Materiál desek plošných spojů TU-768: Specifikace, výkon a praktický průvodce návrhem

Deska plošných spojů TU-768 FR-4 s vysokou teplotou Tg

Obrázek 1. Deska plošných spojů TU-768 FR-4 s vysokou teplotou topení

Materiál pro desky plošných spojů TU-768 je modifikovaný epoxidový laminát FR-4 s vysokým Tg, určený pro vícevrstvé desky vyžadující vynikající tepelnou stabilitu a kompatibilitu s bezolovnatou montáží. Tato příručka obsahuje základní specifikace, analýzu výkonu, konstrukční aspekty a kritéria výběru, které pomohou inženýrům efektivně činit informovaná rozhodnutí o materiálech.

Stručný přehled technických specifikací letounu TU-768

Pochopení základních parametrů materiálu TU-768 pro desky plošných spojů je zásadní pro posouzení jeho vhodnosti pro vaši aplikaci. Níže uvedená tabulka shrnuje klíčové hodnoty z datového listu, které ovlivňují rozhodnutí o návrhu a výrobě.

Parametr Typická hodnota pro TU-768 Zkušební podmínka
Tg (DMA) 190 ° C E-2/105
Tg (DSC) 180 ° C -
Td (rozklad) 350 ° C TGA, E-2/105
CTE (osa X/Y) 11–15 ppm/°C E-2/105
CTE (osa Z) 2.7% -
Dk (εr) při 1 GHz 4.4 E-2/105
Dk při 10 GHz 4.3 -
Df (tanδ) při 1 GHz 0.019 E-2/105
Df při 10 GHz 0.023 -
T288 (čas do delaminace) > 15 min -
Tepelné namáhání (288 °C) > 60 sec Pájecí plovák
Pevnost v odlupování (1 oz RTF Cu) 7–9 liber/palec -
Hořlavost UL94V-0 E-24/125
Absorbce vody 0.18% E-1/105 + D-24/23

Díky těmto specifikacím je materiál TU-768 pro desky plošných spojů robustní volbou pro aplikace vyžadující tepelnou odolnost bez vyšších nákladů, které by byly spojeny se specializovanými nízkoztrátovými lamináty.

Klíčová analýza výkonnosti letounu TU-768

Elektrický výkon

TU-768 vykazuje dielektrickou konstantu (Dk) 4.3–4.4 v pásmu 1–10 GHz s tangensem ztrát (Df) v rozmezí od 0.019 do 0.023. Tyto hodnoty podporují impedančně řízené konstrukce až do přibližně 2–3 GHz s přijatelnou integritou signálu. Pro frekvence přesahující 5 GHz nebo vysokorychlostní digitální aplikace vyžadující Df pod 0.010 zvažte použití specializovaných materiálů s nízkými ztrátami, jako je speciální laminát s nízkými ztrátami nebo řada Megtron.

Poznámka inženýra: Pro standardní RF vstupní moduly pracující pod 2 GHz nabízí TU-768 cenově dostupnou rovnováhu mezi elektrickým výkonem a kompatibilitou s výrobou.

Tepelné a mechanické vlastnosti

S teplotou rozptylu tepla (Tg) 190 °C (DMA) a teplotou rozptylu tepla (Td) 350 °C zvládá materiál TU-768 pro desky plošných spojů několik cyklů bezolovnaté reflow bez strukturální degradace. CTE v ose Z 2.7 % minimalizuje namáhání válce propojovacích otvorů během tepelných výkyvů, takže je vhodný pro konstrukce s vysokým počtem vrstev se zapuštěnými propojovacími otvory nebo pro součástky BGA vyžadující spolehlivé propojení.

Poznámka pro inženýra: U sestav s BGA s jemnou roztečí (rozteč ≤0.5 mm) snižuje nízký součinitel tepelné rozteče (Z-CTE) riziko praskání válce během tepelných cyklů v provozním rozsahu od -40 °C do +125 °C.

Zpracovatelnost a spolehlivost

TU-768 vykazuje silnou kompatibilitu se standardními procesy výroby desek plošných spojů, včetně mechanického vrtání, laserového tvarování a bezproudového mědění. Vlastnosti materiálu blokovat UV záření a fluorescence AOI zvyšují přesnost kontroly ve velkoobjemové výrobě. Pevnost v odlupování 7–9 lb/in zajišťuje robustní přilnavost mědi prostřednictvím povrchových úprav HASL, ENIG a OSP.

Poznámka inženýra: Při specifikaci ENIG ověřte, zda tepelný rozpočet laminátu zohledňuje dodatečný cyklus přetavování, který je obvykle vyžadován pro procesy zlacení.

Materiál desky plošných spojů TU-768

Obrázek 2. Materiál desky plošných spojů TU-768

Aplikace a případy použití TU-768

Materiál desek plošných spojů TU-768 slouží pro aplikace, kde tepelná spolehlivost převažuje nad potřebou ultranízkých dielektrických ztrát.

Typické oblasti použití

Průmyslové řídicí systémy těží z tepelné stability materiálu TU-768 v prostředí se zvýšenými okolními teplotami nebo častými teplotními cykly. Automobilová elektronika, zejména moduly pro řízení karoserie a informační a zábavní systémy, využívá odolnost materiálu vůči CAF a jeho stabilitu vůči vlhkosti. Základní desky serverů a pracovních stanic využívají TU-768 pro vícevrstvé konstrukce přesahující 8 vrstev, kde konzistentní hodnoty Dk podporují řízené směrování impedance.

Příklad praktického případu

Výrobce telekomunikačních zařízení se potýkal s občasnými poruchami připojení v 12vrstvé řídicí desce základnové stanice používající standardní FR-4 se střední teplotou tepelného rozptylu. Analýza po poruše odhalila praskání válce po více než 200 tepelných cyklech. Přechod na materiál desek plošných spojů TU-768 snížil napětí v ose Z z důvodu roztažnosti, čímž eliminoval poruchy v terénu a zároveň zachoval stávající konstrukční pravidla a výrobní postup. Výměna materiálu zvýšila náklady na suroviny přibližně o 8–12 %, ale zabránila se nákladnému přepracování desky.

Osvědčené postupy pro návrh a výrobu

Pokyny pro řízení impedance

Pro jednopólové vodiče s impedancí 50 Ω typická konstrukce používá šířku vodiče 4.5 mil na prepregu o síle 4 mil s 1 uncem mědi. Pro kritické impedanční vrstvy specifikujte toleranci Dk ±0.05. Před uvedením do výroby si od výrobce vyžádejte impedanční kupóny, abyste ověřili skutečné hodnoty Dk. Při výpočtu diferenciální rozteče párů v konstrukcích ze smíšených materiálů zohledněte odchylky Dk mezi jádrem a prepregem.

Doporučení pro tepelné profily

TU-768 podporuje standardní bezolovnaté reflow profily s maximálními teplotami až 260 °C. U desek s tloušťkou přesahující 2.0 mm prodlužte předehřívací zónu na 120–180 sekund, aby byla zajištěna rovnoměrná teplota jádra. Zabraňte rychlostem náběhu/ohřevu přesahujícím 3 °C/sekundu, abyste zabránili delaminaci na rozhraních vrstev. U aplikací pájení vlnou ověřte, že doba expozice spodní strany při 260 °C nepřesahuje 10 sekund, aby byla zachována integrita propojovacích otvorů.

Zpracování průchodů a otvorů

Mechanické vrtání s vrtákem TU-768 probíhá spolehlivě až do velikosti hotových otvorů 0.2 mm (8 mil). U aplikací HDI s mikroprůchodkami dosahuje laserové vrtání čistých stěn průchodek s minimálním rozmazáním pryskyřice. Pro zajištění spolehlivé adheze bezproudové mědi v otvorech s vysokým poměrem stran (>10:1) specifikujte metodu odstraňování rozmazání. U zakopaných průchodek ověřte s výrobcem tlak a dobu laminace, abyste zabránili nedostatku pryskyřice na rozhraních vnitřních vrstev.

Kompatibilita povrchové úpravy

ENIG poskytuje vynikající pájitelnost a trvanlivost pro součástky s jemnou roztečí, ale během procesu ponořování do zlata zvyšuje tepelné namáhání. HASL nabízí cenové výhody pro sestavy se standardní roztečí, ale vytváří nerovné povrchy kontaktů nevhodné pro BGA s roztečí 0.4 mm. OSP dodává ploché kontakty za nižší cenu, ale vyžaduje přísnější kontrolu procesu během montáže. U desek se smíšenou technologií kombinujících BGA a konektory s průchozími otvory ENIG obvykle nabízí nejlepší kompromis mezi výtěžností sestavy a dlouhodobou spolehlivostí.

Doporučení pro testování spolehlivosti

Ověřte sestavy desek plošných spojů TU-768 pomocí testování tepelným šokem IPC-TM-650 (-55 °C až +125 °C, minimálně 100 cyklů). Proveďte testování při teplotě 85 °C/85 % relativní vlhkosti po dobu 168 hodin pro ověření odolnosti vůči CAF. Proveďte průřezovou analýzu obětních vzorků pro ověření kvality výplně a rozložení tloušťky měděného povlaku. Požádejte o kritéria přijetí IPC třídy 3 pro kritické aplikace, abyste zajistili konzistentní kvalitu napříč výrobními šaržemi.

Srovnání TU-768 s alternativními materiály

Výběr správného laminátu vyžaduje pochopení toho, jak si TU-768 stojí v porovnání s běžnými alternativami.

Parametr TU-768 Standardní FR-4 Vysokoteplotní FR-4 (IT-180A) Nízké ztráty (Megtron 4)
Tg (DMA) 190 ° C 130-140 ° C 175 ° C 200 ° C
Dk při 1 GHz 4.4 4.5 4.4 3.8
Df při 1 GHz 0.019 0.025 0.018 0.005
Td 350 ° C 300 ° C 340 ° C 390 ° C
Z-CTE 2.7% 3.5% 2.8% 2.4%
Relativní náklady Střední Nízké Střední Vysoký
Nejlepší případ použití Bezolovnatá montáž, vícevrstvá Spotřební elektronika Vysoce spolehlivé průmyslové Vysokorychlostní digitální, RF

Výhody materiálu TU-768: Nabízí vysoký Tg výkon za rozumnou cenu, s lepší tepelnou odolností než standardní FR-4 a srovnatelnou stabilitou Dk s prémiovými alternativami. Materiál představuje optimální rovnováhu pro aplikace vyžadující kompatibilitu s bezolovnatým materiálem bez nákladů na specializované vysokorychlostní lamináty.

Omezení: Pro aplikace nad 5 GHz nebo vyžadující Df pod 0.010 zůstávají materiály s nízkými ztrátami lepší technickou volbou i přes vyšší cenu.

Zadávání veřejných zakázek a ověřování kvality

Zajišťování vstupní kvality

Vyžádejte si certifikát shody (CoC) se sledovatelností šarže pro každou dodávku materiálu. Ověřte stav certifikace UL a potvrďte dokumentaci o shodě s RoHS/REACH. Pro kritické aplikace si vyžádejte zkušební protokoly od třetích stran, které ověřují Tg, Td a dielektrické vlastnosti oproti specifikacím v datovém listu.

Vzorový protokol hodnocení

Před zahájením výroby si odeberte vzorky materiálu pro impedanční testování na reprezentativních soustavách. Proveďte vyhodnocení tepelných cyklů na sestavených testovacích vozidlech za účelem ověření spolehlivosti. Proveďte rentgenovou kontrolu pájených spojů BGA za účelem posouzení úrovně pórovitosti s použitím specifické kombinace tavidla a pasty plánované pro výrobu.

Doporučuji si od dodavatelů vyžádat dokumentaci k auditu výroby nebo videa o výrobních možnostech, zejména u dodavatelů, kteří navazují první partnerství. Tento ověřovací krok pomáhá identifikovat potenciální rizika týkající se kvality před zahájením hromadné výroby.

Závěr a pokyny pro výběr

Materiál desek plošných spojů TU-768 zaujímá praktické místo ve spektru laminátů, protože poskytuje vysoký tepelný výkon Tg s přijatelnými elektrickými vlastnostmi pro středněfrekvenční aplikace. Jeho kombinace kompatibility s bezolovnatou montáží, nízké roztažnosti v ose Z a robustní adheze mědi ho činí vhodným pro vícevrstvé průmyslové, automobilové a serverové aplikace.

Věřím, že TU-768 představuje správnou volbu, pokud váš projekt vyžaduje spolehlivý výkon při tepelných cyklech a kompatibilitu s bezolovnatým přetavováním bez příplatku za specializované materiály s nízkými ztrátami. Pokud váš návrh pracuje primárně nad 5 GHz nebo vyžaduje ultranízké vložné ztráty, doporučuji zvážit alternativy Megtron nebo speciální lamináty s nízkými ztrátami, a to i přes jejich vyšší náklady na materiál.

U projektů, které vyvažují výkonnostní požadavky s rozpočtovými omezeními, TU-768 konzistentně poskytuje předvídatelné výsledky napříč standardními procesy výroby desek plošných spojů.

Často kladené dotazy

Je materiál TU-768 pro desky plošných spojů vhodný pro vysokofrekvenční aplikace?
TU-768 podporuje aplikace až do 2–3 GHz s přijatelným výkonem. Pro frekvence nad 5 GHz nebo konstrukce vyžadující Df pod 0.010 zvažte použití specializovaných laminátů s nízkými ztrátami.

Jaká je maximální teplota přetavování pro TU-768?
TU-768 odolává špičkovým teplotám přetavování až 260 °C se standardními bezolovnatými profily. U silných desek (> 2.0 mm) prodlužte dobu předehřívání, aby se zajistil rovnoměrný ohřev.

Může TU-768 podporovat řízení impedance mikropáskového a páskového vedení?
Ano. Díky stabilním hodnotám Dk 4.3–4.4 napříč frekvencí podporuje TU-768 konfigurace s mikropáskovým i páskovým vedením. Pro kritické impedanční vrstvy zadejte toleranci Dk ±0.05.

Jak si stojí TU-768 v porovnání se standardním FR-4?
TU-768 obvykle stojí o 15–25 % více než standardní FR-4, v závislosti na tloušťce a objemu objednávky. Toto zvýšení ceny je opodstatněné pro aplikace vyžadující kompatibilitu s bezolovnatým materiálem nebo zvýšenou tepelnou spolehlivost.

Má TU-768 certifikace RoHS a UL?
Ano. TU-768 splňuje požadavky směrnice RoHS a má certifikaci hořlavosti UL 94 V-0. Vyžádejte si od svého dodavatele konkrétní dokumentaci k certifikaci, která obsahuje záznamy o shodě s předpisy.

Jaká měděná závaží jsou k dispozici s lamináty TU-768?
TU-768 je k dispozici se standardními hmotnostmi mědi od 0.5 oz do 2 oz. Těžší měď (3 oz+) může vyžadovat speciální objednávku s delší dodací lhůtou.

Jak mohu získat vzorky TU-768 nebo kompletní datové listy?
Pro vzorky materiálů, podrobné datové listy a technickou podporu kontaktujte přímo společnost Highleap Electronics. Na základě vašich specifických požadavků na aplikaci poskytujeme bezplatná doporučení ohledně uspořádání prvků.

Je TU-768 vhodný pro automobilové aplikace?
Ano. Vysoká teplota spalování (Tg), nízká absorpce vlhkosti a odolnost vůči oxidaci uhlíku (CAF) materiálu TU-768 jej předurčují pro automobilovou elektroniku pracující v náročných tepelných a vlhkostních prostředích.

Řešení pro desky plošných spojů a desek plošných spojů Highleap - vyžádejte si cenovou nabídku

doporučené příspěvky

Jak získat cenovou nabídku na desky plošných spojů

Provedeme pro vás analýzu DFM/DFA a ozveme se vám se zprávou. Své soubory můžete bezpečně nahrát prostřednictvím našich webových stránek. Pro vypracování cenové nabídky potřebujeme následující informace:

    • Gerber, ODB++ nebo .pcb, spec.
    • Seznam kusovníků, pokud požadujete montáž
    • Množství
    • Čas otáčení

Kromě výroby desek plošných spojů nabízíme komplexní škálu elektronických služeb, včetně návrhu desek plošných spojů, výroby desek plošných spojů a komplexních řešení. Ať už potřebujete pomoc s prototypováním, ověřováním návrhu, zajištěním zdrojů součástek nebo hromadnou výrobou, poskytujeme komplexní podporu, abychom zajistili úspěch vašeho projektu.

Pro služby PCBA prosím poskytněte kusovník (BOM) a případné konkrétní montážní pokyny. Nabízíme také analýzy DFM/DFA pro optimalizaci vašich návrhů z hlediska vyrobitelnosti a montáže a zajištění plynulého výrobního procesu.

    Řekněte nám o svém projektu s deskami plošných spojů

    Ještě nemáte žádné návrhové soubory? Žádný problém. Podělte se s námi o své znalosti a my se vám ozveme, pokud budeme potřebovat další podrobnosti.



    Nahrát soubory (Volitelné)

    Soubory s deskami plošných spojů, kusovník, PDF/STEP, TXT, obrázky, ZIP/RAR/7Z · Celkem max. 50 MB