TMM-printplaat voor antenneminiaturisatie
De pagina over antenneminiaturisatie is opzettelijk smaller van opzet dan de pagina over de productie van de TMM-familie. De focus ligt op hoe de diëlektrische constructie en de uiteindelijke dikte de antenneafmetingen beïnvloeden, terwijl de geometrie van de voeding, de aardingsstructuur en de fabricagetoleranties gekoppeld blijven aan het gepubliceerde antenneontwerp.
Figuur 1. Rogers TMM
TMM-constructies kunnen de afmetingen van sommige antenne-elementen verkleinen wanneer de gekozen kwaliteit een hogere diëlektrische constante biedt, maar de uiteindelijke antenne blijft afhankelijk van de diëlektrische dikte, de kopergeometrie, de voedingsovergang, de aardingsstructuur en de fabricagetolerantie. Materiaalspecificaties: de productnaam Rogers wordt gebruikt om het laminaat te identificeren dat is gespecificeerd voor de printplaatconstructie. Highleap Electronics verzorgt de fabricage en assemblage van de printplaat, terwijl het laminaat apart wordt ingekocht en gecontroleerd. Samenvatting: Deze pagina richt zich op het gebruik van de TMM-familie in antenneminiaturisatieprojecten, waarbij de materiaalkeuze is gekoppeld aan de vereiste elektrische constructie en het fabricagevenster. Raadpleeg de actuele leveranciersdocumentatie voor de gespecificeerde kwaliteit, dikte en folieconstructie, in plaats van familiespecifieke waarden te beschouwen als vervanging voor een vrijgegeven stackup.
Inhoudsopgave
- Wat is Rogers TMM-laminaatmateriaal?
- Rogers TMM-serie eigenschappentabel (TMM3–TMM13i) — Referentiewaarden en ontwerpgebruik
- TMM3 en TMM4: Lage Dk voor filters, oscillatoren en kalibratiesubstraten
- TMM6 en TMM10: High-Dk voor GPS-antennes en basisstationarrays
- TMM10i en TMM13i: Rogers laminaten met de hoogste Dk-waarde voor geminiaturiseerde antennes
- Hoe TMM-printplaten te produceren: boren, galvaniseren en lamineren
- Rogers TMM vs RO4000 vs RO3000: Materiaalselectiegids
1. TMM-kwaliteitsselectie voor antenneminiaturisatie
TMM is een familie van thermohardende microgolflaminaten die worden gebruikt in microstrip- en striplineconstructies. Voor antennetoepassingen is de belangrijkste productievraag welke kwaliteit en dikte de vereiste elektrische geometrie opleveren en tegelijkertijd compatibel blijven met de beoogde boor-, frees-, lamineer- en galvaniseerroute. Rogers publiceert aparte fabricagerichtlijnen voor de TMM-familie, dus de vrijgegeven constructie moet worden gecontroleerd aan de hand van de actuele documentatie van de leverancier voordat de matrijs wordt gemaakt. Het PCB-productieproces moet vervolgens worden afgestemd op die constructie. Zodra een kwaliteit is geselecteerd, verbindt het bouwen van antennes op TMM-substraten het model voor formaatverkleining met het ontwerp, de voedingsstructuren en de dimensionale inspectie.
Voor antenneminiaturisatie zijn de relevante variabelen de Dk-waarde per materiaalsoort, de dikte van het diëlektricum, de koperconstructie, het temperatuurgedrag en de relatie tussen de afmetingen van de RF-componenten en de productietolerantie. Deze waarden moeten worden overgenomen uit het actuele gegevensblad van de leverancier voor de geselecteerde materiaalsoort, in plaats van te worden gegeneraliseerd voor alle TMM-producten. Highleap beoordeelt antenne-aansluitingen, referentievlakafstand, lijnbreedte en printplaatdikte aan de hand van de gemodelleerde constructie. Naarmate de afmetingen kleiner worden, worden paneelregistratie en etscontrole belangrijker. Daarom moet in het eerste artikel worden gemeten welke kenmerken de antennerespons bepalen. De exacte materiaaleigenschappen moeten worden gecontroleerd aan de hand van de actuele documentatie van de leverancier voor de gespecificeerde materiaalsoort en constructie.
Omdat TMM thermohardend is, wordt het niet zacht bij verhitting. Draadverbindingen kunnen worden gemaakt zonder risico op loslaten van de pads of vervorming van het substraat – een significant voordeel ten opzichte van PTFE voor hybride microgolf-geïntegreerde schakelingen (MIC's).
2. Rogers TMM-serie eigenschappentabel (TMM3–TMM13i) — Referentiewaarden en ontwerpgebruik
De onderstaande waarden zijn referentiegegevens uit gepubliceerde technische documentatie van Rogers TMM; controleer de huidige revisie en testmethode vóór publicatie. "Process Dk" wordt gemeten bij 10 GHz volgens IPC-TM-650 methode 2.5.5.5 (stripline-resonator, z-as). "Design Dk" is de breedbandwaarde gemeten tussen 8 en 40 GHz met de differentiële faselengtemethode — gebruik de Design Dk in uw EM-simulatie (HFSS, ADS, CST).
| Eigendom | TMM3 | TMM4 | TMM6 | TMM10 | TMM10i | TMM13i | Voorwaarden / Methode |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dk (proces) @ 10 GHz | 3.27 0.032 ± | 4.50 0.045 ± | 6.00 0.080 ± | 9.20 0.230 ± | 9.80 0.245 ± | 12.85 0.35 ± | z-as, IPC-TM-650 2.5.5.5 |
| Dk (ontwerp) 8–40 GHz | 3.45 | 4.70 | 6.30 | 9.80 | 9.90 | 12.20 | Differentiële faselengte |
| Df bij 10 GHz | 0.0020 | 0.0020 | 0.0023 | 0.0022 | 0.0020 | 0.0019 | z-as, IPC-TM-650 2.5.5.5 |
| TCDk (ppm/°K) | +37 | +15 | -11 | -38 | -43 * | -70 | -55 tot +125 °C |
| CTE x,y (ppm/°K) | 15 | 16 | 18 | 21 | 19 | 19 | 0–140 °C, ASTM E831 |
| CTE z (ppm/°K) | 23 | 21 | 26 | 20 | 20 | 20 | 0–140 °C, ASTM E831 |
| Thermische geleidbaarheid (W/m·K) | 0.70 | 0.70 | 0.72 | 0.76 | 0.76 | - | z-as, 80 °C, ASTM C518 |
| Soortelijk gewicht | 1.78 | 2.07 | 2.37 | 2.77 | 2.77 | 3.00 | ASTM D792 |
| Koperlaag (lb/in) | 5.7 | 5.7 | 5.7 | 5.0 | 5.0 | 4.0 | Na het solderen, 1 oz ED koper |
| Temperatuur (°C) | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 | TGA, ASTM D3850 |
| Loodvrij compatibel | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | - |
* De TCDk-waarde van TMM10i is een schatting volgens het Rogers-gegevensblad. De thermische geleidbaarheid van TMM13i is niet gepubliceerd. De waterabsorptie varieert met de dikte van het substraat — zie het Rogers-gegevensblad voor diktespecifieke waarden (ASTM D570). Standaarddiktes: 0.015″–0.500″ (15–500 mil). Standaard paneelformaten: 18 × 12″ en 18 × 24″. Koperbekleding: ½ oz, 1 oz, 2 oz elektrochemisch afgezet; bekleding van zware metalen is beschikbaar.
Belangrijkste datapatronen: Df blijft laag (0.0019–0.0023) voor alle varianten, ongeacht Dk — ontwerpers kunnen een hoge Dk selecteren voor miniaturisatie zonder significant verlies. CTE xy en CTE z liggen dicht bij elkaar in elke variant (in tegenstelling tot FR4, waar z-CTE 3–5 keer hoger is dan xy), wat de basis vormt voor betrouwbare geplateerde doorvoergaten.
Proces-Dk versus ontwerp-Dk: De twee waarden verschillen omdat ze met verschillende methoden en frequentiebereiken worden gemeten. Zo heeft TMM4 bijvoorbeeld een proces-Dk van 4.50, maar een ontwerp-Dk van 4.70. Gebruik de proces-Dk alleen voor kwaliteitscontrole tijdens de productie. Merk op dat de ontwerp-Dk van TMM13i (12.20) lager is dan de proces-Dk (12.85) — controleer altijd welke waarde uw simulatieprogramma verwacht.
3. TMM3 en TMM4: Lage Dk voor filters, oscillatoren en kalibratiesubstraten
TMM3 (Dk = 3.27 proces / 3.45 ontwerp). TMM3 komt qua diëlektrische constante het dichtst in de buurt van RO4350B. De TCDk van +37 ppm/°K betekent dat de diëlektrische constante licht toeneemt met de temperatuur – een voorspelbare, goed gekarakteriseerde drift die in het ontwerp kan worden gecompenseerd. Over het militaire temperatuurbereik van -55 tot +125 °C bedraagt de totale Dk-verschuiving ongeveer 0.7%, waardoor de middenfrequenties van het filter stabiel blijven zonder nabewerking. TMM3 wordt gebruikt in satelliettransponderfilters, substraten voor spanningsgestuurde oscillatoren (VCO's) en testopstellingen waar de Dk-waarde zeer nauwkeurig en reproduceerbaar moet zijn over verschillende productiebatches.
TMM4 (Dk = 4.50 proces / 4.70 ontwerp). TMM4 heeft de kleinste TCDk-waarde in de hele TMM-familie: +15 ppm/°K. Over het temperatuurbereik van -55 tot +125 °C bedraagt de totale Dk-drift ongeveer 0.27% — de meest temperatuurstabiele optie in het Rogers-portfolio. De ontwerp-Dk van 4.70 ligt dicht bij die van FR4 (4.2-4.5), waardoor prototypes die op FR4 zijn ontwikkeld, kunnen worden overgezet naar TMM4 zonder de circuitafmetingen te hoeven wijzigen. TMM4 is de standaardkeuze voor kamlijn- en interdigitale filters in communicatiesystemen en militaire radio's waar de frequentienauwkeurigheid stabiel moet blijven van -55 tot +125 °C.
4. TMM6 en TMM10: High-Dk voor GPS-antennes en basisstationarrays
Een hogere Dk-waarde verkleint de geleide golflengte, waardoor resonantiestructuren proportioneel kleiner worden. Een patchantenne op TMM6 (Dk = 6.00) is per dimensie ongeveer 35% kleiner dan dezelfde antenne op TMM3 (Dk = 3.27). Op TMM10 (Dk = 9.20) bedraagt de afmetingsreductie ongeveer 50%.
TMM6 (Dk = 6.00 proces / 6.30 ontwerp). TMM6 is de meest gebruikte TMM-variant. GPS L1 (1.575 GHz) patchantennes op TMM6 bereiken een afmeting van ongeveer 25 × 25 mm – compact genoeg voor autodakmodules en handheld ontvangers. De TCDk van −11 ppm/°K (de enige negatieve en kleine TCDk in de familie) kan een sterke kandidaat zijn wanneer zowel miniaturisatie als temperatuurstabiliteit vereist zijn. TMM6 is ook het standaardmateriaal voor sectorantennepanelen van cellulaire basisstations, waar een afmetingsreductie van 35% per element meer stralers mogelijk maakt op een vast paneeloppervlak voor 5G massive-MIMO arrays.
TMM10 (Dk = 9.20 proces / 9.80 ontwerp). TMM10 tilt miniaturisatie naar een hoger niveau — een reductie van 50% ten opzichte van TMM3. Toepassingen zijn onder andere ontwerpen voor diëlektrische resonatorantennes (DRA) en compacte arrays voor Wi-Fi en 5G. TMM10 en TMM10i kunnen aluminiumoxide keramische substraten vervangen en blijven verwerkbaar op standaard PCB-apparatuur — Rogers vermeldt deze mogelijkheid specifiek in het TMM-gegevensblad. Afweging: de CTE xy neemt toe tot 21 ppm/°K en het materiaal wordt brozer bij een hogere keramische belasting. Voor een nog sterkere miniaturisatie moet de TMM13i high-Dk-constructie worden beoordeeld op basis van de toegestane frequentieverschuiving en etstoleranties.
5. TMM10i en TMM13i: Rogers laminaten met de hoogste Dk-waarde voor geminiaturiseerde antennes
De toevoeging "i" duidt op isotrope CTE-varianten. TMM10i (Dk = 9.80) en TMM13i (Dk = 12.85) hebben een vrijwel gelijke CTE in alle drie de assen: beide meten 19/19/20 ppm/°K (x/y/z) — de meest consistente thermische uitzetting van alle Rogers-laminaten.
TMM10i (Dk = 9.80 proces / 9.90 ontwerp). TMM10i heeft de voorkeur boven TMM10 voor programma's met hoge betrouwbaarheidseisen. De soortelijke massa (2.77) is identiek aan die van TMM10, maar de meer isotrope CTE (19/20 versus 21/20 van TMM10) vermindert de differentiële spanning tussen koperen via-barrels en het omringende diëlektricum tijdens thermische cycli. Toepassingen zijn onder andere phased-array antenne-elementen voor ruimtevaartradar , diëlektrisch belaste caviteitsfilters voor communicatiesatellieten en vermogensverdelers waar PTH-betrouwbaarheid gedurende meer dan 1,000 thermische cycli ononderhandelbaar is.
TMM13i (Dk = 12.85 proces / 12.20 ontwerp). TMM13i biedt de meest extreme miniaturisatie in het Rogers-portfolio: antenne-elementen zijn per dimensie circa 60% kleiner dan bij TMM3. Het is een nichemateriaal voor ultracompacte GNSS-antennes, geminiaturiseerde keramische patch-arrays en diëlektrische resonatoroscillatoren (DRO's). Nadelen: hoogste dichtheid (3.00 g/cm³), TCDk van -70 ppm/°K (grootste temperatuurdrift in de TMM-familie), lagere koperhechtsterkte (4.0 lb/in² versus 5.7 voor TMM3) en thermische geleidbaarheid niet gepubliceerd door Rogers. Wanneer maximale Dk met thermohardende verwerkbaarheid vereist is, is TMM13i de enige laminaatoptie naast op maat gemaakte keramische substraten.
6. Hoe TMM-printplaten te produceren: boren, galvaniseren en lamineren
De thermohardende matrix van TMM betekent dat het verwerkt kan worden op standaard FR4-apparatuur – een groot voordeel ten opzichte van PTFE. De keramische vulstof introduceert specifieke aanpassingen en de brosheid neemt toe met de Dk-waarde.
| Processtap | FR4-basislijn | TMM-aanpassing |
|---|---|---|
| Lamineringstemperatuur | 175-185 ° C | Hetzelfde geldt voor thermohardende uitharding bij standaard FR4-temperaturen. |
| Boren — levensduur van de boor | Meer dan 1,000 hits | TMM3/4/6: 500–700 hits. TMM10/10i/13i: 300–500 hits |
| Boren — voedingssnelheid | Standaard | 20% korting op alle TMM-varianten |
| ontsmetten | permanganaat | Standaard permanganaatbehandeling — geen plasma- of natriumetsing nodig |
| Koperen afpelsterkte | > 6 pond/inch | 5.0–5.7 lb/in (TMM3–TMM10i); 4.0 lb/in (TMM13i) |
| Hybride builds | NB | Compatibel met FR4 prepreg en andere TMM-varianten. |
| Depaneling | Routing of V-score | V-score heeft de voorkeur voor varianten met een hoge Dk-waarde — broos materiaal laat zich schoner depaneleren. |
| Draadverbinding | Niet aangeraden | Ondersteund — thermohardende kunststof wordt niet zacht onder de verlijmingswarmte. |
Voor TMM10, TMM10i en TMM13i wordt laserboren aanbevolen voor microvias – het broze materiaal kan microbarsten vertonen rond kleine mechanisch geboorde gaten. Ontwerp een minimale spoorbreedte van 4 mil voor TMM3/TMM4/TMM6 en 5 mil voor TMM10/TMM10i/TMM13i. Voeg impedantietestcoupons toe aan elk paneel.
Highleap produceert TMM-printplaten in alle zes varianten. TMM3, TMM6 en TMM10i zijn op voorraad in standaarddiktes (25 en 50 mil). TMM4, TMM10 en TMM13i zijn op bestelling leverbaar met een materiaallevertijd van 2-4 weken. Meerlaagse TMM-constructies tot 8 lagen en hybride TMM/FR4-stapels worden ondersteund. Voor het complete fabricageproces voor alle Rogers-materiaalfamilies, zie de Rogers PCB-fabricagehandleiding.
7. Rogers TMM vs RO4000 vs RO3000: Materiaalselectiegids
| Ontwerpvereiste | Kandidaat | Waarom |
|---|---|---|
| Laagste verlies (Df < 0.001) | RT / duroid 5880 | De PTFE-basis geeft Df = 0.0009; TMM Df ≈ 0.002 is 2 keer hoger. |
| Een goede kandidaat qua kosten/prestaties voor algemene RF-toepassingen in het 1–30 GHz-bereik. | RO4350B / RO4003C | Lagere prijs, vergelijkbaar Dk-assortiment, breder verkrijgbaar. |
| Dk temperatuurstabiliteit kandidaat | TMM4 (TCDk = +15 ppm/°K) | Laagste TCDk-magnitude in elke Rogers-familie |
| Hoge Dk voor miniaturisatie (Dk > 6) | TMM6 / TMM10 / TMM10i / TMM13i | De enige thermohardende hardmetaalfamilie die een Dk-waarde tot 12.85 biedt. |
| Vervanging van het keramische substraat van aluminiumoxide | TMM10 / TMM10i | Vergelijkbaar met de Dk-waarde van aluminiumoxide, verwerkbaar zoals standaard printplaten. |
| Isotrope CTE voor betrouwbaarheid via | TMM10i / TMM13i | xyz CTE komt het dichtst in de buurt van koper |
| Eenvoudige hybride met FR4 | RO4000 of TMM3/TMM4 | Beide thermohardende materialen, dezelfde perscyclus als FR4. |
| Millimetergolven > 40 GHz | RO3003 / RT/duroid | Het verlies bij PTFE is lager dan bij TMM bij millimetergolffrequenties. |
De meest voor de hand liggende toepassing van TMM is wanneer een ontwerp een Dk-waarde boven 6.0 vereist in combinatie met standaard PCB-verwerkbaarheid — geen enkele andere Rogers-serie biedt dit in een thermohardende uitvoering. Een tweede belangrijke toepassing is de temperatuurstabiele faseprestatie: de TCDk van TMM4 van +15 ppm/°K is de laagste waarde in het Rogers-portfolio, waardoor het de standaard is voor smalbandige satellietcommunicatiefilters en precisie-radarfeednetwerken waar frequentiestabiliteit tussen -55 en +125 °C cruciaal is.
TMM is niet de juiste keuze wanneer een absoluut minimaal invoegverlies vereist is (gebruik RT/duroid 5880), wanneer er voornamelijk boven de 40 GHz gewerkt wordt (PTFE presteert beter dan TMM bij millimetergolven), of wanneer kosten de belangrijkste factor zijn voor algemene RF-toepassingen onder de 10 GHz (RO4350B is goedkoper en beter verkrijgbaar).
Vraag een offerte aan voor een TMM-printplaat bij Highleap → Dien Gerber-bestanden en stackup-vereisten in. Technisch advies over de afwegingen tussen TMM, RO4000 en RO3000 is gratis inbegrepen. Voor een offerte voor een geminiaturiseerde antenne dient u de frequentieband, antennegeometrie, stackup, printplaatcontour, koperdikte en RF-testvereisten op te geven. Zo kan de fabrikant beoordelen of de vereiste afmetingen compatibel zijn met het voorgestelde ontwerp.
aanbevolen berichten
RT duroid 6002 PCB-offerte en stapeling
Deze pagina is verantwoordelijk voor de taak 'citaat en stapeldefinitie'...
TMM6 filter printplaatproductie
Inhoudsopgave: Waarom ontwerpers van magnetronfilters gebruikmaken van...
Taconic RF 35 versus RO4350B printplaat
Inhoudsopgave RF-35 versus RO4350B Inkoop en...
TMM4 filter printplaatproductie
De productie van de TMM4-filterprintplaat wordt gecontroleerd door...
Hoe u een offerte voor PCB's kunt krijgen
Wij voeren graag een DFM/DFA-analyse voor u uit en sturen u vervolgens een rapport. U kunt uw bestanden veilig uploaden via onze website. Om u een offerte te kunnen geven, hebben we de volgende informatie nodig:
-
- Gerber, ODB++ of .pcb, spec.
- BOM-lijst als u assemblage nodig heeft
- Aantal
- Draaitijd
Voor PCBA-diensten verzoeken wij u uw BOM (Bill of Materials) en eventuele specifieke assemblage-instructies te verstrekken. Wij bieden ook DFM/DFA-analyses aan om uw ontwerpen te optimaliseren voor maakbaarheid en assemblage, wat een soepel productieproces garandeert.
