Proces výroby desek plošných spojů Rogers
Tato stránka je referenčním dokumentem na úrovni procesu pro výrobu desek plošných spojů Rogers. Sleduje zveřejněná data prostřednictvím CAM, zobrazování, laminace, vrtání, metalizace, povrchové úpravy a kontroly, přičemž kritické rozměry a uspořádání pro RF jsou považovány spíše za výrobní kontroly než za základní teorii.
Obrázek 1. Proces výroby desek plošných spojů Rogers
Výrobní proces desek plošných spojů Rogers je nejlépe řízen jako postup pro uvolnění, nikoli jako seznam obecných výrobních kroků. Inženýrská kontrola nejprve řeší konstrukci; CAM, laminace, vrtání, pokovování a konečná úprava a poté se provádí tato uvolněná definice. Výrobcem a montážníkem desek plošných spojů pro zde popsanou sestavu je společnost Highleap Electronics. Rogers a uvedené názvy tříd identifikují specifikovaný materiál a nepopisují výrobu materiálu Highleap. Shrnutí: Výrobní proces desek plošných spojů Rogers se řídí stejnou obecnou sekvencí jako FR4 – zobrazování vnitřní vrstvy, laminace, vrtání, pokovování, vytváření vzoru vnější vrstvy a konečná úprava – ale téměř každý krok vyžaduje změny parametrů, další fáze procesu nebo zcela odlišné chemické složení. Tato příručka dokumentuje kompletní výrobní proces vysokofrekvenčních desek plošných spojů Rogers, který zahrnuje jak uhlovodíkovou řadu RO4000 kompatibilní s FR4, tak i rodiny RO3000 a RT/duroid na bázi PTFE, se specifickými procesními parametry, požadavky na zařízení a poruchovými režimy v každém kroku.
Obsah
- Přehled procesu výroby desek plošných spojů Rogers: Jaké jsou změny oproti FR4
- Krok 1 – Příjem materiálu, skladování a předpečení
- Krok 2 – Zobrazování vnitřní vrstvy, leptání a rozměrová kontrola
- Krok 3 – Profily laminovacích lisů pro RO4000 vs. PTFE Rogers
- Krok 4 – Desky plošných spojů Drilling Rogers: Parametry, životnost vrtáku a kvalita otvoru
- Krok 5 – Odstranění šmouhy, aktivace povrchu a mědění
- Krok 6 – Vytvoření vzoru vnější vrstvy, pájecí maska a povrchová úprava
- Krok 7 – Testování impedance, schválení kvality a expedice
- Služby výroby desek plošných spojů Rogers ve společnosti Highleap Electronics
1. Přehled procesu výroby desek plošných spojů Rogers: Co se liší oproti FR4
Deska plošných spojů Rogers prochází stejnými hlavními fázemi výroby jako deska FR4, ale v každé fázi je třeba řešit tři kategorie procesních rozdílů:
| Kategorie rozdílů | Dotčené materiály | Co se mění |
|---|---|---|
| Inertnost povrchu PTFE | RO3000, RT/duroid 5880, RT/duroid 6002 | Plazmová aktivace je nutná před laminací a pokovováním; odmašťování manganistanem nefunguje; měď bez ošetření nepřilne |
| Abrazivost keramické výplně | RO4000 (RO4350B, RO4003C), řada TMM | Životnost vrtáku snížena o 50–70 %; upravené rychlosti posuvu; různé faktory leptání |
| Vysokoteplotní laminace | Všechny Rogers na bázi PTFE | Teplota lisu 380–400 °C (oproti 175–185 °C u FR4); vyžadují se specializované vakuové lisy |
Materiály řady RO4000 jsou nejvíce kompatibilní s FR4 – používají standardní teploty lisování, standardní odmašťování manganistanem a standardní prepreg. Materiály na bázi PTFE (RO3000, RT/duroid) vyžadují nejvíce změn v procesu. Pochopení toho, s jakou rodinou materiálů Rogers pracujete, určuje, které výrobní kroky je třeba upravit. Pokyny pro výběr materiálu naleznete v přehledu materiálů Rogers.
2. Krok 1 – Příjem materiálu, skladování a předpečení
Výroba desek plošných spojů Rogers začíná přípravou materiálu – což je pro Rogers důležitější než pro FR4 kvůli citlivosti na vlhkost a rozměrovému chování vysokofrekvenčních laminátů.
Skladovací podmínky. Skladujte při teplotě 20–25 °C a relativní vlhkosti 40–60 % v originálním uzavřeném obalu až do použití. Materiály na bázi PTFE (RO3003, RT/duroid 5880) jsou pružné a snadno se mačkají – skladujte je naplocho na určených stojanech, neměly by se stohovat svisle. Materiály řady RO4000 jsou pevné, ale přesto vyžadují regulaci vlhkosti, aby se zabránilo úbytku Dk.
Vstupní kontrola. Ověřte dielektrickou tloušťku v několika bodech (Rogers specifikuje přísnější tolerance než FR4), zkontrolujte profil drsnosti měděné fólie (standardní, s reverzní úpravou nebo nízkoprofilový) a vizuálně zkontrolujte, zda není kontaminována nebo poškrábána. Škrábance na substrátu vysokofrekvenční desky plošných spojů Rogers může způsobit impedanční diskontinuitu – co by u FR4 bylo kosmetické, u Rogers je funkční vadou.
Požadavky na předběžné pečení. Před vstupem na výrobní linku proveďte pečení, aby se odstranila absorbovaná vlhkost:
| Materiálová řada | Teplota před pečením | Trvání | Důsledek přeskočení |
|---|---|---|---|
| Řada RO4000 | 150 °C | Hodiny 2-4 | Tvorba puchýřů během laminace nebo reflow |
| RO3000 / RT/duroid (PTFE) | 120 °C | 2 hodin | Delaminace, zachycená vlhkost způsobující změny Dk |
| Řada TMM | 150 °C | 2 hodin | Snížená adheze mědi, riziko vzniku puchýřů |
3. Krok 2 – Zobrazování vnitřní vrstvy, leptání a rozměrová kontrola
Zpracování vnitřní vrstvy probíhá ve stejném pořadí jako FR4 – nanesení fotorezistu, expozice, vyvolání, leptání, odstraňování – ale s úpravami pro chování materiálu Rogers.
Příprava povrchu. U materiálů na bázi PTFE čistěte měděné povrchy chemicky (čištění kyselinou → mikroleptání → opláchnutí → vysušení) spíše než mechanicky. Abrazivní kartáče mohou deformovat tenká PTFE jádra (pod 10 mil), což může způsobit vrásky na mědi a chyby v registru. U jader řady RO4000 nad 20 mil je přijatelné lehké mechanické drhnutí.
Zobrazování. Pro desky plošných spojů Rogers se před konvenční kontaktní expozicí upřednostňuje laserové zobrazování (LDI) . LDI kompenzuje rozměrové odchylky v reálném čase – zobrazovací systém po předběžném vypálení a manipulaci upraví vzor tak, aby odpovídal skutečným rozměrům panelu. To je zvláště důležité pro PTFE lamináty, které se během zpracování mohou natahovat nebo smršťovat až o 0.5 mil/palec.
Leptání. Standardní chemie s chloridem měďnatým nebo amoniakálním roztokem funguje pro všechny materiály Rogers. Kritický rozdíl: Lamináty Rogers mají jinou tepelnou hmotnost než FR4, což ovlivňuje rovnoměrnost rychlosti leptání v celém panelu. U impedančně řízených stop na materiálech Rogers ověřte před zadáním panelů do výroby faktor leptání na zkušebních kuponech. Faktor leptání pro materiály na bázi PTFE je obvykle lepší (méně podřezáván) než u FR4, protože substrát nebobtná ani neabsorbuje leptadlo.
Rozměrové škálování. Použijte kompenzaci kresby specifickou pro daný materiál na základě historických dat o smrštění leptáním. U řady RO4000 je smrštění minimální a podobné jako u FR4. U RO3003 a RT/duroid změřte a zaznamenejte smrštění podle velikosti panelu a hmotnosti mědi a poté tato data vraťte zpět do kompenzace LDI.
4. Krok 3 – Profily laminovacích lisů pro RO4000 vs. PTFE Rogers
Laminace je krokem s nejvyšším rizikem selhání v procesu výroby desek plošných spojů Rogers. Tyto dvě hlavní skupiny materiálů vyžadují zásadně odlišné lisovací cykly.
| Parametr | Standard FR4 | Řada RO4000 | RO3000 / RT/duroid (PTFE) |
|---|---|---|---|
| Vrcholová teplota | 175-185 ° C | 185 °C | 380-400 ° C |
| Tlak | 250 350–XNUMX XNUMX psi | 250 350–XNUMX XNUMX psi | 150 300–XNUMX XNUMX psi |
| Doba udržení na špičce | 60–90 minut | 60–90 minut | 15–30 minut |
| Rychlost chlazení | 3–5 °C/min | 2–3 °C/min | 2–3 °C/min |
| Vakuum | volitelný | Doporučená | Požadovaný |
| Bondply | Prepreg FR4 | Prepreg FR4 nebo RO4450F | RO3001 bondply nebo FEP fólie |
| Pečení po laminaci | volitelný | Doporučeno (150 °C / 2 h) | Požadováno (150 °C / 4 h) |
Laminace řady RO4000 využívá stejnou teplotu jako FR4, ale vyžaduje pomalejší chlazení (2–3 °C/min oproti 3–5 °C/min), aby se zabránilo mikropraskání na rozhraní měď-dielektrikum. U hybridních vrstev Rogers/FR4 se materiály RO4000 spojují přímo s prepregem FR4 nebo s lepenou vrstvou Rogers 4450F – není nutná žádná speciální povrchová úprava.
Laminace PTFE vyžaduje teplotu 380–400 °C – většina lisů FR4 této teploty nedosáhne. Jsou vyžadovány specializované vysokoteplotní vakuové lisy. Teplotní gradienty napříč panelem musí zůstat pod ±5 °C; větší gradienty způsobují nerovnoměrné spojení a lokální kolísání Dk, které se projeví jako rozptyl impedance při testování TDR.
Vypalování po laminaci při teplotě 150 °C po dobu 2–4 hodin uvolňuje zbytkové pnutí. To je zásadní pro hybridní sestavy, kde nesoulad CTE mezi Rogers a FR4 vytváří rozdílné napětí během chlazení. Pokyny k návrhu sestavy plošných spojů naleznete v příručce Rogers PCB Stackup Design Guide.
5. Krok 4 – Desky plošných spojů Drilling Rogers: Parametry, životnost vrtáku a kvalita otvoru
Nároky na vrtání se liší podle materiálové skupiny a výroba desek plošných spojů Rogers vyžaduje sady parametrů vrtání specifické pro daný materiál.
| Parametr | FR4 | RO4000 (s keramickou výplní) | RO3000 / RT/duroid (PTFE) |
|---|---|---|---|
| Bitový život | Více než 120 000 zobrazení | 300–1 000 zásahů | 600–1 000 zásahů |
| Nastavení rychlosti posuvu | Standard | Snížení o 20–30 % | Mírný nárůst oproti FR4 |
| Rychlost vřetena | Standard | Standard | Vyšší (80 000+ ot./min. pro malé otvory) |
| Primární režim selhání | Standardní oblečení | Keramický oděr, zlomení bitu | PTFE nátěr na stěně otvoru |
| Vstupní/podpůrná deska | Standard | Standard | Hliníková vstupní deska pro vedení tepla |
| Výška stohu | 3–4 panely | 2–3 panely | 1–2 panely |
Řada RO4000: Keramické částice plniva obrušují karbidové vrtáky 2–3× rychleji než skleněná vlákna FR4. Použijte jemnější karbid a automatizované monitorování stavu vrtáku k detekci opotřebení dříve, než se zhorší kvalita otvoru.
Materiály na bázi PTFE: PTFE je měkký a spíše se rozmazává než odštěpuje. Rozmazání pokrývá stěnu otvoru a zabraňuje přilnutí měděného pokovení – vada, která způsobuje selhání průchodu během tepelného cyklování, nikoli během testování holé desky. Čistý odvod třísek podpořte mírným zvýšením rychlosti posuvu, snížením rychlosti vyjíždění a použitím hliníkových vstupních desek.
Hybridní spoje: Vrták prochází oběma typy materiálů jedním zásahem – nejnáročnější scénář. Použijte kompromisní parametr nastavený blíže k nastavení Rogers. U slepých a zapuštěných otvorů se laserové vrtání vyhýbá mechanickému namáhání a vytváří čistší stěny otvoru z PTFE.
Kontrola po vrtání: Průřez 2–3 otvory na panel. Zkontrolujte, zda se na stěně otvoru neobjevují skvrny od PTFE (šedý povlak), vytržení keramiky (bílé skvrny), zaražení hřebíků (odlepení měděné fólie na vstupu) a mikropraskliny. Jakákoli z těchto vad snižuje spolehlivost pokoveného otvoru.
6. Krok 5 – Odstranění nátěru, aktivace povrchu a pokovování mědí
Tento krok je největším rozdílem mezi výrobou desek plošných spojů Rogers a FR4.
Odstraňovač skvrn řady RO4000. Funguje standardní odstraňovač manganistanem – stejná chemie jako pro FR4. Plazmový odstraňovač skvrn (CF₄/O₂) poskytuje lepší výsledky a doporučuje se pro vysoce spolehlivé aplikace, jako jsou automobilové desky plošných spojů vystavené tepelným cyklům.
Aktivace povrchu PTFE (RO3000, RT/duroid). PTFE je chemicky inertní – manganistan ho nemůže napadat a měď se k neupravenému PTFE nepřichytí. Používají se dvě metody aktivace:
| Metoda | Jak to funguje | parametry | Výhody / nevýhody |
|---|---|---|---|
| Léčba plazmou (upřednostňováno) | Plazma CF₄/O₂ zdrsňuje povrch PTFE a vytváří chemická vazebná místa | 200–400 W, 5–15 minut, 100–300 mTorr | Čistší, konzistentnější, bez nebezpečných chemikálií |
| Leptání sodíkem (chemikálie) | Roztok sodno-naftalenu odstraňuje fluor z povrchu PTFE | Řízená doba ponoření, pokojová teplota | Účinné, ale nebezpečné; nadměrné leptání snižuje Dk |
Pořadí pokovování po aktivaci: Palladiový/cínový katalyzátor → chemická měď (0.5–1.0 µm) → elektrolytická měď do konečné tloušťky (min. 25 µm standardně, 30–35 µm pro vysokou spolehlivost). Kritické načasování: chemická měď musí být nanesena do 4 hodin po plazmovém ošetření – povrchy PTFE se časem deaktivují, protože funkční skupiny se vracejí do svého inertního stavu.
7. Krok 6 – Vytvoření vzoru vnější vrstvy, pájecí maska a povrchová úprava
Vnější vrstvy. Stejný proces jako vnitřní vrstvy – expozice LDI, vyvolání, leptání, odizolování. Dalším problémem u vnějších vrstev Rogers je přesnost anténního a filtračního vzoru. Při frekvencích nad 20 GHz musí být rozměry udržovány v rozmezí ±1 mil (±25 µm). Pro tuto přesnost jsou vyžadovány dopravníkové leptací linky s uzavřenou smyčkou pro řízení rychlosti leptání.
Pájecí maska. Standardní tekutá fotocitlivá pájecí maska (LPSM) dobře přilne k řadě RO4000. U materiálů PTFE je přilnavost masky bez předběžné úpravy špatná – lehké mikroleptání mědi před aplikací masky zlepšuje spojení. Některé RF konstrukce vynechávají pájecí masku na signálových vrstvách nad 30 GHz, aby se zabránilo vzniku dodatečných dielektrických ztrát.
Povrchová úprava. ENIG je nejběžnější pro desky plošných spojů Rogers RF – plochý povrch, konzistentní kontaktní odpor, kompatibilní s drátovým spojováním. Niklová vrstva však způsobuje magnetické ztráty při velmi vysokých frekvencích. Pro konstrukce nad 60 GHz se preferuje imerzní stříbro nebo holá měď s OSP. HASL se obecně vyhýbá, protože tepelný šok z roztavené pájky může namáhat spoj Rogers-měď. Úplné srovnání naleznete v průvodci povrchovou úpravou desek plošných spojů .
8. Krok 7 – Testování impedance, schválení kvality a expedice
Testování impedance TDR. Každá deska plošných spojů Rogers by měla být testována na specializovaných kuponech odpovídajících cílovým hodnotám impedance. Desky Rogers mají přísnější toleranci než FR4: ±5 % pro jeden konec a ±7 % pro rozdíl (oproti běžně akceptovaným ±10 %). Návrh kuponu musí přesně replikovat vrstvu, šířku stopy a dielektrickou tloušťku výrobní desky.
Ověření S-parametrů VNA. Pro návrhy kritické pro RF je samotný TDR nedostačující. Měření pomocí vektorového síťového analyzátoru ověřuje vložný útlum, útlum odrazu a fázovou konzistenci v celém provozním frekvenčním pásmu. Toto měření zachycuje problémy s výrobou – odchylky leptání, chyby v tloušťce dielektrika, drsnost povrchu – které ovlivňují RF výkon, i když stejnosměrná impedance překračuje TDR. Proces společnosti Highleap se zaměřuje na oblasti, kde může dojít ke ztrátě elektrického záměru během výroby: konstrukce dielektrika, registrace, definice mědi, pokovené otvory a ověření impedance. Kontrolní body se vybírají z výkresu a plánu kvality, nikoli se přidávají až po sestavení desky. Přesné hodnoty vlastností materiálu by měly být zkontrolovány s aktuální dokumentací dodavatele pro daný stupeň a konstrukci.
Schválení kvality IPC. Desky plošných spojů Rogers jsou kontrolovány podle IPC-6012 třídy 2 nebo třídy 3. IPC-6018 poskytuje další kritéria specifická pro výrobu vysokofrekvenčních desek plošných spojů : přísnější limity pro změny dielektrické tloušťky, prostřednictvím kritérií pro přijetí válcových trhlin a specifikací drsnosti povrchu mědi. Pro letecké a kosmické programy platí dodatečná kontrola dle AS9100.
Balíček dokumentace. Kompletní zásilka desek plošných spojů Rogers obsahuje: protokol o impedančním testu TDR (na každý panel), certifikát shody materiálu (číslo šarže Rogers), protokol o průřezu (pokud je uveden), výsledky testu iontové kontaminace a protokol o rozměrové kontrole. U sestav vhodných pro vesmírné použití je nutné přidat certifikaci odplyňování (ASTM E595).
9. Služby výroby desek plošných spojů Rogers ve společnosti Highleap Electronics
Společnost Highleap Electronics provozuje specializované výrobní linky Rogers PCB, které pokrývají všechny hlavní materiálové skupiny, se specializovaným vybavením potřebným jak pro zpracování uhlovodíků RO4000, tak pro zpracování Rogers na bázi PTFE.
Materiálové pokrytí: řada RO4000 (RO4350B, RO4003C, RO4835, RO4360G2), řada RO3000 (RO3003, RO3006, RO3010), RT/duroid (5880, 6002) a řada TMM. Jak vícevrstvé vrstvy Rogers, tak hybridní vrstvy Rogers/FR4 . Běžné lamináty skladem pro zkrácení dodacích lhůt.
Zařízení pro zpracování PTFE: Vakuové vysokoteplotní lisy do 420 °C. Inline systém plazmového ošetření (CF₄/O₂) s procesně řízeným časováním pokovování. Možnost odmaštění leptáním manganistanem a sodíkovou náplní.
Vrtání a impedance: CNC vrtání s automatizovaným monitorováním stavu a knihovnami parametrů specifických pro Rogers. Řízení impedance s modelováním field-solveru, korekce drsnosti mědi a ověřování TDR pro každý panel s přesností na ±5 %.
Certifikace: ISO 9001, IATF 16949 (automobilový průmysl). Kvalifikace pro vysokofrekvenční desky IPC-6012 třída 2/3 a IPC-6018. K dispozici je testování S-parametrů VNA.
Vyžádejte si cenovou nabídku na výrobu desek plošných spojů Rogers → Odešlete soubory Gerber a požadavky na stackup k technickému posouzení a stanovení ceny do 24 hodin. Pro posouzení procesu poskytněte nejnovější soubor Gerber nebo ODB++, stackup, výrobní výkres a kritéria pro přijetí. To umožňuje přímo propojit výrobní postup s vydanou revizí a snižuje počet pozdních interpretačních změn.
doporučené příspěvky
Výroba desek plošných spojů filtrů TMM4
Výroba plošných spojů filtrů TMM4 je řízena...
Výroba desek plošných spojů TMM3 pro RF moduly
Výroba desek plošných spojů TMM3 je nejužitečnější tam, kde RF modul...
Výroba desek plošných spojů TMM6
Výroba TMM6 je stránka pro řízení procesu pro středně těžký...
Výroba desek plošných spojů TMM10 pro kompaktní RF návrhy
ObsahJak TMM10 zmenšuje RF strukturyTMM10 vs...
Jak získat cenovou nabídku na desky plošných spojů
Provedeme pro vás analýzu DFM/DFA a ozveme se vám se zprávou. Své soubory můžete bezpečně nahrát prostřednictvím našich webových stránek. Pro vypracování cenové nabídky potřebujeme následující informace:
-
- Gerber, ODB++ nebo .pcb, spec.
- Seznam kusovníků, pokud požadujete montáž
- Množství
- Čas otáčení
Pro služby PCBA prosím poskytněte kusovník (BOM) a případné konkrétní montážní pokyny. Nabízíme také analýzy DFM/DFA pro optimalizaci vašich návrhů z hlediska vyrobitelnosti a montáže a zajištění plynulého výrobního procesu.
