Výroba desek plošných spojů Arlon 85N
Obrázek 1. Výroba desek plošných spojů Arlon 85n
Arlon 85N PCB je vysokofrekvenční laminát určený pro RF, mikrovlnné a vysokorychlostní digitální aplikace vyžadující nízké ztráty, stabilní elektrický výkon a spolehlivou integritu signálu. Je široce používán ve RF zesilovačích, bezdrátové infrastruktuře, letecké elektronice a pokročilých komunikačních systémech.
Společnost Highleap poskytuje výrobu a montáž desek plošných spojů Arlon 85N s technickým posouzením, výrobou s řízenou impedancí a celosvětovou dodávkovou podporou.
Obsah
- Vlastnosti Arlonu 85N – co každé číslo datového listu řídí ve výrobě
- Jak vyrábíme desky plošných spojů Arlon 85N – kroky procesu, které definují spolehlivost
- Testování spolehlivosti, dokumentace a sledovatelnost
- Kde se hodí 85N – aplikace, alternativy a výběr materiálu
- Jedna továrna pro každou desku ve vašem produktu – plus ochrana duševního vlastnictví
- Zahájení projektu desky plošných spojů Arlon 85N s Highleap
1. Vlastnosti Arlonu 85N – Co každé číslo datového listu řídí ve výrobě
Většina stránek, které se zabývají 85N, reprodukuje datový list. Tato část propojuje každou vlastnost s jejími výrobními důsledky – kolik stojí, co řídí a co se pokazí, když ji továrna ignoruje.
Tepelné vlastnosti
- Teplota roztavení: 250 °C (DSC). Zůstává tuhý díky bezolovnatému přetavování při maximální teplotě 260 °C. Háček: dosažení plné Tg vyžaduje vytvrzování při teplotě 218 °C a více po dobu 120 minut, měřeno na výrobku – nikoli na lisovací desce. Nedostatečně vytvrzený 85N má nižší efektivní Tg a je ohrožen spolehlivostí.
- Td: 407 °C (úbytek hmotnosti 5 %). Pohodlná rezerva nad jakoukoli procesní teplotou. Desky vydrží 5–10 cyklů bezolovnaté reflow bez degradace – což je zásadní pro opravy v leteckém průmyslu.
- T260 / T288 / T300: >60 minut každý. Ověřuje laminaci bez dutin. Jakékoli dutiny tyto hodnoty výrazně snižují; pro ověření kvality spoje používáme testování kupónů T260 pro každou výrobní šarži.
- CTE na ose Z: 50 ppm/°C pod Tg; celková roztažnost ~2.5 % při 50–260 °C. Nižší než FR-4 (60–70 ppm/°C). Stále má smysl u silných desek s otvory s vysokým poměrem stran – během DFM modelujeme napětí v válci a označujeme rizikové návrhy.
- X/Y CTE: 12–16 ppm/°C. Blízko mědi (17 ppm/°C). Snižuje posun registrace během laminace a riziko nadzvednutí podložky během teplotních výkyvů.
Elektrické a mechanické vlastnosti
- Dk ~4.0, Df ~0.012 při 1 MHz. Srovnatelný s FR-4 s vysokým Tg. Není to materiál s nízkými ztrátami – konstruktéři, kteří potřebují výkon v mmWave, by se měli místo toho podívat na Isola Astra MT77 (Dk 3.0, Df 0.0017) nebo speciální laminát s nízkými ztrátami.
- Absorpce vlhkosti: 0.5 %. Vyšší než epoxid (~0.1–0.2 %). Každý panel musí být vypálen 60 minut při 107–121 °C bezprostředně před pokládkou a znovu před bezolovnatou montáží. Vynechání tohoto kroku je hlavní příčinou delaminace u polyimidových vícevrstvých materiálů.
- Zpevněná formulace. Upraveno tak, aby bylo méně citlivé na odchylky při vrtání a směrování než starší polyimidy; reologie taveniny bližší FR-4 pro lepší vyplňování pryskyřicí u složitých vícevrstvých vrstev.
- Pevnost v odlupování. Vynikající, pokud je laminace provedena správně. Kape, pokud se během lisování zachytí vlhkost – vada, která se obvykle projeví pouze při testování tepelnými cykly.
Pro širší informace si prohlédněte naše stránky o polyimidových deskách plošných spojů a materiálech Arlon 85N.
2. Jak vyrábíme desky plošných spojů Arlon 85N – kroky procesu, které definují spolehlivost
Tři nejčastější příčiny selhání polyimidových desek plošných spojů v poli jsou delaminace způsobená vlhkostí, nedostatečné vytvrzení a neúplné odstranění šmouh. Všechny tři příčiny jsou selhání výrobního procesu, nikoli vady materiálu. Tato část dokumentuje naše procesní kontroly pro obě tyto příčiny.
Laminace
- Předpéct: Vnitřní vrstvy uložené (nestohované) při teplotě 107–121 °C po dobu 60 minut. Prepreg sušen ve vakuu 8–12 hodin. Skladování při relativní vlhkosti pod 30 %. Tyto kroky nejsou volitelné – zabraňují vzniku dutin způsobených vlhkostí, které způsobují delaminaci během provozu.
- Lisovací cyklus: Zrychlení ohřevu 4–6 °C/min do doby vytvrzování 218 °C. 120 minut při dané teplotě. Teplotu vytvrzování ověřujeme pomocí zabudovaných termočlánků u prvních kusů – teplota desky může u silných vrstev předběhnout teplotu výrobku o 10–15 °C.
- Ochlazování: ≤5 °C/min pod tlakem, následované dodatečným vytvrzením při 200 °C po dobu 1–2 hodin pro dosažení plných mechanických vlastností.
- Preferována vakuová laminace přes standardní lisování – odstraňuje zachycený plyn, který vytváří mikrodutiny neviditelné pro vizuální kontrolu, ale detekovatelné pomocí IST.
Vrtání
- 400 500–XNUMX XNUMX SFM dle doporučení společnosti Arlon. Podřezané bity pro průchody ≤0.018″. Pouze čerstvý jemnozrnný karbid wolframu – bity opotřebované FR-4 se znovu nepoužívají.
- Rychlost posuvu 25–35 palců/min. Pomalejší než FR-4 pro kontrolu drsnosti stěny otvoru (cílová hodnota Ra <20 μm).
- Životnost bitu 1 500–2 500 zásahů. Agresivní vyřazení z provozu. Nový vrták stojí centy; selhání průchodu ve vrtném nástroji v hloubce 4 000 metrů stojí obsluhu desítky tisíc dolarů za hodinu.
Odstraňování škrábanců a pokovování
- Plazmové odbarvení (CF₄/O₂): Náš preferovaný postup. Odstraňuje polyimidové skvrny bez agresivního poškození laminátu. Alkalický manganistan jako alternativa s přísnější kontrolou procesu. Mikroskopický řez stěny otvoru u každé šarže pro ověření úplného odstranění skvrn.
- Bezproudová měď: 0.5–1.5 μm. Standardní chemie – není nutné leptání sodným (na rozdíl od PTFE laminátů).
- Elektrolytická měď: pulzní pokovování na terč s tloušťkou stěny otvoru 30 μm (minimum dle IPC třídy 3 je 25 μm). Zaměřujeme se na horní pásmo specifikací, protože polyimidové průchodky jsou ve stejném provedení vystaveny většímu tepelnému namáhání než průchodky z FR-4.
- Povrchová úprava: ENIG dominuje v leteckém a obranném průmyslu. ENEPIG pro smíšené drátové spoje/pájení. Tvrdé zlato na okrajových kontaktech. Výběr povrchové úpravy byl kontrolován během DFM – špatná volba se může projevit jako problém s pájitelností i měsíce po dodání. Viz Povrchová úprava ENIG.
Obrázek 2. Deska plošných spojů Arlon 85N
3. Testování spolehlivosti, dokumentace a sledovatelnost
U polyimidových programů jsou data z testů spolehlivosti stejně důležitá jako samotná deska. Zákazníci potřebují důkaz, že výrobní proces zajistí, že desky vydrží v praxi 15–25 let.
Testy dostupné pro výrobu Arlonu 85N
- Tepelné cyklování: −65 °C až +150 °C, 1 000–2 000 cyklů. Kritérium vyhovění: posun odporu propojovacího řetězce <10 %.
- IST (zátěžový test propojení): dle IPC-TM-650 2.6.26. Zachycuje okrajové pokovení, neúplné odšmouvání a laminační dutiny, které nelze detekovat elektrickým testem.
- Odolnost proti CAF: dle IPC-TM-650 2.6.25.
- Doba do delaminace: T260, T288, T300 dle IPC-TM-650. 85N běžně překračuje 60 minut při 300 °C.
- Simulace bezolovnaté reflow: 5–10 cyklů při maximální teplotě 260 °C. Kontrolováno na delaminaci, praskliny a nadzvednutí podložky.
- Pevnost v odlupování: dle IPC-TM-650 2.4.8, po tepelném namáhání a po zpracování roztoky.
- Zrychlené stárnutí: pro aplikace ve vrtech, stárnutí při teplotě 175 °C+ pro prokázání trvalé spolehlivosti.
Dokumentace dodávána s každou lotem
- Prohlášení o shodě s číslem šarže materiálu Arlon a certifikátem mlýna.
- 100% protokol o elektrické zkoušce (spojitost a izolace).
- Zpráva o průřezu mikrořezem dle IPC-A-600 třídy 3.
- Zpráva o impedančním kuponu (pokud je specifikována řízená impedance).
- Pájitelnost dle J-STD-003 a iontová čistota dle IPC-TM-650 2.3.25.
- Údaje z kupónů IST a zpráva o pevnosti v odlupování (pokud to program vyžaduje).
- Prohlášení RoHS / REACH.
- Kontrola prvního kusu dle AS9102 (je-li vyžadována).
Zkušební kupóny z každého výrobního panelu jsou uchovávány po celou dobu životního cyklu programu. Pokud se po letech objeví problém v terénu, uchované kupóny umožňují retrospektivní testování – každý je propojen s danou výrobní šarží prostřednictvím auditovatelného řetězce sledovatelnosti.
4. Kde se hodí 85N – aplikace, alternativy a výběr materiálu
Aplikace, kde je 85N tou správnou volbou
- Ropa a plyn z hlubinných vrtů: Nástroje MWD/LWD, senzory formace, telemetrie ve vrtech. Nepřetržitý provoz při teplotě 175–200 °C po dobu týdnů. Extrémní náklady na selhání – desítky tisíc dolarů za hodinu ztraceného času při vrtání.
- Řídicí jednotky leteckých motorů (FADEC): 125–150 °C trvale, životnost 20–30 let, několik cyklů bezolovnaté opravy. Viz letecká deska plošných spojů.
- Vojenská elektronika: navádění střel, elektronický boj, radar. Požadavky MIL-PRF-31032, dlouhodobé skladování zásobníků při teplotních extrémech. Viz vojenské desky plošných spojů.
- Kosmická loď: silné zatmění/teplotní cykly Slunce; oprava po startu nemožná; mise trvající roky až desetiletí.
- Průmyslové vysoké teploty: řízení procesů v blízkosti pecí, desky pro zapalování pro kvalifikaci polovodičů.
Kdy zvolit 85HP místo toho
Arlon 85HP používá stejnou polyimidovou pryskyřici s roztíratelným sklem a mikrojemnými plnivy, což vede k zhruba dvojnásobné tepelné vodivosti oproti 85N a nižší roztažnosti v ose Z (<1 % oproti ~2.5 % při 50–260 °C). Zvolte 85HP pro silné měděné slitiny, vysoký počet vrstev nebo propojovací otvory s vysokou hustotou, které vyžadují lepší odvod tepla laminátem. Platí stejná disciplína lisovacích cyklů.
Kdy zvolit jiný materiál
- Pod 125 °C trvale: FR-4 s vysokou teplotou topení je dostatečný a mnohem levnější. Viz PCB s vysokou teplotou topení (Tg).
- RF nebo mmWave: Hodnoty Dk 4.0 / Df 0.012 u 85N jsou příliš vysoké. Použijte Isola Astra MT77 nebo speciální laminát s nízkými ztrátami.
- Vysokorychlostní digitální PAM4 s rychlostí nad 56 Gb/s: Megtron 6R nebo 7N – výběr je ovlivněn integritou signálu, nikoli teplotou.
- Tepelná vodivost je kritická: speciální nízkoztrátový laminát, tepelně vodivý keramicky plněný PTFE laminát s tepelnou vodivostí 1.44 W/mK oproti polyimidu s ~0.3 W/mK.
85N vs. Ventec VT-901
Oba materiály jsou vícevrstvé polyimidové lamináty s vysokým Tg a srovnatelnými Tg a Td. Okna procesu se překrývají, ale vyžadují samostatnou kvalifikaci lisovacích cyklů. Výběr je nejčastěji řízen AVL – některé letecké a kosmické materiály mají kvalifikaci 85N, jiné VT-901 a přechod vyžaduje formální rekvalifikaci. Oba materiály vyrábíme v Highleap a můžeme vám poradit na základě dostupnosti, dodací lhůty a nákladů na požadovanou konstrukci.
5. Jedna továrna pro každou desku ve vašem produktu – plus ochrana duševního vlastnictví
Vrtný přístroj MWD obvykle potřebuje desku s polyimidovým senzorem, digitální desku FR-4, napájecí desku z těžké mědi a flexibilně-pevný propojovací kabel – to vše uvnitř jednoho tlakového pouzdra. Získávání každého z nich od různých dodavatelů vede k nesouladným harmonogramům, nekonzistentní dokumentaci a absenci jednotné odpovědnosti, pokud problém na úrovni systému zahrnuje více desek.
Typy desek, které vyrábíme vedle 85N
- FR-4 a FR-4 s vysokou teplotou topení: Digitální, řídicí a napájecí desky s 2 až 40+ vrstvami.
- Jiné polyimidy: VT-901, 85HP, 33N s nízkým průtokem – pro produkty s použitím více druhů polyimidu.
- speciální nízkoztrátový laminát a Taconic RF: pokud má produkt RF front-end vedle vysokoteplotní desky. Viz výroba speciálních nízkoztrátových laminovaných desek plošných spojů.
- Megtron: vysokorychlostní digitální procesorové desky. Viz Materiál Megtron 6.
- Těžká měď (3–12 oz), flexibilně-pevná, s kovovým jádrem: napájení, pohon motoru, propojení s omezeným prostorem. Viz těžké měděné PCB.
Všechny desky se dodávají společně, spravované jedním projektovým inženýrem, s konzistentní dokumentací a jednou dohodou o mlčenlivosti vztahující se na celý produkt.
Ochrana IP
Návrhy pro letecký, obranný a vrtný průmysl představují roky inženýrských investic. Před přijetím souborů podepisujeme vzájemnou dohodu o mlčenlivosti. Návrhová data jsou uložena na serverech s kontrolovaným přístupem – přístup k nim má pouze přidělený projektový inženýr a přímí výrobní pracovníci. Kritické procesy nezadáváme subdodavatelsky; vrtání, pokovování, leptání a laminování zůstávají interní. Všichni zaměstnanci podepisují dohody o mlčenlivosti. Po dohodnuté době uchovávání jsou zákaznická data bezpečně smazána dle pokynů. Zákazníci mohou během kvalifikace dodavatelů auditovat naše postupy v oblasti duševního vlastnictví.
6. Zahájení projektu desek plošných spojů Arlon 85N s Highleap
Co poslat
- Gerber a vrtací soubory (nebo předběžný souhrn pro rozpočtový odhad, pokud návrh není dokončen).
- Poznámky k seskupení: tloušťka dielektrika, hmotnost mědi, popis materiálu (jádro 85N, prepreg 85N, skleněný typ).
- Požadavky na kvalitu: Třída IPC 2 nebo 3, AS9102 FAI, MIL-PRF-31032, pokud je to relevantní.
- Rozsah testu spolehlivosti: IST, tepelné cyklování, T260/T288, pevnost v odlupování – nebo odkaz na specifikaci zákazníka.
- Rozsah montáže (v případě montáže na klíč): Požadavky na kusovník, metodu Pick-and-Place, konformní nátěr nebo zalévání.
Co čekat
- Citát: Standardně 48 hodin; 72 hodin pro složité vícevrstvé nebo nestandardní tloušťky.
- Recenze DFM: zahrnuto – vrstvení, poměr stran vrtáku, vyvážení mědi, plán hospodaření s vlhkostí.
- Prototyp: 10–15 pracovních dnů pro 6–10vrstvý polyimid; kratší doba pro 4vrstvý.
- Objem: 20–25 pracovních dnů. Plošné vydání pro programy s předvídatelnou poptávkou.
- Min: 5 ks prototypů; 25 ks produkce (nižší počet z důvodu udržitelnosti).
- Udržitelnost: zachování nástrojů, dokumentace uchovávána 10+ let, proaktivní sledování zastarávání materiálu, koordinace posledního nákupu.
Pokud se rozhodujete mezi materiály 85N, 85HP, VT-901 nebo FR-4 s vysokým Tg, náš tým aplikačních inženýrů vám může zdarma poskytnout doporučení materiálu s předběžným rozvržením. Pokud váš produkt vyžaduje více typů desek, zašlete všechny návrhy společně – spravujeme je jako projektovou sadu se synchronizovaným dodáním.
Odešlete soubory prostřednictvím našeho online cenového portálu nebo nás kontaktujte přímo v případě projektů se specifickými kvalifikačními požadavky. Související čtení: polyimidové desky plošných spojů , desky plošných spojů s vysokou teplotou topení (Tg) , letecké desky plošných spojů , vojenské desky plošných spojů , výroba vícevrstvých desek plošných spojů.
doporučené příspěvky
Výroba desek plošných spojů filtrů TMM4
Výroba plošných spojů filtrů TMM4 je řízena...
Výroba desek plošných spojů TMM3 pro RF moduly
Výroba desek plošných spojů TMM3 je nejužitečnější tam, kde RF modul...
Výroba desek plošných spojů TMM6
Výroba TMM6 je stránka pro řízení procesu pro středně těžký...
Výroba desek plošných spojů TMM10 pro kompaktní RF návrhy
ObsahJak TMM10 zmenšuje RF strukturyTMM10 vs...
Jak získat cenovou nabídku na desky plošných spojů
Provedeme pro vás analýzu DFM/DFA a ozveme se vám se zprávou. Své soubory můžete bezpečně nahrát prostřednictvím našich webových stránek. Pro vypracování cenové nabídky potřebujeme následující informace:
-
- Gerber, ODB++ nebo .pcb, spec.
- Seznam kusovníků, pokud požadujete montáž
- Množství
- Čas otáčení
Pro služby PCBA prosím poskytněte kusovník (BOM) a případné konkrétní montážní pokyny. Nabízíme také analýzy DFM/DFA pro optimalizaci vašich návrhů z hlediska vyrobitelnosti a montáže a zajištění plynulého výrobního procesu.
