užší než cíl simulace, aby se kompenzovalo rozšíření leptání. Data o faktoru leptání od výrobce umožňují přesnou předkompenzaci.
2.3 Zamezení odchylek Dk u skelné vazby (pouze tkané substráty)
Na substrátech s výztuží ze skelné tkaniny (FR4, Megtron 6, některé druhy Isola) se hodnota Dk periodicky mění mezi oblastmi bohatými na sklo a oblastmi bohatými na pryskyřici. Pokud se úzká stopa shoduje s roztečí skelné tkaniny, impedance kolísá podél délky stopy. Strategie pro zmírnění dopadů:
- Otočte desku o 5–10° vzhledem ke směru tkaní skla v panelu (požadavek výrobce)
- Použijte prepreg z roztíratelného skla (např. Megtron 6 s úpravou roztíratelného skla NE), který homogenizuje Dk
- Na netkaných substrátech (speciální nízkoztrátový laminát PTFE, materiály plněné keramikou) tento efekt neexistuje – jedna z výhod volby speciálního nízkoztrátového laminátu oproti alternativám z tkaného skla

3) Návrh průchodů pro VF signálové přechody: pahýly, protilehlé kontakty a zemní oplocení
3.1 Požadavky na rezonanci a zpětné vrtání via-stubů
Průchozí otvor na vícevrstvé desce vytváří pahýl – nevyužitý segment válce pod (nebo nad) vrstvou cílového signálu. Pahýl funguje jako zkratované přenosové vedení, které rezonuje na frekvenci určené jeho délkou:
- f_rezonance ≈ c / (4 × délka_pahýlu × √Dk_efektivní)
- Příklad: 1.2mm pahýl v nízkoztrátovém laminátu z uhlovodíku a keramiky (Dk ≈ 3.5) → rezonance při ~33 GHz
Pokud se vaše provozní frekvence blíží rezonanci pahýlu, útlum odrazu se výrazně snižuje (zářez > 10 dB). Pravidlo: pokud je délka pahýlu při vaší provozní frekvenci > λ/10, doporučuje se zpětné vrtání.
| Provozní frekvence | λ/10 v Dk = 3.5 (mm) | Max. přijatelná délka pahýlu | Je potřeba vrtat do desky o tloušťce 1.6 mm? |
|---|---|---|---|
| 5 GHz | 3.2 | 3.2 mm | Ne (pahýl < λ/10) |
| 10 GHz | 1.6 | 1.6 mm | Marginální — závisí na umístění via ve stackupu |
| 24 GHz | 0.67 | 0.67 mm | Ano – jakýkoli propojovací kabel s pahýlem > 0.67 mm |
| 77 GHz | 0.21 | 0.21 mm | Ano – i po zpětném vrtání je nutné simulovat zbytkový pahýl (±0.1 mm) |
Důsledky pro návrh: v simulaci zohledněte toleranci hloubky zpětného vrtání stanovenou výrobcem (obvykle ±0.1 mm). Zbývající výřez o rozměrech 0.1–0.15 mm po zpětném vrtání má stále vysokofrekvenční vliv nad 40 GHz.
3.2 Velikost protiskluzové vložky
Protilehlé podložky (otvory s vůlí v referenčních rovinách kolem kontaktních plošek průchodů) ovlivňují impedanci v místě přechodu průchodu. Větší protilehlé podložky zvyšují snížení kapacity diskontinuity, ale nesmí narušit vůli mezi vrtákem a mědí. Protilehlé podložky navrhujte na základě tolerance registrace vrtáku od výrobce (obvykle ±0.05 mm) plus minimální vůle (0.10 mm), nikoli na základě generických výchozích hodnot DFM.
3.3 Uzemnění pomocí oplocení pro potlačení módů
Signální prostupy v páskových linkách nebo strukturách CPW vyžadují okolní zemnící prostupy, aby se potlačily módy paralelních desek. Maximální rozteč zemních prostupů by neměla při nejvyšší provozní frekvenci překročit λ/10. Při 28 GHz v materiálu s Dk = 3.5 to znamená rozteč zemních prostupů ≤ 0.57 mm. Ověřte si u výrobce, zda je této rozteče možné dosáhnout vzhledem k přesnosti registrace vrtáků a minimální vzdálenosti mezi prostupy.

4) Návrh tepelného managementu omezený vlastnostmi HF substrátu
4.1 Tepelná vodivost HF materiálů
HF substráty mají výrazně nižší tepelnou vodivost než kovy nebo dokonce keramické substráty:
- nízkoztrátový laminát z uhlovodíku a keramiky: 0.62 W/m·K
- nízkoztrátový laminát na bázi PTFE: 0.20 W/m·K
- FR4: 0.30 W/m·K
- Hliník (pro srovnání): 205 W/m·K
U vysoce výkonných VF zesilovačů (GaN PA, GaAs MMIC) je substrát tepelným úzkým hrdlem. Pole tepelných propojek pod zařízením poskytují primární vodivou cestu skrz substrát k vnitřní měděné rovině nebo odkryté spodní plošce.
4.2 Tepelná omezení průchodů na PTFE
Návrh tepelných prostupů na PTFE substrátech je omezenější než na FR4:
- Limit poměru stran: Pokovování PTFE přes otvory je spolehlivé až do poměru stran (hloubka:průměr) přibližně 8:1 s plazmovým odstraňováním. Deska o tloušťce 1.6 mm vyžaduje minimální průměr otvorů 0.2 mm.
- Rozteč mezi průchody: Tepelné propojovací pole obvykle používají rozteč 0.6–1.0 mm. Pod roztečí 0.5 mm hrozí chyba registrace vrtáku zkratem mezi propojovacími otvory.
- Naplněné vs. nenaplněné: Mědí vyplněné průchodky poskytují lepší tepelný výkon než pokovené průchodky, ale zvyšují náklady. Ověřte si u výrobce, zda jsou na vašem HF substrátu k dispozici mědí vyplněné průchodky.
4.3 Vyvažování mědi pro kontrolu deformace
Asymetrické rozložení mědi způsobuje deformaci desky během laminace a reflow. Desky s vysokým rozlišením (HF) jsou obzvláště náchylné k deformaci, protože speciální nízkoztrátový laminát a vrstvy FR4 mají různé hodnoty CTE – deska se chce na každé straně ohýbat jinak. Protiopatření v návrhu:
- Plocha mědi na horní a spodní vrstvě se shoduje s 15 %
- Přidat krádež mědi (fiktivní měděná výplň) na vrstvách s menší plochou mědi
- Zajistěte symetrickou konstrukci vnitřních vrstev (stejný materiál a hmotnost mědi nad a pod středovou čarou)
Výrobce může během kontroly DFM zkontrolovat vaši bilanci mědi a doporučit konkrétní vzorce krádeže.

5) Hrany desky, panelizace a jednotkové rozdělení: Vliv mechanického návrhu na rádiové frekvence
5.1 Vzdálenost mezi stopou a okrajem na PTFE
Substráty plněné PTFE a keramikou jsou křehčí než FR4. Během řezání desky (frézování nebo V-drážkování) se odštěpování hran šíří hlouběji do desky. Pokud impedančně kritická trasa probíhá blízko okraje desky, může odštěpování trasu poškodit nebo změnit dielektrickou hranici a tím posunout impedanci.
Doporučení pro minimální vzdálenost mezi stopou a okrajem:
- FR4: 0.25 mm (standardní)
- nízkoztrátový uhlovodíkovo-keramický laminát / nízkoztrátový uhlovodíkovo-keramický laminát: 0.50 mm
- nízkoztrátový laminát na bázi PTFE / čistý PTFE: 0.75 mm
5.2 V-skóre vs. směrování tabulací
V-rýhování vytváří drážku podél okraje desky, která umožňuje zacvaknutí po sestavení. Směrování výstupků využívá frézované drážky s odlamovacími výstupky. Pro desky HF:
- V-skóre je vhodný, pokud okraj desky nenese VF stopy a substrát není z čistého PTFE (V-rýhy na PTFE mohou způsobit delaminaci).
- Směrování tabulací je preferováno, když okraje desky nesou anténní prvky nebo přenosová vedení, nebo když je substrát na bázi PTFE. Umístění kontaktů by se mělo vyhnout oblastem citlivým na RF.
5.3 Panelizační a impedanční uniformita
Desky na okrajích panelu vykazují mírně odlišné rychlosti leptání a laminační tlak než desky ve středu panelu. U VF desek s přesnou tolerancí by měl výrobce umístit impedanční kupony na okraje i střed, aby ověřil jednotnost v celém panelu. Optimalizace rozvržení panelu by měla zohlednit jednotnost impedance – nejen maximální počet desek na panel.
6) Strategie pájecí masky ve vysokofrekvenční oblasti: Holá měď, selektivní maska nebo plné pokrytí
6.1 Tři možnosti a jejich kompromisy v oblasti rádiových signálů
| Strategie | Vliv rádiových frekvencí | Dopad shromáždění | Doporučená aplikace |
|---|---|---|---|
| Bez pájecí masky (celá deska bez pájky) | Žádné dielektrické zatížení; nejnižší ztráty | Riziko pájecího přemostění; žádné pájecí přepážky | Jednoduché RF desky s malým počtem součástek |
| Selektivní pájecí maska (maska pouze na kontaktních ploškách/v oblastech bez rádiového záření) | RF stopy nedotčeny; kontaktní plošky chráněny | Dobrá kontrola pájení v oblastech součástek | Většina VF desek se smíšenými VF a digitálními sekcemi |
| Plné pokrytí pájecí maskou | Posun impedance + zvýšení ztrát nad 6 GHz | Standardní montáž; žádné riziko pájeného můstku | Návrhy pod 6 GHz, kde je dopad masky tolerovatelný |
Pro většinu VF konstrukcí nad 6 GHz je standardním přístupem selektivní pájecí maska . Definujte v souborech Gerber zóny vyloučení pájecí masky, které pokrývají všechny VF přenosové linky, anténní prvky a VF kontakty s mezerou alespoň 0.1 mm kolem okrajů trasy.
7) Jak Highleap podporuje koordinaci návrhu a výroby HF desek plošných spojů
Společnost Highleap Electronics zajišťuje koordinaci návrhu a výroby popsanou v tomto článku:
- Procesní data pro simulaci: Naměřené hodnoty Dk/Df, leptacích faktorů, drsnosti mědi (Rz) a dielektrické tloušťky poskytnuté konstrukčním týmům pro přesné modelování impedance a ztrát
- Možnost zpětného vrtání: Tolerance hloubky ±0.1 mm, ověřená průřezem u každé výrobní šarže
- DFM specifický pro HF: Prostřednictvím posouzení pahýlů, optimalizace protipovrchových kontaktů, ověření hustoty uzemnění, kontroly zóny vyloučení pájecí masky a povrchová úprava doporučení pro výkon RF
- Společný návrh Stackupu: Kolaborativní vývoj stackupů pomocí řešiče polí s ověřenými vstupy pro produkci, dostupnými před zahájením návrhu
- Integrované prototypování: Rychlé prototypování s úplným záznamem impedance a vložného útlumu pro ověření korelace mezi simulací a výrobou
- Koordinace montáže: Na stránce Sestavení SMT s profily přetavení specifickými pro HF substrát, čímž se eliminuje manipulace s exponovanými RF stopami mezi zařízeními
doporučené příspěvky
Výrobce osazování desek plošných spojů v Číně
Highleap Electronics je výrobce desek plošných spojů v...
Sestavení plošných spojů síťového přepínače: Testování Ethernetu, PoE a portů
Osazování desek plošných spojů síťových přepínačů ve společnosti Highleap Electronics přináší...
Sestava plošných spojů výkonové elektroniky pro systémy s vysokým proudem a převodem energie
Highleap Electronics dodává desky plošných spojů pro výkonovou elektroniku...
Osazování automobilové elektroniky na plošných spojích: Sledovatelnost a řízení procesů
Highleap Electronics vyrábí desky plošných spojů a dodává...
Jak získat cenovou nabídku na PCB
Nechte nás provést analýzu DFM/DFA za vás a ozveme se vám s přehledem.
Své soubory můžete bezpečně nahrávat prostřednictvím našich webových stránek.
Abychom vám mohli poskytnout cenovou nabídku, potřebujeme následující informace:
-
- Gerber, ODB++ nebo .pcb, spec.
- Seznam kusovníků, pokud požadujete montáž
- Množství
- Čas otáčení
